23MnCrMo5-5-4 Materialedata
Antal kildeposter: 1. Standarder, udgaver og betingelser angives særskilt.
Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 23MnCrMo5-5-4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
23MnCrMo5-5-4 · ISO 683-3:2022
Kemisk sammensætning · Smelteanalyse
Massefraktion %; tabel 3, side 18 i brugerens PDF. Grundstoffer, der ikke er angivet, må ikke behandles som 0; tilsigtet tilsætning af sådanne grundstoffer reguleres af standarden og bestillingsaftalen.
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.2~0.25 |
| Si | ≤0.4 |
| Mn | 1.1~1.4 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.035 |
| Cr | 1.1~1.4 |
| Mo | 0.2~0.5 |
| Ni | ≤0.6 |
| Cu | ≤0.4 |
A.4 angiver ikke et mindste siliciumindhold for denne nøjagtige stålsortbetegnelse. Der tildeles ikke automatisk en mindsteværdi; bekræft den i bestillingen ved behov.
Leveringstilstande og hårdhed · Tabel 7
Brinell-hårdhed. +S: behandlet for bedre klipbarhed; +A: blødglødet; +TH: behandlet til et angivet hårdhedsområde; +FP: behandlet for at opnå ferrit-perlitstruktur; +N: normaliseret. »—« betyder, at der ikke er angivet noget krav for den pågældende leveringstilstand.
| Leveringstilstand | Krav til Brinell-hårdhed |
|---|---|
| +S | ≤255 |
| +A | ≤229 |
| +TH | 179~229 |
| +FP | 159~207 |
| +N | — |
Varmebehandling og prøvebetingelser · Tabel 8
| Punkt | Temperatur / ℃ |
|---|---|
| Austenitiseringstemperatur for endehærdningsprøven | 860 ± 5 |
| Opkulningstemperatur (vejledende) | 880~1050 |
| Temperatur for direkte og første hærdning (vejledende) | 860~900 |
| Anden hærdning: kernens hærdetemperatur (vejledende) | 890~920 |
| Anden hærdning: det opkullede lags hærdetemperatur (vejledende) | 780~820 |
| Anløbningstemperatur (vejledende) | 150~200 |
Bortset fra austenitiseringstemperaturen for endehærdningsprøven er opkulnings-, hærdnings- og anløbningstemperaturerne vejledende; den faktiske proces skal give de krævede egenskaber. Vejledende holdetid er mindst 30 minutter ved austenitisering og mindst 1 time ved anløbning. Kølemidlet til hærdning vælges efter produktform, køleforhold og ovnbelastning.
Hærdbarhedsbetingelser · Tabel 5 og 6
Afstand fra den afkølede ende i mm; hårdhed i HRC. Anvendes kun, når den tilsvarende hærdbarhedsbetingelse er angivet i bestillingen. »—« betyder, at der ikke er angivet nogen grænse ved den pågældende position.
+H · Normal hærdbarhed
| Grænse / Afstand mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maksimum | 48 | 48 | 48 | 48 | 47 | 47 | 46 | 46 | 44 | 43 | 42 | 41 | 41 |
| Minimum | 40 | 40 | 39 | 38 | 37 | 36 | 35 | 34 | 32 | 31 | 30 | 29 | 29 |
+HH · Indsnævret hærdbarhedsbånd
| Grænse / Afstand mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maksimum | 48 | 48 | 48 | 48 | 47 | 47 | 46 | 46 | 44 | 43 | 42 | 41 | 41 |
| Minimum | 43 | 43 | 42 | 41 | 40 | 40 | 39 | 38 | 36 | 35 | 34 | 33 | 33 |
+HL · Indsnævret hærdbarhedsbånd
| Grænse / Afstand mm | 1.5 | 3 | 5 | 7 | 9 | 11 | 13 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Maksimum | 45 | 45 | 45 | 45 | 44 | 43 | 42 | 42 | 40 | 39 | 38 | 37 | 37 |
| Minimum | 40 | 40 | 39 | 38 | 37 | 36 | 35 | 34 | 32 | 31 | 30 | 29 | 29 |
Tilladte afvigelser ved produktanalyse · Tabel 4
| Grundstof | Angivet område for smelteanalyse / % | Tilladt afvigelse ved produktanalyse / % |
|---|---|---|
| C | 0.07<C≤0.31 | ±0.02 |
| Si | ≤0.40 | ±0.03 |
| Mn | ≤1.00 / >1.00~1.65 | ±0.04 / ±0.06 |
| P | ≤0.025 | +0.005 |
| S | ≤0.040 | ±0.005 |
| Cr | ≤1.80 | ±0.05 |
| Mo | ≤0.30 / >0.30~0.50 | ±0.03 / ±0.04 |
| Ni | ≤1.00 / >1.00~2.00 / >2.00~3.50 | ±0.03 / ±0.05 / ±0.07 |
| Cu | ≤0.40 | +0.05 |
| B | ≤0.0050 | ±0.0003 |
»±« tillader en afvigelse for samme smelte over den øvre eller under den nedre grænse, kun i én retning. Afvigelser ved produktanalyse ændrer ikke smelteanalysegrænserne i tabel 3.
Standardudgave og bestillingsbemærkninger
- ISO 683-3:2022; brugerens fil er vedtagelsen EN ISO 683-3:2022. Krav i forskellige udgaver angives særskilt, og eksisterende kilder bevares.
- Udgaven 2022 fjerner mindsteindholdet af silicium fra tabel 3. Grundkravet er Si≤0.40%; mindsteværdien i bilag A.4 gælder kun som en udtrykkeligt aftalt bestillingsmulighed.
- Bilag A.4 angiver 15MnCrS5 og 18CrMo7-6, som afviger fra betegnelserne i tabel 3. Denne side retter dem ikke stiltiende og tildeler ikke automatisk et mindste siliciumindhold; yderligere krav skal aftales mellem køber og leverandør.
- Ved bestilling med hærdbarhedskrav tillader tabel 3, fodnote a begrænsede små sammensætningsafvigelser: undtagen P og S, C ±0.01%, og øvrige grundstoffer inden for grænserne i tabel 4. Dette er ikke standardområder for almindelige bestillinger.
- Varianter med højt svovlindhold eller blytilsætning for bedre spåntagningsegenskaber anvendes kun på køberens anmodning og efter aftale; de erstatter ikke de almindelige sammensætningsområder, der er vist her.
Standarden omfatter blandt andet valsetråd. Levering, bearbejdning og egenskaber for færdig tråd til koldstukning kræver teknisk vurdering og bekræftelse i bestillingen. — betyder, at værdien ikke er angivet i tabellen, ikke 0.

Kildekontrol: Codex har kontrolleret oplysningerne mod originalteksten i den standard, brugeren har leveret. Denne side erstatter ikke den officielle standard, bestillingsaftalen eller kontrolcertifikatet.