Q195 — Materialuppgifter
Antal källposter: 3. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för Q195 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet Q195?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
Q195 · GB 700-1988
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål för konstruktionsändamål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB 700-1988
- Placering i tabellen
- Tabell 1; 5.1.1.1–5.1.1.6; 5.1.2
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
F otätat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
F otätat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
b halvtätat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
b halvtätat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
Z helt desoxiderat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
Z helt desoxiderat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Smältanalys i massandelar wt% enligt tabell 1 på sida 2 i den skannade originalutgåvan GB700—1988 samt 5.1.1.1–5.1.1.6 och 5.1.2. PDF-filen omfattar bara 3 sidor inklusive omslag; resten av standarden saknas och används inte som grund för verifierade mekaniska egenskaper. Desoxidations- och smältmetod måste först väljas. F kokande stål har Si≤0.07%, b halvtätat stål Si≤0.17%, Z/TZ tätat stål undre Si-gräns 0.12% och övre gräns enligt tabell 1. Q235A/B i kokande utförande har övre Mn-gräns 0.60%. Klass D kräver tillräckligt med kornförfinande grundämnen, till exempel syralösligt Al≥0.015% eller totalaluminium ≥0.020%. Nuvarande automatiska alternativ håller dessa Al-analyser isär; andra kornförfinande grundämnen kräver separat bekräftelse och gör inte totalaluminium likvärdigt med syralösligt aluminium. Resthalter Cr/Ni/Cu vardera ≤0.30%; syrgaskonverterstål har N≤0.008%. Andra smältmetoder har här ingen övre N-gräns och fylls inte med noll. Med köparens samtycke får klass A ha Cu≤0.35%, med analys och uppgift i materialintyget, utan standardval. Resthalt As≤0.080%; vid smältning med arsenikhaltig malm kan parterna avtala villkor. Om råmaterialet saknar As får analys utelämnas. Saknad avtalad övre gräns konstrueras inte. Om mekaniska egenskaper garanteras kan C/Mn för klass A och undre Mn-gränser för övriga klasser undantas som leveransvillkor, men smältanalysvärden ska anges i materialintyget. Verktygets grundintervall tar inte automatiskt bort undre gränser. För göt/ämnen får A/B-sammansättning ändras enligt köparens avtalade krav; utan värden tillämpas inget automatiskt. Toleranser vid produktanalys följer GB222. Sammansättningsavvikelser garanteras inte för färdigt stål/handelsämnen av kokande stål. Standarden för kolkonstruktionsstål innebär inte att alla leveranstillstånd lämpar sig för kallstukning. Konkret användning bekräftas med hänsyn till leveranstillstånd, dimension, process och provtillverkning.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalys i massandelar wt% enligt tabell 1 på sida 2 i den skannade originalutgåvan GB700—1988 samt 5.1.1.1–5.1.1.6 och 5.1.2. PDF-filen omfattar bara 3 sidor inklusive omslag; resten av standarden saknas och används inte som grund för verifierade mekaniska egenskaper. Desoxidations- och smältmetod måste först väljas. F kokande stål har Si≤0.07%, b halvtätat stål Si≤0.17%, Z/TZ tätat stål undre Si-gräns 0.12% och övre gräns enligt tabell 1. Q235A/B i kokande utförande har övre Mn-gräns 0.60%. Klass D kräver tillräckligt med kornförfinande grundämnen, till exempel syralösligt Al≥0.015% eller totalaluminium ≥0.020%. Nuvarande automatiska alternativ håller dessa Al-analyser isär; andra kornförfinande grundämnen kräver separat bekräftelse och gör inte totalaluminium likvärdigt med syralösligt aluminium. Resthalter Cr/Ni/Cu vardera ≤0.30%; syrgaskonverterstål har N≤0.008%. Andra smältmetoder har här ingen övre N-gräns och fylls inte med noll. Med köparens samtycke får klass A ha Cu≤0.35%, med analys och uppgift i materialintyget, utan standardval. Resthalt As≤0.080%; vid smältning med arsenikhaltig malm kan parterna avtala villkor. Om råmaterialet saknar As får analys utelämnas. Saknad avtalad övre gräns konstrueras inte. Om mekaniska egenskaper garanteras kan C/Mn för klass A och undre Mn-gränser för övriga klasser undantas som leveransvillkor, men smältanalysvärden ska anges i materialintyget. Verktygets grundintervall tar inte automatiskt bort undre gränser. För göt/ämnen får A/B-sammansättning ändras enligt köparens avtalade krav; utan värden tillämpas inget automatiskt. Toleranser vid produktanalys följer GB222. Sammansättningsavvikelser garanteras inte för färdigt stål/handelsämnen av kokande stål. Standarden för kolkonstruktionsstål innebär inte att alla leveranstillstånd lämpar sig för kallstukning. Konkret användning bekräftas med hänsyn till leveranstillstånd, dimension, process och provtillverkning.
Originalpost för villkorsgren
F otätat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.07 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
| N | ≤ 0.008 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
F otätat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.07 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
b halvtätat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.17 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
| N | ≤ 0.008 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
b halvtätat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.17 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
Z helt desoxiderat stål; syrgaskonverterstål (N≤0.008%)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
| N | ≤ 0.008 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
Z helt desoxiderat stål; andra ståltillverkningsmetoder (ingen övre N-gräns föreskriven här)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.06 ~ 0.12 |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.045 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 innehåller 37 sammanslagna celler / 50 värden; 33 celler stämde överens med en oberoende OCR-kontroll och 4 celler bekräftades manuellt mot originalbilden; kemiska fotnoter är kompletta; verifiering av hela standarden eller mekaniska egenskaper görs inte anspråk påQ195 · GB/T 700-2006
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Produktform
- Konstruktionsstål av kolstålstyp
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 700-2006
- Placering i tabellen
- Tabell 1, rad 1 och avsnitt 5.1.1 i huvudtexten
- Fysisk sida i PDF
- 4、5
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Skänkanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | ≤ 0.5 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| N | ≤ 0.008 (undre gräns anges inte) |
| As | ≤ 0.08 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
GB/T 700—2006, huvudtextens tabell 1, rad 1, enhetlig numerisk beteckning U11952; massfraktion % vid smältanalys. Denna post använder de förvalda gränserna i tabell 1. 5.1.1.2: Cr/Ni/Cu≤0.30%, N≤0.008%; 5.1.1.3: As≤0.080%. Kopplingen N/P i 5.1.1.2.1, avtalad övre gräns 0.35% för Cu i klass A enligt 5.1.1.2.2 samt undantag från kontroll av C/Mn/Si beroende på leveransvillkor enligt 5.1.1.4 får inte läggas in i förvalda värden. Mekaniska värden i tabell 2 och tabell 3 beror på produkttjocklek, provstav och leveranstillstånd. Befintliga referensegenskaper blir inte generella garantier genom denna sammansättningskontroll.
Verifieringsanmärkning
Kolumnvis kontroll av rad 1 i huvudtextens tabell 1 samt avsnitt 5.1.1 i originalutgåvan 2006Q195 · BEXG 021-2020
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- BEXG 021-2020, sextonde ändringen enligt omslaget, publicerad och satt i kraft 2020-12-29; endast det senast påträffade originalet i det lokala granskningsunderlaget
- Dokumenttitel
- Tekniska leveransvillkor för valstråd av kallstukningsstål för bildelar
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.25 ~ 0.5 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Baosteel BEXG 021-2020, tabell 1, rad 65, PDF-sida 7; sammansättning vid smältanalys wt%, varmvalsad valstråd. 2020 är den originalutgåva som finns lokalt, utan påstående om att den är företagets senaste aktuella utgåva. Särskilda villkor och faktisk leverans måste bekräftas separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och dess fortsättning anger smältanalysens sammansättning, massandelar i wt%; produkten är varmvalsad valstråd för fordonskomponenter. / Om inget annat anges gäller resthalter Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; särskilda uppgifter i tabellen och tilläggsanmärkningarna har företräde. / Ett streck betyder inte noll; sammansättning som inte anges i tabellen härleds inte från stålsortens namn eller referensstandarder. / Kolumnen för övrigt anger draghållfasthet ≤410MPa och förlängning ≥30%; mätlängd saknas, så värdet får inte direkt rangordnas mot andra förlängningsvärden.