10B21 — Materialuppgifter
Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 10B21 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 10B21?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
10B21 · Q/BQB 517-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Varmvalsad valstråd av kallstukningsstål
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- Q/BQB 517—2023
- Placering i tabellen
- 6.1.1/Tabell 1, rad 53, anmärkning a
- Fysisk sida i PDF
- 10
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0008 ~ 0.0035 |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 53; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Villkor för kemisk sammansättning
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 53; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Verifieringsanmärkning
Samtliga 104 rader i Tabell 1 och 34 rader i Tabell 2 i originalet Q/BQB517:2023 från Baosteels officiella webbplats har kontrollerats rad för rad; får inte blandas med äldre utgåvor.10B21 · Q/ZNGF 01.7—2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Utgåva 2023; publicerad 2023-09-21, med ikraftträdande 2023-10-01; ersätter Q/SG18—2022
- Dokumenttitel
- Valstråd av stål för kallstukning och kallextrudering
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 5
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Zhongnan Steels Q/ZNGF 01.7—2023, tabell 1, rad 37 (PDF-sida 5), smältanalys wt%; fotnoter, leveransprocess och beställning måste bekräftas mot motsvarande utgåva. Detta innebär inget leveransåtagande från Creation Group.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 anger smältanalys i massandelar wt%; streck betyder att ingen gräns anges, inte noll. / Avsnitt 6.1.4: resthalter (föroreningar) Cr, Ni och Cu vardera ≤0.20%; när Cr tillsätts avsiktligt enligt tabellen gäller radens motsvarande gränser, inte resthaltsgränsen. / Valstråden levereras varmvalsad; normal nivå vid kallstukningsprov är 1/2. Högsta och näst högsta föreskrivna nivå ska anges i avtalet. / Fotnot c till tabell 1: om köparen har andra Si-krav kan normalt ≤0.10%, 0.10–0.20% eller 0.15–0.35% avtalas. Denna rad är endast sökbar utifrån tabellens ordinarie Si-gränser; alternativa villkor måste bekräftas i avtalet.
Verifieringsanmärkning
Utgåva 2023: alla 69 rader i Tabell 1 samt fotnoter a/b/c har kontrollerats rad för rad; processsuffix -1/-2/-3 har särskiljts från fotnotsbokstäver.10B21 · China Steel Corporations katalog för stång och valstråd 2014-C1 / 7.1.2 China Steel Corporations kol-borstål/krom-vanadin-borstål
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Borstål
- Underkategori
- Borstål
- Produktform
- Stänger och valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (uttryckligen angivet på bakre omslaget)
- Dokumenttitel
- Produktkatalog för stänger och valstråd (Bars & Wire Rods)
- Placering i tabellen
- 7.1.2 China Steel: kol-borstål/krom-vanadin-borstål
- Fysisk sida i PDF
- 13
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.18 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| B | ≥ 0.0005 (övre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
China Steel stång- och trådkatalog CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sida 13 / tryckt sida 11, 7.1.2 China Steel kol-borstål/krom-vanadin-borstål. Analysarten anges inte tydligt i originaltabellen. Historiskt tillverkarunderlag med intervall, varken standardgaranterade värden eller uppmätta smält-/partivärden; innebär inte leverans från vårt företag.
Villkor för kemisk sammansättning
Historisk tillverkarkatalog 2014-C1, stång/tråd. Saknade utgåveår för refererade standarder fylls inte i från andra kataloger, och katalogen uppgraderas inte till officiell originalstandard. / Streck och tomma fält betyder inte noll. Sammansättningsuppgifter innebär inte att en formel är fullständig eller tillämplig; mekaniska egenskaper och leverans kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Geometrin för sammanslagna celler i katalogens samtliga 28 tabeller har återställts utan saknade celler. Registrering följer originalbilder, fortsättningssidor och anmärkningar; omtvistade villkor avvaktar klarläggande.10B21 · AGT2282 januari 2013 (Acument inköpsspecifikation)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Valstråd och stänger
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- January 2013
- Dokumenttitel
- AGT2282 Specifikation för kolstål och legerat stål
- Placering i tabellen
- 6.1
- Fysisk sida i PDF
- 5、6
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
- Tillverkare
- Acument Global Technologies (AGT)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.23 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Tillämpningsgränser
Historisk inköpsspecifikation Acument AGT2282 januari 2013, PDF sida 6, Tabell 6.1; smältanalys wt%, angivet utförande SKFG. Referenser för ytterligare krav utanför tabellen och totalt restinnehåll är ännu inte slutbehandlade; visas endast som referens och är exkluderade från gränsvärdesbaserad omvänd sökning; ej standardgaranterade värden, ej faktiska mätvärden för smälta/parti.
Villkor för kemisk sammansättning
AGT2282 januari 2013, historisk inköpsspecifikation, tabell 6.1/6.2, smältanalys som massfraktion %. Inte originalstandard från SAE eller aktuell kontrollerad leveransgaranti. / 6.3 hänvisar för produktanalysavvikelser till ASTM F2282 och SAE J409; de får inte tillämpas på aktuell smältanalys. Beläggning, uppkolning och avkolning kan påverka provtagning av produkten. / 6.5 anger residualelement enligt ASTM F2282, total residualhalt ≤0.35%. Refererade utgåvor och definition av residualelement har inte kompletterats i denna grupp; medlemmarna i summan konstrueras inte. / Sammansättning utanför tabellen hänvisar till SAE J403/J404 utan tydliga årtal. Hänvisningsvillkoren är inte färdigkontrollerade; tills vidare endast visningsreferens, inte omvänd gränssökning. / Kolumnens angivna utförande SKFG behålls enligt originalet; alternativa utföranden sammanförs inte till ett enda ståltillverkningsvillkor. / Ej angivna element och streck fylls inte i med 0; ensidiga gränser görs inte till fasta värden.
Villkorskrav
- Fotnot
- 6.5
- Villkor i originaltexten
- Total halt av restelement ≤0.35%; vilka element som ingår och de enskilda gränsvärdena anges genom hänvisning till ASTM F2282. Den refererade utgåvan och restelementens omfattning har inte verifierats fullständigt; ingen automatisk matchning görs.
- Fotnot
- Hänvisning utanför tabellen
- Villkor i originaltexten
- Sammansättningar som inte listas i tabellen måste kontrolleras separat enligt SAE J403/J404 och inköpsavtalet; denna tabell representerar inte nödvändigtvis en fullständig lista.