9S20 — Materialeoplysninger
I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 9S20 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 9S20?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
9S20 · EN ISO 683-4-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Halvfabrikata, stangmateriale og valsetråd af automatstål; leveringstilstand og dimensionsbetingelser fremgår af bemærkningerne
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-4:2018
- Tabellens placering
- Tabel 2 og noter a–c; tabel 3; 1,6.3,7.1,7.3
- PDF fysisk side
- 1、5、7、10、13、14、15
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Tabel 2: standardvalg P≤0.11%; standardvalg Si≤0.05%
Tabel 2: standardvalg P≤0.11%; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
Tabel 2: P0.06–0.11% kun efter bestillingsaftale; standardvalg Si≤0.05%
Tabel 2: P0.06–0.11% kun efter bestillingsaftale; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
Tabel 2: P≤0.05% kun efter bestillingsaftale; standardvalg Si≤0.05%
Tabel 2: P≤0.05% kun efter bestillingsaftale; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.11 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Efter den officielle tekst EN ISO683-4:2018, med faktisk læsning af DIN EN ISO683-4:2018-09; det europæiske forord bekræfter uændret overtagelse af ISO683-4:2016. 2018 er året for EN-overtagelsesudgaven; den overtagne ISO-udgave er fortsat 2016. Omfanget omfatter halvfabrikata, stænger og valsetråd af automatstål i tabel 2; blanke stænger følger særskilt ISO683-18, uden automatisk sammenblanding af produktstandarder. Tabel 2 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 3 verificeres særskilt, kun når ordren kræver det; samme smeltepartis ±afvigelser må ikke overskride begge sider samtidigt. Kvaliteter med Pb og uden Pb registreres særskilt; tankestreger udfyldes ikke med 0. Standardværdien for lavt Si i gruppen uden varmebehandling holdes adskilt fra aftalt Si0.10–0.40% med garanti for særlige oxider; standardmaksimum 0.11% for P, aftalt 0.06–0.11% og aftalt maksimum 0.05% vælges særskilt, og aftalebetingelser anvendes ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tilsætninger såsom Ca, Se og Te til forbedret spåntagning kræver aftale og rapportering i inspektionsdokumentet; en fuldstændig kulstofækvivalent beregnes ikke med manglende grundstoffer. Tabel 1: ubehandlet +U gælder halvfabrikata, stænger og valsetråd; leveringstilstand +QT gælder kun stænger anført i tabel 1. Egenskaber, som en aftalt referenceprøve af et ubehandlet produkt kan opnå efter varmebehandling, betyder ikke, at valsetråden allerede er hærdet og anløbet ved levering. Hårdhed i +U-tilstand i tabel 4–6 holdes adskilt fra trækstyrke ved tvistafgørelse; ved tvist afgøres efter trækstyrken, og egenskaber efter hærdning og anløbning erstatter ikke den ubehandlede leveringstilstand. For 35SMn20/35SMnPb20 angiver tabel 6 ingen værdier i første og sidste diameterinterval for +QT; tankestreger udfyldes ikke med 0, og værdier ekstrapoleres ikke fra nabodiametre. Parenteser ved hårdhed i de første to intervaller for 44SMn28-gruppen bevares efter originalen; betydning og garantiomfang verificeres særskilt. Trækprøver følger tabel 7 og ISO6892-1, proportional målelængde L0=5.65√S0; prøveplacering, tværsnit, kontrolparti og inspektionsdokumentkrav verificeres særskilt. Efter 7.3 anbefales svejsning normalt ikke for automatstål med højt S/P; koldstukning og anden koldformning skal ligeledes vurderes efter det faktiske materiale og aftalen; materialesøgning er ingen garanti for bearbejdelighed eller levering.
Betingelser for sammensætning
Efter den officielle tekst EN ISO683-4:2018, med faktisk læsning af DIN EN ISO683-4:2018-09; det europæiske forord bekræfter uændret overtagelse af ISO683-4:2016. 2018 er året for EN-overtagelsesudgaven; den overtagne ISO-udgave er fortsat 2016. Omfanget omfatter halvfabrikata, stænger og valsetråd af automatstål i tabel 2; blanke stænger følger særskilt ISO683-18, uden automatisk sammenblanding af produktstandarder. Tabel 2 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 3 verificeres særskilt, kun når ordren kræver det; samme smeltepartis ±afvigelser må ikke overskride begge sider samtidigt. Kvaliteter med Pb og uden Pb registreres særskilt; tankestreger udfyldes ikke med 0. Standardværdien for lavt Si i gruppen uden varmebehandling holdes adskilt fra aftalt Si0.10–0.40% med garanti for særlige oxider; standardmaksimum 0.11% for P, aftalt 0.06–0.11% og aftalt maksimum 0.05% vælges særskilt, og aftalebetingelser anvendes ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tilsætninger såsom Ca, Se og Te til forbedret spåntagning kræver aftale og rapportering i inspektionsdokumentet; en fuldstændig kulstofækvivalent beregnes ikke med manglende grundstoffer. Tabel 1: ubehandlet +U gælder halvfabrikata, stænger og valsetråd; leveringstilstand +QT gælder kun stænger anført i tabel 1. Egenskaber, som en aftalt referenceprøve af et ubehandlet produkt kan opnå efter varmebehandling, betyder ikke, at valsetråden allerede er hærdet og anløbet ved levering. Hårdhed i +U-tilstand i tabel 4–6 holdes adskilt fra trækstyrke ved tvistafgørelse; ved tvist afgøres efter trækstyrken, og egenskaber efter hærdning og anløbning erstatter ikke den ubehandlede leveringstilstand. For 35SMn20/35SMnPb20 angiver tabel 6 ingen værdier i første og sidste diameterinterval for +QT; tankestreger udfyldes ikke med 0, og værdier ekstrapoleres ikke fra nabodiametre. Parenteser ved hårdhed i de første to intervaller for 44SMn28-gruppen bevares efter originalen; betydning og garantiomfang verificeres særskilt. Trækprøver følger tabel 7 og ISO6892-1, proportional målelængde L0=5.65√S0; prøveplacering, tværsnit, kontrolparti og inspektionsdokumentkrav verificeres særskilt. Efter 7.3 anbefales svejsning normalt ikke for automatstål med højt S/P; koldstukning og anden koldformning skal ligeledes vurderes efter det faktiske materiale og aftalen; materialesøgning er ingen garanti for bearbejdelighed eller levering.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Tabel 2: standardvalg P≤0.11%; standardvalg Si≤0.05%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.11 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Skal fastlægges ved aftale
- Nej
Tabel 2: standardvalg P≤0.11%; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.11 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Kildens betingede krav
- Fodnote
- Tabel 2b/c
- Betingelser i originalteksten
- Den valgte P/Si-undtagelse kræver bestillingsaftale, og Si-undtagelsen kræver desuden garanti for særlig oxiddannelse; omvendt sammensætningssøgning verificerer ikke automatisk aftale eller metallurgisk dokumentation.
- Automatisk vurdering er implementeret
- Nej
- Skal fastlægges ved aftale
- Ja
Tabel 2: P0.06–0.11% kun efter bestillingsaftale; standardvalg Si≤0.05%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | 0.06 ~ 0.11 |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Kildens betingede krav
- Fodnote
- Tabel 2b/c
- Betingelser i originalteksten
- Den valgte P/Si-undtagelse kræver bestillingsaftale, og Si-undtagelsen kræver desuden garanti for særlig oxiddannelse; omvendt sammensætningssøgning verificerer ikke automatisk aftale eller metallurgisk dokumentation.
- Automatisk vurdering er implementeret
- Nej
- Skal fastlægges ved aftale
- Ja
Tabel 2: P0.06–0.11% kun efter bestillingsaftale; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | 0.06 ~ 0.11 |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Kildens betingede krav
- Fodnote
- Tabel 2b/c
- Betingelser i originalteksten
- Den valgte P/Si-undtagelse kræver bestillingsaftale, og Si-undtagelsen kræver desuden garanti for særlig oxiddannelse; omvendt sammensætningssøgning verificerer ikke automatisk aftale eller metallurgisk dokumentation.
- Automatisk vurdering er implementeret
- Nej
- Skal fastlægges ved aftale
- Ja
Tabel 2: P≤0.05% kun efter bestillingsaftale; standardvalg Si≤0.05%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Kildens betingede krav
- Fodnote
- Tabel 2b/c
- Betingelser i originalteksten
- Den valgte P/Si-undtagelse kræver bestillingsaftale, og Si-undtagelsen kræver desuden garanti for særlig oxiddannelse; omvendt sammensætningssøgning verificerer ikke automatisk aftale eller metallurgisk dokumentation.
- Automatisk vurdering er implementeret
- Nej
- Skal fastlægges ved aftale
- Ja
Tabel 2: P≤0.05% kun efter bestillingsaftale; Si0.10–0.40% kun efter aftale og med garanti for særlige oxider
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.13 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
- Kombinerede grænser
- Kildens betingede krav
- Fodnote
- Tabel 2b/c
- Betingelser i originalteksten
- Den valgte P/Si-undtagelse kræver bestillingsaftale, og Si-undtagelsen kræver desuden garanti for særlig oxiddannelse; omvendt sammensætningssøgning verificerer ikke automatisk aftale eller metallurgisk dokumentation.
- Automatisk vurdering er implementeret
- Nej
- Skal fastlægges ved aftale
- Ja
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
EN ISO683-4:2018, tabel 2 og de aftalte P/Si-betingelser er verificeret; ISO anvender 2016-udgaven, og egenskaber vises efter valgt leveringstilstand og diameter.Anvendelsesregler for produktanalyseafvigelser
- Kildetabel
- Tabel 3
- Analysetype
- Kun produktanalyse
- C
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.3
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.02
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.3
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.5
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Si
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.05
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.01
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.01
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.05
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.4
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Mn
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 1.0
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.04
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.04
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 1.0
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 1.7
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.06
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.06
- P
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.06
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.008
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.008
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.06
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.11
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.02
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- S
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.33
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.03
- Smelteanalysens øvre grænse er større end
- 0.33
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.4
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.04
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.04
- Pb
- Smelteanalysens øvre grænse må ikke overstige
- 0.35
- Tilladt positiv afvigelse
- 0.03
- Tilladt negativ afvigelse
- 0.02
- Positive og negative afvigelser tillades samtidig for samme smelte
- Nej
- Bruges til lempelse af smelteanalysekrav
- Nej