← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

27MNCRB5-2 — Materiaalitiedot

Yhteensä 6 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 27MNCRB5-2 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 27MNCRB5-2?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

27MnCrB5-2 · DIN EN 10083-3-2007

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10083-3-2007
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4833–0.6533 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3140–0.4383 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3650–0.4700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.24 ~ 0.3
Mn1.1 ~ 1.4
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.3 ~ 0.6
B0.0008 ~ 0.005
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)

DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä

Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.

AlkuaineMääritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt%Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäPositiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäSoveltamisehdot
C≤0.55-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Si≤0.40Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn≤1.00-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
P≤0.025Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön
Cr≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo≤0.30-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
V≤0.25-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
B≤0.0050-0.0003+0.0003Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040-0.005+0.005Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b)

Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.

27MnCrB5-2 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
46
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.27 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 1.3 (ei taattu vaihteluväli)
CrTyypillinen/nimellisarvo 0.5 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF sivu 46; valmistajan Typical analysis tyypilliset arvot vain koostumusviitteeksi. Alkuperäinen taulukko-otsikko ei ilmoita yksikköä nimenomaisesti; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston mukaan. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei rajojen käänteishakuun tai hiiliekvivalenttiin. Tyhjiä kenttiä tai pelkkää alkuaineen nimeä Other ei täytetä arvolla 0. Valmistajan tunnukset: SB27M12CB, BCM 311.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Booriseostettu lämpökäsiteltävä teräs kulutusta kestäviin osiin, kuten ruoppaajan kauhoihin, auran teriin, ketjupyöriin, koneenosiin ja akseleihin. Soveltuu karkaisuun ja päästöön

Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

B

27MnCrB5-2 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
77
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.27 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 1.3 (ei taattu vaihteluväli)
CrTyypillinen/nimellisarvo 0.5 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 77; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: SB27M12CB.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Booriseostettu lämpökäsiteltävä teräs kulutusta kestäviin osiin, kuten ruoppaajan kauhoihin, auran teriin, ketjupyöriin, koneenosiin ja akseleihin

Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

B

27MnCrB5-2 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
79
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.27 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 1.3 (ei taattu vaihteluväli)
CrTyypillinen/nimellisarvo 0.5 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 79; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: SB27M12CB.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Booriseostettu lämpökäsiteltävä teräs kulutusta kestäviin osiin, kuten ruoppaajan kauhoihin, auran teriin, ketjupyöriin, koneenosiin ja akseleihin. Soveltuu karkaisuun ja päästöön.

Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

B

27MnCrB5-2 · EN ISO 683-2-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriseosteinen nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN ISO 683-2-2018
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
22
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4833–0.6800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3140–0.4583 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3650–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.24 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.3 ~ 0.6
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

27MnCrB5-2 · ISO 683-2-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriseosteinen nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-2-2016
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
22
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4833–0.6800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3140–0.4583 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3650–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.24 ~ 0.3
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.3 ~ 0.6
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group