51CRV4 — Materialeoplysninger
I alt 18 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 51CRV4 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 51CRV4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
51CrV4 · DIN EN 10089-2003
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10089-2003
- Tabellens placering
- Tabel 3 og note a/b, 7.1; kun originalens første 17 sider
- PDF fysisk side
- 1、7、9、12、13
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.6 (nedre grænse ikke angivet) |
| Sn | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10089:2003-04 officielle engelske originaltekst, overtagelse af EN10089:2002; tabel 3, smelteanalyse wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 er alene de enkelte grundstoffers grænseomhylling udledt af den koblede formel under forudsætning af ikke-negative indhold, ikke selvstændige grænser i originaltabellen; den koblede formel skal samtidig være opfyldt. Tabel 3, note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; tomme felter udfyldes ikke med nul. Note b: ved specificeret hærdbarhed tillades en mindre afvigelse for C, dog højst ±.01; øvrige grundstoffer følger tabel 4, undtagen P/S; standardgrænserne for sammensætningen udvides ikke automatisk. Filen omfatter kun de første 17 sider; tabel 3 er komplet og kan verificeres, mens hærdbarhedstabel 7/8 og andre manglende sider skal indhentes særskilt; hele standarden hævdes ikke tilgængelig. Varmvalset stål til fjedre efter hærdning og anløbning; sammensætning/glødet tilstand dokumenterer ikke i sig selv koldstukningsegnethed eller faktisk levering.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10089:2003-04 officielle engelske originaltekst, overtagelse af EN10089:2002; tabel 3, smelteanalyse wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 er alene de enkelte grundstoffers grænseomhylling udledt af den koblede formel under forudsætning af ikke-negative indhold, ikke selvstændige grænser i originaltabellen; den koblede formel skal samtidig være opfyldt. Tabel 3, note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; tomme felter udfyldes ikke med nul. Note b: ved specificeret hærdbarhed tillades en mindre afvigelse for C, dog højst ±.01; øvrige grundstoffer følger tabel 4, undtagen P/S; standardgrænserne for sammensætningen udvides ikke automatisk. Filen omfatter kun de første 17 sider; tabel 3 er komplet og kan verificeres, mens hærdbarhedstabel 7/8 og andre manglende sider skal indhentes særskilt; hele standarden hævdes ikke tilgængelig. Varmvalset stål til fjedre efter hærdning og anløbning; sammensætning/glødet tilstand dokumenterer ikke i sig selv koldstukningsegnethed eller faktisk levering.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
- Grundstofkoefficient
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Øvre grænse
- 0.6
- Krav
- Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%
Verifikationsbemærkninger
Alle 19 rækker og fodnoterne i den officielle originalteksts tabel 3 er visuelt kontrolleretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tables 7/8, 7.1.2–7.1.4 og Table10 · side PDF 6, 9, 17, 18, 20, 21
- Tabel 7/tabel 8, fodnote a henviser til figur 1; spredningsbånd for +H og +HH bevares særskilt, og deres nedre grænser må ikke ombyttes.
- Gælder kun ved faktisk bestilling med det relevante hærdbarhedssymbol +H eller +HH; konkret leveringstilstand og dimensionsområde skal stadig bekræftes efter ordren og standardens tabel 1.
- Ved bestilling efter krav til kernehårdhed i 7.1.3 er endehærdningsdata i tabel 7/tabel 8 kun til reference og kan ikke anvendes som samme garanterede acceptkrav ved bestilling.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke hele færdigproduktets hårdhed, og dokumenterer hverken egnethed til koldstukning eller komponentegenskaber.
- Originaltabellens streg betyder, at nedre grænse ved denne afstand ikke er specificeret, og feltet forbliver tomt; det må ikke regnes som 0, og der udføres ingen interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering ved uspecificerede afstande.
- Den viste hærdningstemperatur er en standardbetingelse for endehærdningsprøvning og må ikke bruges som procesparameter eller anbefaling til varmebehandling i produktionen.
- Prøvning efter EN ISO642 citeret i tabel 10 (kildestandarden angiver ISO642:1999); prøvningsenheder opdeles efter smelte med 1 prøver pr. enhed og 1 prøvninger pr. prøve; prøveudtagning ved tvist følger særskilt tabel 10.
- Denne post er DIN EN10089:2003-04, som anvender EN10089:2002; hærdbarhedsdata læses udtrykkeligt fra originaltabellen BS EN10089:2002, uden påstand om at manglende sider i DIN-originalfilen er verificeret eller suppleret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 ± 5 °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 57 | 65 |
| 3 | 56 | 65 |
| 5 | 55 | 64 |
| 7 | 54 | 64 |
| 9 | 53 | 63 |
| 11 | 51 | 63 |
| 13 | 50 | 63 |
| 15 | 48 | 62 |
| 20 | 44 | 62 |
| 25 | 41 | 62 |
| 30 | 37 | 61 |
| 35 | 35 | 60 |
| 40 | 34 | 60 |
| 45 | 33 | 59 |
| 50 | 32 | 58 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (7.1.4)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 ± 5 °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 60 | 65 |
| 3 | 59 | 65 |
| 5 | 58 | 64 |
| 7 | 57 | 64 |
| 9 | 56 | 63 |
| 11 | 55 | 63 |
| 13 | 54 | 63 |
| 15 | 53 | 62 |
| 20 | 50 | 62 |
| 25 | 48 | 62 |
| 30 | 45 | 61 |
| 35 | 43 | 60 |
| 40 | 43 | 60 |
| 45 | 42 | 59 |
| 50 | 41 | 58 |
51CrV4 · DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note a samt analysetypegrænser i tabel 2
- PDF fysisk side
- 1、6
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. / Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. / Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. / AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Alle 15 rækker og fodnoterne i den officielle originaltekst er visuelt kontrolleret51CrV4 · EN 10083-3-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10083-3-2006
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleret51CrV4 · EN 10089-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- BS EN 10089:2002 (EN 10089:2002)
- Tabellens placering
- 7.1/tabel 3, noter a/b
- PDF fysisk side
- 3、9、13、14
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.6 (nedre grænse ikke angivet) |
| Sn | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Komplet originaltabel 3 i BS EN 10089:2002, smelteanalyse, massefraktion wt%; gælder varmvalset stål til fjedre efter hærdning og anløbning og dokumenterer ikke automatisk koldstukningsegnethed. Cu+10Sn≤0.60wt%; de særskilt angivne Cu≤0.60 og Sn≤0.06 er kun grænseomhyllinger udledt af den koblede formel under forudsætning af ikke-negative indhold; begge kan ikke samtidig anvendes ved deres øvre grænser. Tabel 3, note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra metallurgiske smelteformål; tomme felter udfyldes ikke med nul. Tabel 3, note b: ved specificeret hærdbarhed kan C have mindre afvigelser under begrænsede betingelser; standardsammensætningen i tabel 3 udvides ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Komplet originaltabel 3 i BS EN 10089:2002, smelteanalyse, massefraktion wt%; gælder varmvalset stål til fjedre efter hærdning og anløbning og dokumenterer ikke automatisk koldstukningsegnethed. Cu+10Sn≤0.60wt%; de særskilt angivne Cu≤0.60 og Sn≤0.06 er kun grænseomhyllinger udledt af den koblede formel under forudsætning af ikke-negative indhold; begge kan ikke samtidig anvendes ved deres øvre grænser. Tabel 3, note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra metallurgiske smelteformål; tomme felter udfyldes ikke med nul. Tabel 3, note b: ved specificeret hærdbarhed kan C have mindre afvigelser under begrænsede betingelser; standardsammensætningen i tabel 3 udvides ikke automatisk.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
- Grundstofkoefficient
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Øvre grænse
- 0.6
- Krav
- Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%
Verifikationsbemærkninger
Alle 19 kvaliteter og fodnoterne i EN10089:2002-originalens tabel 3 er verificeret; den oprindelige post manglede den koblede Cu+10Sn-begrænsning.Hærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tables 7/8, 7.1.2–7.1.4 og Table10 · side PDF 6, 9, 17, 18, 20, 21
- Tabel 7/tabel 8, fodnote a henviser til figur 1; spredningsbånd for +H og +HH bevares særskilt, og deres nedre grænser må ikke ombyttes.
- Gælder kun ved faktisk bestilling med det relevante hærdbarhedssymbol +H eller +HH; konkret leveringstilstand og dimensionsområde skal stadig bekræftes efter ordren og standardens tabel 1.
- Ved bestilling efter krav til kernehårdhed i 7.1.3 er endehærdningsdata i tabel 7/tabel 8 kun til reference og kan ikke anvendes som samme garanterede acceptkrav ved bestilling.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke hele færdigproduktets hårdhed, og dokumenterer hverken egnethed til koldstukning eller komponentegenskaber.
- Originaltabellens streg betyder, at nedre grænse ved denne afstand ikke er specificeret, og feltet forbliver tomt; det må ikke regnes som 0, og der udføres ingen interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering ved uspecificerede afstande.
- Den viste hærdningstemperatur er en standardbetingelse for endehærdningsprøvning og må ikke bruges som procesparameter eller anbefaling til varmebehandling i produktionen.
- Prøvning efter EN ISO642 citeret i tabel 10 (kildestandarden angiver ISO642:1999); prøvningsenheder opdeles efter smelte med 1 prøver pr. enhed og 1 prøvninger pr. prøve; prøveudtagning ved tvist følger særskilt tabel 10.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 ± 5 °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 57 | 65 |
| 3 | 56 | 65 |
| 5 | 55 | 64 |
| 7 | 54 | 64 |
| 9 | 53 | 63 |
| 11 | 51 | 63 |
| 13 | 50 | 63 |
| 15 | 48 | 62 |
| 20 | 44 | 62 |
| 25 | 41 | 62 |
| 30 | 37 | 61 |
| 35 | 35 | 60 |
| 40 | 34 | 60 |
| 45 | 33 | 59 |
| 50 | 32 | 58 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (7.1.4)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 ± 5 °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 60 | 65 |
| 3 | 59 | 65 |
| 5 | 58 | 64 |
| 7 | 57 | 64 |
| 9 | 56 | 63 |
| 11 | 55 | 63 |
| 13 | 54 | 63 |
| 15 | 53 | 62 |
| 20 | 50 | 62 |
| 25 | 48 | 62 |
| 30 | 45 | 61 |
| 35 | 43 | 60 |
| 40 | 43 | 60 |
| 45 | 42 | 59 |
| 50 | 41 | 58 |
51CrV4 · EN 10132-2021
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Kun smalle bånd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Reference til historisk udgave
- Standardudgave
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note a samt analysetypegrænser i tabel 2
- PDF fysisk side
- 1、6
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originalteksten til den ønskede EN10132:2021 er ikke verificeret; der anvendes aktuelt kun ældre reference for samme kvalitet i DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002), uden dokumentation for krav, omfang eller leveringsmæssig overensstemmelse efter 2021-udgaven. DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten til den ønskede EN10132:2021 er ikke verificeret; der anvendes aktuelt kun ældre reference for samme kvalitet i DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002), uden dokumentation for krav, omfang eller leveringsmæssig overensstemmelse efter 2021-udgaven. DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Originalteksten til den ønskede EN10132:2021 er ikke verificeret; aktuelt anvendes kun den ældre DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)-reference for samme kvalitet, uden dokumentation for krav, anvendelsesområde eller leveringsgodkendelse efter 2021-udgaven.51CrV4 · EN 10132-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Reference til historisk udgave
- Standardudgave
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note a samt analysetypegrænser i tabel 2
- PDF fysisk side
- 1、6
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002); den oprindelige post angiver EN 10132-4-2002. Originalteksten til denne udgave skal indhentes, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet. DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. / Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. / Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. / AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002); den oprindelige post angiver EN 10132-4-2002, men originalteksten til denne udgave mangler stadig, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet.51CrV4 · EN 10250-3-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10250-3-1999
- Tabellens placering
- Table1 og note 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
- PDF fysisk side
- 6、8、9
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.
Betingelser for sammensætning
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.
Verifikationsbemærkninger
Begge sider, alle 21 rækker og fodnoter i tabel 1 er visuelt kontrolleret; hvert element og dets separate skrifttype-mapping er genskabt og sammenlignet punkt for punkt med de oprindelige tabelceller med overensstemmende resultater.51CrV4 · NF EN 10083-3-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den anvendte standards sammensætningsgrundlag er verificeret
- Standardudgave
- EN 10083-3-2006
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
NF EN 10083-3:2006-12 svarer til EN 10083-3:2006; sammensætningen læses fra den verificerede officielle originaltekst til denne EN-udgave, med faktisk kildefil angivet i datagrundlaget. Sammensætningsgrundlaget er EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske DIN EN10083-3:2007-01-tekst, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader små afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige må ikke overstige tabel 4, og standard-smelteintervallet udvides ikke. Note c tillader på forespørgsel forbedret spåntagning for ikke-borholdige stål med svovl ca. 0.10% og øvre Mn-grænse øget med 0.15%; en omtrentlig værdi er ikke en standardmæssig fast øvre grænse, men fastlægges ved konkret tilbud og bestilling og indgår ikke automatisk i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning/overflade/dimensioner skal bekræftes særskilt, og produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Standardovertagelsesforholdet og den tilsvarende EN-originaltabel om sammensætning er verificeret; den fulde NF-tekst er ikke verificeret sidevis51CrV4 · EN ISO 683-2-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-2-2018
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. For denne række gælder S≤0.025% og V0.10–0.25% uden anvendelse af den almindelige rækkes S≤0.035%.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. For denne række gælder S≤0.025% og V0.10–0.25% uden anvendelse af den almindelige rækkes S≤0.035%.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.51CrV4 · ISO 683-2-2016
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-2-2016
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. For denne række gælder S≤0.025% og V0.10–0.25% uden anvendelse af den almindelige rækkes S≤0.035%.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. For denne række gælder S≤0.025% og V0.10–0.25% uden anvendelse af den almindelige rækkes S≤0.035%.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.51CrV4 · DIN EN 10083-3-2007
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10083-3-2007
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleretTilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)
DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten
Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.
| Grundstof | Specificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt% | Negativ afvigelse i procentpoint | Positiv afvigelse i procentpoint | Anvendelsesbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b) |
- Tabel 4, note a: ±-afvigelser for samme smelte må kun gå over den øvre eller under den nedre grænse i én retning, aldrig i begge retninger samtidig.
- S normalt kun +0.005; kun for stål, hvor smelteanalysen udtrykkeligt angiver det fulde 0.020–0.040%-interval, tillader note b ±0.005; note b må ikke anvendes alene ud fra maksimalt S-indhold.
- 7.1.2.2 kræver, at produktanalyse specificeres ved bestilling og følger særskilt A.5; uden målte smelte-/partirapporter dokumenterer tabellen ikke det faktiske produkts overensstemmelse.
- A.5: én produktanalyse pr. smelte, kun for grundstoffer specificeret for den pågældende ståltype; prøveudtagning efter EN ISO14284, referenceanalysemetoder ved tvist efter de europæiske standarder i CR10261.
Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.
51CrV4 · DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Kun smalle bånd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10132-4-2000(+AC:2002)
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note a samt analysetypegrænser i tabel 2
- PDF fysisk side
- 1、6
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN, officiel tysk 2003-04-overtagelse af EN10132-4:2000+AC:2002, PDF6, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%. / Koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling, fjederstål og andre særlige anvendelser; dette er ikke automatisk grundlag for levering af valsetråd til koldstukning. / Produktanalyseafvigelser i tabel 2 angives særskilt og blandes ikke med smelteanalysens standardintervaller i tabel 1; ±afvigelser må for samme smelteparti ikke samtidig overskride både nedre og øvre side. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. / AC:2002 retter egenskaberne i glødet/let skinpassvalset tilstand i tabel 3; her verificeres kun kemisk sammensætning i hele tabel 1, mens mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Alle 15 rækker og fodnoterne i den officielle originaltekst er visuelt kontrolleret51CrV4 · ISO 683-6:2023 (original overtagelsesudgave BS ISO)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Rundstænger, fladstål og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-6:2023 / BS ISO 683-6:2023
- Tabellens placering
- Tabel 4, fodnoter a–c; tabel 5; 7.2
- PDF fysisk side
- 20、21
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Almindelig smelteanalyse: tabel 4 (uden +H/+HH)
+H smelteanalyse: tabel 4, note b og tabel 5 (C±0.01; P/S lempes ikke)
+HH smelteanalyse: tabel 4, note b og tabel 5 (C±0.01; P/S lempes ikke)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
BS ISO 683-6:2023 original, ISO fjerde udgave 2023-11; tabel 4, PDF side 20 / trykt side 12, tabel 5, PDF side 21 / trykt side 13. Smeltesammensætning wt%, vælg almindelig eller +H/+HH-betingelse; Cu+10Sn≤0.60%. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0; produktanalyse og mekanisk tilstand verificeres særskilt, uden vores virksomheds leveringsgaranti.
Betingelser for sammensætning
Tabel 4 er smelteanalyse, massefraktion %; streger eller uspecificerede grundstoffer betyder ikke 0. / Sidste kolonne i originalbilledet har overskriften Cu+Sn, og cellen angiver udtrykkeligt Cu+10Sn≤0.60%; dette bevares som hovedtekstens vægtede udtryk uden opdeling i selvstændige grænser. / Tabel 4, note b: +H/+HH følger tilladte afvigelser i tabel 5, men C-afvigelsen må specifikt ikke overstige ±0.01%; P/S lempes ikke; uden valgt betingelse beregnes dette ikke som standard. / Produktanalyse kontrolleres særskilt efter tabel 5; dens C/P/S-afvigelser anvendes ikke direkte på den aktuelle smeltegren; samme grundstof i samme smelteparti må ikke afvige både over øvre og under nedre grænse. / Note c tillader en aftalt lavere øvre P/S-grænse; uden aftale ændres værdien ikke automatisk; bevidst tilsætning af uspecificerede grundstoffer kræver aftale, bortset fra afslutning af smeltningen. / Til sejhærdede fjedre; varmebehandling, hårdhed, hærdelighed, dimensioner og overfladebetingelser kontrolleres særskilt efter hovedteksten; mekaniske egenskaber udjævnes ikke i denne batch.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
- Krav
- Cu + 10×Sn
- Grundstofkoefficient
- Cu
- 1
- Sn
- 10
- Øvre grænse
- 0.6
- Grundstoffer, der kræver data fra samme smelte/parti til bekræftelse
- Cu
- Sn
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Almindelig smelteanalyse: tabel 4 (uden +H/+HH)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
+H smelteanalyse: tabel 4, note b og tabel 5 (C±0.01; P/S lempes ikke)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.56 |
| Si | ≤ 0.43 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.56 ~ 1.04 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.75 ~ 1.15 |
| V | 0.08 ~ 0.27 |
+HH smelteanalyse: tabel 4, note b og tabel 5 (C±0.01; P/S lempes ikke)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.56 |
| Si | ≤ 0.43 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.56 ~ 1.04 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.75 ~ 1.15 |
| V | 0.08 ~ 0.27 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
De ti rækker i tabel 4 er kontrolleret cellevis mod originalbilledet; tabel 5 og fodnotebetingelser bevares særskilt.51CrV4 · DIN 17350-1980
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.8 ~ 1.1 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| V | 0.1 ~ 0.2 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
51CrV4 · ISO 683-1-1987
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 0.6 ~ 1 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
51CrV4 · ISO 683-14
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Fjederstål
- Underkategori
- Fjederstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.7 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
51CrV4 · ISO 683-18
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
51CrV4 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Sammensætningens karakter
- Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
- Verifikationsstatus
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
- Standardudgave
- DIN EN 10277:2018-09
- Tabellens placering
- Informativt bilag A.4
- PDF fysisk side
- 47
- Enhed
- Massefraktion wt%
- Analysetype
- Smelteanalyse (informativ reference)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.47 ~ 0.55 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| V | 0.1 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
Betingelser for sammensætning
Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.
Betingede krav
- Fodnote
- Informativ anvendelsesgrænse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval. Hovedtekstens henvisninger: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (udaterede henvisninger, gældende udgaver afventer verifikation).
- Fodnote
- Betingelse 1 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote b: forhøjelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel ved tilbud; ved forhøjelse af S kan øvre grænse for Mn øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk.
- Fodnote
- Betingelse 2 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote c: reduktion af Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger.
- Fodnote
- Betingelse 3 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.