C35E — Materiaalitiedot
Yhteensä 16 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin C35E ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia C35E?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
C35E · DIN EN 10269-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Sovelletun standardin koostumusperuste tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10269-2013
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset a–c
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 1 oletusarvoinen rikkipitoisuus
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu lastuttavuuden parannus S 0.015–0.030%
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu hitsattavuus S 0.008–0.030%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
DIN EN 10269:2014-02 perustuu standardiin EN 10269:2013; tämän kohdan koostumus perustuu standardin EN 10269:2013 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, ja todellisuudessa luetaan virallisen omaksumisversion BS alkuperäistekstiä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; oletus- ja lastuttavuus-/hitsattavuusalueet säilytetään erikseen. Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnikkeiden teräksiä ja nikkeliseoksia eikä automaattisesti osoita kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen kylmätyssäyssoveltuvuutta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. / Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. / Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Cr
- Mo
- Ni
- Yläraja
- 0.63
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 1 oletusarvoinen rikkipitoisuus
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu lastuttavuuden parannus S 0.015–0.030%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.015 ~ 0.03 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu hitsattavuus S 0.008–0.030%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.008 ~ 0.03 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Standardin omaksumissuhde ja vastaavan EN-standardin taulukon 1 koostumuksen alkuperäisteksti tarkistettu; standardin DIN koko päätekstiä ei ole tarkistettu sivuittainC35E · EN 10132-2021
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmävalssattu kapea teräsnauha; mitat ja toimitustila soveltamisehdoissa
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen viitetiedot
- Standardin painos
- EN 10132-3:2000
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1; taulukko 2; kohdat 1,4,7.3–7.5
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、4、5、8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Tavoitellun standardin EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; nykyisin käytetään vain standardin EN 10132-3:2000 saman materiaalilajin vanhan painoksen viitetietoja, jotka eivät osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen hyväksyttävyyttä. Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Koostumusehdot
Tavoitellun standardin EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; nykyisin käytetään vain standardin EN 10132-3:2000 saman materiaalilajin vanhan painoksen viitetietoja, jotka eivät osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen hyväksyttävyyttä. Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Tarkistuksen selitys
Kohteen EN10132:2021 alkuperäistekstiä ei ole tarkistettu; käytetään tällä hetkellä vain saman materiaalilajin vanhan painoksen EN 10132-3:2000 viitetietoja. Tämä ei osoita painoksen 2021 vaatimuksia, soveltamisalaa tai toimituksen vaatimustenmukaisuutta.Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat
- C
- Sallittu poikkeama
- 0.02
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Si
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mn
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- P
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- S
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Cr
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mo
- Sallittu poikkeama
- 0.02
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Ni
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
C35E · EN 10269-2006
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- NF EN 10269:1999
- Taulukon sijainti
- EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2、21、23
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Vaatimus
- Cr+Mo+Ni≤0.63%
- Alkuainekertoimet
- Cr
- 1
- Mo
- 1
- Ni
- 1
- Yläraja
- 0.63
Tarkistuksen selitys
Standardin NF EN 10269:1999 alkuperäinen taulukko 1 ja alaviitteet on tarkistettu. Standardin EN 10269-2006 alkuperäistekstiä ei ole vielä tarkistettu; käytetään nimenomaista painoksen 1999 lähdeperustaa.C35E · EN 10269-2013
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10269-2013
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1 ja huomautukset a–c
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 1 oletusarvoinen rikkipitoisuus
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu lastuttavuuden parannus S 0.015–0.030%
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu hitsattavuus S 0.008–0.030%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen taulukosta 2. / Taulukon 1 huomautuksen b rikkipitoisuussopimus koskee vain huomautuksen b merkinnällä varustettuja materiaalilajeja; oletusvaihteluväli sekä lastuamis- ja hitsausvaihteluvälit pidetään erillään. / Standardi koskee korkean ja matalan lämpötilan kiinnittimien teräksiä ja nikkeliseoksia, eikä kaikkien materiaalilajien tai toimitustilojen automaattisesti katsota soveltuvan kylmätyssäykseen. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Cr
- Mo
- Ni
- Yläraja
- 0.63
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 1 oletusarvoinen rikkipitoisuus
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu lastuttavuuden parannus S 0.015–0.030%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.015 ~ 0.03 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä sovittu hitsattavuus S 0.008–0.030%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.008 ~ 0.03 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettuC35E · NF EN 10269-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- NF EN 10269:1999
- Taulukon sijainti
- EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2、21、23
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Vaatimus
- Cr+Mo+Ni≤0.63%
- Alkuainekertoimet
- Cr
- 1
- Mo
- 1
- Ni
- 1
- Yläraja
- 0.63
Tarkistuksen selitys
Standardin NF EN 10269:1999 alkuperäinen taulukko 1 ja alaviitteet on tarkistettu.C35E · NF EN 10269:1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- NF EN 10269:1999
- Taulukon sijainti
- EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2、21、23
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Koostumusehdot
Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Vaatimus
- Cr+Mo+Ni≤0.63%
- Alkuainekertoimet
- Cr
- 1
- Mo
- 1
- Ni
- 1
- Yläraja
- 0.63
C35E · EN 10132-3-2000
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmävalssattu kapea teräsnauha; mitat ja toimitustila soveltamisehdoissa
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10132-3:2000
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1; taulukko 2; kohdat 1,4,7.3–7.5
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、4、5、8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Koostumusehdot
Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 jäljennetty kokonaan; taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat ja taulukon 3 tila-/paksuus-/vetolujuus- tai kovuusvaatimukset tarkistettuTuoteanalyysin sallitut poikkeamat
- C
- Sallittu poikkeama
- 0.02
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Si
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mn
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- P
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- S
- Sallittu poikkeama
- 0.005
- Poikkeaman suunta
- Vain positiivinen poikkeama sallittu
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Cr
- Sallittu poikkeama
- 0.03
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Mo
- Sallittu poikkeama
- 0.02
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
- Ni
- Sallittu poikkeama
- 0.04
- Poikkeaman suunta
- Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
- Soveltamisehdot
- Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
C35E · EN 10083-2-2006
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · EN 10250-2-2000
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · EN 10297-1-2003
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · EN 10305-1-2010
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · NF EN 10083-2-2006
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · DIN EN ISO 683-1-2018
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · ISO 683-1-2016
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · ISO 683-18
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
C35E · DIN EN 10277:2018-09
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Koostumustietojen luonne
- Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
- Tarkistustila
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
- Standardin painos
- DIN EN 10277:2018-09
- Taulukon sijainti
- Opastava liite A.4
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 46
- Yksikkö
- Massaosuus wt%
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
Koostumusehdot
Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Cr
- Mo
- Ni
- Yläraja
- 0.63
- Lähteen lisäselitys
- Cr+Mo+Ni: 0,63
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Opastavan aineiston soveltamisrajat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu, vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan. Virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei toimitustakuun, käänteishaun ratkaisun tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteeksi. Päätekstin viittaukset: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (päiväämättömät viittaukset, sovellettavat painokset tarkistamatta).
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 1
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite b: alkuaineen S nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisääminen edellyttää tarjouspyyntöä. Kun alkuainetta S lisätään, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa määrällä 0.15%; lievennys ei ole automaattinen.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 2
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite c: alkuaineen Si vähentäminen edellyttää muita tiivistysmenetelmiä hapen poistamiseksi.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 3
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta.