16MNCR5 — Materialeoplysninger
I alt 25 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 16MNCR5 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 16MNCR5?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
16MnCr5 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Kildeudgaven er identificeret, verifikation af sammensætningen afventer afslutning
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel B.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel B.2 er smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og streger betyder ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt efter standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteintervallerne. / Al0.020–0.050% kan vælges for bedre koldstukningsegenskaber, ikke som en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyn til hærdelighed; ved hærdelighedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige 0.01%, øvrige følger tabel 2.
Verifikationsbemærkninger
Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.Se det tilhørende produkt →16MnCr5 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Indsætningsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel B.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel B.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel B.2 er smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og streger betyder ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt efter standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteintervallerne. / Al0.020–0.050% kan vælges for bedre koldstukningsegenskaber, ikke som en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyn til hærdelighed; ved hærdelighedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige 0.01%, øvrige følger tabel 2.
Verifikationsbemærkninger
Tabel B.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret16MnCr5 · EN 10263-3-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Reference til historisk udgave
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3-2002
- Tabellens placering
- Tabelle2 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、8
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra DIN EN 10263-3-2002; den oprindelige post angiver EN 10263-3-2017. Originalteksten til denne udgave skal indhentes, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet. Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; sammensætningen kommer fra PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller bestemte intervaller kan aftales ved bestilling, men vælges ikke vilkårligt uden aftale. Note b: bestilling med hærdbarhedskrav tillader kun mindre afvigelser, C .01 og tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restelementer må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; kemi følger PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. / Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller et bestemt interval kan aftales ved bestilling uden vilkårligt valg før aftale. / Note b: hærdbarhedsbestilling tillader kun mindre afvigelser, C .01 samt tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. / Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. / Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. / Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Verifikationsbemærkninger
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra DIN EN 10263-3-2002; den oprindelige post angiver EN 10263-3-2017, men originalteksten til denne udgave mangler stadig, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet.Tvivl og forskelle i kilderne
- Grundstof
- B
- Originalens 16MnCr5
- .0008–.005
- Originalens 16MnCrB5
- Tomt felt
- Tilstand
- Kræver officiel rettelse eller kontrol mod en anden originaludgave; ingen vilkårlig flytning foretaget
16MnCr5 · ISO 4954-1-2024
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954-1-2024
- Tabellens placering
- Tabel B.2 og noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standard-smeltesammensætning i tabel B.2
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel B.2, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.
Betingelser for sammensætning
Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel B.2, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standard-smeltesammensætning i tabel B.2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Al | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel B.2 og fodnoterne i den engelske 2024-originaltekst er verificeret16MnCr5 · DIN EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 3 og fodnoterne i den tyske originaltekst er verificeretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 47 |
| 3 | 36 | 46 |
| 5 | 31 | 44 |
| 7 | 28 | 41 |
| 9 | 24 | 39 |
| 11 | 21 | 37 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 35 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 42 | 47 |
| 3 | 39 | 46 |
| 5 | 35 | 44 |
| 7 | 32 | 41 |
| 9 | 29 | 39 |
| 11 | 26 | 37 |
| 13 | 24 | 35 |
| 15 | 22 | 33 |
| 20 | 20 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 44 |
| 3 | 36 | 43 |
| 5 | 31 | 40 |
| 7 | 28 | 37 |
| 9 | 24 | 34 |
| 11 | 21 | 32 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 26 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 25 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
16MnCr5 · EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 3 og fodnoterne i den tyske originaltekst er verificeretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 47 |
| 3 | 36 | 46 |
| 5 | 31 | 44 |
| 7 | 28 | 41 |
| 9 | 24 | 39 |
| 11 | 21 | 37 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 35 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 42 | 47 |
| 3 | 39 | 46 |
| 5 | 35 | 44 |
| 7 | 32 | 41 |
| 9 | 29 | 39 |
| 11 | 26 | 37 |
| 13 | 24 | 35 |
| 15 | 22 | 33 |
| 20 | 20 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 44 |
| 3 | 36 | 43 |
| 5 | 31 | 40 |
| 7 | 28 | 37 |
| 9 | 24 | 34 |
| 11 | 21 | 32 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 26 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 25 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
16MnCr5 · EN 10277-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10277-2018
- Tabellens placering
- Bilag A, tabel A.3 (informativt) og note a/b/c
- PDF fysisk side
- 45
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originaltekstens bilag A, tabel A.3 er udtrykkeligt informativt, med sammensætning efter EN ISO683-3; her verificeres værdierne i bilaget til 2018, uden påstand om selvstændig verificering af den henviste sammensætningsstandard. Standardsmelteanalyse wt%; originaltabellens tankestreg for Ni/Mo udfyldes ikke med nul. Note b tillader efter anmodning levering med omkring 0.10% højt svovlindhold til forbedret spåntagning eller med blytilsætning; ved førstnævnte kan øvre grænse for Mn forhøjes med .15%. Den omtrentlige værdi og det faktiske kontraktinterval skal aftales særskilt og udvider ikke automatisk standardsøgningen. Note c: lavere Si kræver andre beroligelsesmidler; uden udtrykkelig nedre grænse indsættes ikke et vilkårligt aftaleinterval. Standarden gælder blanke stålprodukter; konkret koldstukningsanvendelse, leveringstilstand og indkøbsbetingelser skal bekræftes.
Betingelser for sammensætning
Originaltekstens bilag A, tabel A.3 er udtrykkeligt informativt, med sammensætning efter EN ISO683-3; her verificeres værdierne i bilaget til 2018, uden påstand om selvstændig verificering af den henviste sammensætningsstandard. Standardsmelteanalyse wt%; originaltabellens tankestreg for Ni/Mo udfyldes ikke med nul. Note b tillader efter anmodning levering med omkring 0.10% højt svovlindhold til forbedret spåntagning eller med blytilsætning; ved førstnævnte kan øvre grænse for Mn forhøjes med .15%. Den omtrentlige værdi og det faktiske kontraktinterval skal aftales særskilt og udvider ikke automatisk standardsøgningen. Note c: lavere Si kræver andre beroligelsesmidler; uden udtrykkelig nedre grænse indsættes ikke et vilkårligt aftaleinterval. Standarden gælder blanke stålprodukter; konkret koldstukningsanvendelse, leveringstilstand og indkøbsbetingelser skal bekræftes.
Verifikationsbemærkninger
2018, visuel kontrol af informative værdier og fodnoter i den tyske originaltekst, bilag A, tabel A.316MnCr5 · DIN EN 10263-3-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3-2002
- Tabellens placering
- Tabelle2 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、8
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originalens DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; sammensætningen kommer fra PDF8, tabel 2 uden anvendelse af 2017 på tværs af udgaver. Smelteanalyse wt%; Si≤.30, lavere indhold eller bestemte intervaller kan aftales ved bestilling, men vælges ikke uden aftale. Note b tillader kun små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling, C .01 og øvrige grundstoffer efter tabel 3, mens P/S er undtaget; standardintervallet udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse, og uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Den ældre tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3, og senere Al-optioner kopieres ikke. Denne del omfatter indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal stadig bekræftes. Denne udgaves B-placering er udtrykkelig: 16MnCr5 angiver ikke B, 16MnCrB5 .0008–.005%; tvivlen om 2017 kan ikke erklæres løst på dette grundlag.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; kemi følger PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. / Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller et bestemt interval kan aftales ved bestilling uden vilkårligt valg før aftale. / Note b: hærdbarhedsbestilling tillader kun mindre afvigelser, C .01 samt tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. / Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. / Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. / Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Verifikationsbemærkninger
Det tyske originalomslag og alle 25 kvaliteter/note a–c i tabel 2 er visuelt kontrolleret16MnCr5 · EN 10263-3-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-3-2001
- Tabellens placering
- Tabelle2 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、8
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originalens DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; sammensætningen kommer fra PDF8, tabel 2 uden anvendelse af 2017 på tværs af udgaver. Smelteanalyse wt%; Si≤.30, lavere indhold eller bestemte intervaller kan aftales ved bestilling, men vælges ikke uden aftale. Note b tillader kun små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling, C .01 og øvrige grundstoffer efter tabel 3, mens P/S er undtaget; standardintervallet udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse, og uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Den ældre tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3, og senere Al-optioner kopieres ikke. Denne del omfatter indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal stadig bekræftes. Denne udgaves B-placering er udtrykkelig: 16MnCr5 angiver ikke B, 16MnCrB5 .0008–.005%; tvivlen om 2017 kan ikke erklæres løst på dette grundlag.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; kemi følger PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. / Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller et bestemt interval kan aftales ved bestilling uden vilkårligt valg før aftale. / Note b: hærdbarhedsbestilling tillader kun mindre afvigelser, C .01 samt tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. / Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. / Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. / Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Verifikationsbemærkninger
Det tyske originalomslag og alle 25 kvaliteter/note a–c i tabel 2 er visuelt kontrolleret16MnCr5 · DIN EN 10263-3-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3-2002
- Tabellens placering
- Tabelle2 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、8
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-3-2018; postens kemi er faktisk verificeret efter DIN EN 10263-3-2002, tabel 2 og angives nu som 2002-udgaven efter de oprindelige kilder; 2018-udgaven findes i en selvstændig komplet tabelpost. Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; sammensætningen kommer fra PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller bestemte intervaller kan aftales ved bestilling, men vælges ikke vilkårligt uden aftale. Note b: bestilling med hærdbarhedskrav tillader kun mindre afvigelser, C .01 og tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restelementer må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; kemi følger PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. / Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller et bestemt interval kan aftales ved bestilling uden vilkårligt valg før aftale. / Note b: hærdbarhedsbestilling tillader kun mindre afvigelser, C .01 samt tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. / Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. / Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes. / Placeringen af B i denne udgave er tydelig: 16MnCr5 angiver ikke B, mens 16MnCrB5 er .0008–.005%; dette løser ikke automatisk tvivlen om 2017.
Verifikationsbemærkninger
Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-3-2018; postens sammensætning er faktisk verificeret fra DIN EN 10263-3-2002, tabel 2 og er nu mærket som 2002-udgaven efter originaldokumentationen; 2018-udgaven findes i en selvstændig fuld tabelpost.16MnCr5 · NF EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den anvendte standards sammensætningsgrundlag er verificeret
- Standardudgave
- EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
NF EN 10084:2008-06 svarer til EN 10084:2008; sammensætningen læses fra den verificerede officielle originaltekst til denne EN-udgave, med faktisk kildefil angivet i datagrundlaget. Smelteanalyse, massefraktion wt%; omslaget til DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk udgave af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: små sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal kontrolleres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c: forbedret spåntagning kan forespørges med højere S, ca. op til 0.10%, eller Pb; i førstnævnte tilfælde kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke oplyst og udfyldes ikke vilkårligt eller anvendes automatisk. Note d: bor i tabellen forbedrer sejheden i den hærdede zone, og originalen angiver, at det ikke bruges til at øge hærdbarheden. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke, at alle tilstande er egnede til koldstukning; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Standardovertagelsesforholdet og den tilsvarende EN-originaltabel om sammensætning er verificeret; den fulde NF-tekst er ikke verificeret sidevisHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 47 |
| 3 | 36 | 46 |
| 5 | 31 | 44 |
| 7 | 28 | 41 |
| 9 | 24 | 39 |
| 11 | 21 | 37 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 35 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 42 | 47 |
| 3 | 39 | 46 |
| 5 | 35 | 44 |
| 7 | 32 | 41 |
| 9 | 29 | 39 |
| 11 | 26 | 37 |
| 13 | 24 | 35 |
| 15 | 22 | 33 |
| 20 | 20 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 44 |
| 3 | 36 | 43 |
| 5 | 31 | 40 |
| 7 | 28 | 37 |
| 9 | 24 | 34 |
| 11 | 21 | 32 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 26 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 25 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
16MnCr5 · ISO 683-18-1996
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Indsætningsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-18-1996
- Tabellens placering
- Table3 og fodnote 1–5; 7.2.2.1–7.2.2.2
- PDF fysisk side
- 6、11、12、13
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
ISO 683-18:1996 blankprodukter af ulegeret og lavtlegeret stål, tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; ikke bekræftelse af 2014-udgavens sammensætning. Kilden er et offentligt uddrag på 13 sider af den officielle udgave med komplette sammensætningsrækker i tabel 3 og 5 fodnoter; tabel 4 for produktanalysetolerancer, tabel 7/8 for hærdbarhed og kapitel 8 om stål til hærdning og anløbning er ikke indhentet, så hele standarden hævdes ikke verificeret. De almindelige kvalitetsintervaller i tabel 3 vises aktuelt. Ved specificeret hærdbarhed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst ±0.01%, mens øvrige grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 udvides intervallet ikke automatisk og bruges ikke til accept af H-kvaliteter. Blytilsætning eller kontrolleret sulfidform kan efter krav forbedre spåntagning; ingen blytalværdi er specificeret, og nul eller et vilkårligt interval tilføjes ikke. Andre indsætningsstål henviser til ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. Lavere Si kan aftales ved tilbud og bestilling under hensyntagen til mekaniske egenskaber; grundintervallet i tabel 3 anvendes, og nedre Si-grænse fjernes ikke vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer betyder ikke nul; uden køberens samtykke bør de ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen, og skadelige grundstoffer fra skrot mv. skal undgås. 7.2.2.1 angiver tabel 3 for smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den ikke indhentede tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for karbidsfæroidiseringsglødning til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954, og kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
ISO 683-18:1996, blanke produkter af ulegeret og lavtlegeret stål; tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; dette bekræfter ikke kemien i 2014-udgaven. / Kilden er et offentligt uddrag af den officielle udgave på 13 sider; alle kemirækker i tabel 3 og 5 fodnoter er tilgængelige; tabel 4 om produktanalysetolerancer, hærdelighedsdata i tabel 7/8 og sejhærdningsståls kemi i kapitel 8 er ikke tilgængelige; fuldstændig kontrol af standarden antages ikke. / Aktuelt vises almindelige kvalitetsintervaller fra tabel 3. Ved specificeret hærdelighed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige ±0.01%, og andre grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 lempes intervallerne ikke automatisk og anvendes ikke til accept af H-kvaliteter. / Blytilsætning eller kontrol af sulfidernes form kan efter krav forbedre bearbejdeligheden ved spåntagning; der er ikke angivet blyværdier, så hverken nul eller et opfundet interval indsættes. / Andre indsætningsstål findes i ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. / Lavere Si kan aftales ved forespørgsel og bestilling under hensyn til påvirkningen af mekaniske egenskaber; her anvendes basisintervallet i tabel 3, uden vilkårlig fjernelse af nedre Si-grænse. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen betyder ikke nul; de må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra afslutning af smeltningen, og indførsel fra skrot mv. af grundstoffer, der påvirker egenskaberne, skal forebygges. / 7.2.2.1 fastslår, at tabel 3 gælder smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den utilgængelige tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for sfæroidiserende udglødning af karbider til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954; kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Verifikationsbemærkninger
Alle rækker, flettede celler og fodnoter i det officielle offentlige uddrags tabel 3 er visuelt kontrolleret enkeltvis; kun almindelige kvaliteters smeltesammensætning er bekræftet16MnCr5 · ISO 683-18-2014
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Indsætningsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den historiske udgaves originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-18-1996
- Tabellens placering
- Table3 og fodnote 1–5; 7.2.2.1–7.2.2.2
- PDF fysisk side
- 6、11、12、13
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Den faktiske kemiske sammensætning bygger på ISO 683-18—1996; hjemmesidens angivne 2014-udgave er endnu ikke verificeret, så ens sammensætning i begge udgaver bekræftes ikke. ISO 683-18:1996 blankprodukter af ulegeret og lavtlegeret stål, tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; ikke bekræftelse af 2014-udgavens sammensætning. Kilden er et offentligt uddrag på 13 sider af den officielle udgave med komplette sammensætningsrækker i tabel 3 og 5 fodnoter; tabel 4 for produktanalysetolerancer, tabel 7/8 for hærdbarhed og kapitel 8 om stål til hærdning og anløbning er ikke indhentet, så hele standarden hævdes ikke verificeret. De almindelige kvalitetsintervaller i tabel 3 vises aktuelt. Ved specificeret hærdbarhed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst ±0.01%, mens øvrige grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 udvides intervallet ikke automatisk og bruges ikke til accept af H-kvaliteter. Blytilsætning eller kontrolleret sulfidform kan efter krav forbedre spåntagning; ingen blytalværdi er specificeret, og nul eller et vilkårligt interval tilføjes ikke. Andre indsætningsstål henviser til ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. Lavere Si kan aftales ved tilbud og bestilling under hensyntagen til mekaniske egenskaber; grundintervallet i tabel 3 anvendes, og nedre Si-grænse fjernes ikke vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer betyder ikke nul; uden køberens samtykke bør de ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen, og skadelige grundstoffer fra skrot mv. skal undgås. 7.2.2.1 angiver tabel 3 for smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den ikke indhentede tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for karbidsfæroidiseringsglødning til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954, og kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
ISO 683-18:1996, blanke produkter af ulegeret og lavtlegeret stål; tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; dette bekræfter ikke kemien i 2014-udgaven. / Kilden er et offentligt uddrag af den officielle udgave på 13 sider; alle kemirækker i tabel 3 og 5 fodnoter er tilgængelige; tabel 4 om produktanalysetolerancer, hærdelighedsdata i tabel 7/8 og sejhærdningsståls kemi i kapitel 8 er ikke tilgængelige; fuldstændig kontrol af standarden antages ikke. / Aktuelt vises almindelige kvalitetsintervaller fra tabel 3. Ved specificeret hærdelighed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige ±0.01%, og andre grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 lempes intervallerne ikke automatisk og anvendes ikke til accept af H-kvaliteter. / Blytilsætning eller kontrol af sulfidernes form kan efter krav forbedre bearbejdeligheden ved spåntagning; der er ikke angivet blyværdier, så hverken nul eller et opfundet interval indsættes. / Andre indsætningsstål findes i ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. / Lavere Si kan aftales ved forespørgsel og bestilling under hensyn til påvirkningen af mekaniske egenskaber; her anvendes basisintervallet i tabel 3, uden vilkårlig fjernelse af nedre Si-grænse. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen betyder ikke nul; de må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra afslutning af smeltningen, og indførsel fra skrot mv. af grundstoffer, der påvirker egenskaberne, skal forebygges. / 7.2.2.1 fastslår, at tabel 3 gælder smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den utilgængelige tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for sfæroidiserende udglødning af karbider til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954; kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Verifikationsbemærkninger
Verificeret smeltesammensætning og fodnoter i ISO 683-18—1996, tabel 3 anvendes; 2014-udgaven er endnu ikke verificeret16MnCr5 · EN 10132-2-2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Koldvalset smalt stålbånd; dimensioner og leveringstilstand fremgår af anvendelsesbetingelserne
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10132-2:2000
- Tabellens placering
- Tabel 1; tabel 2; afsnit 1,4,7.3–7.5
- PDF fysisk side
- 1、4、5、7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Faktisk kilde er den officielle engelske originaltekst EN 10132-2:2000; standarden omfatter koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling og er ingen leveringsgaranti for valsetråd til koldstukning. Tabel 1 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2 registreres selvstændigt og lemper ikke smelteanalysen. Fodnoten til tabel 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; indførsel fra skrot eller andre råmaterialer af grundstoffer, der kan påvirke egenskaber og anvendelse, skal forebygges; uspecificeret betyder ikke nul. Mekaniske værdier i tabel 3 gælder kun 0.30 mm≤t<3.00 mm; mekaniske egenskaber for tykkere bånd aftales ved forespørgsel og bestilling uden direkte ekstrapolation. Tabel 3, fodnote a kræver valg mellem trækegenskaber og hårdhed; uden specifikation gælder trækegenskaber. Siden viser disse som særskilte betingelser og behandler ikke begge som samtidige garantier. For koldvalset +CR kræver valg af trækegenskaber aftale om intervalbredde 150 MPa, mens valg af hårdhed kræver intervalbredde 50 HV; tabellens ydergrænser danner ikke automatisk et faktisk bestillingsinterval. Prøveudtagning, prøvningsmetode, struktur, dimensioner, kontrol og øvrige generelle leveringskrav skal verificeres særskilt sammen med EN10132-1 og relevante aftaler; omvendt sammensætningssøgning erstatter ikke fuldstændig acceptprøvning. Denne del gælder koldvalset smalt stålbånd til indsætning med standardomfang op til tykkelse 10mm; egenskaberne for 16MnCr5/17Cr3 i +CR-tilstand kræver aftale ved bestilling.
Betingelser for sammensætning
Faktisk kilde er den officielle engelske originaltekst EN 10132-2:2000; standarden omfatter koldvalset smalt stålbånd til varmebehandling og er ingen leveringsgaranti for valsetråd til koldstukning. Tabel 1 angiver smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 2 registreres selvstændigt og lemper ikke smelteanalysen. Fodnoten til tabel 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; indførsel fra skrot eller andre råmaterialer af grundstoffer, der kan påvirke egenskaber og anvendelse, skal forebygges; uspecificeret betyder ikke nul. Mekaniske værdier i tabel 3 gælder kun 0.30 mm≤t<3.00 mm; mekaniske egenskaber for tykkere bånd aftales ved forespørgsel og bestilling uden direkte ekstrapolation. Tabel 3, fodnote a kræver valg mellem trækegenskaber og hårdhed; uden specifikation gælder trækegenskaber. Siden viser disse som særskilte betingelser og behandler ikke begge som samtidige garantier. For koldvalset +CR kræver valg af trækegenskaber aftale om intervalbredde 150 MPa, mens valg af hårdhed kræver intervalbredde 50 HV; tabellens ydergrænser danner ikke automatisk et faktisk bestillingsinterval. Prøveudtagning, prøvningsmetode, struktur, dimensioner, kontrol og øvrige generelle leveringskrav skal verificeres særskilt sammen med EN10132-1 og relevante aftaler; omvendt sammensætningssøgning erstatter ikke fuldstændig acceptprøvning. Denne del gælder koldvalset smalt stålbånd til indsætning med standardomfang op til tykkelse 10mm; egenskaberne for 16MnCr5/17Cr3 i +CR-tilstand kræver aftale ved bestilling.
Verifikationsbemærkninger
Den officielle engelske originals tabel 1 er fuldt transskriberet; produktanalyseafvigelser i tabel 2 og alternative krav til tilstand/tykkelse/trækstyrke eller hårdhed i tabel 3 er verificeretTilladte produktanalyseafvigelser
- C
- Tilladt afvigelse
- 0.02
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Si
- Tilladt afvigelse
- 0.03
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Mn
- Tilladt afvigelse
- 0.05
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- P
- Tilladt afvigelse
- 0.005
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- S
- Tilladt afvigelse
- 0.005
- Afvigelsesretning
- Kun positiv afvigelse tilladt
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
- Cr
- Tilladt afvigelse
- 0.04
- Afvigelsesretning
- Positiv eller negativ afvigelse; kun én retning tillades for samme smelte
- Anvendelsesbetingelser
- Produktanalyse; for samme smelte tillades overskridelse af den øvre eller underskridelse af den nedre grænse, men ikke begge samtidig; grænserne for smelteanalyse ændres ikke
16MnCr5 · Q/BQB 517-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/BQB 517—2023
- Tabellens placering
- 6.1.1/tabel 1, række 94, note a
- PDF fysisk side
- 12
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 94; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Betingelser for sammensætning
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 94; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Verifikationsbemærkninger
Q/BQB517:2023-originaludgaven på Baosteels officielle hjemmeside: tabel 1 med 104 rækker og tabel 2 med 34 rækker er kontrolleret rækkevis; blandes ikke med ældre udgaver.16MnCr5 · DIN EN 10263-3-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3:2018-02
- Tabellens placering
- Tabelle 3 og fodnote a, note 1–3; produktanalyseafvigelser efter Tabelle 4 verificeres særskilt
- PDF fysisk side
- 1、9
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
DIN EN 10263-3:2018-02 er den tyske udgave af EN 10263-3:2017; verificeret efter den officielle tyske tabel 3 for smelteanalyse og noter. DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser efter tabel 4 må ikke ubetinget udvide denne tabel. Lavere Si-indhold eller konkrete intervaller kan aftales ved bestilling, mens standardgrænsen i tabellen er≤0.30%. For at forbedre koldstukning tillader tabel 3, note 3 valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050%; sammensætningsvarianten anvendes kun ved udtrykkeligt valg. Små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes på dette grundlag, og standardtabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden gælder koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver stadig bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade og egenskabskrav.
Betingelser for sammensætning
DIN EN 10263-3:2018-02 er den tyske udgave af EN 10263-3:2017; verificeret efter den officielle tyske tabel 3 for smelteanalyse og noter. DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser efter tabel 4 må ikke ubetinget udvide denne tabel. Lavere Si-indhold eller konkrete intervaller kan aftales ved bestilling, mens standardgrænsen i tabellen er≤0.30%. For at forbedre koldstukning tillader tabel 3, note 3 valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050%; sammensætningsvarianten anvendes kun ved udtrykkeligt valg. Små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes på dette grundlag, og standardtabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden gælder koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver stadig bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade og egenskabskrav.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3, række 11 er visuelt verificeret; den tyske udgave overtager EN 10263-3:2017. Placeringen af B i den tyske 16MnCr5/16MnCrB5-udgave følger den tyske originaltekst og overføres ikke fra den engelske scanning.16MnCr5 · Q/XG 243-2019
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/XG 243-2019
- Tabellens placering
- Tabel 3, række 7
- PDF fysisk side
- 3
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Massefraktion wt%; Q/XG 243-2019, smelteanalyse; lokal PDF side 3. Tilladte produktanalyseafvigelser kontrolleres efter GB/T 222; smelteintervallet behandles ikke direkte som et garanteret produktinterval. Virksomhedsstandarden gælder valsetråd af stål til koldstukning til personbiler og kræver bilproducentens godkendelse; den dokumenterer hverken vores virksomheds lager, kundegodkendelse eller erstatningsgodkendelse.
Betingelser for sammensætning
Massefraktion wt%; Q/XG 243-2019, smelteanalyse; lokal PDF side 3. Tilladte produktanalyseafvigelser kontrolleres efter GB/T 222; smelteintervallet behandles ikke direkte som et garanteret produktinterval. Virksomhedsstandarden gælder valsetråd af stål til koldstukning til personbiler og kræver bilproducentens godkendelse; den dokumenterer hverken vores virksomheds lager, kundegodkendelse eller erstatningsgodkendelse.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
- Grundstoffer, der kræver data fra samme smelte/parti til bekræftelse
Verifikationsbemærkninger
Q/XG 243-2019, tabel 3, PDF side 3: originaltekst og flettede celler er visuelt kontrolleret rækkevis16MnCr5 · BEXG 021-2020
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- BEXG 021-2020, omslaget angiver sekstende revision, offentliggjort og trådt i kraft 2020-12-29; kun den seneste originaltekst tilgængelig på denne computer
- Dokumenttitel
- Tekniske leveringsbetingelser for valsetråd af stål til koldstukning af bilkomponenter
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 3
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Baosteel BEXG 021-2020, tabel 1, række 1, PDF side 3; smeltesammensætning wt%, varmvalset valsetråd; 2020 er originaludgaven tilgængelig på denne computer og hævdes ikke at være virksomhedens aktuelle nyeste udgave. Særlige betingelser og faktisk levering skal bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 med fortsættelse angiver smeltekemi, enhed massefraktion wt%; produktet er varmvalset valsetråd til bilkomponenter. / Medmindre andet er angivet, gælder restindhold Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; særlige bestemmelser i tabellen og tillægsnoter har forrang. / Streger betyder ikke nul; kemi uden for tabellen udfyldes ikke ud fra kvalitetsnavnet eller citerede standarder.
Verifikationsbemærkninger
Originalbilleder på fysisk side 3–10 for tabel 1 er kontrolleret sidevis; afsluttende cifre over sideskift er adskilt fra andre kolonner; de to omstridte rækker er udelukket.Kildefodnote
-16MnCr5 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 43
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.16 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.2 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 1.0 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 43; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkoder: 234, 4306.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Til små transmissionskomponenter, lav kernehårdhed16MnCr5 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 73
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.16 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.2 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 1.0 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 73; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: 4306.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Anvendes til små komponenter16MnCr5 · DIN 17210-1986
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 1 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
16MnCr5 · EN 10263
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Verifikationsstatus
- Offentliggjort på hjemmesiden, verifikation af originalteksten afventer afslutning
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Udgivne tekniske produktsider på Creation Groups hjemmeside har forrang; omvendt sammensætningssøgning suppleres med lokale referenceintervaller, mens produktets relevante standard, tekniske aftale og faktiske verificering er afgørende.
Se det tilhørende produkt →16MnCr5 · JIS G 7105-2000
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.19 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 1 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
16MnCr5 · UNI 8550-1984
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.19 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mn | 1 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
16MnCr5 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Sammensætningens karakter
- Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
- Verifikationsstatus
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
- Standardudgave
- DIN EN 10277:2018-09
- Tabellens placering
- Informativt bilag A.3
- PDF fysisk side
- 45
- Enhed
- Massefraktion wt%
- Analysetype
- Smelteanalyse (informativ reference)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
Betingelser for sammensætning
Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.
Betingede krav
- Fodnote
- Informativ anvendelsesgrænse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval. Hovedtekstens henvisning: EN ISO 683-3 (udateret henvisning, gældende udgave afventer verifikation).
- Fodnote
- Betingelse 1 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote b: forhøjelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel ved tilbud; ved forhøjelse af S kan øvre grænse for Mn øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk.
- Fodnote
- Betingelse 2 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote c: reduktion af Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger.
- Fodnote
- Betingelse 3 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.