← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

25CRMO4 — Materiaalitiedot

Yhteensä 14 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 25CRMO4 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 25CRMO4?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

25CrMo4 · EN 10263

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Vedetty lanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
BS EN 10263-4:2017
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysi; alaviitteet ja sovittavat kohdat ovat alkuperäisellä sivulla, eivätkä määrittämättömät vaihteluvälit tarkoita nollaa. Varhainen 2001-väliaikaispoiminta on korvattu alkuperäispainoksella 2017. Sivusto ei ilmoita painosta; tiedot esitetään tämän tietueen lähdepainoksen mukaan eikä tämä osoita sopimuksen soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: BS EN 10263-4:2017 · Table 3Näytä vastaava tuote →

25CrMo4 · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table C.2Näytä vastaava tuote →

25CrMo4 · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Alkuaineelle C voidaan sopia vaihteluväli, jonka leveys on 0.04%; se ei oletusarvoisesti korvaa taulukon vaihteluväliä.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko C.2 ja alaviitteet tarkistettu

25CrMo4 · EN 10263-4-2017

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-4-2017
Taulukon sijainti
Taulukko 3 ja huomautukset

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.

Koostumusehdot

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Al0.02 ~ 0.05

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3/4 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

25CrMo4 · DIN EN 10263-4-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-4-2002
Taulukon sijainti
Taulukko 2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4825 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta

25CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10083-3-2007
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)

DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä

Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.

AlkuaineMääritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt%Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäPositiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäSoveltamisehdot
C≤0.55-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Si≤0.40Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn≤1.00-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
P≤0.025Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön
Cr≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo≤0.30-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
V≤0.25-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
B≤0.0050-0.0003+0.0003Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040-0.005+0.005Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b)

Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.

25CrMo4 · EN 10269-2013

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10269-2013
Taulukon sijainti
Table1, nuorrutusteräkset ja huomautus a/b/c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
17、19

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.

Koostumusehdot

Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen taulukon 1 nuorrutusteräkset ja sovellettavat alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

25CrMo4 · DIN 17200-1987

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN 17200-1987-03
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2、15、16、17

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7218; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Koostumusehdot

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7218; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Tarkistuksen selitys

1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen

25CrMo4 · NF EN 10269:1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäistekstin tietue
Standardin painos
NF EN 10269:1999
Taulukon sijainti
EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
2、21、23

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.22 ~ 0.29
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.

Koostumusehdot

Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset

    25CrMo4 · EN 10250-3-1999

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seosteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
    Standardin painos
    EN 10250-3-1999
    Taulukon sijainti
    Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    6、8、9

    Lähdeaineisto

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
    Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
    CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C0.22 ~ 0.29
    Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn0.6 ~ 0.9
    P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr0.9 ~ 1.2
    Mo0.15 ~ 0.3

    Soveltamisrajat

    Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.

    Koostumusehdot

    Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.

    Tarkistuksen selitys

    Taulukon 1 kaksi sivua, kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; alkuainekohtaiset tiedot ja riippumattomalla fonttikartoituksella palautetut alkuperäiset taulukkosolut vastaavat toisiaan jokaisessa vertailukohdassa

    25CrMo4 · EN 10132-3-2000

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seosteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Kylmävalssattu kapea teräsnauha; mitat ja toimitustila soveltamisehdoissa
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
    Standardin painos
    EN 10132-3:2000
    Taulukon sijainti
    Taulukko 1; taulukko 2; kohdat 1,4,7.3–7.5
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    1、4、5、8
    Yksikkö
    Massaosuus (wt%)
    Analyysityyppi
    Sulatusanalyysi

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV:0.5300–0.7400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
    Pcm(Ito–Bessyo):0.3050–0.4283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
    CET:0.3400–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C0.22 ~ 0.29
    Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn0.6 ~ 0.9
    P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr0.9 ~ 1.2
    Mo0.15 ~ 0.3

    Soveltamisrajat

    Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.

    Koostumusehdot

    Todellinen lähdeperusta on standardin EN 10132-3:2000 virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti; standardi koskee lämpökäsittelyyn tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa eikä ole kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Taulukko 1 on sulatusanalyysi; taulukon 2 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat kirjataan erikseen eikä niillä lievennetä sulatusanalyysiä. Taulukon 1 alaviite: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Romun tai muiden raaka-aineiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin ja käyttötarkoitukseen on estettävä, eivätkä luettelemattomat kohdat ole nollia. Mekaanisen taulukon 3 arvot koskevat vain ehtoa 0.30 mm≤t<3.00 mm; paksumman nauhan mekaanisista ominaisuuksista sovitaan tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä arvoja ekstrapoloida suoraan. Taulukon 3 alaviite a vaatii valitsemaan vetokoesuureet tai kovuuden; ilman määräystä käytetään vetokoesuureita. Tämä sivu esittää ne erillisinä ehtoina eikä molempia samanaikaisina takuuvaatimuksina. Kylmävalssatun +CR-tilan vetokokeelle on sovittava 150 MPa leveä vaihteluväli ja kovuudelle 50 HV leveä vaihteluväli; taulukon ulkorajoista ei automaattisesti muodosteta todellista tilausikkunaa. Näytteenotto, koemenetelmät, mikrorakenne, mitat, tarkastus ja muut yleiset toimitusvaatimukset on edelleen tarkistettava standardin EN10132-1 ja soveltuvien sopimusten mukaan; koostumuksen käänteishaku ei korvaa kaikkien vaatimusten hyväksyntää. Tämä osa koskee karkaisuun ja päästöön tarkoitettua kylmävalssattua kapeaa teräsnauhaa, lämpökäsiteltävän nauhan paksuus enintään 6mm; +QT-tilan soveltamisala on 0.30–3.00mm, mutta taulukon 3 arvot rajoittuvat tiukasti ehtoon 0.30≤t<3.00mm. +QT käytetään vain taulukossa 3 nimenomaisesti arvoin luetelluille materiaalilajeille; vetolujuuden tai kovuuden todellinen tilausalue sovitaan vastaavasti leveyden 150MPa tai 50HV mukaan, eikä taulukon koko valinnaista aluetta käsitellä yhtenä toimitustakuuna. Palloutushehkutettu +AC-tila voidaan ottaa käyttöön sopimuksella, mutta palloutumisesta ja mekaanisista rajoista on sovittava erikseen eikä +A/+LC-arvoja sovelleta. Materiaalilajien 25Mn4 ja CrMo +CR-tilan mekaanisista ominaisuuksista on sovittava tilauksessa.

    Tarkistuksen selitys

    Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 jäljennetty kokonaan; taulukon 2 tuoteanalyysin poikkeamat ja taulukon 3 tila-/paksuus-/vetolujuus- tai kovuusvaatimukset tarkistettu

    Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat

    C
    Sallittu poikkeama
    0.02
    Poikkeaman suunta
    Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    Si
    Sallittu poikkeama
    0.03
    Poikkeaman suunta
    Vain positiivinen poikkeama sallittu
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    Mn
    Sallittu poikkeama
    0.04
    Poikkeaman suunta
    Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    P
    Sallittu poikkeama
    0.005
    Poikkeaman suunta
    Vain positiivinen poikkeama sallittu
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    S
    Sallittu poikkeama
    0.005
    Poikkeaman suunta
    Vain positiivinen poikkeama sallittu
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    Cr
    Sallittu poikkeama
    0.04
    Poikkeaman suunta
    Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.
    Mo
    Sallittu poikkeama
    0.03
    Poikkeaman suunta
    Positiivinen tai negatiivinen poikkeama; samalle sulatukselle sallitaan vain yksi suunta
    Soveltamisehdot
    Tuoteanalyysi: saman sulatuksen osalta sallitaan joko ylärajan ylitys tai alarajan alitus, ei molempia samanaikaisesti; sulatusanalyysin raja-arvot säilyvät.

    25CrMo4 · EN ISO 683-2-2018

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seostettu nuorrutusteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
    Standardin painos
    EN ISO 683-2-2018
    Taulukon sijainti
    Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    21
    Yksikkö
    Massaosuus (wt%)
    Analyysityyppi
    Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV:0.5300–0.7667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
    Pcm(Ito–Bessyo):0.3083–0.4483 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
    CET:0.3400–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C0.22 ~ 0.29
    Si0.1 ~ 0.4
    Mn0.6 ~ 0.9
    P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr0.9 ~ 1.2
    Mo0.15 ~ 0.3

    Soveltamisrajat

    Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

    Koostumusehdot

    Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

    Tarkistuksen selitys

    Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

    25CrMo4 · ISO 683-2-2016

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seostettu nuorrutusteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
    Standardin painos
    ISO 683-2-2016
    Taulukon sijainti
    Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    21
    Yksikkö
    Massaosuus (wt%)
    Analyysityyppi
    Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    IIW / CEV:0.5300–0.7667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
    Pcm(Ito–Bessyo):0.3083–0.4483 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
    CET:0.3400–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C0.22 ~ 0.29
    Si0.1 ~ 0.4
    Mn0.6 ~ 0.9
    P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr0.9 ~ 1.2
    Mo0.15 ~ 0.3

    Soveltamisrajat

    Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

    Koostumusehdot

    Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

    Tarkistuksen selitys

    Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

    25CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09

    Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi

    Materiaaliluokka
    Seosteräs
    Alaluokka
    Seosteräs
    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Koostumustietojen luonne
    Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
    Tarkistustila
    Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
    Standardin painos
    DIN EN 10277:2018-09
    Taulukon sijainti
    Opastava liite A.4
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    47
    Yksikkö
    Massaosuus wt%
    Analyysityyppi
    Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    Standardin opastavan liitteen koostumustiedot ovat vain viitteeksi; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta. Standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa eikä tietoja käytetä koostumuksen käänteishaussa.

    Koostumustietue

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C0.22 ~ 0.29
    Si0.1 ~ 0.4
    Mn0.6 ~ 0.9
    P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr0.9 ~ 1.2
    Mo0.15 ~ 0.3
    Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

    Soveltamisrajat

    Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.

    Koostumusehdot

    Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.

    Ehtovaatimukset

    Tarkistuksen selitys

    Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
    WhatsApp Tekninen kysely →
    Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group