42CRMO4 — Materialeoplysninger
I alt 33 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 42CRMO4 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 42CRMO4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
42CrMo4 · DIN 17200-1987
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN 17200-1987-03
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF fysisk side
- 1、2、15、16、17
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7225; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Betingelser for sammensætning
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7225; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Verifikationsbemærkninger
Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt42CrMo4 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Kildeudgaven er identificeret, verifikation af sammensætningen afventer afslutning
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
Kemikilder og anvendelsesområde
Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.
Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · 42CrMo4 · p.41
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.38–0.45 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.6–0.9 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.9–1.2 |
| Mo | 0.15–0.3 |
| Cu | ≤0.25 |
Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.
Anvendelsesgrænser
Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Verifikationsbemærkninger
Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.Se det tilhørende produkt →42CrMo4 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Verifikationsbemærkninger
Tabel C.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret42CrMo4 · EN 10269-2013
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10269-2013
- Tabellens placering
- Tabel 1 og noter a–c
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2. Aftale om svovlindhold i tabel 1, note b gælder kun kvaliteter mærket med note b; standardintervaller og intervaller til spåntagning/svejsning holdes adskilt. Standarden omfatter stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; alle kvaliteter eller leveringstilstande kan ikke automatisk betragtes som egnede til koldstukning. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2. Aftale om svovlindhold i tabel 1, note b gælder kun kvaliteter mærket med note b; standardintervaller og intervaller til spåntagning/svejsning holdes adskilt. Standarden omfatter stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; alle kvaliteter eller leveringstilstande kan ikke automatisk betragtes som egnede til koldstukning. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul.
Verifikationsbemærkninger
Den engelske originals tabel 1 og fodnoter er kontrolleret42CrMo4 · ISO 4954-1-2024
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954-1-2024
- Tabellens placering
- Tabel C.2 og noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel C.2/C.3, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.
Betingelser for sammensætning
Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel C.2/C.3, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel C.2/C.3 og fodnoterne i den engelske 2024-originaltekst er verificeret42CrMo4 · DIN EN 10269-2014
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den anvendte standards sammensætningsgrundlag er verificeret
- Standardudgave
- EN 10269-2013
- Tabellens placering
- Tabel 1 og noter a–c
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN 10269:2014-02 anvender EN 10269:2013; sammensætningsgrundlaget er EN 10269:2013, tabel 1 og fodnoter, med faktisk læsning af den officielle BS-overtagelsesoriginal. Smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt i tabel 2. Aftalt svovlindhold i tabel 1, note b gælder kun kvaliteter markeret med note b, med standard- og spåntagnings-/svejseintervaller holdt adskilt. Standarden omfatter stål og nikkellegeringer til høj-/lavtemperaturbefæstelser, uden automatisk at gøre alle kvaliteter eller leveringstilstande egnede til koldstukning. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2. Aftale om svovlindhold i tabel 1, note b gælder kun kvaliteter mærket med note b; standardintervaller og intervaller til spåntagning/svejsning holdes adskilt. Standarden omfatter stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; alle kvaliteter eller leveringstilstande kan ikke automatisk betragtes som egnede til koldstukning. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul.
Verifikationsbemærkninger
Standardovertagelsesforholdet og den tilsvarende EN, tabel 1-originaltekst om sammensætning er verificeret; den fulde DIN-tekst er ikke verificeret sidevis42CrMo4 · EN 10263-4-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-4-2017
- Tabellens placering
- Tabel 3 og noter
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-4-2002
- Tabellens placering
- Tabel 2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens kemi er faktisk verificeret efter DIN EN 10263-4-2002 og angives nu som 2002-udgaven efter de oprindelige kilder; originalteksten til den officielle tyske 2018-udgave mangler fortsat, og EN2017-udgaven betragtes ikke automatisk som originalteksten til DIN. DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017, og nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.
Verifikationsbemærkninger
Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens sammensætning er faktisk verificeret fra DIN EN 10263-4-2002 og er nu mærket som 2002-udgaven efter originaldokumentationen; den officielle tyske 2018-original mangler stadig, og EN2017-udgaven behandles ikke automatisk som DIN-originalteksten.42CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-4-2002
- Tabellens placering
- Tabel 2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke42CrMo4 · EN 10263-4-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-4-2001
- Tabellens placering
- Tabel 2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke42CrMo4 · NF EN 10269-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- NF EN 10269-1999
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note 1/2
- PDF fysisk side
- 21
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Originaltekst NF EN10269, forside novembre1999, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion %. Tabel 1, note 2: svovl .015–.030% er et anbefalet interval til forbedret spåntagning og erstatter ikke standardmaksimum; det anvendes ikke på 42CrMo4 uden denne notemarkering. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tomme felter er ikke nul. Standard for stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; kemi alene dokumenterer ikke leveringsmulighed eller formningsegnethed for valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2 uden udvidelse af smelteanalysens standardinterval; svovlgrænser fra 2013-udgaven anvendes ikke.
Betingelser for sammensætning
Originaltekst NF EN10269, forside novembre1999, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion %. / Tabel 1, note 2: svovl .015–.030% er et anbefalet interval til forbedret spåntagning og erstatter ikke standardmaksimum; det anvendes ikke på 42CrMo4 uden denne notemarkering. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tomme felter er ikke nul. / Standard for stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; kemi alene dokumenterer ikke leveringsmulighed eller formningsegnethed for valsetråd til koldstukning. / Produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2 uden udvidelse af smelteanalysens standardinterval; svovlgrænser fra 2013-udgaven anvendes ikke.
Verifikationsbemærkninger
Værdier og noter i NF-originalens tabel 1 er visuelt kontrolleret42CrMo4 · EN 10269-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Reference til historisk udgave
- Standardudgave
- NF EN 10269-1999
- Tabellens placering
- Tabel 1 og note 1/2
- PDF fysisk side
- 21
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra NF EN 10269-1999; den oprindelige post angiver EN 10269-2006. Originalteksten til denne udgave skal indhentes, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet. Originaltekst NF EN10269, forside novembre1999, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion %. Tabel 1, note 2: svovl .015–.030% er et anbefalet interval til forbedret spåntagning og erstatter ikke standardmaksimum; det anvendes ikke på 42CrMo4 uden denne notemarkering. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tomme felter er ikke nul. Standard for stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; kemi alene dokumenterer ikke leveringsmulighed eller formningsegnethed for valsetråd til koldstukning. Produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2 uden udvidelse af smelteanalysens standardinterval; svovlgrænser fra 2013-udgaven anvendes ikke.
Betingelser for sammensætning
Originaltekst NF EN10269, forside novembre1999, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion %. / Tabel 1, note 2: svovl .015–.030% er et anbefalet interval til forbedret spåntagning og erstatter ikke standardmaksimum; det anvendes ikke på 42CrMo4 uden denne notemarkering. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; tomme felter er ikke nul. / Standard for stål og nikkellegeringer til befæstelseselementer ved høje og lave temperaturer; kemi alene dokumenterer ikke leveringsmulighed eller formningsegnethed for valsetråd til koldstukning. / Produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter tabel 2 uden udvidelse af smelteanalysens standardinterval; svovlgrænser fra 2013-udgaven anvendes ikke.
Verifikationsbemærkninger
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra NF EN 10269-1999; den oprindelige post angiver EN 10269-2006, men originalteksten til denne udgave mangler stadig, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet.42CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10083-3-2007
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleretTilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)
DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten
Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.
| Grundstof | Specificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt% | Negativ afvigelse i procentpoint | Positiv afvigelse i procentpoint | Anvendelsesbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b) |
- Tabel 4, note a: ±-afvigelser for samme smelte må kun gå over den øvre eller under den nedre grænse i én retning, aldrig i begge retninger samtidig.
- S normalt kun +0.005; kun for stål, hvor smelteanalysen udtrykkeligt angiver det fulde 0.020–0.040%-interval, tillader note b ±0.005; note b må ikke anvendes alene ud fra maksimalt S-indhold.
- 7.1.2.2 kræver, at produktanalyse specificeres ved bestilling og følger særskilt A.5; uden målte smelte-/partirapporter dokumenterer tabellen ikke det faktiske produkts overensstemmelse.
- A.5: én produktanalyse pr. smelte, kun for grundstoffer specificeret for den pågældende ståltype; prøveudtagning efter EN ISO14284, referenceanalysemetoder ved tvist efter de europæiske standarder i CR10261.
Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.
42CrMo4 · EN 10083-3-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10083-3-2006
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleret42CrMo4 · NF EN 10083-3-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den anvendte standards sammensætningsgrundlag er verificeret
- Standardudgave
- EN 10083-3-2006
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
NF EN 10083-3:2006-12 svarer til EN 10083-3:2006; sammensætningen læses fra den verificerede officielle originaltekst til denne EN-udgave, med faktisk kildefil angivet i datagrundlaget. Sammensætningsgrundlaget er EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske DIN EN10083-3:2007-01-tekst, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader små afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige må ikke overstige tabel 4, og standard-smelteintervallet udvides ikke. Note c tillader på forespørgsel forbedret spåntagning for ikke-borholdige stål med svovl ca. 0.10% og øvre Mn-grænse øget med 0.15%; en omtrentlig værdi er ikke en standardmæssig fast øvre grænse, men fastlægges ved konkret tilbud og bestilling og indgår ikke automatisk i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning/overflade/dimensioner skal bekræftes særskilt, og produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Standardovertagelsesforholdet og den tilsvarende EN-originaltabel om sammensætning er verificeret; den fulde NF-tekst er ikke verificeret sidevis42CrMo4 · DIN 17200-1987
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN 17200-1987-03
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF fysisk side
- 1、2、15、16、17
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7225; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Betingelser for sammensætning
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7225; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Verifikationsbemærkninger
Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt42CrMo4 · NF EN 10269:1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Post fra standardens originaltekst
- Standardudgave
- NF EN 10269:1999
- Tabellens placering
- EN 10269:1999 Table1 og fodnote 1, 2
- PDF fysisk side
- 2、21、23
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
NF EN 10269:1999, omslaget angiver udtrykkeligt anvendelse af EN 10269:1999; tilknytningen mellem den franske overtagelsesudgave og den europæiske udgave bevares uden mærkning som andet land eller nyere udgave. Tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion %; enkeltværdier i P- og S-kolonnerne er øvre grænser, mens andre enkeltværdier fortolkes efter originalens ulighedstegn; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Gælder stålemner, stangmateriale og valsetråd af stål og nikkellegeringer til befæstelser med specificerede høj-/lavtemperaturegenskaber; koldstukning og faktisk levering kræver verifikation af leveringstilstand, dimensioner og proces. Tabel 1, fodnote 1: uspecificerede grundstoffer i tabellen tilsættes ikke bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; skadelige grundstoffer fra skrot mv. skal undgås. Denne post verificerer kun smeltesammensætning i tabel 1 uden automatisk tillæg af tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2.
Betingelser for sammensætning
NF EN 10269:1999, omslaget angiver udtrykkeligt anvendelse af EN 10269:1999; tilknytningen mellem den franske overtagelsesudgave og den europæiske udgave bevares uden mærkning som andet land eller nyere udgave. Tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion %; enkeltværdier i P- og S-kolonnerne er øvre grænser, mens andre enkeltværdier fortolkes efter originalens ulighedstegn; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Gælder stålemner, stangmateriale og valsetråd af stål og nikkellegeringer til befæstelser med specificerede høj-/lavtemperaturegenskaber; koldstukning og faktisk levering kræver verifikation af leveringstilstand, dimensioner og proces. Tabel 1, fodnote 1: uspecificerede grundstoffer i tabellen tilsættes ikke bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; skadelige grundstoffer fra skrot mv. skal undgås. Denne post verificerer kun smeltesammensætning i tabel 1 uden automatisk tillæg af tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
42CrMo4 · EN ISO 683-2-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-2-2018
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.42CrMo4 · ISO 683-2-2016
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-2-2016
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.42CrMo4 · EN 10250-3-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10250-3-1999
- Tabellens placering
- Table1 og note 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
- PDF fysisk side
- 6、8、9
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.
Betingelser for sammensætning
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.
Verifikationsbemærkninger
Begge sider, alle 21 rækker og fodnoter i tabel 1 er visuelt kontrolleret; hvert element og dets separate skrifttype-mapping er genskabt og sammenlignet punkt for punkt med de oprindelige tabelceller med overensstemmende resultater.42CrMo4 · EN 10132-3-2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Koldvalset smalt stålbånd; dimensioner og leveringstilstand fremgår af anvendelsesbetingelserne
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10132-3:2000
- Tabellens placering
- Tabel 1; tabel 2; afsnit 1,4,7.3–7.5
- PDF fysisk side
- 1、4、5、8
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Anvendelsesgrænser
Faktisk kilde er den officielle engelske originaltekst EN 10132-3:2000; standarden omfatter koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling og er ingen leveringsgaranti for valsetråd til koldstukning. Tabel 1 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2 registreres selvstændigt og lemper ikke smelteanalysen. Fodnoten til tabel 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; indførsel fra skrot eller andre råmaterialer af grundstoffer, der kan påvirke egenskaber og anvendelse, skal forebygges; uspecificeret betyder ikke nul. Mekaniske værdier i tabel 3 gælder kun 0.30 mm≤t<3.00 mm; mekaniske egenskaber for tykkere bånd aftales ved forespørgsel og bestilling uden direkte ekstrapolation. Tabel 3, fodnote a kræver valg mellem trækegenskaber og hårdhed; uden specifikation gælder trækegenskaber. Siden viser disse som særskilte betingelser og behandler ikke begge som samtidige garantier. For koldvalset +CR kræver valg af trækegenskaber aftale om intervalbredde 150 MPa, mens valg af hårdhed kræver intervalbredde 50 HV; tabellens ydergrænser danner ikke automatisk et faktisk bestillingsinterval. Prøveudtagning, prøvningsmetode, struktur, dimensioner, kontrol og øvrige generelle leveringskrav skal verificeres særskilt sammen med EN10132-1 og relevante aftaler; omvendt sammensætningssøgning erstatter ikke fuldstændig acceptprøvning. Denne del gælder koldvalset smalt stålbånd til hærdning og anløbning, med tykkelse op til 6mm til varmebehandling; +QT-tilstanden har omfang fra 0.30 til 3.00mm, men værdierne i tabel 3 gælder strengt kun 0.30≤t<3.00mm. +QT anvendes kun på kvaliteter med udtrykkelige værdier i tabel 3; faktiske bestillingsintervaller for trækegenskaber eller hårdhed aftales med bredde 150MPa henholdsvis 50HV; hele tabellens valgbare interval er ikke én samlet leveringsgaranti. Sfæroidiseringsglødet tilstand +AC kan anvendes efter aftale, men grænser for sfæroidisering og mekaniske egenskaber skal aftales særskilt; værdierne for +A/+LC anvendes ikke. Mekaniske egenskaber i +CR-tilstand for kvaliteterne 25Mn4 og CrMo kræver aftale ved bestilling.
Betingelser for sammensætning
Faktisk kilde er den officielle engelske originaltekst EN 10132-3:2000; standarden omfatter koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling og er ingen leveringsgaranti for valsetråd til koldstukning. Tabel 1 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2 registreres selvstændigt og lemper ikke smelteanalysen. Fodnoten til tabel 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; indførsel fra skrot eller andre råmaterialer af grundstoffer, der kan påvirke egenskaber og anvendelse, skal forebygges; uspecificeret betyder ikke nul. Mekaniske værdier i tabel 3 gælder kun 0.30 mm≤t<3.00 mm; mekaniske egenskaber for tykkere bånd aftales ved forespørgsel og bestilling uden direkte ekstrapolation. Tabel 3, fodnote a kræver valg mellem trækegenskaber og hårdhed; uden specifikation gælder trækegenskaber. Siden viser disse som særskilte betingelser og behandler ikke begge som samtidige garantier. For koldvalset +CR kræver valg af trækegenskaber aftale om intervalbredde 150 MPa, mens valg af hårdhed kræver intervalbredde 50 HV; tabellens ydergrænser danner ikke automatisk et faktisk bestillingsinterval. Prøveudtagning, prøvningsmetode, struktur, dimensioner, kontrol og øvrige generelle leveringskrav skal verificeres særskilt sammen med EN10132-1 og relevante aftaler; omvendt sammensætningssøgning erstatter ikke fuldstændig acceptprøvning. Denne del gælder koldvalset smalt stålbånd til hærdning og anløbning, med tykkelse op til 6mm til varmebehandling; +QT-tilstanden har omfang fra 0.30 til 3.00mm, men værdierne i tabel 3 gælder strengt kun 0.30≤t<3.00mm. +QT anvendes kun på kvaliteter med udtrykkelige værdier i tabel 3; faktiske bestillingsintervaller for trækegenskaber eller hårdhed aftales med bredde 150MPa henholdsvis 50HV; hele tabellens valgbare interval er ikke én samlet leveringsgaranti. Sfæroidiseringsglødet tilstand +AC kan anvendes efter aftale, men grænser for sfæroidisering og mekaniske egenskaber skal aftales særskilt; værdierne for +A/+LC anvendes ikke. Mekaniske egenskaber i +CR-tilstand for kvaliteterne 25Mn4 og CrMo kræver aftale ved bestilling.
Verifikationsbemærkninger
Den officielle engelske originals tabel 1 er fuldt transskriberet; produktanalyseafvigelser i tabel 2 og alternative krav til tilstand/tykkelse/trækstyrke eller hårdhed i tabel 3 er verificeretTilladte produktanalyseafvigelser
- C
- Tilladt afvigelse
- 0.02
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Si
- Tilladt afvigelse
- 0.03
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Mn
- Tilladt afvigelse
- 0.04
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- P
- Tilladt afvigelse
- 0.005
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- S
- Tilladt afvigelse
- 0.005
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Cr
- Tilladt afvigelse
- 0.04
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Mo
- Tilladt afvigelse
- 0.03
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
42CrMo4 · Q/BQB 517-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/BQB 517—2023
- Tabellens placering
- 6.1.1/tabel 1, række 91, note a
- PDF fysisk side
- 12
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 91; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Betingelser for sammensætning
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 91; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Verifikationsbemærkninger
Q/BQB517:2023-originaludgaven på Baosteels officielle hjemmeside: tabel 1 med 104 rækker og tabel 2 med 34 rækker er kontrolleret rækkevis; blandes ikke med ældre udgaver.42CrMo4 · Q/ZNGF 01.7—2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- 2023-udgave; offentliggjort 2023-09-21, ikrafttræden 2023-10-01; erstatter Q/SG18—2022
- Dokumenttitel
- Stålvalsetråd til koldstukning og koldekstrudering
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, tabel 1, række 68 (PDF side 7), smelteanalyse wt%; fodnoter, leveringsproces og ordre skal bekræftes efter den relevante udgave; dette er intet leveringstilsagn fra Creation Group.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%; tankestreger betyder manglende grænse, ikke nul. / Afsnit 6.1.4: restindhold (urenheder) af Cr, Ni og Cu hver ≤0.20%; når Cr er tilsat bevidst i tabellen, gælder den relevante rækkes grænser, ikke øvre restindholdsgrænse. / Valsetråd leveres varmvalset; almindelig koldstukningsprøvning er 1/2, mens avanceret og højere niveau skal angives i kontrakten.
Verifikationsbemærkninger
De 69 rækker og fodnote a/b/c i 2023-udgavens tabel 1 er kontrolleret rækkevis; processuffikset -1/-2/-3 holdes adskilt fra fodnotebogstaver.42CrMo4 · BEXG 021-2020
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- BEXG 021-2020, omslaget angiver sekstende revision, offentliggjort og trådt i kraft 2020-12-29; kun den seneste originaltekst tilgængelig på denne computer
- Dokumenttitel
- Tekniske leveringsbetingelser for valsetråd af stål til koldstukning af bilkomponenter
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 5
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Pb | ≤ 0.01 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Baosteel BEXG 021-2020, tabel 1, række 33, PDF side 5; smeltesammensætning wt%, varmvalset valsetråd; 2020 er originaludgaven tilgængelig på denne computer og hævdes ikke at være virksomhedens aktuelle nyeste udgave. Særlige betingelser og faktisk levering skal bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 med fortsættelse angiver smeltekemi, enhed massefraktion wt%; produktet er varmvalset valsetråd til bilkomponenter. / Medmindre andet er angivet, gælder restindhold Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; særlige bestemmelser i tabellen og tillægsnoter har forrang. / Streger betyder ikke nul; kemi uden for tabellen udfyldes ikke ud fra kvalitetsnavnet eller citerede standarder.
Verifikationsbemærkninger
Originalbilleder på fysisk side 3–10 for tabel 1 er kontrolleret sidevis; afsluttende cifre over sideskift er adskilt fra andre kolonner; de to omstridte rækker er udelukket.Kildefodnote
Mo:0.15-0.30,Cu≤0.30,Ni≤0.25,Pb≤0.01042CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 66
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.4 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.3 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 0.8 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 1.1 (ikke et garanteret interval) |
| Mo | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 66; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: 326.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
SAE 4140, tilgængeligt som BQ42CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 79
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.4 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.3 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 0.8 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 1.1 (ikke et garanteret interval) |
| Mo | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 79; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: 326.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Blokstøbt SAE 4140,42CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 79
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.42 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.3 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 0.9 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 1.0 (ikke et garanteret interval) |
| Mo | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 79; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: 6137.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
- Fodnote
- Produktform og dimensioner
- Betingelser i originalteksten
- 42CrMo4 (hvis Ø = 25–60 mm)
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
ASTM 320 L7 anvendes hovedsageligt inden for olie-, gas- og kemiske anvendelser, hvor amerikansk standard 4140 bruges.42CrMo4 · DIN 1654-4-1989
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
42CrMo4 · DIN 17204-1990
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
42CrMo4 · EN 10263
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Verifikationsstatus
- Offentliggjort på hjemmesiden, verifikation af originalteksten afventer afslutning
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Udgivne tekniske produktsider på Creation Groups hjemmeside har forrang; omvendt sammensætningssøgning suppleres med lokale referenceintervaller, mens produktets relevante standard, tekniske aftale og faktiske verificering er afgørende.
Se det tilhørende produkt →42CrMo4 · JIS G 7105-2000
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
42CrMo4 · NF A 35-590
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Værktøjsstål
- Underkategori
- Værktøjsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.39 ~ 0.46 |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
42CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Sammensætningens karakter
- Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
- Verifikationsstatus
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
- Standardudgave
- DIN EN 10277:2018-09
- Tabellens placering
- Informativt bilag A.4
- PDF fysisk side
- 47
- Enhed
- Massefraktion wt%
- Analysetype
- Smelteanalyse (informativ reference)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
Betingelser for sammensætning
Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.
Betingede krav
- Fodnote
- Informativ anvendelsesgrænse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval. Hovedtekstens henvisninger: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (udaterede henvisninger, gældende udgaver afventer verifikation).
- Fodnote
- Betingelse 1 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote b: forhøjelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel ved tilbud; ved forhøjelse af S kan øvre grænse for Mn øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk.
- Fodnote
- Betingelse 2 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote c: reduktion af Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger.
- Fodnote
- Betingelse 3 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.