22Mn6 Materialedata
Antal kildeposter: 1. Standarder, udgaver og betingelser angives særskilt.
Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 22Mn6?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
22Mn6 · ISO 683-3:2022
Kemisk sammensætning · Smelteanalyse
Massefraktion %; tabel 3, side 17 i brugerens PDF. Grundstoffer, der ikke er angivet, må ikke behandles som 0; tilsigtet tilsætning af sådanne grundstoffer reguleres af standarden og bestillingsaftalen.
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.18~0.25 |
| Si | ≤0.4 |
| Mn | 1.3~1.65 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.035 |
| Cr | ≤0.4 |
| Mo | ≤0.1 |
| Ni | ≤0.4 |
| Cu | ≤0.3 |
Når A.4 vælges udtrykkeligt i bestillingen, kan Si≥0.10% aftales; grundtabellen angiver fortsat Si≤0.40%.
Leveringstilstande og hårdhed · Tabel 7
Brinell-hårdhed. +S: behandlet for bedre klipbarhed; +A: blødglødet; +TH: behandlet til et angivet hårdhedsområde; +FP: behandlet for at opnå ferrit-perlitstruktur; +N: normaliseret. »—« betyder, at der ikke er angivet noget krav for den pågældende leveringstilstand.
| Leveringstilstand | Krav til Brinell-hårdhed |
|---|---|
| +S | — |
| +A | ≤197 |
| +TH | 149~197 |
| +FP | — |
| +N | — |
Varmebehandling og prøvebetingelser · Tabel 8
| Punkt | Temperatur / ℃ |
|---|---|
| Austenitiseringstemperatur for endehærdningsprøven | — |
| Opkulningstemperatur (vejledende) | 880~980 |
| Temperatur for direkte og første hærdning (vejledende) | 830~870 |
| Anden hærdning: kernens hærdetemperatur (vejledende) | 880~920 |
| Anden hærdning: det opkullede lags hærdetemperatur (vejledende) | 780~820 |
| Anløbningstemperatur (vejledende) | 150~200 |
Bortset fra austenitiseringstemperaturen for endehærdningsprøven er opkulnings-, hærdnings- og anløbningstemperaturerne vejledende; den faktiske proces skal give de krævede egenskaber. Vejledende holdetid er mindst 30 minutter ved austenitisering og mindst 1 time ved anløbning. Kølemidlet til hærdning vælges efter produktform, køleforhold og ovnbelastning.
Hærdbarhedsbetingelser · Tabel 5 og 6
Tabel 5 og 6 angiver ikke noget hærdbarhedsbånd for denne stålsort. Brug ikke båndet for en anden stålsort.
Tilladte afvigelser ved produktanalyse · Tabel 4
| Grundstof | Angivet område for smelteanalyse / % | Tilladt afvigelse ved produktanalyse / % |
|---|---|---|
| C | 0.07<C≤0.31 | ±0.02 |
| Si | ≤0.40 | ±0.03 |
| Mn | ≤1.00 / >1.00~1.65 | ±0.04 / ±0.06 |
| P | ≤0.025 | +0.005 |
| S | ≤0.040 | ±0.005 |
| Cr | ≤1.80 | ±0.05 |
| Mo | ≤0.30 / >0.30~0.50 | ±0.03 / ±0.04 |
| Ni | ≤1.00 / >1.00~2.00 / >2.00~3.50 | ±0.03 / ±0.05 / ±0.07 |
| Cu | ≤0.40 | +0.05 |
| B | ≤0.0050 | ±0.0003 |
»±« tillader en afvigelse for samme smelte over den øvre eller under den nedre grænse, kun i én retning. Afvigelser ved produktanalyse ændrer ikke smelteanalysegrænserne i tabel 3.
Standardudgave og bestillingsbemærkninger
- ISO 683-3:2022; brugerens fil er vedtagelsen EN ISO 683-3:2022. Krav i forskellige udgaver angives særskilt, og eksisterende kilder bevares.
- Udgaven 2022 fjerner mindsteindholdet af silicium fra tabel 3. Grundkravet er Si≤0.40%; mindsteværdien i bilag A.4 gælder kun som en udtrykkeligt aftalt bestillingsmulighed.
- Bilag A.4 angiver 15MnCrS5 og 18CrMo7-6, som afviger fra betegnelserne i tabel 3. Denne side retter dem ikke stiltiende og tildeler ikke automatisk et mindste siliciumindhold; yderligere krav skal aftales mellem køber og leverandør.
- Ved bestilling med hærdbarhedskrav tillader tabel 3, fodnote a begrænsede små sammensætningsafvigelser: undtagen P og S, C ±0.01%, og øvrige grundstoffer inden for grænserne i tabel 4. Dette er ikke standardområder for almindelige bestillinger.
- Varianter med højt svovlindhold eller blytilsætning for bedre spåntagningsegenskaber anvendes kun på køberens anmodning og efter aftale; de erstatter ikke de almindelige sammensætningsområder, der er vist her.
Standarden omfatter blandt andet valsetråd. Levering, bearbejdning og egenskaber for færdig tråd til koldstukning kræver teknisk vurdering og bekræftelse i bestillingen. — betyder, at værdien ikke er angivet i tabellen, ikke 0.

Kildekontrol: Codex har kontrolleret oplysningerne mod originalteksten i den standard, brugeren har leveret. Denne side erstatter ikke den officielle standard, bestillingsaftalen eller kontrolcertifikatet.