50CRMO4 — Materiaalitiedot
Yhteensä 7 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 50CRMO4 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 50CRMO4?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
50CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10083-3-2007
- Taulukon sijainti
- Table3 ja huomautus a–c
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、18
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.
Koostumusehdot
Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.
Tarkistuksen selitys
Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisestiTuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)
DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä
Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.
| Alkuaine | Määritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt% | Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Positiivinen poikkeama prosenttiyksikköinä | Soveltamisehdot |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Si | ≤0.40 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| P | ≤0.025 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa | +0.005 | Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b) |
- Taulukon 4 huomautus a: saman sulatuksen ±-poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylärajan ylitys tai alarajan alitus; molempia suuntia ei käytetä samanaikaisesti.
- Alkuaineelle S tavallisesti vain +0.005. Huomautus b sallii ±0.005 vain teräksille, joiden sulatusanalyysissä määritetään nimenomaisesti koko vaihteluväli 0.020–0.040%. Pelkkä alkuaineen S enimmäispitoisuus ei oikeuta huomautuksen b soveltamiseen.
- Kohta 7.1.2.2 edellyttää tuoteanalyysin määräämistä tilauksessa, erikseen kohdan A.5 mukaan; ilman sulatus- ja eräkohtaista mittausraporttia taulukko ei osoita todellisen tuotteen vaatimustenmukaisuutta.
- A.5, yksi tuoteanalyysi sulatusta kohti; analysoidaan vain kyseiselle teräslajille määritetyt alkuaineet. Näytteenotto EN ISO14284; erimielisyystapauksen vertailumenetelmä lähteessä CR10261 lueteltujen eurooppalaisten standardien mukaan.
Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.
50CrMo4 · DIN 17200-1987
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN 17200-1987-03
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2、15、16、17
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7228; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Koostumusehdot
Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7228; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.
Tarkistuksen selitys
1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen50CrMo4 · EN 10250-3-1999
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10250-3-1999
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6、8、9
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Koostumusehdot
Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 kaksi sivua, kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; alkuainekohtaiset tiedot ja riippumattomalla fonttikartoituksella palautetut alkuperäiset taulukkosolut vastaavat toisiaan jokaisessa vertailukohdassa50CrMo4 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko, putki, rengas ja esimuoto
- Koostumustietojen luonne
- Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Aineiston nimi
- Ovakon tuoteluettelo
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 66
- Yksikkö
- Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
- Analyysityyppi
- Tyypillinen koostumusanalyysi
- Valmistaja
- Ovako
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | Tyypillinen/nimellisarvo 0.51 (ei taattu vaihteluväli) |
| Si | Tyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mn | Tyypillinen/nimellisarvo 0.7 (ei taattu vaihteluväli) |
| Cr | Tyypillinen/nimellisarvo 1.0 (ei taattu vaihteluväli) |
| Mo | Tyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli) |
Soveltamisrajat
Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 66; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 528.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Yksikön selitys
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen taulukon otsikossa ei ilmoiteta yksikköä; valmistajan virallisen koostumusaineiston perusteella tulkitaan massaosuutena %, mutta tässä taulukossa ei ole suoraan painettu merkintää wt%.
- Alaviite
- Tyypillinen analyysi
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Kaikki arvot ovat valmistajan tyypillisiä yksittäisarvoja, eivät ala- ja ylärajoja tai sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia. Ei käytetä raja-arvoihin perustuvassa käänteishaussa tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin laskennassa.
- Alaviite
- Materiaalilajien nimeäminen
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alkuperäisen materiaalilajin nimen jälkeinen * tarkoittaa epävirallista EN-standardin mukaista nimikettä, joka on nimetty vain säännön EN10027 mukaan; tämä ei saata päätökseen viitattujen standardien alkuperäistekstien ja painosten tarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.Lähteen huomautus
Keskihiilinen nuorrutusteräs, joka soveltuu pinnan induktiokarkaisuun; saatavana sekä IQ- että BQ-laatuna50CrMo4 · EN ISO 683-2-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN ISO 683-2-2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.50CrMo4 · ISO 683-2-2016
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seostettu nuorrutusteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 683-2-2016
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Koostumusehdot
Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.50CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Koostumustietojen luonne
- Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
- Tarkistustila
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
- Standardin painos
- DIN EN 10277:2018-09
- Taulukon sijainti
- Opastava liite A.4
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 47
- Yksikkö
- Massaosuus wt%
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.46 ~ 0.54 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
Koostumusehdot
Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Opastavan aineiston soveltamisrajat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu, vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan. Virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei toimitustakuun, käänteishaun ratkaisun tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteeksi. Päätekstin viittaukset: EN ISO 683-1, EN ISO 683-2 (päiväämättömät viittaukset, sovellettavat painokset tarkistamatta).
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 1
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite b: alkuaineen S nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisääminen edellyttää tarjouspyyntöä. Kun alkuainetta S lisätään, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa määrällä 0.15%; lievennys ei ole automaattinen.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 2
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite c: alkuaineen Si vähentäminen edellyttää muita tiivistysmenetelmiä hapen poistamiseksi.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 3
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta.