← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

1145 — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 1145 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 1145?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

1145 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4583–0.5467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5517 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4617–0.5533 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4650–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07

Soveltamisrajat

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Koostumusehdot

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.1 ~ 0.2

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.15 ~ 0.35

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.2 ~ 0.4

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.3 ~ 0.6

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.

1145 · GB/T 3190—1996

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Alumiini ja alumiiniseokset
Alaluokka
Alumiini ja alumiiniseokset
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäistekstin tietue
Standardin painos
GB/T 3190—1996
Taulukon sijainti
Taulukko 1, kohdat 4.1–4.5 ja taulukon alaviitteet
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3、5、13

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
Cu≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mg≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Zn≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≥ 99.45 (ylärajaa ei ilmoitettu)
V≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.

Koostumusehdot

GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Vaatimus
    Si+Fe (GB/T 3190—1996, taulukko 1)
    Alkuainekertoimet
    Si
    1
    Fe
    1
    Alaraja
    Ei ilmoitettu
    Yläraja
    0.55
Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
  • Fe
  • Si
Lähteen puhtauslaskennan säännöt
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3
Puhtaus 99.00%–alle 99.90%
Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.010%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.0X%.
Puhtaus 99.90%–99.99%
Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.001%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.00X% ja summauksen jälkeen pyöristetään tarkkuuteen 0.0X%.
Pyöristyssäännöt
Standardin GB/T 8170 mukaan; puuttuvia alkuainearvoja ei saa käsitellä nollina eikä tavallista loppuosalaskentaa soveltaa suoraan.
Puhtaus vaatii teknisen tarkistuksen
Kyllä
Lähteen muita epäpuhtauksia koskevat vaatimukset
Muut epäpuhtaudet, yksittäin
0.03
Muut epäpuhtaudet vaativat teknisen tarkistuksen
Kyllä

1145 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4583–0.5467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5517 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4617–0.5533 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
IIW / CEV:0.5367–0.6567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4650–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.1 ~ 0.2

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.15 ~ 0.35

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.2 ~ 0.4

Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.04 ~ 0.07
Si0.3 ~ 0.6

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group