← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

33B2 — Materiaalitiedot

Yhteensä 10 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 33B2 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 33B2?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

33B2 · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.3 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Kun alkuaineen Cr enimmäisarvoksi määrätään 0.30%, voidaan tilauksessa sopia vähimmäisarvo Cr; ehdon 30MoB1 on taattava karkenevuus. Alkuaineen Cr alaraja on 0.15% ja ylärajan muuttamisesta voidaan sopia.

Tarkistuksen selitys

Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →

33B2 · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko C.3 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Kun alkuaineen Cr enimmäisarvoksi määrätään 0.30%, tilauksessa voidaan sopia vähimmäisehdosta Cr; materiaalilajille 30MoB1 on taattava karkenevuus, alkuaineen Cr alaraja on 0.15% ja ylärajan muuttamisesta voidaan sopia.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.3 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Kun alkuaineen Cr enimmäisarvoksi määrätään 0.30%, voidaan tilauksessa sopia vähimmäisarvo Cr; ehdon 30MoB1 on taattava karkenevuus. Alkuaineen Cr alaraja on 0.15% ja ylärajan muuttamisesta voidaan sopia.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko C.3 ja alaviitteet tarkistettu

33B2 · ISO 4954-1-2024

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954-1-2024
Taulukon sijainti
Taulukko C.3 ja huomautukset a–f

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus
IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%
IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tiedustelussa ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; täsmällistä sopimusta ei ole toimitettu eikä arvoja keksitä. Karkenevuusvaatimuksissa taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja sen ehdoista; oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. Tässä erässä ei ole täydennetty mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus on arvioitava mittojen, tilan ja teknisten ehtojen perusteella. Huomautus e: boorin on oltava liuenneessa tilassa; tehoton boori heikentää sitkeyttä ja sitä on vältettävä. Pelkkä kokonaisboorin vaihteluväli ei osoita tehokasta booria. Huomautus f: kun alkuaineen Cr ylärajaksi määrätään 0.30, voidaan sopia suuremmasta alarajasta; todellista sopimusta ei ole toimitettu eikä arvoa keksitä. Tiettyihin käyttötarkoituksiin materiaalilajille 30MnB4 on erillinen alarajavaatimus 0.15, jota ei sovelleta tämän erän muihin materiaalilajeihin.

Koostumusehdot

Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tiedustelussa ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; täsmällistä sopimusta ei ole toimitettu eikä arvoja keksitä. Karkenevuusvaatimuksissa taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja sen ehdoista; oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. Tässä erässä ei ole täydennetty mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus on arvioitava mittojen, tilan ja teknisten ehtojen perusteella. Huomautus e: boorin on oltava liuenneessa tilassa; tehoton boori heikentää sitkeyttä ja sitä on vältettävä. Pelkkä kokonaisboorin vaihteluväli ei osoita tehokasta booria. Huomautus f: kun alkuaineen Cr ylärajaksi määrätään 0.30, voidaan sopia suuremmasta alarajasta; todellista sopimusta ei ole toimitettu eikä arvoa keksitä. Tiettyihin käyttötarkoituksiin materiaalilajille 30MnB4 on erillinen alarajavaatimus 0.15, jota ei sovelleta tämän erän muihin materiaalilajeihin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Al≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen 2024-alkuperäistekstin taulukko C.2/C.3 ja alaviitteet tarkistettu

33B2 · EN 10263-4-2017

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-4-2017
Taulukon sijainti
Taulukko 4 ja huomautukset

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 4 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Taulukon 4 huomautuksen a teksti sallii materiaalilajin Cr≤.30% alkuaineen Cr alarajasta sopimisen, mutta otsikon alaviite a on kohdassa Si. Alkuperäisen sijainnin epäselvyys säilytetään eikä sillä muuteta selvää taulukkoarvoa Si tai aseteta omin päin pienen Si-pitoisuuden ehtoa. Taulukon 4 huomautuksen b alkuaineen Cr alaraja .15 koskee vain materiaalilajin 1.5408 (30MoB1) ytimen karkaisuvaatimusta, ei muita materiaalilajeja, kuten 30MnB4. Alkuaineen Cr ylärajan sopimusperusteinen alentaminen vaatii tarkan raja-arvon.

Koostumusehdot

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 4 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Taulukon 4 huomautuksen a teksti sallii materiaalilajin Cr≤.30% alkuaineen Cr alarajasta sopimisen, mutta otsikon alaviite a on kohdassa Si. Alkuperäisen sijainnin epäselvyys säilytetään eikä sillä muuteta selvää taulukkoarvoa Si tai aseteta omin päin pienen Si-pitoisuuden ehtoa. Taulukon 4 huomautuksen b alkuaineen Cr alaraja .15 koskee vain materiaalilajin 1.5408 (30MoB1) ytimen karkaisuvaatimusta, ei muita materiaalilajeja, kuten 30MnB4. Alkuaineen Cr ylärajan sopimusperusteinen alentaminen vaatii tarkan raja-arvon.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Al0.02 ~ 0.05

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3/4 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

33B2 · DIN EN 10263-4-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-4-2002
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä. DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen. Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille Cr≤.30 voidaan sopia alarajasta, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta; standardin 2017 materiaalilajin 30MoB1 läpikarkaisun .15-vaihtoehtoa ei kopioida.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus. / Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille, joiden Cr≤.30, voidaan sopia alaraja, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta. Standardin 2017 vaihtoehtoa 30MoB1 sydämen karkaisulle .15 ei kopioida.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä.

33B2 · DIN EN 10263-4-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-4-2002
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen. Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille Cr≤.30 voidaan sopia alarajasta, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta; standardin 2017 materiaalilajin 30MoB1 läpikarkaisun .15-vaihtoehtoa ei kopioida.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus. / Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille, joiden Cr≤.30, voidaan sopia alaraja, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta. Standardin 2017 vaihtoehtoa 30MoB1 sydämen karkaisulle .15 ei kopioida.

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta

33B2 · EN 10263-4-2001

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-4-2001
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4000–0.5767 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4575 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen. Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille Cr≤.30 voidaan sopia alarajasta, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta; standardin 2017 materiaalilajin 30MoB1 läpikarkaisun .15-vaihtoehtoa ei kopioida.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus. / Vanhan taulukon 3 huomautus d: materiaalilajeille, joiden Cr≤.30, voidaan sopia alaraja, mutta yhtenäistä lukuarvoa ei anneta. Standardin 2017 vaihtoehtoa 30MoB1 sydämen karkaisulle .15 ei kopioida.

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta

33B2 · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
9
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4000–0.6020 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3340–0.4648 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3600–0.4785 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 79, PDF-sivu 9; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

Cu≤0.25 B:0.0008-0.0050. Huomautus: tämä koostumus täyttää standardin EN10263-4.

33B2 · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
10
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.4500–0.6087 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3425–0.4398 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3725–0.4785 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.3 ~ 0.35
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.25 ~ 0.35
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 89, PDF-sivu 10; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä. / Pidetään erillään rivin 79 materiaalilajista 33B2; tällä rivillä yksilöidään vain Cr 0.25–0.35 ja lueteltu koostumus eikä viittauksesta EN päätellä alkuaineen B vaihteluväliä.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

Lukuun ottamatta alkuainetta Cr(0.25-0.35) koostumus täyttää standardin EN10263-4

33B2 · EN 10263

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaalin tuotemuoto
Vedetty lanka
Tarkistustila
Julkaistu verkkosivustolla, alkuperäistekstin tarkistus on vielä kesken

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
B0.0008 ~ 0.005
C0.3 ~ 0.35
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Ruixiongin sivustolla julkaistut tekniset sivut ovat ensisijaisia; koostumushaku käyttää täydentävinä tietoina paikallisia viitevaihteluvälejä. Lopullinen peruste on kyseisen tuotesivun sovellettava standardi, tekninen sopimus ja todellinen varmennus.

Näytä vastaava tuote →
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group