42CRMO4 — Materiaalitiedot
Yhteensä 33 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 42CRMO4 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 42CRMO4?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
42CrMo4 · DIN 17200-1987
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN 17200-1987-03
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2、15、16、17
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7225; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Koostumusehdot
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7225; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Tarkistuksen selitys
1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen42CrMo4 · ISO 4954
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmätyssäyslanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko C.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala
Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.
Lähde: ISO 4954:2018 · Taulukko C.2 · 42CrMo4 · p.41
| Alkuaine | Massaosuus / % |
|---|---|
| C | 0.38–0.45 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.6–0.9 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.9–1.2 |
| Mo | 0.15–0.3 |
| Cu | ≤0.25 |
Yksittäiset arvot ovat enimmäisarvoja, ellei muuta ilmoiteta; luettelemattomia alkuaineita ja tyhjiä soluja ei oleteta nolliksi. Vaihtoehtoiset rajat, valinnaiset lisäykset ja analyysipoikkeamat edellyttävät asiaankuuluvia taulukkohuomautuksia ja tilaussopimusta. Tämä viitetaulukko ei korvaa koko standardia.
Soveltamisrajat
Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.
Koostumusehdot
Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.
Tarkistuksen selitys
Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →42CrMo4 · ISO 4954-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko C.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ISO 4954:2018, taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Alkuaineelle C voidaan sopia vaihteluväli, jonka leveys on 0.04%; se ei oletusarvoisesti korvaa taulukon vaihteluväliä.
Koostumusehdot
Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.
Tarkistuksen selitys
Standardin alkuperäistekstin taulukko C.2 ja alaviitteet tarkistettu42CrMo4 · EN 10269-2013
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10269-2013
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset a–c
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. / Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. / Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Tarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu42CrMo4 · ISO 4954-1-2024
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 4954-1-2024
- Taulukon sijainti
- Taulukko C.2 ja huomautukset a–d
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus
Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tarjouspyynnössä ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; tarkkaa sopimusta ei ole vielä toimitettu eikä sitä täytetä omin päin. Karkenevuusvaatimuksen yhteydessä taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja ehdoista, eikä oletuskoostumuksen vaihteluväliä laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämätöntä ei käsitellä nollana. Tässä erässä ei täydennetä mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus edellyttää mittojen, tilan ja teknisten ehtojen huomioimista.
Koostumusehdot
Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tarjouspyynnössä ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; tarkkaa sopimusta ei ole vielä toimitettu eikä sitä täytetä omin päin. Karkenevuusvaatimuksen yhteydessä taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja ehdoista, eikä oletuskoostumuksen vaihteluväliä laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämätöntä ei käsitellä nollana. Tässä erässä ei täydennetä mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus edellyttää mittojen, tilan ja teknisten ehtojen huomioimista.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Englanninkielisen 2024-alkuperäistekstin taulukko C.2/C.3 ja alaviitteet tarkistettu42CrMo4 · DIN EN 10269-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Sovelletun standardin koostumusperuste tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10269-2013
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset a–c
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
DIN EN 10269:2014-02 perustuu standardiin EN 10269:2013; tämän kohdan koostumus perustuu standardin EN 10269:2013 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, ja todellisuudessa luetaan virallisen omaksumisversion BS alkuperäistekstiä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; oletus- ja lastuttavuus-/hitsattavuusalueet säilytetään erikseen. Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnikkeiden teräksiä ja nikkeliseoksia eikä automaattisesti osoita kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen kylmätyssäyssoveltuvuutta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. / Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. / Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Tarkistuksen selitys
Standardin omaksumissuhde ja vastaavan EN-standardin taulukon 1 koostumuksen alkuperäisteksti tarkistettu; standardin DIN koko päätekstiä ei ole tarkistettu sivuittain42CrMo4 · EN 10263-4-2017
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10263-4-2017
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3 ja huomautukset
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.
Koostumusehdot
Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3/4 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10263-4-2002
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä. DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä.42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10263-4-2002
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.
Tarkistuksen selitys
Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta42CrMo4 · EN 10263-4-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10263-4-2001
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.
Tarkistuksen selitys
Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta42CrMo4 · NF EN 10269-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- NF EN 10269-1999
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus 1/2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 21
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Alkuperäinen NF EN10269, kansi novembre1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus %. Taulukon 1 huomautuksen 2 rikkipitoisuus .015–.030% on lastuttavuutta parantava suositusalue, ei oletusenimmäisarvon korvike; materiaalilajille 42CrMo4 ilman tätä huomautusta sitä ei sovelleta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjä kenttä ei ole nolla. Korkean ja matalan lämpötilan kiinnikkeiden terästen ja nikkeliseosten standardi; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyslangan toimitettavuutta tai muovaussoveltuvuutta. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2 eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta; painoksen 2013 rikkirajoja ei sovelleta.
Koostumusehdot
Alkuperäisteksti NF EN10269, kansi novembre1999, taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus %. / Taulukon 1 huomautuksen 2 rikki .015–.030% on lastuttavuuden parantamisen suositusvaihteluväli eikä korvaa oletusenimmäisarvoa; materiaalilajeille 42CrMo4, joita huomautus ei merkitse, sitä ei sovelleta. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä tyhjä kenttä tarkoita nollaa. / Korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien terästen ja nikkeliseosten standardi; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyslangan toimitettavuutta tai muovaussoveltuvuutta. / Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2 eivätkä ne laajenna sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä; painoksen 2013 rikkirajoja ei sovelleta.
Tarkistuksen selitys
Standardin NF alkuperäisen taulukon 1 arvot ja huomautukset on tarkistettu silmämääräisesti.42CrMo4 · EN 10269-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen viitetiedot
- Standardin painos
- NF EN 10269-1999
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautus 1/2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 21
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista NF EN 10269-1999; alkuperäisen tietueen merkintä on EN 10269-2006. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu. Alkuperäinen NF EN10269, kansi novembre1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus %. Taulukon 1 huomautuksen 2 rikkipitoisuus .015–.030% on lastuttavuutta parantava suositusalue, ei oletusenimmäisarvon korvike; materiaalilajille 42CrMo4 ilman tätä huomautusta sitä ei sovelleta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjä kenttä ei ole nolla. Korkean ja matalan lämpötilan kiinnikkeiden terästen ja nikkeliseosten standardi; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyslangan toimitettavuutta tai muovaussoveltuvuutta. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2 eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta; painoksen 2013 rikkirajoja ei sovelleta.
Koostumusehdot
Alkuperäisteksti NF EN10269, kansi novembre1999, taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus %. / Taulukon 1 huomautuksen 2 rikki .015–.030% on lastuttavuuden parantamisen suositusvaihteluväli eikä korvaa oletusenimmäisarvoa; materiaalilajeille 42CrMo4, joita huomautus ei merkitse, sitä ei sovelleta. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä tyhjä kenttä tarkoita nollaa. / Korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien terästen ja nikkeliseosten standardi; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyslangan toimitettavuutta tai muovaussoveltuvuutta. / Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2 eivätkä ne laajenna sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä; painoksen 2013 rikkirajoja ei sovelleta.
Tarkistuksen selitys
Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista NF EN 10269-1999; alkuperäisen tietueen merkintä on EN 10269-2006. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu.42CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10083-3-2007
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisestiTuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)
DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä
Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.
| Alkuaine | Määritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt% | Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Positiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Soveltamisehdot |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Si | ≤0.40 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| P | ≤0.025 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b) |
- Taulukon 4 huomautus a: saman sulatuksen ±-poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylärajan ylitys tai alarajan alitus; molempia suuntia ei käytetä samanaikaisesti.
- Alkuaineelle S tavallisesti vain +0.005. Huomautus b sallii ±0.005 vain teräksille, joiden sulatusanalyysissä määritetään nimenomaisesti koko vaihteluväli 0.020–0.040%. Pelkkä alkuaineen S enimmäispitoisuus ei oikeuta huomautuksen b soveltamiseen.
- Kohta 7.1.2.2 edellyttää tuoteanalyysin määräämistä tilauksessa, erikseen kohdan A.5 mukaan; ilman sulatus- ja eräkohtaista mittausraporttia taulukko ei osoita todellisen tuotteen vaatimustenmukaisuutta.
- A.5, yksi tuoteanalyysi sulatusta kohti; analysoidaan vain kyseiselle teräslajille määritetyt alkuaineet. Näytteenotto EN ISO14284; erimielisyystapauksen vertailumenetelmä lähteessä CR10261 lueteltujen eurooppalaisten standardien mukaan.
Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.
42CrMo4 · EN 10083-3-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10083-3-2006
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti42CrMo4 · NF EN 10083-3-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Sovelletun standardin koostumusperuste tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10083-3-2006
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
NF EN 10083-3:2006-12 vastaa standardia EN 10083-3:2006; koostumus luetaan tämän EN-painoksen tarkistetusta virallisesta alkuperäistekstistä, ja todellinen lähdetiedosto on tietoperustassa. Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Standardin omaksumissuhde ja vastaava EN-koostumuksen alkuperäistaulukko tarkistettu; standardin NF koko päätekstiä ei ole tarkistettu sivuittain42CrMo4 · DIN 17200-1987
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN 17200-1987-03
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2、15、16、17
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7225; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Koostumusehdot
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7225; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Tarkistuksen selitys
1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen42CrMo4 · NF EN 10269:1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- NF EN 10269:1999
- Taulukon sijainti
- EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2、21、23
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
42CrMo4 · EN ISO 683-2-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN ISO 683-2-2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.42CrMo4 · ISO 683-2-2016
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 683-2-2016
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.42CrMo4 · EN 10250-3-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10250-3-1999
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6、8、9
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Koostumusehdot
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 kaksi sivua, kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; alkuainekohtaiset tiedot ja riippumattomalla fonttikartoituksella palautetut alkuperäiset taulukkosolut vastaavat toisiaan jokaisessa vertailukohdassa42CrMo4 · EN 10132-3-2000
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmävalssattu kapea teräsnauha; mitat ja toimitustila soveltamisehdoissa
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10132-3:2000
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1; taulukko 2; kohdat 1,4,7.3–7.5
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、4、5、8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Koostumusehdot
Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 jäljennetty kokonaan; taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat ja taulukon 3 tila-/paksuus-/vetolujuus- tai kovuusvaatimukset tarkistettuTuoteanalyysin sallitut poikkeamat
- C
- Sallittu poikkeama
- 0.02
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Si
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mn
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- P
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- S
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Cr
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mo
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
42CrMo4 · Q/BQB 517-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/BQB 517—2023
- Taulukon sijainti
- 6.1.1 / taulukko 1, rivi 91, huomautus a
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 12
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 91; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Koostumusehdot
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 91; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Tarkistuksen selitys
Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.42CrMo4 · Q/ZNGF 01.7—2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Painos 2023; julkaistu 2023-09-21, voimaan 2023-10-01; korvaa standardin Q/SG18—2022
- Aineiston nimi
- Teräsvalssilanka kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, taulukko 1, rivi 68 (PDF-sivu 7), sulatusanalyysi wt%; alaviitteet, toimitusprosessi ja tilaus on vahvistettava asianomaisen painoksen mukaan. Tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; viiva tarkoittaa luettelematonta rajaa, ei nollaa. / Kohdan 6.1.4 jäännösalkuaineet (epäpuhtaudet) Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%; kun taulukossa alkuainetta Cr lisätään tarkoituksellisesti, käytetään vastaavan rivin rajoja eikä jäännösalkuaineen ylärajaa. / Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tavallisen luokan kylmätyssäyskoe on 1/2, ja korkea tai korkeampi laatuluokka on mainittava sopimuksessa.
Tarkistuksen selitys
Painoksen 2023 taulukon 1 kaikki 69 riviä ja alaviitteet a/b/c tarkistettu riveittäin; prosessijälkitunnukset -1/-2/-3 erotetaan alaviitteiden kirjaimista.42CrMo4 · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Pb | ≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 33, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.Lähteen alaviite
Mo:0.15-0.30,Cu≤0.30,Ni≤0.25,Pb≤0.01042CrMo4 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko, putki, rengas ja esimuoto
- Koostumustietojen luonne
- Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Aineiston nimi
- Ovakon tuoteluettelo
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 66
- Yksikkö
- Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
- Analyysityyppi
- Tyypillinen koostumusanalyysi
- Valmistaja
- Ovako
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | Tyypillinen/nimellisarvo 0.4 (ei taattu vaihteluväli) |
| Si | Tyypillinen/nimellisarvo 0.3 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mn | Tyypillinen/nimellisarvo 0.8 (ei taattu vaihteluväli) |
| Cr | Tyypillinen/nimellisarvo 1.1 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mo | Tyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli) |
Soveltamisrajat
Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 66; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 326.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Yksikön selitys
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen taulukon otsikossa ei ilmoiteta yksikköä; valmistajan virallisen koostumusaineiston perusteella tulkitaan massaosuutena %, mutta tässä taulukossa ei ole suoraan painettu merkintää wt%.
- Alaviite
- Tyypillinen analyysi
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Kaikki arvot ovat valmistajan tyypillisiä yksittäisarvoja, eivät ala- ja ylärajoja tai sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia. Ei käytetä raja-arvoihin perustuvassa käänteishaussa tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin laskennassa.
- Alaviite
- Materiaalilajien nimeäminen
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen materiaalilajin nimen jälkeinen * tarkoittaa epävirallista EN-standardin mukaista nimikettä, joka on nimetty vain säännön EN10027 mukaan; tämä ei saata päätökseen viitattujen standardien alkuperäistekstien ja painosten tarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.Lähteen huomautus
SAE 4140, saatavana BQ-laatuna42CrMo4 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko, putki, rengas ja esimuoto
- Koostumustietojen luonne
- Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Aineiston nimi
- Ovakon tuoteluettelo
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 79
- Yksikkö
- Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
- Analyysityyppi
- Tyypillinen koostumusanalyysi
- Valmistaja
- Ovako
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | Tyypillinen/nimellisarvo 0.4 (ei taattu vaihteluväli) |
| Si | Tyypillinen/nimellisarvo 0.3 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mn | Tyypillinen/nimellisarvo 0.8 (ei taattu vaihteluväli) |
| Cr | Tyypillinen/nimellisarvo 1.1 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mo | Tyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli) |
Soveltamisrajat
Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 79; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 326.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Yksikön selitys
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen taulukon otsikossa ei ilmoiteta yksikköä; valmistajan virallisen koostumusaineiston perusteella tulkitaan massaosuutena %, mutta tässä taulukossa ei ole suoraan painettu merkintää wt%.
- Alaviite
- Tyypillinen analyysi
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Kaikki arvot ovat valmistajan tyypillisiä yksittäisarvoja, eivät ala- ja ylärajoja tai sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia. Ei käytetä raja-arvoihin perustuvassa käänteishaussa tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin laskennassa.
- Alaviite
- Materiaalilajien nimeäminen
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen materiaalilajin nimen jälkeinen * tarkoittaa epävirallista EN-standardin mukaista nimikettä, joka on nimetty vain säännön EN10027 mukaan; tämä ei saata päätökseen viitattujen standardien alkuperäistekstien ja painosten tarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.Lähteen huomautus
Harkkovalettu SAE 4140,42CrMo4 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko, putki, rengas ja esimuoto
- Koostumustietojen luonne
- Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Aineiston nimi
- Ovakon tuoteluettelo
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 79
- Yksikkö
- Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
- Analyysityyppi
- Tyypillinen koostumusanalyysi
- Valmistaja
- Ovako
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | Tyypillinen/nimellisarvo 0.42 (ei taattu vaihteluväli) |
| Si | Tyypillinen/nimellisarvo 0.3 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mn | Tyypillinen/nimellisarvo 0.9 (ei taattu vaihteluväli) |
| Cr | Tyypillinen/nimellisarvo 1.0 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mo | Tyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli) |
Soveltamisrajat
Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 79; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 6137.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Yksikön selitys
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen taulukon otsikossa ei ilmoiteta yksikköä; valmistajan virallisen koostumusaineiston perusteella tulkitaan massaosuutena %, mutta tässä taulukossa ei ole suoraan painettu merkintää wt%.
- Alaviite
- Tyypillinen analyysi
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Kaikki arvot ovat valmistajan tyypillisiä yksittäisarvoja, eivät ala- ja ylärajoja tai sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia. Ei käytetä raja-arvoihin perustuvassa käänteishaussa tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin laskennassa.
- Alaviite
- Materiaalilajien nimeäminen
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen materiaalilajin nimen jälkeinen * tarkoittaa epävirallista EN-standardin mukaista nimikettä, joka on nimetty vain säännön EN10027 mukaan; tämä ei saata päätökseen viitattujen standardien alkuperäistekstien ja painosten tarkistusta.
- Alaviite
- Tuotemuoto ja mitat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- 42CrMo4 (jos Ø = 25–60 mm)
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.Lähteen huomautus
ASTM 320 L7 käytetään pääasiassa öljy-, kaasu- ja kemianteollisuuden sovelluksissa, joissa käytetään Yhdysvaltain standardin 4140 terästä.42CrMo4 · DIN 1654-4-1989
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
42CrMo4 · DIN 17204-1990
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
42CrMo4 · EN 10263
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaalin tuotemuoto
- Vedetty lanka
- Tarkistustila
- Julkaistu verkkosivustolla, alkuperäistekstin tarkistus on vielä kesken
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Ruixiongin sivustolla julkaistut tekniset sivut ovat ensisijaisia; koostumushaku käyttää täydentävinä tietoina paikallisia viitevaihteluvälejä. Lopullinen peruste on kyseisen tuotesivun sovellettava standardi, tekninen sopimus ja todellinen varmennus.
Näytä vastaava tuote →42CrMo4 · JIS G 7105-2000
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
42CrMo4 · NF A 35-590
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Työkaluteräs
- Alaluokka
- Työkaluteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.39 ~ 0.46 |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
42CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Koostumustietojen luonne
- Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
- Tarkistustila
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
- Standardin painos
- DIN EN 10277:2018-09
- Taulukon sijainti
- Opastava liite A.4
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 47
- Yksikkö
- Massaosuus wt%
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
Koostumusehdot
Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Opastavan aineiston soveltamisrajat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu, vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan. Virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei toimitustakuun, käänteishaun ratkaisun tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteeksi. Päätekstin viittaukset: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (päiväämättömät viittaukset, sovellettavat painokset tarkistamatta).
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 1
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite b: alkuaineen S nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisääminen edellyttää tarjouspyyntöä. Kun alkuainetta S lisätään, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa määrällä 0.15%; lievennys ei ole automaattinen.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 2
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite c: alkuaineen Si vähentäminen edellyttää muita tiivistysmenetelmiä hapen poistamiseksi.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 3
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta.