22Mn6 Materialdata
Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor anges separat.
Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 22Mn6?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
22Mn6 · ISO 683-3:2022
Kemisk sammansättning · Smältanalys
Masshalt %; tabell 3, sida 17 i användarens PDF. Grundämnen som inte anges får inte behandlas som 0; avsiktlig tillsats av sådana grundämnen regleras av standarden och beställningsavtalet.
| Grundämne | Masshalt / % |
|---|---|
| C | 0.18~0.25 |
| Si | ≤0.4 |
| Mn | 1.3~1.65 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.035 |
| Cr | ≤0.4 |
| Mo | ≤0.1 |
| Ni | ≤0.4 |
| Cu | ≤0.3 |
När A.4 uttryckligen väljs i beställningen kan Si≥0.10% avtalas; grundtabellen anger fortfarande Si≤0.40%.
Leveranstillstånd och hårdhet · Tabell 7
Brinellhårdhet. +S: behandlat för förbättrad klippbarhet; +A: mjukglödgat; +TH: behandlat till ett angivet hårdhetsintervall; +FP: behandlat för att få ferrit-perlitstruktur; +N: normaliserat. ”—” betyder att inget krav har angetts för det aktuella leveranstillståndet.
| Leveranstillstånd | Krav på Brinellhårdhet |
|---|---|
| +S | — |
| +A | ≤197 |
| +TH | 149~197 |
| +FP | — |
| +N | — |
Värmebehandling och provkroppsvillkor · Tabell 8
| Post | Temperatur / ℃ |
|---|---|
| Austenitiseringstemperatur för ändhärdprovet | — |
| Uppkolningstemperatur (vägledande) | 880~980 |
| Temperatur för direkt och första härdning (vägledande) | 830~870 |
| Andra härdningen: härdningstemperatur för kärnan (vägledande) | 880~920 |
| Andra härdningen: härdningstemperatur för det uppkolade skiktet (vägledande) | 780~820 |
| Anlöpningstemperatur (vägledande) | 150~200 |
Förutom austenitiseringstemperaturen för ändhärdprovet är uppkolnings-, härdnings- och anlöpningstemperaturerna vägledande; den faktiska processen ska uppnå de nödvändiga egenskaperna. Vägledande hålltid är minst 30 minuter vid austenitisering och minst 1 timme vid anlöpning. Kylmediet för härdning väljs efter produktform, kylförhållanden och ugnslast.
Härdbarhetsvillkor · Tabellerna 5 och 6
Tabellerna 5 och 6 anger inget härdbarhetsband för denna stålsort. Använd inte bandet för en annan stålsort.
Tillåtna avvikelser vid produktanalys · Tabell 4
| Grundämne | Angivet område för smältanalys / % | Tillåten avvikelse vid produktanalys / % |
|---|---|---|
| C | 0.07<C≤0.31 | ±0.02 |
| Si | ≤0.40 | ±0.03 |
| Mn | ≤1.00 / >1.00~1.65 | ±0.04 / ±0.06 |
| P | ≤0.025 | +0.005 |
| S | ≤0.040 | ±0.005 |
| Cr | ≤1.80 | ±0.05 |
| Mo | ≤0.30 / >0.30~0.50 | ±0.03 / ±0.04 |
| Ni | ≤1.00 / >1.00~2.00 / >2.00~3.50 | ±0.03 / ±0.05 / ±0.07 |
| Cu | ≤0.40 | +0.05 |
| B | ≤0.0050 | ±0.0003 |
”±” tillåter en avvikelse för samma smälta över den övre eller under den nedre gränsen, endast i en riktning. Avvikelser vid produktanalys ändrar inte smältanalysens gränser i tabell 3.
Standardutgåva och beställningsanvisningar
- ISO 683-3:2022; filen som användaren tillhandahållit är den antagna versionen EN ISO 683-3:2022. Krav i olika utgåvor anges separat och befintliga källor behålls.
- Utgåvan 2022 tar bort lägsta kiselhalten ur tabell 3. Grundkravet är Si≤0.40%; minimivärdet i bilaga A.4 gäller endast som ett uttryckligen avtalat beställningsalternativ.
- Bilaga A.4 anger 15MnCrS5 och 18CrMo7-6, vilket avviker från beteckningarna i tabell 3. Denna sida korrigerar dem inte underförstått och tilldelar inte automatiskt någon lägsta kiselhalt; ytterligare krav måste avtalas mellan köpare och leverantör.
- Vid beställning med härdbarhetskrav tillåter tabell 3, fotnot a begränsade små sammansättningsavvikelser: utom P och S, C ±0.01%, och övriga grundämnen inom gränserna i tabell 4. Detta är inte standardintervall för vanliga beställningar.
- Varianter med hög svavelhalt eller blytillsats för bättre skärbarhet används endast på köparens begäran och efter överenskommelse; de ersätter inte de vanliga sammansättningsintervall som anges här.
Standarden omfattar bland annat valstråd. Leverans, bearbetning och egenskaper för färdig tråd till kallstukning kräver teknisk bedömning och bekräftelse i beställningen. — betyder att värdet inte anges i tabellen, inte 0.

Källgranskning: Codex har kontrollerat uppgifterna mot originaltexten i standarden som användaren tillhandahållit. Denna sida ersätter inte den officiella standarden, beställningsavtalet eller kontrollintyget.