23MnCrMo5-5-4 Údaje o materiálu
1 zdrojových záznamů. Normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně.
Posouzení požadavků na materiál
Hledáte materiál 23MnCrMo5-5-4?
Nenašli jste materiál v našem katalogu? Zašlete nám své požadavky. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.
Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.
Ponechte vyplněné údaje a zkuste to později nebo kontaktujte website@chqwire.net. Pokud jste již obdrželi potvrzení, neodesílejte požadavky znovu.
23MnCrMo5-5-4 · ISO 683-3:2022
Chemické složení · Tavbový rozbor
Hmotnostní podíl %; tabulka 3, strana 18 uživatelova PDF. Neuvedené prvky se nesmějí považovat za 0; jejich úmyslné přidání podléhá normě a dohodě v objednávce.
| Prvek | Hmotnostní podíl / % |
|---|---|
| C | 0.2~0.25 |
| Si | ≤0.4 |
| Mn | 1.1~1.4 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.035 |
| Cr | 1.1~1.4 |
| Mo | 0.2~0.5 |
| Ni | ≤0.6 |
| Cu | ≤0.4 |
A.4 pod tímto přesným označením oceli výslovně neuvádí minimální obsah křemíku. Minimum se nepřiřazuje automaticky; v případě potřeby je potvrďte v objednávce.
Dodací stavy a tvrdost · Tabulka 7
Tvrdost podle Brinella. +S: zpracováno pro zlepšení stříhatelnosti; +A: žíháno na měkko; +TH: zpracováno na stanovené rozmezí tvrdosti; +FP: zpracováno na feriticko-perlitickou strukturu; +N: normalizačně žíháno. „—“ znamená, že pro daný dodací stav není stanoven požadavek.
| Dodací stav | Požadavek na tvrdost podle Brinella |
|---|---|
| +S | ≤255 |
| +A | ≤229 |
| +TH | 179~229 |
| +FP | 159~207 |
| +N | — |
Tepelné zpracování a podmínky zkušebních těles · Tabulka 8
| Položka | Teplota / ℃ |
|---|---|
| Austenitizační teplota pro zkoušku prokalitelnosti kalením z čela | 860 ± 5 |
| Cementační teplota (směrná hodnota) | 880~1050 |
| Teplota přímého a prvního kalení (směrná hodnota) | 860~900 |
| Druhé kalení: kalicí teplota jádra (směrná hodnota) | 890~920 |
| Druhé kalení: kalicí teplota povrchové vrstvy (směrná hodnota) | 780~820 |
| Popouštěcí teplota (směrná hodnota) | 150~200 |
Kromě austenitizační teploty pro zkoušku kalením z čela jsou cementační, kalicí a popouštěcí teploty směrné hodnoty; skutečný proces musí dosáhnout požadovaných vlastností. Doporučené výdrže jsou alespoň 30 minut pro austenitizaci a alespoň 1 hodina pro popouštění. Kalicí prostředí volte podle tvaru výrobku, podmínek chlazení a vsázky pece.
Podmínky prokalitelnosti · Tabulky 5 a 6
Vzdálenost od kaleného čela v mm; tvrdost v HRC. Použijte pouze při objednání odpovídající prokalitelnosti. „—“ znamená, že v dané poloze není stanovena mez.
+H · Normální prokalitelnost
| Mez / Vzdálenost mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maximum | 48 | 48 | 48 | 48 | 47 | 47 | 46 | 46 | 44 | 43 | 42 | 41 | 41 |
| Minimum | 40 | 40 | 39 | 38 | 37 | 36 | 35 | 34 | 32 | 31 | 30 | 29 | 29 |
+HH · Zúžené pásmo prokalitelnosti
| Mez / Vzdálenost mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maximum | 48 | 48 | 48 | 48 | 47 | 47 | 46 | 46 | 44 | 43 | 42 | 41 | 41 |
| Minimum | 43 | 43 | 42 | 41 | 40 | 40 | 39 | 38 | 36 | 35 | 34 | 33 | 33 |
+HL · Zúžené pásmo prokalitelnosti
| Mez / Vzdálenost mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maximum | 45 | 45 | 45 | 45 | 44 | 43 | 42 | 42 | 40 | 39 | 38 | 37 | 37 |
| Minimum | 40 | 40 | 39 | 38 | 37 | 36 | 35 | 34 | 32 | 31 | 30 | 29 | 29 |
Dovolené odchylky rozboru výrobku · Tabulka 4
| Prvek | Stanovené rozmezí tavbového rozboru / % | Dovolená odchylka rozboru výrobku / % |
|---|---|---|
| C | 0.07<C≤0.31 | ±0.02 |
| Si | ≤0.40 | ±0.03 |
| Mn | ≤1.00 / >1.00~1.65 | ±0.04 / ±0.06 |
| P | ≤0.025 | +0.005 |
| S | ≤0.040 | ±0.005 |
| Cr | ≤1.80 | ±0.05 |
| Mo | ≤0.30 / >0.30~0.50 | ±0.03 / ±0.04 |
| Ni | ≤1.00 / >1.00~2.00 / >2.00~3.50 | ±0.03 / ±0.05 / ±0.07 |
| Cu | ≤0.40 | +0.05 |
| B | ≤0.0050 | ±0.0003 |
„±“ dovoluje u jedné tavby odchylku nad horní nebo pod dolní mez, pouze v jednom směru. Odchylky rozboru výrobku nemění meze tavbového rozboru v tabulce 3.
Vydání normy a poznámky k objednávce
- ISO 683-3:2022; soubor poskytnutý uživatelem je převzetím EN ISO 683-3:2022. Požadavky různých vydání jsou uvedeny odděleně; dosavadní zdroje jsou zachovány.
- Vydání 2022 odstraňuje z tabulky 3 minimální obsah křemíku. Základní požadavek je Si≤0.40%; minimum v příloze A.4 platí pouze jako výslovně dohodnutá volba při objednání.
- Příloha A.4 uvádí 15MnCrS5 a 18CrMo7-6, které se liší od označení v tabulce 3. Tato stránka je neopravuje bez upozornění ani automaticky nepřiřazuje minimální obsah křemíku; další požadavky musí dohodnout odběratel a dodavatel.
- Při objednání podle prokalitelnosti tabulka 3, poznámka a dovoluje omezené drobné odchylky složení: kromě P a S, C ±0.01% a ostatní prvky v mezích tabulky 4. Nejde o výchozí rozmezí pro běžné objednávky.
- Automatové varianty se zvýšeným obsahem síry nebo s přídavkem olova platí pouze na žádost odběratele a po dohodě; nenahrazují zde uvedená běžná rozmezí složení.
Norma zahrnuje mimo jiné válcovaný drát. Dodávka hotového drátu pro objemové tváření za studena, zpracování a vlastnosti vyžadují technické posouzení a potvrzení objednávky. — znamená neuvedeno v této tabulce, nikoli 0.

Porovnání zdroje: Codex provedl kontrolu podle normy poskytnuté uživatelem. Tato stránka nenahrazuje oficiální normu, dohodu v objednávce ani inspekční certifikát.