10B21 — Materiaalitiedot
Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 10B21 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 10B21?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
10B21 · Q/BQB 517-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/BQB 517—2023
- Taulukon sijainti
- 6.1.1 / taulukko 1, rivi 53, huomautus a
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 10
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | 0.0008 ~ 0.0035 |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 53; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Koostumusehdot
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 53; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Tarkistuksen selitys
Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.10B21 · Q/ZNGF 01.7—2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Painos 2023; julkaistu 2023-09-21, voimaan 2023-10-01; korvaa standardin Q/SG18—2022
- Aineiston nimi
- Teräsvalssilanka kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, taulukko 1, rivi 37 (PDF-sivu 5), sulatusanalyysi wt%; alaviitteet, toimitusprosessi ja tilaus on vahvistettava asianomaisen painoksen mukaan. Tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; viiva tarkoittaa luettelematonta rajaa, ei nollaa. / Kohdan 6.1.4 jäännösalkuaineet (epäpuhtaudet) Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%; kun taulukossa alkuainetta Cr lisätään tarkoituksellisesti, käytetään vastaavan rivin rajoja eikä jäännösalkuaineen ylärajaa. / Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tavallisen luokan kylmätyssäyskoe on 1/2, ja korkea tai korkeampi laatuluokka on mainittava sopimuksessa. / Taulukon 1 alaviite c: tilaajan esittäessä muita vaatimuksia alkuaineelle Si voidaan tavallisesti sopia ≤0.10%, 0.10–0.20% tai 0.15–0.35%; tätä riviä haetaan vain taulukon alkuaineen Si oletusrajoilla, ja vaihtoehtoiset ehdot on vahvistettava sopimuksessa.
Tarkistuksen selitys
Painoksen 2023 taulukon 1 kaikki 69 riviä ja alaviitteet a/b/c tarkistettu riveittäin; prosessijälkitunnukset -1/-2/-3 erotetaan alaviitteiden kirjaimista.10B21 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.2, China Steelin hiili-booriteräs / kromi-vanadiini-booriteräs
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Booriteräs
- Alaluokka
- Booriteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko ja valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
- Aineiston nimi
- Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
- Taulukon sijainti
- 7.1.2 China Steelin hiili-booriteräs / kromi-vanadiini-booriteräs
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 13
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | ≥ 0.0005 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 13 / painettu sivu 11, 7.1.2, China Steelin hiili-booriteräs / kromi-vanadiini-booriteräs. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.10B21 · AGT2282 January 2013 (tahon Acument hankintaeritelmä)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka ja tanko
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Tammikuu 2013
- Aineiston nimi
- AGT2282 Hiili- ja seosteräksen eritelmä
- Taulukon sijainti
- 6.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
- Valmistaja
- Acument Global Technologies (AGT)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.23 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Soveltamisrajat
Acument AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaerittely, PDF-sivun 6 taulukko 6.1; sulatuskoostumus wt%, tila SKFG. Taulukon ulkopuolisten vaatimusten ja jäännösalkuaineiden kokonaismäärän viittauksia ei ole vielä selvitetty kokonaan; vain esityksen viitetiedoksi, ei rajojen käänteishakuun. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia.
Koostumusehdot
AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaeritelmä, taulukkojen 6.1/6.2 sulatusanalyysi, massaosuus %; ei standardin SAE alkuperäisteksti tai nykyinen hallittu toimitustakuu. / Kohdan 6.3 tuoteanalyysin poikkeamat viittaavat standardeihin ASTM F2282 ja SAE J409 eikä niitä saa soveltaa nykyiseen sulatusanalyysiin; pinnoite, hiiletys ja hiilenkato voivat vaikuttaa tuotteen näytteenottoon. / Kohta 6.5 määrää jäännösalkuaineet standardin ASTM F2282 mukaan, jäännösten yhteismäärä ≤0.35%; tässä erässä viitattua painosta ja jäännösalkuaineiden määritelmää ei ole täydennetty eikä summan jäseniä keksitä. / Taulukon ulkopuoliset koostumukset viittaavat erikseen standardiin SAE J403/J404 (vuosilukua ei yksilöity); viittauksen ehdot eivät ole valmiit, joten tiedot näytetään toistaiseksi vain viitteeksi eivätkä osallistu rajoihin perustuvaan koostumushakuun. / Tilasarakkeen SKFG merkintä säilytetään alkuperäistekstin mukaan eikä vaihtoehtoisia tiloja yhdistetä yhdeksi sulatusmenetelmän ehdoksi. / Luettelemattomia alkuaineita ja viivoja ei täytetä arvolla 0 eikä yksipuolisia ala- tai ylärajoja muuteta kiinteiksi arvoiksi.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- 6.5
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Jäännösalkuaineiden summa≤0.35%; summan alkuaineet ja yksittäisrajat viittaavat standardiin ASTM F2282. Viitepainosta ja jäännösalkuaineiden soveltamisalaa ei ole tarkistettu loppuun; automaattista vastaavuutta ei määritetä.
- Alaviite
- Taulukon ulkopuolinen viittaus
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Taulukon ulkopuoliset koostumukset on tarkistettava erikseen standardien SAE J403/J404 ja hankintasopimuksen mukaan; taulukko ei sisällä kaikkia vaatimuksia.