42CRMO4 — Materialuppgifter
Antal källposter: 33. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 42CRMO4 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 42CRMO4?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
42CrMo4 · DIN 17200-1987
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN 17200-1987-03
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- Fysisk sida i PDF
- 1、2、15、16、17
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7225; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7225; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Verifieringsanmärkning
1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat42CrMo4 · ISO 4954
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Valstråd för kallstukning
- Förklaring av originalpostens status
- Källutgåva identifierad; verifiering av sammansättning återstår att slutföra
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
Källor till kemisk sammansättning och tillämpningsområde
Nedan anges referenssammansättningar för de angivna standardutgåvorna, inte uppmätta värden för smältan eller partiet; beställningens tillämpliga standard, råmaterialkrav och krav på färdig produkt måste bekräftas var för sig.
Källa: ISO 4954:2018 · Tabell C.2 · 42CrMo4 · p.41
| Grundämne | Massfraktion / % |
|---|---|
| C | 0.38–0.45 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.6–0.9 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.9–1.2 |
| Mo | 0.15–0.3 |
| Cu | ≤0.25 |
Enstaka värden är maximivärden om inget annat anges; grundämnen som inte anges och tomma celler antas inte vara noll. Alternativa gränser, valfria tillsatser och analysavvikelser kräver tillämpliga tabellanmärkningar och överenskommelse vid beställning. Denna referenstabell ersätter inte den fullständiga standarden.
Tillämpningsgränser
Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.
Villkor för kemisk sammansättning
ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.
Verifieringsanmärkning
Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.Visa motsvarande produkt →42CrMo4 · ISO 4954-2018
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.
Villkor för kemisk sammansättning
ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.
Verifieringsanmärkning
Tabell C.2 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats42CrMo4 · EN 10269-2013
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10269-2013
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och anmärkningar a–c
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. / Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. / Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.
Verifieringsanmärkning
Kontroll av tabell 1 och fotnoter i den engelska originaltexten42CrMo4 · ISO 4954-1-2024
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 4954-1-2024
- Placering i tabellen
- Tabell C.2 och anmärkningar a–d
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald sammansättning vid smältanalys enligt tabell C.2/C.3
Använder tillsats av Al avsedd att förbättra egenskaper vid kallstukning, Al≤0.050%
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Massfraktion wt%; Tabell C.2/C.3 smältanalys; se Tabell 2 separat för produktanalysavvikelser. Not a: Al≤0.050% kan tillsättas för att förbättra kallstukning, men är inte obligatoriskt som förval. Not c: En lägre Si eller ett specificerat Si-intervall kan begäras genom överenskommelse; specifika överenskommelser har ännu inte tillhandahållits och får inte fyllas i godtyckligt. När krav på härdbarhet föreligger måste de små avvikelser som tillåts i Tabell B.6/B.7 verifieras separat enligt Tabell 2 och villkor; det förvalda sammansättningsintervallet får inte utvidgas. Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (undantaget tillsatser för att slutföra stålsmältningen); ogivna värden behandlas inte som noll. Mekaniska egenskaper/härdbarhet har inte kompletterats i denna datagrupp; tillämplighet för kallstukning måste fastställas i kombination med dimensioner, tillstånd och tekniska villkor.
Villkor för kemisk sammansättning
Massfraktion wt%; Tabell C.2/C.3 smältanalys; se Tabell 2 separat för produktanalysavvikelser. Not a: Al≤0.050% kan tillsättas för att förbättra kallstukning, men är inte obligatoriskt som förval. Not c: En lägre Si eller ett specificerat Si-intervall kan begäras genom överenskommelse; specifika överenskommelser har ännu inte tillhandahållits och får inte fyllas i godtyckligt. När krav på härdbarhet föreligger måste de små avvikelser som tillåts i Tabell B.6/B.7 verifieras separat enligt Tabell 2 och villkor; det förvalda sammansättningsintervallet får inte utvidgas. Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (undantaget tillsatser för att slutföra stålsmältningen); ogivna värden behandlas inte som noll. Mekaniska egenskaper/härdbarhet har inte kompletterats i denna datagrupp; tillämplighet för kallstukning måste fastställas i kombination med dimensioner, tillstånd och tekniska villkor.
Originalpost för villkorsgren
Förvald sammansättning vid smältanalys enligt tabell C.2/C.3
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Använder tillsats av Al avsedd att förbättra egenskaper vid kallstukning, Al≤0.050%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell C.2/C.3 och fotnoter i den engelska originaltexten från 2024 har verifierats42CrMo4 · DIN EN 10269-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Det tillämpade standardunderlaget för sammansättningen har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10269-2013
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och anmärkningar a–c
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
DIN EN 10269:2014-02 antar EN 10269:2013; denna posts sammansättning följer tabell 1 och fotnoterna i EN 10269:2013, faktiskt hämtade ur den officiella brittiska originalutgåvan. Smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat i tabell 2. Avtalad svavelhalt enligt anmärkning b till tabell 1 gäller endast stålsorter markerade med anmärkning b; ordinarie intervall och intervall för skärande bearbetning/svetsning hålls isär. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer; inte alla stålsorter eller leveranstillstånd kan automatiskt antas vara lämpliga för kallstukning. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet behandlas inte som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. / Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. / Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.
Verifieringsanmärkning
Sambandet för standardinförandet och motsvarande EN-originaltext om sammansättning i tabell 1 har verifierats; hela DIN-huvudtexten har inte verifierats sida för sida42CrMo4 · EN 10263-4-2017
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10263-4-2017
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och anmärkningar
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.
Originalpost för villkorsgren
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 3/4 och fotnoter i den engelska originaltexten.42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10263-4-2002
- Placering i tabellen
- Tabell 2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Originalwebbsidan angav DIN EN 10263-4-2018; denna posts sammansättning verifierades faktiskt mot DIN EN 10263-4-2002 och anges nu som 2002 års utgåva enligt originalbevisen. Det officiella tyska originalet från 2018 saknas fortfarande; EN-utgåvan från 2017 behandlas inte automatiskt som DIN-original. DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.
Villkor för kemisk sammansättning
DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.
Verifieringsanmärkning
Originalwebbsidan anger DIN EN 10263-4-2018; sammansättningen i denna post har faktiskt verifierats mot DIN EN 10263-4-2002; utgåvan är nu identifierad som 2002 enligt originalbevisen; den officiella tyska originalutgåvan av 2018 saknas fortfarande; utgåvan EN2017 behandlas inte automatiskt som original-DIN.42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10263-4-2002
- Placering i tabellen
- Tabell 2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.
Villkor för kemisk sammansättning
DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.
Verifieringsanmärkning
Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.42CrMo4 · EN 10263-4-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10263-4-2001
- Placering i tabellen
- Tabell 2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.
Villkor för kemisk sammansättning
DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.
Verifieringsanmärkning
Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.42CrMo4 · NF EN 10269-1999
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- NF EN 10269-1999
- Placering i tabellen
- Tabell 1 samt anmärkning 1/2
- Fysisk sida i PDF
- 21
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. / Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. / Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. / Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.
Verifieringsanmärkning
Värden och noter i NF-originalets tabell 1 har kontrollerats visuellt42CrMo4 · EN 10269-2006
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Referens till historisk utgåva
- Standardutgåva
- NF EN 10269-1999
- Placering i tabellen
- Tabell 1 samt anmärkning 1/2
- Fysisk sida i PDF
- 21
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Visad kemisk sammansättning kommer för närvarande från originalet NF EN 10269-1999; originalposten anger EN 10269-2006. Originaltexten för den senare utgåvan saknas ännu och utgåvornas skillnader har inte bekräftats. Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer; sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. / Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. / Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. / Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.
Verifieringsanmärkning
Den nuvarande kemiska sammansättningen är transkriberad från originaltexten i NF EN 10269-1999; originalposten anger EN 10269-2006; originaltexten för denna utgåva saknas fortfarande och skillnader mellan utgåvorna har inte bekräftats.42CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10083-3-2007
- Placering i tabellen
- Tabell3 samt anmärkning a–c
- Fysisk sida i PDF
- 1、18
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Verifieringsanmärkning
Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.Tillåtna produktanalysavvikelser (får inte inkluderas i smältanalysgränserna)
DIN EN10083-3:2007-01 (baserad på EN10083-3:2006) · Tabell 4 samt noterna a/b, 7.1.2.2; produktanalys vid beställning enligt A.5 · PDF sid 11, 19, 55 · massandel wt%; avvikelser anges i procentenheter av massprocent
Den fullständiga standardtabellen för avvikelser gäller endast för element som angivits i originaltabellen för denna materialbeteckning samt för motsvarande halter/svavelintervall; den utvidgar inte intervall för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning
| Grundämne | Specificerad högsta halt vid smältanalys wt% | Negativ avvikelse i procentenheter | Positiv avvikelse i procentenheter | Tillämpningsvillkor |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.03 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.005 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.005 | Endast övre gräns för svavel är angiven; Not b:s fullständiga intervall 0.020–0.040% tillämpas inte |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Endast när smältanalysen i tabell 3 uttryckligen föreskriver hela intervallet S=0.020–0.040% (tabell 4 not b) |
- Tabell 4 not a: för ±-avvikelser inom samma smälta tillåts endast en riktning, antingen över den övre gränsen eller under den nedre gränsen; båda riktningarna får inte användas samtidigt.
- S-tolerans för produktanalys är vanligtvis endast +0.005. Not b tillåter ±0.005 endast för stål där smältanalysen uttryckligen anger det fullständiga intervallet 0.020–0.040%; Not b får inte tillämpas enbart baserat på högsta S-halt
- Punkt 7.1.2.2 föreskriver att produktanalys måste specificeras vid beställning och hänvisar till A.5; utan provningsrapport för smältbatch bevisar denna tabell inte att den faktiska produkten är överensstämmande
- A.5: en produktanalys per smälta, endast för de element som är angivna för stålsorten; provtagning enligt EN ISO 14284. Vid tvist är referensmetoderna de europeiska standarder som listas i CR 10261.
Detta är standardens fullständiga tabell över tillåtna analysavvikelser; den innebär inte att varje element är specificerat för denna materialbeteckning. Ej angivna element läggs inte till med stöd av tabellen. Symmetrisk avvikelse för samma smälta tillåts endast åt ett håll, uppåt eller nedåt. De angivna asymmetriska Pb-avvikelserna finns enbart i Pb-raden i EN10087 och överförs inte till andra standarder där Pb saknas. Intervallen för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning utvidgas inte automatiskt.
42CrMo4 · EN 10083-3-2006
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10083-3-2006
- Placering i tabellen
- Tabell3 samt anmärkning a–c
- Fysisk sida i PDF
- 1、18
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Verifieringsanmärkning
Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.42CrMo4 · NF EN 10083-3-2006
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Det tillämpade standardunderlaget för sammansättningen har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10083-3-2006
- Placering i tabellen
- Tabell3 samt anmärkning a–c
- Fysisk sida i PDF
- 1、18
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
NF EN 10083-3:2006-12 motsvarar EN 10083-3:2006; sammansättningen är läst från den verifierade officiella originaltexten av denna EN-version; se dataunderlag för det faktiska källdokumentet. Sammansättningen baseras på Tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten av DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys wt%. ; Fotnot a: Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen och för att möjliggöra för bor att påverka härdbarheten. ; Ej angivna värden ska inte behandlas som noll. ; Fotnot b: Små avvikelser är tillåtna där krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter härdning och anlöpning gäller, med undantag för C/P/S; tillåtna avvikelser för övriga element får inte överstiga Tabell 4. ; Förvalt intervall för smältanalys ska inte utvidgas. ; För icke-borstål i denna standard tillåter fotnot c att stål med förbättrad skärbarhet levereras på begäran: svavel cirka 0.10%, med en tillåten ökning av den övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. ; Ungefärliga värden är inte förvalda absoluta övre gränser och måste fastställas genom specifik förfrågan/beställning; de ska inte automatiskt blandas med vanliga materialbeteckningar. ; Denna standard gäller legerade stål för härdning och anlöpning. Lämplighet för kallstukning, leverans som valstråd, glödgning, yta och dimensioner kräver separat bekräftelse; lägg inte till produkter automatiskt.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Verifieringsanmärkning
Sambandet för standardinförandet och motsvarande EN-originaltabell för sammansättning har verifierats; hela NF-huvudtexten har inte verifierats sida för sida42CrMo4 · DIN 17200-1987
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN 17200-1987-03
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- Fysisk sida i PDF
- 1、2、15、16、17
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7225; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7225; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Verifieringsanmärkning
1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat42CrMo4 · NF EN 10269:1999
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Post från standardens originaltext
- Standardutgåva
- NF EN 10269:1999
- Placering i tabellen
- EN 10269:1999 Tabell 1 och fotnoter 1 och 2
- Fysisk sida i PDF
- 2、21、23
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena.
Villkor för kemisk sammansättning
Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena.
Kombinerade begränsningar
- Begränsningar för kombinationer av grundämnen
42CrMo4 · EN ISO 683-2-2018
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN ISO 683-2-2018
- Placering i tabellen
- Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
- Fysisk sida i PDF
- 22
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; inte produktanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Villkor för kemisk sammansättning
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Verifieringsanmärkning
Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.42CrMo4 · ISO 683-2-2016
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 683-2-2016
- Placering i tabellen
- Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
- Fysisk sida i PDF
- 22
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; inte produktanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Villkor för kemisk sammansättning
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Verifieringsanmärkning
Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.42CrMo4 · EN 10250-3-1999
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10250-3-1999
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
- Fysisk sida i PDF
- 6、8、9
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.
Verifieringsanmärkning
Tabell 1 med två sidor, 21 rader och fotnoter har kontrollerats visuellt; elementuppgifter och celler som återställts med separat teckensnittsmappning har jämförts med originaltabellens celler, med överensstämmande resultat.42CrMo4 · EN 10132-3-2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Kallvalsade smala stålband; se tillämpningsvillkoren för dimensioner och leveranstillstånd
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10132-3:2000
- Placering i tabellen
- Tabell 1; tabell 2; avsnitt 1,4,7.3–7.5
- Fysisk sida i PDF
- 1、4、5、8
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tillämpningsgränser
Den faktiska grunden är det officiella engelska originalet EN 10132-3:2000. Standarden gäller kallvalsat smalt stålband för värmebehandling, ingen leveransgaranti för tråd till kallstukning. Tabell 1 gäller smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 2 registreras separat och vidgar inte smältanalysen. Fotnot till tabell 1: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Grundämnen som kan försämra egenskaper eller användning ska inte tillföras via skrot eller andra råvaror. Ej angivet betyder inte noll. Mekaniska värden i tabell 3 gäller endast 0.30 mm≤t<3.00 mm; egenskaper för tjockare band avtalas vid förfrågan/beställning och extrapoleras inte direkt. Anmärkning a till tabell 3 kräver val mellan dragprovningsmått och hårdhet. Utan specificerat val används dragprovningsmåtten. Sidan visar alternativen separat och behandlar dem inte som samtidiga garantier. För kallvalsat +CR avtalas vid dragprovning ett intervall med bredd 150 MPa och vid hårdhet ett intervall med bredd 50 HV; tabellens yttergränser skapar inte automatiskt ett faktiskt beställningsintervall. Provtagning, provningsmetod, struktur, dimensioner, kontroll och andra allmänna leveranskrav behöver kontrolleras separat enligt EN10132-1 och tillämpliga avtal. Sammansättningssökning ersätter inte fullständig acceptanskontroll. Denna del gäller kallvalsat smalt band för härdning och anlöpning, med band för värmebehandling upp till 6mm. Tillståndet +QT omfattar 0.30 till 3.00mm, men tabell 3-värden gäller strikt 0.30≤t<3.00mm. +QT används endast för stålsorter med uttryckliga värden i tabell 3. Faktiskt beställt intervall för dragprovning respektive hårdhet avtalas med bredd 150MPa respektive 50HV. Hela tabellens valbara intervall är ingen enskild leveransgaranti. Sfäroidiseringsglödgat +AC kan avtalas, men sfäroidisering och mekaniska gränser kräver separat överenskommelse; +A/+LC-värden överförs inte. +CR-egenskaper för 25Mn4 och CrMo-beteckningar kräver beställningsöverenskommelse.
Villkor för kemisk sammansättning
Den faktiska grunden är det officiella engelska originalet EN 10132-3:2000. Standarden gäller kallvalsat smalt stålband för värmebehandling, ingen leveransgaranti för tråd till kallstukning. Tabell 1 gäller smältanalys; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 2 registreras separat och vidgar inte smältanalysen. Fotnot till tabell 1: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Grundämnen som kan försämra egenskaper eller användning ska inte tillföras via skrot eller andra råvaror. Ej angivet betyder inte noll. Mekaniska värden i tabell 3 gäller endast 0.30 mm≤t<3.00 mm; egenskaper för tjockare band avtalas vid förfrågan/beställning och extrapoleras inte direkt. Anmärkning a till tabell 3 kräver val mellan dragprovningsmått och hårdhet. Utan specificerat val används dragprovningsmåtten. Sidan visar alternativen separat och behandlar dem inte som samtidiga garantier. För kallvalsat +CR avtalas vid dragprovning ett intervall med bredd 150 MPa och vid hårdhet ett intervall med bredd 50 HV; tabellens yttergränser skapar inte automatiskt ett faktiskt beställningsintervall. Provtagning, provningsmetod, struktur, dimensioner, kontroll och andra allmänna leveranskrav behöver kontrolleras separat enligt EN10132-1 och tillämpliga avtal. Sammansättningssökning ersätter inte fullständig acceptanskontroll. Denna del gäller kallvalsat smalt band för härdning och anlöpning, med band för värmebehandling upp till 6mm. Tillståndet +QT omfattar 0.30 till 3.00mm, men tabell 3-värden gäller strikt 0.30≤t<3.00mm. +QT används endast för stålsorter med uttryckliga värden i tabell 3. Faktiskt beställt intervall för dragprovning respektive hårdhet avtalas med bredd 150MPa respektive 50HV. Hela tabellens valbara intervall är ingen enskild leveransgaranti. Sfäroidiseringsglödgat +AC kan avtalas, men sfäroidisering och mekaniska gränser kräver separat överenskommelse; +A/+LC-värden överförs inte. +CR-egenskaper för 25Mn4 och CrMo-beteckningar kräver beställningsöverenskommelse.
Verifieringsanmärkning
Hela originaltabell 1 på engelska har transkriberats; tabell 2 produktanalysavvikelser samt tabell 3 tillstånd/tjocklek och alternativa krav på dragprovning eller hårdhet har kontrolleratsTillåtna avvikelser vid produktanalys
- C
- Tillåten avvikelse
- 0.02
- Avvikelsens riktning
- Positiv eller negativ avvikelse; endast en riktning är tillåten för samma smälta
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- Si
- Tillåten avvikelse
- 0.03
- Avvikelsens riktning
- Endast positiv avvikelse är tillåten
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- Mn
- Tillåten avvikelse
- 0.04
- Avvikelsens riktning
- Positiv eller negativ avvikelse; endast en riktning är tillåten för samma smälta
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- P
- Tillåten avvikelse
- 0.005
- Avvikelsens riktning
- Endast positiv avvikelse är tillåten
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- S
- Tillåten avvikelse
- 0.005
- Avvikelsens riktning
- Endast positiv avvikelse är tillåten
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- Cr
- Tillåten avvikelse
- 0.04
- Avvikelsens riktning
- Positiv eller negativ avvikelse; endast en riktning är tillåten för samma smälta
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
- Mo
- Tillåten avvikelse
- 0.03
- Avvikelsens riktning
- Positiv eller negativ avvikelse; endast en riktning är tillåten för samma smälta
- Tillämpningsvillkor
- Produktanalys; för samma smälta tillåts värden över övre gräns eller under nedre gräns, men inte båda samtidigt; smältanalysgränserna förblir oförändrade
42CrMo4 · Q/BQB 517-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Varmvalsad valstråd av kallstukningsstål
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- Q/BQB 517—2023
- Placering i tabellen
- 6.1.1/Tabell 1, rad 91, anmärkning a
- Fysisk sida i PDF
- 12
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 91; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Villkor för kemisk sammansättning
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 91; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Verifieringsanmärkning
Samtliga 104 rader i Tabell 1 och 34 rader i Tabell 2 i originalet Q/BQB517:2023 från Baosteels officiella webbplats har kontrollerats rad för rad; får inte blandas med äldre utgåvor.42CrMo4 · Q/ZNGF 01.7—2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Utgåva 2023; publicerad 2023-09-21, med ikraftträdande 2023-10-01; ersätter Q/SG18—2022
- Dokumenttitel
- Valstråd av stål för kallstukning och kallextrudering
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Zhongnan Steels Q/ZNGF 01.7—2023, tabell 1, rad 68 (PDF-sida 7), smältanalys wt%; fotnoter, leveransprocess och beställning måste bekräftas mot motsvarande utgåva. Detta innebär inget leveransåtagande från Creation Group.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1, smältanalys som massfraktion wt%. Streck anger ej föreskrivna gränser, inte noll. / Avsnitt 6.1.4: residualer (föroreningar) Cr, Ni, Cu vardera ≤0.20%. Vid avsiktlig Cr-tillsats gäller respektive rads gränser, inte residualtaket. / Valstråd levereras varmvalsad. Kallstukprov för normal klass är 1/2; hög och högre klass måste anges i kontraktet.
Verifieringsanmärkning
Utgåva 2023: alla 69 rader i Tabell 1 samt fotnoter a/b/c har kontrollerats rad för rad; processsuffix -1/-2/-3 har särskiljts från fotnotsbokstäver.42CrMo4 · BEXG 021-2020
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- BEXG 021-2020, sextonde ändringen enligt omslaget, publicerad och satt i kraft 2020-12-29; endast det senast påträffade originalet i det lokala granskningsunderlaget
- Dokumenttitel
- Tekniska leveransvillkor för valstråd av kallstukningsstål för bildelar
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 5
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Pb | ≤ 0.01 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Baosteel BEXG 021-2020, tabell 1, rad 33, PDF-sida 5; sammansättning vid smältanalys wt%, varmvalsad valstråd. 2020 är den originalutgåva som finns lokalt, utan påstående om att den är företagets senaste aktuella utgåva. Särskilda villkor och faktisk leverans måste bekräftas separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och dess fortsättning anger smältsammansättning i massfraktion wt%; produkten är varmvalsad valstråd för fordonskomponenter. / Om inget annat anges gäller residualer Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%. Särskilda tabellkrav och tilläggsanmärkningar har företräde. / Streck betyder inte noll. Sammansättning utanför tabellen härleds inte ur beteckningsnamn eller standardhänvisningar.
Verifieringsanmärkning
Originalbilderna för tabell 1 har kontrollerats sida för sida, fysiska sidor 3–10. Slutsiffror vid sidbrytningar hålls åtskilda från övriga kolumner; två omtvistade rader är uteslutna.Fotnot i källan
Mo:0.15-0.30,Cu≤0.30,Ni≤0.25,Pb≤0.01042CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Stänger, rör, ringar och förformade ämnen
- Sammansättningens karaktär
- Tillverkarens typiska/nominella värden, inte ett garanterat intervall
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Produktkatalog från Ovako
- Fysisk sida i PDF
- 66
- Enhet
- Tolkas som massfraktion (%) utifrån uppgifter från samma tillverkare; denna tabell anger inte uttryckligen någon enhet
- Analystyp
- Typisk kemisk analys
- Tillverkare
- Ovako
Kolekvivalent som referens
Tillverkarens typiska enstaka värden används endast som sammansättningsreferens, utan intervalluppskattning. De är inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Formelns tillämplighet ska granskas med hänsyn till användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | Typiskt/nominellt värde 0.4 (inte ett garanterat intervall) |
| Si | Typiskt/nominellt värde 0.3 (inte ett garanterat intervall) |
| Mn | Typiskt/nominellt värde 0.8 (inte ett garanterat intervall) |
| Cr | Typiskt/nominellt värde 1.1 (inte ett garanterat intervall) |
| Mo | Typiskt/nominellt värde 0.2 (inte ett garanterat intervall) |
Tillämpningsgränser
Ovako produktkatalog 2024, PDF-sida 66; tillverkarens typiska värden under rubriken Typical analysis, endast som sammansättningsreferens. Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas utifrån tillverkarens dokumentation som massfraktion %. Detta är inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent. Tomma fält och poster där kolumnen Other endast anger ett grundämnesnamn fylls inte i som 0. Tillverkarkod: 326.
Villkorskrav
- Fotnot
- Enhetsförklaring
- Villkor i originaltexten
- Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas som massfraktion % enligt tillverkarens officiella sammansättningsdokumentation. Denna tabell anger inte uttryckligen wt%.
- Fotnot
- Typisk analys
- Villkor i originaltexten
- Samtliga värden är tillverkarens typiska enstaka värden, inte övre/nedre gränser eller uppmätta smält-/partivärden. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent beräknad från standardintervall.
- Fotnot
- Materialbeteckningens uppbyggnad
- Villkor i originaltexten
- Tecknet * efter originalbeteckningen visar att detta inte är en officiell materialbeteckning i en EN-standard; den är endast bildad enligt namngivningsreglerna i EN10027. Detta innebär inte att de hänvisade standardernas original och utgåvor har verifierats fullt ut.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens 170 rader från 2021 har kontrollerats visuellt; motsvarande originalcellers värden för 2024 är oförändrade. Identifieringsskillnader hanteras genom separat kontroll. Rader med motstridiga värden för samma kod utesluts; värden blandas inte mellan kapitel.Källanmärkning
SAE 4140, anges som tillgängligt i BQ-utförande42CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Stänger, rör, ringar och förformade ämnen
- Sammansättningens karaktär
- Tillverkarens typiska/nominella värden, inte ett garanterat intervall
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Produktkatalog från Ovako
- Fysisk sida i PDF
- 79
- Enhet
- Tolkas som massfraktion (%) utifrån uppgifter från samma tillverkare; denna tabell anger inte uttryckligen någon enhet
- Analystyp
- Typisk kemisk analys
- Tillverkare
- Ovako
Kolekvivalent som referens
Tillverkarens typiska enstaka värden används endast som sammansättningsreferens, utan intervalluppskattning. De är inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Formelns tillämplighet ska granskas med hänsyn till användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | Typiskt/nominellt värde 0.4 (inte ett garanterat intervall) |
| Si | Typiskt/nominellt värde 0.3 (inte ett garanterat intervall) |
| Mn | Typiskt/nominellt värde 0.8 (inte ett garanterat intervall) |
| Cr | Typiskt/nominellt värde 1.1 (inte ett garanterat intervall) |
| Mo | Typiskt/nominellt värde 0.2 (inte ett garanterat intervall) |
Tillämpningsgränser
Ovako produktkatalog 2024, PDF-sida 79; tillverkarens typiska värden under rubriken Typical analysis, endast som sammansättningsreferens. Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas utifrån tillverkarens dokumentation som massfraktion %. Detta är inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent. Tomma fält och poster där kolumnen Other endast anger ett grundämnesnamn fylls inte i som 0. Tillverkarkod: 326.
Villkorskrav
- Fotnot
- Enhetsförklaring
- Villkor i originaltexten
- Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas som massfraktion % enligt tillverkarens officiella sammansättningsdokumentation. Denna tabell anger inte uttryckligen wt%.
- Fotnot
- Typisk analys
- Villkor i originaltexten
- Samtliga värden är tillverkarens typiska enstaka värden, inte övre/nedre gränser eller uppmätta smält-/partivärden. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent beräknad från standardintervall.
- Fotnot
- Materialbeteckningens uppbyggnad
- Villkor i originaltexten
- Tecknet * efter originalbeteckningen visar att detta inte är en officiell materialbeteckning i en EN-standard; den är endast bildad enligt namngivningsreglerna i EN10027. Detta innebär inte att de hänvisade standardernas original och utgåvor har verifierats fullt ut.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens 170 rader från 2021 har kontrollerats visuellt; motsvarande originalcellers värden för 2024 är oförändrade. Identifieringsskillnader hanteras genom separat kontroll. Rader med motstridiga värden för samma kod utesluts; värden blandas inte mellan kapitel.Källanmärkning
Götgjutet SAE 4140,42CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Stänger, rör, ringar och förformade ämnen
- Sammansättningens karaktär
- Tillverkarens typiska/nominella värden, inte ett garanterat intervall
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Produktkatalog från Ovako
- Fysisk sida i PDF
- 79
- Enhet
- Tolkas som massfraktion (%) utifrån uppgifter från samma tillverkare; denna tabell anger inte uttryckligen någon enhet
- Analystyp
- Typisk kemisk analys
- Tillverkare
- Ovako
Kolekvivalent som referens
Tillverkarens typiska enstaka värden används endast som sammansättningsreferens, utan intervalluppskattning. De är inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Formelns tillämplighet ska granskas med hänsyn till användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | Typiskt/nominellt värde 0.42 (inte ett garanterat intervall) |
| Si | Typiskt/nominellt värde 0.3 (inte ett garanterat intervall) |
| Mn | Typiskt/nominellt värde 0.9 (inte ett garanterat intervall) |
| Cr | Typiskt/nominellt värde 1.0 (inte ett garanterat intervall) |
| Mo | Typiskt/nominellt värde 0.2 (inte ett garanterat intervall) |
Tillämpningsgränser
Ovako produktkatalog 2024, PDF-sida 79; tillverkarens typiska värden under rubriken Typical analysis, endast som sammansättningsreferens. Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas utifrån tillverkarens dokumentation som massfraktion %. Detta är inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent. Tomma fält och poster där kolumnen Other endast anger ett grundämnesnamn fylls inte i som 0. Tillverkarkod: 6137.
Villkorskrav
- Fotnot
- Enhetsförklaring
- Villkor i originaltexten
- Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas som massfraktion % enligt tillverkarens officiella sammansättningsdokumentation. Denna tabell anger inte uttryckligen wt%.
- Fotnot
- Typisk analys
- Villkor i originaltexten
- Samtliga värden är tillverkarens typiska enstaka värden, inte övre/nedre gränser eller uppmätta smält-/partivärden. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent beräknad från standardintervall.
- Fotnot
- Materialbeteckningens uppbyggnad
- Villkor i originaltexten
- Tecknet * efter originalbeteckningen visar att detta inte är en officiell materialbeteckning i en EN-standard; den är endast bildad enligt namngivningsreglerna i EN10027. Detta innebär inte att de hänvisade standardernas original och utgåvor har verifierats fullt ut.
- Fotnot
- Form och dimensioner
- Villkor i originaltexten
- 42CrMo4 (om Ø = 25–60 mm)
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens 170 rader från 2021 har kontrollerats visuellt; motsvarande originalcellers värden för 2024 är oförändrade. Identifieringsskillnader hanteras genom separat kontroll. Rader med motstridiga värden för samma kod utesluts; värden blandas inte mellan kapitel.Källanmärkning
ASTM 320 L7 används främst inom olje-, gas- och kemisektorerna där den amerikanska standardbeteckningen 4140 används.42CrMo4 · DIN 1654-4-1989
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
42CrMo4 · DIN 17204-1990
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
42CrMo4 · EN 10263
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Produktform
- Dragen tråd
- Verifieringsstatus
- Publicerat på webbplatsen; verifieringen av originaltexten återstår
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Publicerade tekniska sidor på Creation Groups webbplats prioriteras. Omvänd sammansättningssökning kompletteras med lokala referensintervall; slutligt avgör den aktuella produktsidans tillämpliga standard, tekniska överenskommelse och praktiska verifiering.
Visa motsvarande produkt →42CrMo4 · JIS G 7105-2000
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
42CrMo4 · NF A 35-590
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Verktygsstål
- Underkategori
- Verktygsstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.39 ~ 0.46 |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Tillämpningsgränser
En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.
42CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Sammansättningens karaktär
- Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
- Verifieringsstatus
- Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
- Standardutgåva
- DIN EN 10277:2018-09
- Placering i tabellen
- Informativ bilaga A.4
- Fysisk sida i PDF
- 47
- Enhet
- Massfraktion wt%
- Analystyp
- Smältanalys (informativ referens)
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.
Villkorskrav
- Fotnot
- Begränsningar för informativa uppgifter
- Villkor i originaltexten
- Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast för referens; huvudtexten 7.1.2 kräver att den kemiska sammansättningen fastställs enligt de refererade standarderna; den normativa sammansättningen och tillämpliga utgåvor återstår att verifiera. Den får inte användas som leveransgaranti, kriterium för omvänd sökning eller grund för kolekvivalent beräknad utifrån standardens sammansättningsintervall. Referenser i huvudtexten: EN ISO 683-1 och EN ISO 683-2 (referenser utan datum; tillämpliga utgåvor återstår att verifiera).
- Fotnot
- Villkor 1 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb ska tas upp vid offertförfrågan. Vid höjning av S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15% räknat i procentenheter; gränsen utvidgas inte automatiskt.
- Fotnot
- Villkor 2 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot c: Sänkning av Si kräver andra desoxidationsåtgärder.
- Fotnot
- Villkor 3 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke.