22Mn6 Date despre material
1 înregistrări-sursă. Standardele, edițiile și condițiile sunt prezentate separat.
Evaluarea cerințelor de material
Căutați materialul 22Mn6?
Materialul nu apare în catalog? Ne puteți transmite cerințele dumneavoastră. Evaluăm dacă echipamentele, liniile de producție și capacitățile noastre tehnologice corespund cerințelor privind marca materialului, forma produsului, dimensiunile, prelucrarea și livrarea. Discutăm apoi posibile soluții de prelucrare, probe de fabricație sau furnizare.
Fezabilitatea și condițiile de furnizare se confirmă în urma evaluării tehnice. Informațiile din standarde prezentate pe această pagină nu constituie un angajament de furnizare sau de performanță.
Păstrați datele introduse și încercați din nou mai târziu sau contactați website@chqwire.net. Dacă ați primit deja confirmarea, nu retrimiteți solicitarea.
22Mn6 · ISO 683-3:2022
Compoziție chimică · Analiză pe șarjă
Fracție masică %; tabelul 3, pagina 17 din PDF-ul utilizatorului. Elementele neindicate nu trebuie considerate 0; adăugarea intenționată a acestora este supusă standardului și acordului din comandă.
| Element | Fracție masică / % |
|---|---|
| C | 0.18~0.25 |
| Si | ≤0.4 |
| Mn | 1.3~1.65 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.035 |
| Cr | ≤0.4 |
| Mo | ≤0.1 |
| Ni | ≤0.4 |
| Cu | ≤0.3 |
Când A.4 este selectat explicit în comandă, se poate conveni Si≥0.10%; tabelul de bază specifică în continuare Si≤0.40%.
Stări de livrare și duritate · Tabelul 7
Duritate Brinell. +S: tratat pentru îmbunătățirea aptitudinii la forfecare; +A: recopt pentru înmuiere; +TH: tratat pentru un interval specificat de duritate; +FP: tratat pentru o structură ferito-perlitică; +N: normalizat. „—” înseamnă că nu este specificată nicio cerință pentru acea stare de livrare.
| Stare de livrare | Cerință de duritate Brinell |
|---|---|
| +S | — |
| +A | ≤197 |
| +TH | 149~197 |
| +FP | — |
| +N | — |
Tratament termic și condiții pentru epruvete · Tabelul 8
| Element | Temperatură / ℃ |
|---|---|
| Temperatura de austenitizare pentru încercarea de călibilitate prin călire frontală | — |
| Temperatura de cementare (orientativă) | 880~980 |
| Temperatura călirii directe și a primei căliri (orientativă) | 830~870 |
| A doua călire: temperatura de călire a miezului (orientativă) | 880~920 |
| A doua călire: temperatura de călire a stratului superficial (orientativă) | 780~820 |
| Temperatura de revenire (orientativă) | 150~200 |
Cu excepția temperaturii de austenitizare pentru încercarea de călire frontală, temperaturile de cementare, călire și revenire sunt orientative; procesul efectiv trebuie să atingă proprietățile cerute. Duratele orientative de menținere sunt de cel puțin 30 minute pentru austenitizare și cel puțin 1 oră pentru revenire. Alegeți mediul de călire după forma produsului, condițiile de răcire și încărcarea cuptorului.
Condiții de călibilitate · Tabelele 5 și 6
Tabelele 5 și 6 nu specifică o bandă de călibilitate pentru această marcă. Nu aplicați banda altei mărci.
Abateri admise ale analizei pe produs · Tabelul 4
| Element | Intervalul specificat al analizei pe șarjă / % | Abaterea admisă a analizei pe produs / % |
|---|---|---|
| C | 0.07<C≤0.31 | ±0.02 |
| Si | ≤0.40 | ±0.03 |
| Mn | ≤1.00 / >1.00~1.65 | ±0.04 / ±0.06 |
| P | ≤0.025 | +0.005 |
| S | ≤0.040 | ±0.005 |
| Cr | ≤1.80 | ±0.05 |
| Mo | ≤0.30 / >0.30~0.50 | ±0.03 / ±0.04 |
| Ni | ≤1.00 / >1.00~2.00 / >2.00~3.50 | ±0.03 / ±0.05 / ±0.07 |
| Cu | ≤0.40 | +0.05 |
| B | ≤0.0050 | ±0.0003 |
„±” permite pentru o singură șarjă o abatere peste limita superioară sau sub limita inferioară, într-un singur sens. Abaterile analizei pe produs nu modifică limitele analizei pe șarjă din tabelul 3.
Ediția standardului și note de comandă
- ISO 683-3:2022; fișierul furnizat de utilizator este adoptarea EN ISO 683-3:2022. Cerințele edițiilor diferite sunt prezentate separat; sursele existente sunt păstrate.
- Ediția 2022 elimină conținutul minim de siliciu din tabelul 3. Cerința de bază este Si≤0.40%; minimul din anexa A.4 se aplică numai ca opțiune de comandă convenită explicit.
- Anexa A.4 tipărește 15MnCrS5 și 18CrMo7-6, diferite de denumirile din tabelul 3. Această pagină nu le corectează tacit și nu atribuie automat un conținut minim de siliciu; cerințele suplimentare trebuie convenite între cumpărător și furnizor.
- La comenzile cu cerințe de călibilitate, tabelul 3, nota a permite abateri mici limitate ale compoziției: cu excepția P și S, C ±0.01%, iar celelalte elemente în limitele tabelului 4. Acestea nu sunt intervale implicite pentru comenzile obișnuite.
- Variantele cu prelucrabilitate îmbunătățită prin conținut ridicat de sulf sau adaos de plumb se aplică numai la cererea cumpărătorului și prin acord; nu înlocuiesc intervalele obișnuite de compoziție prezentate aici.
Standardul acoperă produse inclusiv sârma laminată. Livrarea sârmei finite pentru refulare la rece, prelucrarea și proprietățile necesită evaluare tehnică și confirmarea comenzii. — înseamnă nespecificat în acest tabel, nu 0.

Compararea sursei: verificată de Codex pe baza standardului furnizat de utilizator. Această pagină nu înlocuiește standardul oficial, acordul din comandă sau certificatul de inspecție.