20MNB4 — Materialeoplysninger
I alt 11 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 20MNB4 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 20MNB4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
20MnB4 · EN 10263
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- BS EN 10263-4:2017
- Tabellens placering
- Tabel 4
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse; fodnoter og aftalemuligheder findes på originalsiden; uspecificerede intervaller betyder ikke nul. Originaludgaven 2017 har erstattet den tidligere midlertidige 2001-udtrækning. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: BS EN 10263-4:2017 · Table 4Se det tilhørende produkt →20MnB4 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.3Se det tilhørende produkt →20MnB4 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.
Verifikationsbemærkninger
Tabel C.3 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret20MnB4 · EN 10263-4-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-4-2017
- Tabellens placering
- Tabel 4 og noter
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.
Betingelser for sammensætning
EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret20MnB4 · DIN EN 10263-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-4-2002
- Tabellens placering
- Tabel 3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt. Den ældre tabel 3, note d: kvaliteter med Cr≤.30 kan have aftalt nedre grænse uden fælles talværdi; optionen .15 for kernehærdning 30MoB1 i 2017 kopieres ikke.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke20MnB4 · EN 10269-2013
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10269-2013
- Tabellens placering
- Table1 stål til hærdning og anløbning samt note a/b/c
- PDF fysisk side
- 17、19
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≥ 0.02 (øvre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
EN10269:2013, tabel 1, del om stål til hærdning og anløbning, officiel engelsk originaltekst i BS-overtagelsesudgaven, PDF17 og fodnote PDF19, smelteanalyse wt%. Al er totalaluminium; ≥.020 uden specificeret øvre grænse bevares alene som nedre grænse, og en øvre grænse opfindes ikke. Aftale om svovl i note b gælder kun kvaliteter mærket med note b; den øvre kulstofgrænse .28 i note c om magnetiske egenskaber for 27NiCrMoV15-6 vælges særskilt. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; tomme felter betyder ikke nul. Produktanalyseafvigelser, mekaniske egenskaber, varmebehandling og egnethed til levering til koldstukning verificeres særskilt; posten føjes ikke automatisk til produktcentret.
Betingelser for sammensætning
EN10269:2013, tabel 1, del om stål til hærdning og anløbning, officiel engelsk originaltekst i BS-overtagelsesudgaven, PDF17 og fodnote PDF19, smelteanalyse wt%. Al er totalaluminium; ≥.020 uden specificeret øvre grænse bevares alene som nedre grænse, og en øvre grænse opfindes ikke. Aftale om svovl i note b gælder kun kvaliteter mærket med note b; den øvre kulstofgrænse .28 i note c om magnetiske egenskaber for 27NiCrMoV15-6 vælges særskilt. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen; tomme felter betyder ikke nul. Produktanalyseafvigelser, mekaniske egenskaber, varmebehandling og egnethed til levering til koldstukning verificeres særskilt; posten føjes ikke automatisk til produktcentret.
Verifikationsbemærkninger
Den officielle engelske tabel 1 for stål til hærdning og anløbning og relevante fodnoter er visuelt verificeret20MnB4 · Q/BQB 517-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/BQB 517—2023
- Tabellens placering
- 6.1.1/tabel 1, række 56, note a
- PDF fysisk side
- 10
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 56; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Betingelser for sammensætning
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 56; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Verifikationsbemærkninger
Q/BQB517:2023-originaludgaven på Baosteels officielle hjemmeside: tabel 1 med 104 rækker og tabel 2 med 34 rækker er kontrolleret rækkevis; blandes ikke med ældre udgaver.20MnB4 · Q/ZNGF 01.7—2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- 2023-udgave; offentliggjort 2023-09-21, ikrafttræden 2023-10-01; erstatter Q/SG18—2022
- Dokumenttitel
- Stålvalsetråd til koldstukning og koldekstrudering
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, tabel 1, række 42 (PDF side 6), smelteanalyse wt%; fodnoter, leveringsproces og ordre skal bekræftes efter den relevante udgave; dette er intet leveringstilsagn fra Creation Group.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%; tankestreger betyder manglende grænse, ikke nul. / Afsnit 6.1.4: restindhold (urenheder) af Cr, Ni og Cu hver ≤0.20%; når Cr er tilsat bevidst i tabellen, gælder den relevante rækkes grænser, ikke øvre restindholdsgrænse. / Valsetråd leveres varmvalset; almindelig koldstukningsprøvning er 1/2, mens avanceret og højere niveau skal angives i kontrakten.
Verifikationsbemærkninger
De 69 rækker og fodnote a/b/c i 2023-udgavens tabel 1 er kontrolleret rækkevis; processuffikset -1/-2/-3 holdes adskilt fra fodnotebogstaver.20MnB4 · Q/XG 243-2019
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/XG 243-2019
- Tabellens placering
- Tabel 2, række 8
- PDF fysisk side
- 2
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Massefraktion wt%; Q/XG 243-2019, smelteanalyse; lokal PDF side 2. Tilladte produktanalyseafvigelser kontrolleres efter GB/T 222; smelteintervallet behandles ikke direkte som et garanteret produktinterval. Virksomhedsstandarden gælder valsetråd af stål til koldstukning til personbiler og kræver bilproducentens godkendelse; den dokumenterer hverken vores virksomheds lager, kundegodkendelse eller erstatningsgodkendelse.
Betingelser for sammensætning
Massefraktion wt%; Q/XG 243-2019, smelteanalyse; lokal PDF side 2. Tilladte produktanalyseafvigelser kontrolleres efter GB/T 222; smelteintervallet behandles ikke direkte som et garanteret produktinterval. Virksomhedsstandarden gælder valsetråd af stål til koldstukning til personbiler og kræver bilproducentens godkendelse; den dokumenterer hverken vores virksomheds lager, kundegodkendelse eller erstatningsgodkendelse.
Kombinerede grænser
- Kombinerede begrænsninger for grundstoffer
- Grundstoffer, der kræver data fra samme smelte/parti til bekræftelse
Verifikationsbemærkninger
Q/XG 243-2019, tabel 2, PDF side 2: originaltekst og flettede celler er visuelt kontrolleret rækkevis20MnB4 · BEXG 021-2020
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- BEXG 021-2020, omslaget angiver sekstende revision, offentliggjort og trådt i kraft 2020-12-29; kun den seneste originaltekst tilgængelig på denne computer
- Dokumenttitel
- Tekniske leveringsbetingelser for valsetråd af stål til koldstukning af bilkomponenter
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 5
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Baosteel BEXG 021-2020, tabel 1, række 28, PDF side 5; smeltesammensætning wt%, varmvalset valsetråd; 2020 er originaludgaven tilgængelig på denne computer og hævdes ikke at være virksomhedens aktuelle nyeste udgave. Særlige betingelser og faktisk levering skal bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 med fortsættelse angiver smeltekemi, enhed massefraktion wt%; produktet er varmvalset valsetråd til bilkomponenter. / Medmindre andet er angivet, gælder restindhold Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; særlige bestemmelser i tabellen og tillægsnoter har forrang. / Streger betyder ikke nul; kemi uden for tabellen udfyldes ikke ud fra kvalitetsnavnet eller citerede standarder.
Verifikationsbemærkninger
Originalbilleder på fysisk side 3–10 for tabel 1 er kontrolleret sidevis; afsluttende cifre over sideskift er adskilt fra andre kolonner; de to omstridte rækker er udelukket.Kildefodnote
B:0.0008-0.0050,Cu≤0.2520MnB4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borstål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 46
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.3 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 46; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkoder: SB23M12B, BM 212.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.