27MNCRB5-2 — Materialeoplysninger
I alt 6 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 27MNCRB5-2 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 27MNCRB5-2?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
27MnCrB5-2 · DIN EN 10083-3-2007
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10083-3-2007
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.3 |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.3 ~ 0.6 |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleretTilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)
DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten
Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.
| Grundstof | Specificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt% | Negativ afvigelse i procentpoint | Positiv afvigelse i procentpoint | Anvendelsesbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b) |
- Tabel 4, note a: ±-afvigelser for samme smelte må kun gå over den øvre eller under den nedre grænse i én retning, aldrig i begge retninger samtidig.
- S normalt kun +0.005; kun for stål, hvor smelteanalysen udtrykkeligt angiver det fulde 0.020–0.040%-interval, tillader note b ±0.005; note b må ikke anvendes alene ud fra maksimalt S-indhold.
- 7.1.2.2 kræver, at produktanalyse specificeres ved bestilling og følger særskilt A.5; uden målte smelte-/partirapporter dokumenterer tabellen ikke det faktiske produkts overensstemmelse.
- A.5: én produktanalyse pr. smelte, kun for grundstoffer specificeret for den pågældende ståltype; prøveudtagning efter EN ISO14284, referenceanalysemetoder ved tvist efter de europæiske standarder i CR10261.
Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.
27MnCrB5-2 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borstål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 46
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.27 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.3 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 0.5 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 46; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkoder: SB27M12CB, BCM 311.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Borlegeret varmebehandlingsegnet stål til sliddele såsom graveskovle, plovskær, kædehjul, maskinkomponenter og aksler. Egnet til hærdning og anløbningKrav til øvrige grundstoffer
B27MnCrB5-2 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borstål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 77
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.27 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.3 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 0.5 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 77; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: SB27M12CB.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Borlegeret varmebehandlingsegnet stål til sliddele såsom graveskovle, plovskær, kædehjul, maskinkomponenter og akslerKrav til øvrige grundstoffer
B27MnCrB5-2 · Ovako produktkatalog CO-117 ENG 24:07 (2024)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger, rør, ringe og komponentemner
- Sammensætningens karakter
- Producentens typiske/nominelle værdier, ikke et garanteret interval
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
- Dokumenttitel
- Ovako Product Catalog
- PDF fysisk side
- 79
- Enhed
- Fortolket som massefraktion (%) efter dokumentation fra samme producent; tabellen angiver ikke enheden udtrykkeligt
- Analysetype
- Typisk sammensætningsanalyse
- Producent
- Ovako
Reference for kulstofækvivalent
Producentens typiske enkeltværdier bruges kun som sammensætningsreference uden intervalberegning; de er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | Typisk/nominel værdi 0.27 (ikke et garanteret interval) |
| Si | Typisk/nominel værdi 0.2 (ikke et garanteret interval) |
| Mn | Typisk/nominel værdi 1.3 (ikke et garanteret interval) |
| Cr | Typisk/nominel værdi 0.5 (ikke et garanteret interval) |
Anvendelsesgrænser
Ovako 2024 produktkatalog PDF, side 79; producentens Typical analysis typiske værdier, kun som sammensætningsreference. Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; den fortolkes som massefraktion % efter producentens dokumentation; hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; indgår ikke i grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalentberegning; tomme felter og Other, der kun angiver grundstofnavne, udfyldes ikke med 0. Producentkode: SB27M12CB.
Betingede krav
- Fodnote
- Enhedsangivelse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellens overskrift angiver ikke enheden udtrykkeligt; fortolket som massefraktion % efter producentens officielle sammensætningsdokumentation; wt% er ikke trykt direkte i denne tabel.
- Fodnote
- Typisk analyse
- Betingelser i originalteksten
- Alle tal er producentens typiske enkeltværdier, ikke øvre/nedre grænser eller målte smelte-/partiværdier; de bruges ikke til grænsebaseret omvendt søgning eller kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
- Fodnote
- Kvalitetsbetegnelse
- Betingelser i originalteksten
- * efter originalens kvalitetsbetegnelse angiver, at det ikke er en officiel EN-standardkvalitet, men kun navngivet efter EN10027-reglerne; dette afslutter ikke verifikationen af den citerede standards original og udgave.
Verifikationsbemærkninger
De 170 rækker i 2021-originaltabellen er visuelt kontrolleret; værdierne i de tilsvarende originale 2024-celler er uændrede, og genkendelsesforskelle vurderes særskilt; rækker med modstridende værdier for samme kode er udelukket, og værdier blandes ikke på tværs af kapitler.Kildenoter
Borlegeret varmebehandlingsegnet stål til sliddele såsom graveskovle, plovskær, kædehjul, maskinkomponenter og aksler. Egnet til hærdning og anløbning.Krav til øvrige grundstoffer
B27MnCrB5-2 · EN ISO 683-2-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borlegeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-2-2018
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.3 ~ 0.6 |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.27MnCrB5-2 · ISO 683-2-2016
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borlegeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-2-2016
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.3 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.3 ~ 0.6 |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.