← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

11SMN30 — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 11SMN30 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 11SMN30?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

11SMn30 · EN ISO 683-4-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Automaattiteräs
Alaluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Automaattiteräksen puolivalmisteet, tangot ja valssilanka; toimitustilan ja mittojen ehdot selityksessä
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN ISO 683-4:2018
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a–c; taulukko 3; 1,6.3,7.1,7.3
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5、7、10、13、14、15
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukko 2: oletusarvoinen P≤0.11%; oletusarvoinen Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0450–0.2067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko 2: oletusarvoinen P≤0.11%; ehto Si0.10–0.40% vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0483–0.2183 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P0.06–0.11%; oletusarvoinen Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0450–0.2067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P0.06–0.11%; vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla Si0.10–0.40%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0483–0.2183 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P≤0.05%; oletusarvoinen Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0450–0.2067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P≤0.05%; vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla Si0.10–0.40%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0483–0.2183 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Perustuu viralliseen tekstiin EN ISO683-4:2018, todellisuudessa luettu DIN EN ISO683-4:2018-09; eurooppalainen esipuhe vahvistaa standardin ISO683-4:2016 omaksumisen muutoksitta. 2018 on EN-omaksumisversion vuosi, kun taas omaksutun standardin ISO painos on edelleen 2016. Soveltamisala sisältää taulukon 2 helposti lastuavien terästen puolivalmisteet, tangot ja valssilangan; kirkkaat tangot erikseen standardin ISO683-18 mukaan, eikä eri tuotestandardeja automaattisesti yhdistetä. Taulukko 2 on sulatusanalyysi; taulukon 3 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen vain tilauksen niitä vaatiessa. Saman sulatuksen ±poikkeama ei ylitä molempia rajoja samanaikaisesti. Alkuainetta Pb sisältävät ja ilman Pb olevat materiaalilajit kirjataan erikseen, eikä viivaa täytetä arvoksi 0. Lämpökäsittelemättömän ryhmän pienen Si-pitoisuuden oletus ja erityisten oksidien muodostumisen takaava sopimusehto Si0.10–0.40% erotellaan; alkuaineen P oletusenimmäisarvo 0.11%, sopimusehto 0.06–0.11% ja sovittu enimmäisarvo 0.05% valitaan erikseen eikä sopimusehtoja oteta käyttöön automaattisesti. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); lastuttavuutta parantavista lisäyksistä, kuten Ca, Se ja Te, on sovittava ja ne raportoitava tarkastusasiakirjassa. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Taulukko 1: käsittelemätön +U soveltuu puolivalmisteisiin, tankoihin ja valssilankaan; +QT-toimitustila vain taulukon 1 tankoihin. Käsittelemättömän tuotteen sovitun viitekoekappaleen lämpökäsittelyn jälkeen saavutettavat ominaisuudet eivät tarkoita valssilangan olevan jo nuorrutettu toimitettaessa. Taulukon 4–6 +U-kovuus ja riidanratkaisun murtolujuus pidetään erillään; riitatapauksessa ratkaiseva on murtolujuus. Nuorrutuksen jälkeisillä ominaisuuksilla ei saa korvata käsittelemätöntä toimitustilaa. Materiaalilajille 35SMn20/35SMnPb20 taulukon 6 +QT-tilan ensimmäisellä ja viimeisellä halkaisijavälillä ei luetella arvoja; viivaa ei täytetä arvoksi 0 eikä viereisistä halkaisijoista ekstrapoloida. Ryhmän 44SMn28 kahden ensimmäisen luokan kovuussulkeet säilytetään alkuperäistekstin mukaan; sulkeiden merkitys ja takuualue tarkistetaan erikseen. Vetokoekappale taulukon 7 ja standardin ISO6892-1 mukaan, suhteellinen mittapituus L0=5.65√S0; näytteenottopaikka, poikkileikkaus, tarkastuserä ja tarkastusasiakirjavaatimukset tarkistetaan erikseen. Kohdan 7.3 mukaan runsaan S/P-pitoisuuden helposti lastuavaa terästä ei tavallisesti suositella hitsattavaksi; myös kylmätyssäyksen tai muun kylmämuovauksen soveltuvuus on vahvistettava todellisesta materiaalista ja sopimuksesta. Materiaalihaku ei tarkoita työstösoveltuvuuden tai toimituksen takuuta.

Koostumusehdot

Perustuu viralliseen tekstiin EN ISO683-4:2018, todellisuudessa luettu DIN EN ISO683-4:2018-09; eurooppalainen esipuhe vahvistaa standardin ISO683-4:2016 omaksumisen muutoksitta. 2018 on EN-omaksumisversion vuosi, kun taas omaksutun standardin ISO painos on edelleen 2016. Soveltamisala sisältää taulukon 2 helposti lastuavien terästen puolivalmisteet, tangot ja valssilangan; kirkkaat tangot erikseen standardin ISO683-18 mukaan, eikä eri tuotestandardeja automaattisesti yhdistetä. Taulukko 2 on sulatusanalyysi; taulukon 3 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen vain tilauksen niitä vaatiessa. Saman sulatuksen ±poikkeama ei ylitä molempia rajoja samanaikaisesti. Alkuainetta Pb sisältävät ja ilman Pb olevat materiaalilajit kirjataan erikseen, eikä viivaa täytetä arvoksi 0. Lämpökäsittelemättömän ryhmän pienen Si-pitoisuuden oletus ja erityisten oksidien muodostumisen takaava sopimusehto Si0.10–0.40% erotellaan; alkuaineen P oletusenimmäisarvo 0.11%, sopimusehto 0.06–0.11% ja sovittu enimmäisarvo 0.05% valitaan erikseen eikä sopimusehtoja oteta käyttöön automaattisesti. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); lastuttavuutta parantavista lisäyksistä, kuten Ca, Se ja Te, on sovittava ja ne raportoitava tarkastusasiakirjassa. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Taulukko 1: käsittelemätön +U soveltuu puolivalmisteisiin, tankoihin ja valssilankaan; +QT-toimitustila vain taulukon 1 tankoihin. Käsittelemättömän tuotteen sovitun viitekoekappaleen lämpökäsittelyn jälkeen saavutettavat ominaisuudet eivät tarkoita valssilangan olevan jo nuorrutettu toimitettaessa. Taulukon 4–6 +U-kovuus ja riidanratkaisun murtolujuus pidetään erillään; riitatapauksessa ratkaiseva on murtolujuus. Nuorrutuksen jälkeisillä ominaisuuksilla ei saa korvata käsittelemätöntä toimitustilaa. Materiaalilajille 35SMn20/35SMnPb20 taulukon 6 +QT-tilan ensimmäisellä ja viimeisellä halkaisijavälillä ei luetella arvoja; viivaa ei täytetä arvoksi 0 eikä viereisistä halkaisijoista ekstrapoloida. Ryhmän 44SMn28 kahden ensimmäisen luokan kovuussulkeet säilytetään alkuperäistekstin mukaan; sulkeiden merkitys ja takuualue tarkistetaan erikseen. Vetokoekappale taulukon 7 ja standardin ISO6892-1 mukaan, suhteellinen mittapituus L0=5.65√S0; näytteenottopaikka, poikkileikkaus, tarkastuserä ja tarkastusasiakirjavaatimukset tarkistetaan erikseen. Kohdan 7.3 mukaan runsaan S/P-pitoisuuden helposti lastuavaa terästä ei tavallisesti suositella hitsattavaksi; myös kylmätyssäyksen tai muun kylmämuovauksen soveltuvuus on vahvistettava todellisesta materiaalista ja sopimuksesta. Materiaalihaku ei tarkoita työstösoveltuvuuden tai toimituksen takuuta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukko 2: oletusarvoinen P≤0.11%; oletusarvoinen Si≤0.05%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Sovittava erikseen
Ei

Taulukko 2: oletusarvoinen P≤0.11%; ehto Si0.10–0.40% vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    Taulukko 2b/c
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Valitut P/Si-poikkeukset edellyttävät tilaussopimusta. Alkuaineen Si poikkeus edellyttää lisäksi erityisen oksidinmuodostuksen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei tarkista automaattisesti sopimusta tai metallurgista näyttöä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei
Sovittava erikseen
Kyllä

Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P0.06–0.11%; oletusarvoinen Si≤0.05%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P0.06 ~ 0.11
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    Taulukko 2b/c
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Valitut P/Si-poikkeukset edellyttävät tilaussopimusta. Alkuaineen Si poikkeus edellyttää lisäksi erityisen oksidinmuodostuksen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei tarkista automaattisesti sopimusta tai metallurgista näyttöä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei
Sovittava erikseen
Kyllä

Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P0.06–0.11%; vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla Si0.10–0.40%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.9 ~ 1.3
P0.06 ~ 0.11
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    Taulukko 2b/c
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Valitut P/Si-poikkeukset edellyttävät tilaussopimusta. Alkuaineen Si poikkeus edellyttää lisäksi erityisen oksidinmuodostuksen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei tarkista automaattisesti sopimusta tai metallurgista näyttöä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei
Sovittava erikseen
Kyllä

Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P≤0.05%; oletusarvoinen Si≤0.05%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    Taulukko 2b/c
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Valitut P/Si-poikkeukset edellyttävät tilaussopimusta. Alkuaineen Si poikkeus edellyttää lisäksi erityisen oksidinmuodostuksen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei tarkista automaattisesti sopimusta tai metallurgista näyttöä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei
Sovittava erikseen
Kyllä

Taulukko 2: vain tilaussopimuksella P≤0.05%; vain sopimuksella ja erityisen oksidinmuodostuksen takuulla Si0.10–0.40%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    Taulukko 2b/c
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Valitut P/Si-poikkeukset edellyttävät tilaussopimusta. Alkuaineen Si poikkeus edellyttää lisäksi erityisen oksidinmuodostuksen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei tarkista automaattisesti sopimusta tai metallurgista näyttöä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei
Sovittava erikseen
Kyllä

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Standardin EN ISO683-4:2018 taulukko 2 ja sovitut P/Si-ehdot tarkistettu; standardin ISO omaksuttu painos on 2016. Tarkastele ominaisuuksia valitun toimitustilan ja halkaisijan mukaan.

Tuoteanalyysin poikkeamien soveltamissäännöt

Lähdetaulukko
Taulukko 3
Analyysityyppi
Vain tuoteanalyysi
C
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.3
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.02
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.02
  • Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
    0.3
    Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.5
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.03
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.03
Si
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.05
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.01
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.01
  • Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
    0.05
    Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.4
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.03
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.03
Mn
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    1.0
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.04
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.04
  • Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
    1.0
    Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    1.7
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.06
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.06
P
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.06
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.008
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.008
  • Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
    0.06
    Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.11
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.02
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.02
S
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.33
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.03
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.03
  • Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
    0.33
    Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.4
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.04
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.04
Pb
  • Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
    0.35
    Sallittu positiivinen poikkeama
    0.03
    Sallittu negatiivinen poikkeama
    0.02
Samalle sulatukselle sallitaan positiivisten ja negatiivisten poikkeamien samanaikainen käyttö
Ei
Sulatusanalyysin vaatimusten lieventämiseen
Ei

11SMn30 · EN 10087-1998

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Automaattiteräksen puolivalmisteet, tangot ja valssilanka; tarkka toimitustila standardin ja tilauksen mukaan
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10087:1998
Taulukon sijainti
Table 1 ja alaviite a/b
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 1 oletusarvoinen Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0450–0.2067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukon 1 alaviite b: sopimuksella ja erityisten oksidien muodostuminen taaten, Si0.10–0.40%
IIW / CEV:0.1500–0.3567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0483–0.2183 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0900–0.2700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Standardin 1998 alkuperäisen taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; luettelemattomat alkuaineet eivät ole nollia. Taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei saa lisätä taulukon 1 sulatusanalyysin rajoihin. Standardi kattaa helposti lastuavat terästangot, valssilangan ja puolivalmisteet; tarkka toimitus, lämpökäsittely ja kylmätyssäyssoveltuvuus tarkistetaan erikseen. Vain tämän taulukon 1 alaviitteellä b merkityn materiaalilajin kohdalla voidaan erityisten oksidien muodostuminen taaten ja tarjouspyynnössä sekä tilauksessa sopien käyttää ehtoa Si 0.10–0.40%; oletus pysyy arvossa Si≤0.05%.

Koostumusehdot

Standardin 1998 alkuperäispainoksen taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; luettelemattomat alkuaineet eivät tarkoita nollaa. / Taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei saa lisätä taulukon 1 sulatusanalyysin rajoihin. / Standardi kattaa helposti lastuavat terästangot, valssilangan ja puolivalmisteet; tarkka toimitus, lämpökäsittely ja kylmätyssäyssoveltuvuus on tarkistettava erikseen. / Vain tämän materiaalilajin taulukon 1 alaviitteen b merkinnällä, erityisten oksidien muodostumisen takaamisen sekä tiedustelussa ja tilauksessa sopimisen edellytyksellä voidaan sopia Si 0.10–0.40%; oletus on edelleen Si≤0.05%.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 1 oletusarvoinen Si≤0.05%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Sovittava erikseen
Ei

Taulukon 1 alaviite b: sopimuksella ja erityisten oksidien muodostuminen taaten, Si0.10–0.40%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33
Sovittava erikseen
Kyllä
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Edellyttää sopimusta ja erityisten oksidien muodostumisen takaamista; koostumuksen käänteishaku ei automaattisesti osoita sopimuksen tai metallurgisten ehtojen täyttymistä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

EN 10087:1998, skannatun alkuperäispainoksen taulukko 1, rivi 1 tarkistettu visuaalisesti; erillinen standardista EN ISO 683-4:2018.

Mittojen ja toimitustilan mukaan valittavat mekaanisten ominaisuuksien ehdot

EN10087:1998 · Taulukko 3–5 ja alaviitteet, 6.2, 8.2.1.1, taulukko 8, B.1/B.4; taulukon 6/7 ohjearvot eivät ole prosessisuosituksia · PDF-sivut 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12

SoveltamisehdotVetolujuus Rm (N/mm²)Brinell-kovuus HB (vain viitteeksi, ei itsenäinen hyväksymistakuu)
Käsittelemätön tila · 5 ≤ d ≤ 10 mm380 ~ 570Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoitettu tai ei sovellu tähän tilaan; arvoa 0 ei saa täydentää
Käsittelemätön tila · 10 < d ≤ 16 mm380 ~ 570Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoitettu tai ei sovellu tähän tilaan; arvoa 0 ei saa täydentää
Käsittelemätön tila · 16 < d ≤ 40 mm380 ~ 570112 ~ 169
Käsittelemätön tila · 40 < d ≤ 63 mm370 ~ 570109 ~ 169
Käsittelemätön tila · 63 < d ≤ 100 mm360 ~ 520107 ~ 154

Lähdestandardin hitsausrajoitukset

Korkean rikki- ja fosforipitoisuuden vuoksi standardin automaattiteräksiä ei yleensä suositella hitsattaviksi. Hiiliekvivalentin laskentatulos ei ole hitsattavuuden, hitsausmenetelmän tai materiaalin korvaamisen hyväksyntä.

EN10087:1998 · 7.2 · PDF-sivu 4

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)

EN10087:1998 · Taulukko 2 ja huomautus a, B.4 · PDF-sivut 6, 12 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä

Vain tuoteanalyysi; sulatuskoostumusta tai automaattisen laskennan/vastaavuushaun rajoja ei muuteta. Soveltuvia kohtia on vain alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille

AlkuaineMääritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt%Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäPositiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäSoveltamisehdot
CMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.3-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
C0.3 < määritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.5-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
SiMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.05Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.01Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
Si0.05 < määritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.4Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
MnMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 1-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn1 < määritetty enimmäispitoisuus ≤ 1.7-0.06+0.06Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
PMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.06Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.008Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
P0.06 < määritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.11Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
SMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.33-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
S0.33 < määritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.4-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan
PbMääritetty enimmäispitoisuus ≤ 0.35-0.02+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon enimmäispitoisuusluokan mukaan

Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.

11SMn30 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
44
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.11 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 1.2 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 44; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 2715.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Tunnetaan myös nimellä Green Cut. Lyijytön helposti lastuava teräs.

Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

S

11SMn30 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
73
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.11 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 1.2 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 73; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 2715.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Lyijytön helposti lastuava teräs, joka tunnetaan myös nimellä Green Cut

Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

S

11SMn30 · DIN EN 10277:2018-09

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Koostumustietojen luonne
Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
Tarkistustila
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
Standardin painos
DIN EN 10277:2018-09
Taulukon sijainti
Opastava liite A.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
44
Yksikkö
Massaosuus wt%
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Standardin opastavan liitteen koostumustiedot ovat vain viitteeksi; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta. Standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa eikä tietoja käytetä koostumuksen käänteishaussa.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.14 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.9 ~ 1.3
P≤ 0.11 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.27 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.

Koostumusehdot

Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta; lastuttavuutta parantavat alkuaineet, kuten Ca/Se/Te, edellyttävät sopimusta ja merkintää todistukseen. / Alaviite b: Si 0.10—0.40% on erityisen oksidihallinnan sopimusvaihtoehto eikä korvaa alkuaineen Si oletusylärajaa. / Alaviite c: P 0.06—0.11% tai ≤0.05% edellyttää tiedustelun ja tilauksen sopimusta; alkuperäisen taulukon oletusarvoja ei kirjoiteta automaattisesti uudelleen.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group