← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

50CRMO4 — Materialuppgifter

Antal källposter: 7. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 50CRMO4 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 50CRMO4?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

50CrMo4 · DIN EN 10083-3-2007

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10083-3-2007
Placering i tabellen
Tabell3 samt anmärkning a–c
Fysisk sida i PDF
1、18

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7533–0.9733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5400–0.6733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5700–0.7100 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Mn0.5 ~ 0.8
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Villkor för kemisk sammansättning

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Verifieringsanmärkning

Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.

Tillåtna produktanalysavvikelser (får inte inkluderas i smältanalysgränserna)

DIN EN10083-3:2007-01 (baserad på EN10083-3:2006) · Tabell 4 samt noterna a/b, 7.1.2.2; produktanalys vid beställning enligt A.5 · PDF sid 11, 19, 55 · massandel wt%; avvikelser anges i procentenheter av massprocent

Den fullständiga standardtabellen för avvikelser gäller endast för element som angivits i originaltabellen för denna materialbeteckning samt för motsvarande halter/svavelintervall; den utvidgar inte intervall för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning

GrundämneSpecificerad högsta halt vid smältanalys wt%Negativ avvikelse i procentenheterPositiv avvikelse i procentenheterTillämpningsvillkor
C≤0.55-0.02+0.02Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Si≤0.40Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.03Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mn≤1.00-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
P≤0.025Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.005Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
S≤0.040Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.005Endast övre gräns för svavel är angiven; Not b:s fullständiga intervall 0.020–0.040% tillämpas inte
Cr≤2.00-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mo≤0.30-0.03+0.03Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Ni≤2.00-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
V≤0.25-0.02+0.02Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
B≤0.0050-0.0003+0.0003Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
S≤0.040-0.005+0.005Endast när smältanalysen i tabell 3 uttryckligen föreskriver hela intervallet S=0.020–0.040% (tabell 4 not b)

Detta är standardens fullständiga tabell över tillåtna analysavvikelser; den innebär inte att varje element är specificerat för denna materialbeteckning. Ej angivna element läggs inte till med stöd av tabellen. Symmetrisk avvikelse för samma smälta tillåts endast åt ett håll, uppåt eller nedåt. De angivna asymmetriska Pb-avvikelserna finns enbart i Pb-raden i EN10087 och överförs inte till andra standarder där Pb saknas. Intervallen för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning utvidgas inte automatiskt.

50CrMo4 · DIN 17200-1987

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN 17200-1987-03
Placering i tabellen
Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
Fysisk sida i PDF
1、2、15、16、17

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7533–0.9733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5400–0.6733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5700–0.7100 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Mn0.5 ~ 0.8
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7228; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7228; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Verifieringsanmärkning

1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat

50CrMo4 · EN 10250-3-1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10250-3-1999
Placering i tabellen
Tabell 1 och noter 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
Fysisk sida i PDF
6、8、9

Källdokument

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7533–0.9733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5400–0.6733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5700–0.7100 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Tillämpningsgränser

Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.

Verifieringsanmärkning

Tabell 1 med två sidor, 21 rader och fotnoter har kontrollerats visuellt; elementuppgifter och celler som återställts med separat teckensnittsmappning har jämförts med originaltabellens celler, med överensstämmande resultat.

50CrMo4 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Stänger, rör, ringar och förformade ämnen
Sammansättningens karaktär
Tillverkarens typiska/nominella värden, inte ett garanterat intervall
Förklaring av originalpostens status
Tillverkarens originaltext har verifierats
Dokumentutgåva
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Dokumenttitel
Produktkatalog från Ovako
Fysisk sida i PDF
66
Enhet
Tolkas som massfraktion (%) utifrån uppgifter från samma tillverkare; denna tabell anger inte uttryckligen någon enhet
Analystyp
Typisk kemisk analys
Tillverkare
Ovako

Källdokument

Kolekvivalent som referens

Tillverkarens typiska enstaka värden används endast som sammansättningsreferens, utan intervalluppskattning. De är inte garanterade standardvärden eller uppmätta smält-/partivärden. Formelns tillämplighet ska granskas med hänsyn till användning och process.

IIW / CEV: tillverkarens typiska/nominella enskilda värden visas endast som referens, kolekvivalent för standardintervall beräknas inte
Pcm (Ito–Bessyo): tillverkarens typiska/nominella enskilda värden visas endast som referens, kolekvivalent för standardintervall beräknas inte
CET: tillverkarens typiska/nominella enskilda värden visas endast som referens, kolekvivalent för standardintervall beräknas inte

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
CTypiskt/nominellt värde 0.51 (inte ett garanterat intervall)
SiTypiskt/nominellt värde 0.2 (inte ett garanterat intervall)
MnTypiskt/nominellt värde 0.7 (inte ett garanterat intervall)
CrTypiskt/nominellt värde 1.0 (inte ett garanterat intervall)
MoTypiskt/nominellt värde 0.2 (inte ett garanterat intervall)

Tillämpningsgränser

Ovako produktkatalog 2024, PDF-sida 66; tillverkarens typiska värden under rubriken Typical analysis, endast som sammansättningsreferens. Originalrubriken anger inte uttryckligen någon enhet; uppgifterna tolkas utifrån tillverkarens dokumentation som massfraktion %. Detta är inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet. De används inte för omvänd sökning mot gränsvärden eller för kolekvivalent. Tomma fält och poster där kolumnen Other endast anger ett grundämnesnamn fylls inte i som 0. Tillverkarkod: 528.

Villkorskrav

Verifieringsanmärkning

Originaltabellens 170 rader från 2021 har kontrollerats visuellt; motsvarande originalcellers värden för 2024 är oförändrade. Identifieringsskillnader hanteras genom separat kontroll. Rader med motstridiga värden för samma kod utesluts; värden blandas inte mellan kapitel.

Källanmärkning

Seghärdningsstål med medelhög kolhalt, lämpligt för induktionshärdning av ytan, tillgängligt som både IQ och BQ

50CrMo4 · EN ISO 683-2-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN ISO 683-2-2018
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7533–1.0000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5433–0.6933 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5700–0.7300 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

50CrMo4 · ISO 683-2-2016

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 683-2-2016
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7533–1.0000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5433–0.6933 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5700–0.7300 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

50CrMo4 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Sammansättningens karaktär
Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
Verifieringsstatus
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
Standardutgåva
DIN EN 10277:2018-09
Placering i tabellen
Informativ bilaga A.4
Fysisk sida i PDF
47
Enhet
Massfraktion wt%
Analystyp
Smältanalys (informativ referens)

Kolekvivalent som referens

Sammansättningen i standardens informativa bilaga är endast en referens. Normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Den används varken för beräkning av kolekvivalent från standardintervall eller för omvänd sammansättningssökning.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.46 ~ 0.54
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.

Villkor för kemisk sammansättning

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.

Villkorskrav

Verifieringsanmärkning

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group