← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

Q195 — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin Q195 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia Q195?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

Q195 · GB 700-1988

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Seostamaton rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB 700-1988
Taulukon sijainti
Taulukko 1; 5.1.1.1–5.1.1.6; 5.1.2

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

F, kiehuva teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0725–0.1823 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
F, kiehuva teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0725–0.1823 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
b, puolitiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0725–0.1857 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
b, puolitiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0725–0.1857 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Z, tiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0765–0.1900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Z, tiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)
IIW / CEV:0.1017–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0765–0.1900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; perustuu standardin GB700—1988 alkuperäisen skannauksen sivun 2 taulukkoon 1 ja kohtiin 5.1.1.1–5.1.1.6 ja 5.1.2. PDF sisältää kansi mukaan lukien 3 sivua; standardin muuta koko tekstiä ei ole saatu eikä tätä käytetä mekaanisten ominaisuuksien tarkistuksen perusteena. Valitse ensin hapenpoistomenetelmä ja sulatusmenetelmä. F, tiivistämätön teräs: Si≤0.07%; b, puolitiivistetty teräs: Si≤0.17%; Z/TZ, tiivistetty teräs: alkuaineen Si alaraja 0.12% ja yläraja taulukon 1 mukaan. Materiaalilajin Q235A/B tiivistämättömän teräksen alkuaineen Mn yläraja on 0.60%. Luokassa D on oltava riittävästi raetta hienontavia alkuaineita, kuten happoliukoista alumiinia ≥0.015% tai kokonaisalumiinia ≥0.020%; nykyinen automaattinen polku erottaa nämä kaksi alumiinin analyysiperustaa. Muut raetta hienontavat alkuaineet on vahvistettava erikseen, eikä niitä rinnasteta kokonaisalumiiniin tai happoliukoiseen alumiiniin. Jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; happikonvertteriteräkselle N≤0.008%. Muille sulatusmenetelmille tämä tietue ei anna alkuaineen N ylärajaa eikä sitä täytetä nollalla. Tilaajan suostumuksella luokan A alkuaine Cu voi olla ≤0.35%; se on analysoitava ja ilmoitettava ainestodistuksessa eikä ehtoa käytetä oletusarvoisesti. Jäännösalkuaine As ≤0.080%; arseenipitoista malmia käytettäessä tilaaja ja toimittaja voivat sopia ehdosta. Jos raaka-aineessa ei ole alkuainetta As, sitä ei tarvitse analysoida. Sopimuksen ylärajaa ei keksitä, jos sitä ei anneta. Kun mekaaniset ominaisuudet taataan, luokan A alkuaineiden C/Mn ja muiden luokkien alkuaineen Mn alarajat voidaan jättää toimitusehtojen ulkopuolelle, mutta sulatusanalyysin arvot on ilmoitettava ainestodistuksessa; tämän työkalun perusvaihteluväli ei automaattisesti poista alarajoja. Teräsharkkoja tai aihioita toimitettaessa luokkien A/B kemiallista koostumusta voidaan tilaajan vaatimuksesta muuttaa sopimuksella; ilman lukuarvoja sitä ei sovelleta automaattisesti. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat standardin GB222 mukaan; tiivistämättömän teräksen valmiiden terästuotteiden ja kaupallisten aihioiden koostumuspoikkeamia ei taata. Hiilirakenneterässtandardi ei tarkoita kaikkien toimitustilojen soveltuvan kylmätyssäykseen; käyttötarkoitus vahvistetaan toimitustilan, mittojen, prosessin ja koevalmistuksen perusteella.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; perustuu standardin GB700—1988 alkuperäisen skannauksen sivun 2 taulukkoon 1 ja kohtiin 5.1.1.1–5.1.1.6 ja 5.1.2. PDF sisältää kansi mukaan lukien 3 sivua; standardin muuta koko tekstiä ei ole saatu eikä tätä käytetä mekaanisten ominaisuuksien tarkistuksen perusteena. Valitse ensin hapenpoistomenetelmä ja sulatusmenetelmä. F, tiivistämätön teräs: Si≤0.07%; b, puolitiivistetty teräs: Si≤0.17%; Z/TZ, tiivistetty teräs: alkuaineen Si alaraja 0.12% ja yläraja taulukon 1 mukaan. Materiaalilajin Q235A/B tiivistämättömän teräksen alkuaineen Mn yläraja on 0.60%. Luokassa D on oltava riittävästi raetta hienontavia alkuaineita, kuten happoliukoista alumiinia ≥0.015% tai kokonaisalumiinia ≥0.020%; nykyinen automaattinen polku erottaa nämä kaksi alumiinin analyysiperustaa. Muut raetta hienontavat alkuaineet on vahvistettava erikseen, eikä niitä rinnasteta kokonaisalumiiniin tai happoliukoiseen alumiiniin. Jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.30%; happikonvertteriteräkselle N≤0.008%. Muille sulatusmenetelmille tämä tietue ei anna alkuaineen N ylärajaa eikä sitä täytetä nollalla. Tilaajan suostumuksella luokan A alkuaine Cu voi olla ≤0.35%; se on analysoitava ja ilmoitettava ainestodistuksessa eikä ehtoa käytetä oletusarvoisesti. Jäännösalkuaine As ≤0.080%; arseenipitoista malmia käytettäessä tilaaja ja toimittaja voivat sopia ehdosta. Jos raaka-aineessa ei ole alkuainetta As, sitä ei tarvitse analysoida. Sopimuksen ylärajaa ei keksitä, jos sitä ei anneta. Kun mekaaniset ominaisuudet taataan, luokan A alkuaineiden C/Mn ja muiden luokkien alkuaineen Mn alarajat voidaan jättää toimitusehtojen ulkopuolelle, mutta sulatusanalyysin arvot on ilmoitettava ainestodistuksessa; tämän työkalun perusvaihteluväli ei automaattisesti poista alarajoja. Teräsharkkoja tai aihioita toimitettaessa luokkien A/B kemiallista koostumusta voidaan tilaajan vaatimuksesta muuttaa sopimuksella; ilman lukuarvoja sitä ei sovelleta automaattisesti. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat standardin GB222 mukaan; tiivistämättömän teräksen valmiiden terästuotteiden ja kaupallisten aihioiden koostumuspoikkeamia ei taata. Hiilirakenneterässtandardi ei tarkoita kaikkien toimitustilojen soveltuvan kylmätyssäykseen; käyttötarkoitus vahvistetaan toimitustilan, mittojen, prosessin ja koevalmistuksen perusteella.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

F, kiehuva teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

F, kiehuva teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si≤ 0.07 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

b, puolitiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si≤ 0.17 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

b, puolitiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si≤ 0.17 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

Z, tiivistetty teräs; happikonvertteriteräs (N≤0.008%)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si0.12 ~ 0.3
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

Z, tiivistetty teräs; muut sulatusmenetelmät (tässä kohdassa ei määritetä alkuaineen N ylärajaa)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.12
Mn0.25 ~ 0.5
Si0.12 ~ 0.3
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.045 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Taulukossa 1 on yhteensä 37 yhdistettyä solua / 50 lukuarvoa. 33 solua vastaa riippumatonta OCR-tunnistusta ja 4 solua vahvistettu käsin alkuperäiskuvasta; kemialliset alaviitteet ovat täydelliset. Koko standardin tai mekaanisten ominaisuuksien tarkistusta ei väitetä valmiiksi

Q195 · GB/T 700-2006

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Hiilirakenneteräs
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 700-2006
Taulukon sijainti
Päätekstin taulukko 1, rivi 1 ja kohta 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
4、5
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Senkka-analyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.0000–0.3033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.008 (alarajaa ei ilmoitettu)
As≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 700—2006, päätekstin taulukko 1, rivi 1, yhtenäinen numerotunnus U11952; sulatusanalyysin massaosuus %, taulukon 1 oletusrajat. Kohta 5.1.1.2: Cr/Ni/Cu≤0.30%, N≤0.008%; kohta 5.1.1.3: As≤0.080%. Kohdan 5.1.1.2.1 N/P-kytkentää, kohdan 5.1.1.2.2 laatuluokan A alkuaineen Cu sovittua ylärajaa 0.35% tai kohdan 5.1.1.4 toimitusehtojen mukaista alkuaineiden C/Mn/Si tarkastamatta jättämistä ei saa soveltaa oletusarvoihin. Taulukoiden 2 ja 3 mekaaniset arvot riippuvat tuotteen paksuudesta, koesauvasta ja toimitustilasta; nykyisiä viiteominaisuuksia ei muuteta yleiseksi takuuksi tämän koostumustarkistuksen perusteella.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2006-painoksen päätekstin taulukko 1, rivi 1 ja kohdat 5.1.1 tarkistettu sarakkeittain

Q195 · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.0417–0.2820 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0125–0.1823 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0250–0.2010 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.25 ~ 0.5
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 65, PDF-sivu 7; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä. / Muut-sarakkeessa on vetolujuus ≤410MPa ja venymä ≥30%; mittapituutta ei anneta, joten suora paremmuusjärjestys muiden venymien kanssa ei onnistu.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

Murtolujuus ≤410Mpa, venymä ≥30%Näytä vastaava tuote →
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group