51CRV4 — Materiaalitiedot
Yhteensä 18 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 51CRV4 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 51CRV4?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
51CrV4 · DIN EN 10089-2003
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10089-2003
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3 ja huomautukset a/b, 7.1; vain alkuperäistekstin ensimmäiset 17 sivua
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、7、9、12、13
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Sn | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
DIN EN10089:2003-04, virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti, omaksuttu standardi EN10089:2002; taulukon 3 sulatusanalyysi wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 on vain yhdistetystä kaavasta alkuaineiden ei-negatiivisuudella johdettu yksittäinen verhokäyräraja, ei alkuperäisen taulukon itsenäinen raja. Yhdistetyn kaavan on täytyttävä samanaikaisesti. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama enintään ±.01, muut taulukon 4 mukaan lukuun ottamatta alkuainetta P/S; oletuskoostumusta ei lievennetä automaattisesti. Tiedosto sisältää vain ensimmäiset 17 sivua; taulukko 3 on kokonaan tarkistettavissa, mutta karkenevuustaulukko 7/8 ja muut puuttuvat sivut on hankittava erikseen, eikä koko standardia väitetä täydelliseksi. Kuumavalssattu teräs nuorrutettuihin jousiin; koostumus tai hehkutettu tila ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai todellista toimitusta.
Koostumusehdot
DIN EN10089:2003-04, virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti, omaksuttu standardi EN10089:2002; taulukon 3 sulatusanalyysi wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 on vain yhdistetystä kaavasta alkuaineiden ei-negatiivisuudella johdettu yksittäinen verhokäyräraja, ei alkuperäisen taulukon itsenäinen raja. Yhdistetyn kaavan on täytyttävä samanaikaisesti. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama enintään ±.01, muut taulukon 4 mukaan lukuun ottamatta alkuainetta P/S; oletuskoostumusta ei lievennetä automaattisesti. Tiedosto sisältää vain ensimmäiset 17 sivua; taulukko 3 on kokonaan tarkistettavissa, mutta karkenevuustaulukko 7/8 ja muut puuttuvat sivut on hankittava erikseen, eikä koko standardia väitetä täydelliseksi. Kuumavalssattu teräs nuorrutettuihin jousiin; koostumus tai hehkutettu tila ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai todellista toimitusta.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Alkuainekertoimet
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Yläraja
- 0.6
- Vaatimus
- Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%
Tarkistuksen selitys
Virallisen alkuperäistekstin taulukon 3 kaikki 19 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisestiJominy-karkenevuus (ehdollinen vaatimus)
EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tables 7/8, 7.1.2–7.1.4 ja Table10 · PDF-sivut 6, 9, 17, 18, 20, 21
- Taulukon 7 / taulukon 8 alaviite a viittaa kuvaan 1. Merkintöjen +H ja +HH hajonta-alueet säilytetään erillisinä eikä alarajoja vaihdeta keskenään.
- Sovelletaan vain tilausehtoihin, joissa käytetään tosiasiassa vastaavaa +H- tai +HH-karkenevuusmerkintää. Tarkka toimitustila ja mitta-alue on silti vahvistettava tilauksen ja standardin taulukon 1 mukaan.
- Kun tilaus tehdään kohdan 7.1.3 ydinkovuusvaatimuksen perusteella, taulukon 7 / taulukon 8 päätykarkaisutiedot ovat vain viitteeksi eivätkä saman tilausvaatimuksen taattuja hyväksymisarvoja.
- HRC on päätykarkaisukoesauvan kovuus määrätyllä etäisyydellä, ei valmiin tuotteen kokonaiskovuus eikä osoitus kylmätyssäyssoveltuvuudesta tai osan ominaisuuksista.
- Alkuperäisen taulukon viiva tarkoittaa, ettei etäisyyden alarajaa ole määritetty; se säilytetään tyhjänä eikä sitä käsitellä arvona 0. Ilmoittamattomille etäisyyksille ei tehdä interpolointia, ekstrapolointia tai hyväksyntäarviota.
- Esitetty karkaisulämpötila on standardin päätykarkaisukokeen ehto, ei tuotannon lämpökäsittelyprosessin parametri tai suositus.
- Koe tehdään taulukon 10 viittaaman standardin EN ISO642 mukaan (lähdestandardissa ilmoitettu ISO642:1999). Koeyksikkö määräytyy sulatuksen mukaan, 1 näyte yksikköä kohti ja 1 koe näytettä kohti; erimielisyystapauksen näytteenotto erikseen taulukon 10 mukaan.
- Tietue on DIN EN10089:2003-04, joka ottaa käyttöön standardin EN10089:2002. Karkenevuustiedot luetaan nimenomaisesti standardin BS EN10089:2002 alkuperäistaulukosta; ei väitetä, että alkuperäisen DIN-tiedoston puuttuvat sivut olisi tarkistettu tai täydennetty.
+H, tavanomainen karkenevuusalue (7.1.2)
Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.
| Etäisyys karkaistusta päästä (mm) | Alaraja (HRC) | Yläraja (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 57 | 65 |
| 3 | 56 | 65 |
| 5 | 55 | 64 |
| 7 | 54 | 64 |
| 9 | 53 | 63 |
| 11 | 51 | 63 |
| 13 | 50 | 63 |
| 15 | 48 | 62 |
| 20 | 44 | 62 |
| 25 | 41 | 62 |
| 30 | 37 | 61 |
| 35 | 35 | 60 |
| 40 | 34 | 60 |
| 45 | 33 | 59 |
| 50 | 32 | 58 |
+HH, rajoitettu karkenevuusalue (7.1.4)
Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.
| Etäisyys karkaistusta päästä (mm) | Alaraja (HRC) | Yläraja (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 60 | 65 |
| 3 | 59 | 65 |
| 5 | 58 | 64 |
| 7 | 57 | 64 |
| 9 | 56 | 63 |
| 11 | 55 | 63 |
| 13 | 54 | 63 |
| 15 | 53 | 62 |
| 20 | 50 | 62 |
| 25 | 48 | 62 |
| 30 | 45 | 61 |
| 35 | 43 | 60 |
| 40 | 43 | 60 |
| 45 | 42 | 59 |
| 50 | 41 | 58 |
51CrV4 · DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus a, taulukon 2 analyysityypin soveltamisrajat
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
DIN, virallinen saksankielinen 2003-04-omaksumisversio standardista EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön, jousiteräs ja muut erityiskäytöt; ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin; saman sulatuksen ±poikkeamaa ei saa käyttää samanaikaisesti molempien rajojen ulkopuolelle. Taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi), eikä määrittämättömiä arvoja lasketa nollina. Oikaisu AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun tai kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tällä kierroksella tarkistetaan vain koko taulukon 1 koostumus, mekaaniset ominaisuudet erikseen.
Koostumusehdot
Standardin DIN virallinen saksankielinen versio 2003-04 hyväksyy standardin EN10132-4:2000+AC:2002; sivun PDF6 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%. / Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön; jousiteräs ja muut erikoiskäyttötarkoitukset, ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. / Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväleihin; saman sulatuksen ±-poikkeamat eivät saa ylittää rajoja samanaikaisesti molempiin suuntiin. / Taulukosta puuttuvia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina. / AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun ja kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tässä on tarkistettu vain koko taulukon 1 kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Virallisen alkuperäistekstin kaikki 15 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti51CrV4 · EN 10083-3-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10083-3-2006
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti51CrV4 · EN 10089-2002
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- BS EN 10089:2002 (EN 10089:2002)
- Taulukon sijainti
- 7.1 / taulukko 3, huomautukset a/b
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3、9、13、14
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Sn | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koko alkuperäinen BS EN 10089:2002, taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; soveltuu kuumavalssattuun nuorrutettavien jousien teräkseen eikä automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta. Cu+10Sn≤0.60wt%; erikseen luetellut Cu≤0.60 ja Sn≤0.06 ovat vain ei-negatiivisuusoletuksella yhdistetystä kaavasta johdettuja verhokäyriä, eikä molempia saa käyttää samanaikaisesti ylärajoillaan. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatusta varten); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Taulukon 3 huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama sallitaan rajatuilla ehdoilla, eikä taulukon 3 oletuskoostumusta lievennetä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koko alkuperäinen BS EN 10089:2002, taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; soveltuu kuumavalssattuun nuorrutettavien jousien teräkseen eikä automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta. Cu+10Sn≤0.60wt%; erikseen luetellut Cu≤0.60 ja Sn≤0.06 ovat vain ei-negatiivisuusoletuksella yhdistetystä kaavasta johdettuja verhokäyriä, eikä molempia saa käyttää samanaikaisesti ylärajoillaan. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatusta varten); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Taulukon 3 huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama sallitaan rajatuilla ehdoilla, eikä taulukon 3 oletuskoostumusta lievennetä automaattisesti.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Alkuainekertoimet
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Yläraja
- 0.6
- Vaatimus
- Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%
Tarkistuksen selitys
Standardin EN10089:2002 alkuperäisen taulukon 3 kaikki 19 materiaalilajia ja alaviitteet on tarkistettu; alkuperäisestä tietueesta puuttui yhdistetty rajoitus Cu+10Sn.Jominy-karkenevuus (ehdollinen vaatimus)
EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tables 7/8, 7.1.2–7.1.4 ja Table10 · PDF-sivut 6, 9, 17, 18, 20, 21
- Taulukon 7 / taulukon 8 alaviite a viittaa kuvaan 1. Merkintöjen +H ja +HH hajonta-alueet säilytetään erillisinä eikä alarajoja vaihdeta keskenään.
- Sovelletaan vain tilausehtoihin, joissa käytetään tosiasiassa vastaavaa +H- tai +HH-karkenevuusmerkintää. Tarkka toimitustila ja mitta-alue on silti vahvistettava tilauksen ja standardin taulukon 1 mukaan.
- Kun tilaus tehdään kohdan 7.1.3 ydinkovuusvaatimuksen perusteella, taulukon 7 / taulukon 8 päätykarkaisutiedot ovat vain viitteeksi eivätkä saman tilausvaatimuksen taattuja hyväksymisarvoja.
- HRC on päätykarkaisukoesauvan kovuus määrätyllä etäisyydellä, ei valmiin tuotteen kokonaiskovuus eikä osoitus kylmätyssäyssoveltuvuudesta tai osan ominaisuuksista.
- Alkuperäisen taulukon viiva tarkoittaa, ettei etäisyyden alarajaa ole määritetty; se säilytetään tyhjänä eikä sitä käsitellä arvona 0. Ilmoittamattomille etäisyyksille ei tehdä interpolointia, ekstrapolointia tai hyväksyntäarviota.
- Esitetty karkaisulämpötila on standardin päätykarkaisukokeen ehto, ei tuotannon lämpökäsittelyprosessin parametri tai suositus.
- Koe tehdään taulukon 10 viittaaman standardin EN ISO642 mukaan (lähdestandardissa ilmoitettu ISO642:1999). Koeyksikkö määräytyy sulatuksen mukaan, 1 näyte yksikköä kohti ja 1 koe näytettä kohti; erimielisyystapauksen näytteenotto erikseen taulukon 10 mukaan.
+H, tavanomainen karkenevuusalue (7.1.2)
Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.
| Etäisyys karkaistusta päästä (mm) | Alaraja (HRC) | Yläraja (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 57 | 65 |
| 3 | 56 | 65 |
| 5 | 55 | 64 |
| 7 | 54 | 64 |
| 9 | 53 | 63 |
| 11 | 51 | 63 |
| 13 | 50 | 63 |
| 15 | 48 | 62 |
| 20 | 44 | 62 |
| 25 | 41 | 62 |
| 30 | 37 | 61 |
| 35 | 35 | 60 |
| 40 | 34 | 60 |
| 45 | 33 | 59 |
| 50 | 32 | 58 |
+HH, rajoitettu karkenevuusalue (7.1.4)
Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.
| Etäisyys karkaistusta päästä (mm) | Alaraja (HRC) | Yläraja (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 60 | 65 |
| 3 | 59 | 65 |
| 5 | 58 | 64 |
| 7 | 57 | 64 |
| 9 | 56 | 63 |
| 11 | 55 | 63 |
| 13 | 54 | 63 |
| 15 | 53 | 62 |
| 20 | 50 | 62 |
| 25 | 48 | 62 |
| 30 | 45 | 61 |
| 35 | 43 | 60 |
| 40 | 43 | 60 |
| 45 | 42 | 59 |
| 50 | 41 | 58 |
51CrV4 · EN 10132-2021
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Vain kapea nauha
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen viitetiedot
- Standardin painos
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus a, taulukon 2 analyysityypin soveltamisrajat
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Tavoitellun standardin EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; nykyisin käytetään vain standardin DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002) saman materiaalilajin vanhan painoksen viitetietoja, jotka eivät osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen hyväksyttävyyttä. Standardin DIN virallinen saksankielinen versio 2003-04 hyväksyy standardin EN10132-4:2000+AC:2002; sivun PDF6 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%. Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön; jousiteräs ja muut erikoiskäyttötarkoitukset, ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväleihin; saman sulatuksen ±-poikkeamat eivät saa ylittää rajoja samanaikaisesti molempiin suuntiin. Taulukosta puuttuvia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina. AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun ja kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tässä on tarkistettu vain koko taulukon 1 kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Tavoitellun standardin EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; nykyisin käytetään vain standardin DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002) saman materiaalilajin vanhan painoksen viitetietoja, jotka eivät osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen hyväksyttävyyttä. Standardin DIN virallinen saksankielinen versio 2003-04 hyväksyy standardin EN10132-4:2000+AC:2002; sivun PDF6 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%. Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön; jousiteräs ja muut erikoiskäyttötarkoitukset, ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväleihin; saman sulatuksen ±-poikkeamat eivät saa ylittää rajoja samanaikaisesti molempiin suuntiin. Taulukosta puuttuvia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina. AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun ja kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tässä on tarkistettu vain koko taulukon 1 kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Kohteen EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; käytetään tällä hetkellä vain saman materiaalilajin vanhan painoksen DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002) viitetietoja. Tämä ei osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen vaatimustenmukaisuutta.51CrV4 · EN 10132-4-2002
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen viitetiedot
- Standardin painos
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus a, taulukon 2 analyysityypin soveltamisrajat
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002); alkuperäisen tietueen merkintä on EN 10132-4-2002. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu. DIN, virallinen saksankielinen 2003-04-omaksumisversio standardista EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön, jousiteräs ja muut erityiskäytöt; ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin; saman sulatuksen ±poikkeamaa ei saa käyttää samanaikaisesti molempien rajojen ulkopuolelle. Taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi), eikä määrittämättömiä arvoja lasketa nollina. Oikaisu AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun tai kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tällä kierroksella tarkistetaan vain koko taulukon 1 koostumus, mekaaniset ominaisuudet erikseen.
Koostumusehdot
Standardin DIN virallinen saksankielinen versio 2003-04 hyväksyy standardin EN10132-4:2000+AC:2002; sivun PDF6 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%. / Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön; jousiteräs ja muut erikoiskäyttötarkoitukset, ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. / Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväleihin; saman sulatuksen ±-poikkeamat eivät saa ylittää rajoja samanaikaisesti molempiin suuntiin. / Taulukosta puuttuvia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina. / AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun ja kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tässä on tarkistettu vain koko taulukon 1 kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002); alkuperäisen tietueen merkintä on EN 10132-4-2002. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu.51CrV4 · EN 10250-3-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10250-3-1999
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6、8、9
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Koostumusehdot
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 kaksi sivua, kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; alkuainekohtaiset tiedot ja riippumattomalla fonttikartoituksella palautetut alkuperäiset taulukkosolut vastaavat toisiaan jokaisessa vertailukohdassa51CrV4 · NF EN 10083-3-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Sovelletun standardin koostumusperuste tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10083-3-2006
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
NF EN 10083-3:2006-12 vastaa standardia EN 10083-3:2006; koostumus luetaan tämän EN-painoksen tarkistetusta virallisesta alkuperäistekstistä, ja todellinen lähdetiedosto on tietoperustassa. Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Standardin omaksumissuhde ja vastaava EN-koostumuksen alkuperäistaulukko tarkistettu; standardin NF koko päätekstiä ei ole tarkistettu sivuittain51CrV4 · EN ISO 683-2-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN ISO 683-2-2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%. Tämän rivin ehdot ovat S≤0.025% ja V0.10–0.25%, eikä tavallisen rivin ehtoa S≤0.035% sovelleta.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%. Tämän rivin ehdot ovat S≤0.025% ja V0.10–0.25%, eikä tavallisen rivin ehtoa S≤0.035% sovelleta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.51CrV4 · ISO 683-2-2016
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 683-2-2016
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%. Tämän rivin ehdot ovat S≤0.025% ja V0.10–0.25%, eikä tavallisen rivin ehtoa S≤0.035% sovelleta.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%. Tämän rivin ehdot ovat S≤0.025% ja V0.10–0.25%, eikä tavallisen rivin ehtoa S≤0.035% sovelleta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.51CrV4 · DIN EN 10083-3-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10083-3-2007
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisestiTuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)
DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä
Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.
| Alkuaine | Määritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt% | Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Positiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Soveltamisehdot |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Si | ≤0.40 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| P | ≤0.025 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b) |
- Taulukon 4 huomautus a: saman sulatuksen ±-poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylärajan ylitys tai alarajan alitus; molempia suuntia ei käytetä samanaikaisesti.
- Alkuaineelle S tavallisesti vain +0.005. Huomautus b sallii ±0.005 vain teräksille, joiden sulatusanalyysissä määritetään nimenomaisesti koko vaihteluväli 0.020–0.040%. Pelkkä alkuaineen S enimmäispitoisuus ei oikeuta huomautuksen b soveltamiseen.
- Kohta 7.1.2.2 edellyttää tuoteanalyysin määräämistä tilauksessa, erikseen kohdan A.5 mukaan; ilman sulatus- ja eräkohtaista mittausraporttia taulukko ei osoita todellisen tuotteen vaatimustenmukaisuutta.
- A.5, yksi tuoteanalyysi sulatusta kohti; analysoidaan vain kyseiselle teräslajille määritetyt alkuaineet. Näytteenotto EN ISO14284; erimielisyystapauksen vertailumenetelmä lähteessä CR10261 lueteltujen eurooppalaisten standardien mukaan.
Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.
51CrV4 · DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Vain kapea nauha
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus a, taulukon 2 analyysityypin soveltamisrajat
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
DIN, virallinen saksankielinen 2003-04-omaksumisversio standardista EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön, jousiteräs ja muut erityiskäytöt; ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin; saman sulatuksen ±poikkeamaa ei saa käyttää samanaikaisesti molempien rajojen ulkopuolelle. Taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi), eikä määrittämättömiä arvoja lasketa nollina. Oikaisu AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun tai kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tällä kierroksella tarkistetaan vain koko taulukon 1 koostumus, mekaaniset ominaisuudet erikseen.
Koostumusehdot
Standardin DIN virallinen saksankielinen versio 2003-04 hyväksyy standardin EN10132-4:2000+AC:2002; sivun PDF6 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%. / Kylmävalssattu kapea teräsnauha lämpökäsittelykäyttöön; jousiteräs ja muut erikoiskäyttötarkoitukset, ei automaattisesti kylmätyssäysvalssilangan toimitusperuste. / Taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen eikä niitä sekoiteta taulukon 1 sulatusanalyysin oletusvaihteluväleihin; saman sulatuksen ±-poikkeamat eivät saa ylittää rajoja samanaikaisesti molempiin suuntiin. / Taulukosta puuttuvia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina. / AC:2002 korjaa taulukon 3 hehkutetun ja kevyesti viimeistelyvalssatun tilan ominaisuuksia; tässä on tarkistettu vain koko taulukon 1 kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Virallisen alkuperäistekstin kaikki 15 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti51CrV4 · ISO 683-6:2023 (BS ISO, alkuperäinen vahvistuspainos)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Pyörö- ja lattatangot sekä valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 683-6:2023 / BS ISO 683-6:2023
- Taulukon sijainti
- Taulukko 4, alaviitteet a–c; taulukko 5; 7.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 20、21
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)
+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Alkuperäinen BS ISO 683-6:2023, ISO neljäs painos 2023-11; taulukko 4, PDF-sivu 20 / painettu sivu 12, taulukko 5, PDF-sivu 21 / painettu sivu 13. Sulatuskoostumus wt%; valittava tavanomainen tai +H/+HH-ehto; Cu+10Sn≤0.60%. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0; tuoteanalyysi ja mekaaninen tila tarkistetaan erikseen, eikä kyseessä ole yrityksemme toimitustakuu.
Koostumusehdot
Taulukko 4 on sulatusanalyysi, massaosuus %; viiva tai määrittämätön alkuaine ei tarkoita arvoa 0. / Alkuperäiskuvan viimeisen sarakkeen otsikko on Cu+Sn ja solussa on nimenomaisesti Cu+10Sn≤0.60%; säilytetään päätekstin painotettuna kaavana eikä jaeta itsenäisiksi rajoiksi. / Taulukon 4 huomautus b: tilassa +H/+HH käytetään taulukon 5 sallittuja poikkeamia, mutta alkuaineelle C enintään ±0.01%; alkuaineita P/S ei väljennetä. Ilman ehdon valintaa laskentaa ei tehdä oletusarvoisesti. / Tuoteanalyysi tarkistetaan erikseen taulukosta 5 eikä sen alkuaineen C/P/S poikkeamaa suoraan sovelleta nykyiseen sulatusanalyysin haaraan; saman sulatuksen tai erän sama alkuaine ei saa samanaikaisesti poiketa ylärajan yläpuolelle ja alarajan alapuolelle. / Huomautus c sallii pienemmän alkuaineen P/S ylärajan sopimisen; ilman sopimusta arvoa ei muuteta automaattisesti. Luettelemattomien alkuaineiden tarkoituksellinen lisäys edellyttää sopimusta (sulatuksen viimeistelyä lukuun ottamatta). / Nuorrutettavat jousikäyttötarkoitukset; lämpökäsittely, kovuus, karkenevuus, mitat ja pintaehdot tarkistetaan erikseen päätekstistä eikä mekaanisia ominaisuuksia tasoiteta tässä erässä.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Vaatimus
- Cu + 10×Sn
- Alkuainekertoimet
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Yläraja
- 0.6
- Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
- Cu
- Sn
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.56 |
| Si | ≤ 0.43 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.56 ~ 1.04 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.75 ~ 1.15 |
| V | 0.08 ~ 0.27 |
+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.56 |
| Si | ≤ 0.43 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.56 ~ 1.04 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.75 ~ 1.15 |
| V | 0.08 ~ 0.27 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Taulukon 4 kymmenen riviä tarkistettu alkuperäiskuvasta soluittain; taulukko 5 ja alaviitteiden ehdot säilytetään erillisinä.51CrV4 · DIN 17350-1980
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.8 ~ 1.1 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| V | 0.1 ~ 0.2 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
51CrV4 · ISO 683-1-1987
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 0.6 ~ 1 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
51CrV4 · ISO 683-14
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Jousiteräs
- Alaluokka
- Jousiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
51CrV4 · ISO 683-18
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
51CrV4 · DIN EN 10277:2018-09
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Koostumustietojen luonne
- Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
- Tarkistustila
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
- Standardin painos
- DIN EN 10277:2018-09
- Taulukon sijainti
- Opastava liite A.4
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 47
- Yksikkö
- Massaosuus wt%
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
Koostumusehdot
Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Opastavan aineiston soveltamisrajat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu, vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan. Virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei toimitustakuun, käänteishaun ratkaisun tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteeksi. Päätekstin viittaukset: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (päiväämättömät viittaukset, sovellettavat painokset tarkistamatta).
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 1
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite b: alkuaineen S nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisääminen edellyttää tarjouspyyntöä. Kun alkuainetta S lisätään, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa määrällä 0.15%; lievennys ei ole automaattinen.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 2
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite c: alkuaineen Si vähentäminen edellyttää muita tiivistysmenetelmiä hapen poistamiseksi.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 3
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta.