← Zpět na předchozí stranuKatalog značek materiálů

20MNCR5 — Údaje o materiálu

Počet zdrojových záznamů: 5. Různé normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně; stejná značka materiálu neznamená přímou zaměnitelnost materiálů.

Hmotnostní podíly a typy analýz se řídí vysvětlením u každého zdroje. Chybějící údaje se nepovažují za 0; typické hodnoty výrobce, hodnoty zaručené normou a naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky se nesmějí směšovat. Pro výpočty a výběr podmínek otevřete nástroj pro výběr materiálu.

Otevřít výběr podmínek, porovnání a nástroj pro uhlíkový ekvivalent pro 20MNCR5 →

Posouzení požadavků na materiál

Hledáte materiál 20MNCR5?

Nenašli jste materiál v našem katalogu? Zašlete nám své požadavky. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.

Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.

Prohlédnout výrobky a možnosti zpracování

20MnCr5 · DIN EN 10084-2008

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
DIN EN 10084-2008
Umístění v tabulce
Tabulka 3, poznámky a–d

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5533–0.7133 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2750–0.3683 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3300–0.4250 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.17 ~ 0.22
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr1.0 ~ 1.3

Meze použitelnosti

Hmotnostní podíly tavbové analýzy wt%; obálka DIN EN10084:2008-06 výslovně označuje německé vydání EN10084:2008, tabulka 3 používá tento původní text. Malé úchylky složení při požadavku na prokalitelnost podle poznámky b se ověřují samostatně podle tabulky 4 a příslušných podmínek, bez rozšíření výchozího rozsahu; P/S toto rozšíření nemají. Poznámka c dovoluje poptat vyšší S (přibližně do 0.10%) nebo přídavek Pb pro lepší obrobitelnost; v prvním případě lze maximum Mn zvýšit o 0.15 procentního bodu. Skutečné dohodnuté hodnoty nejsou uvedeny a svévolně se nedoplňují ani automaticky nepoužívají. Poznámka d: Bor v této tabulce zlepšuje houževnatost zakalené oblasti, originál výslovně uvádí, že neslouží ke zvýšení prokalitelnosti. Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby; nestanovené není nula. Dodací norma cementačních ocelí nepotvrzuje vhodnost všech stavů pro pěchování za studena; mechanické vlastnosti, tvrdost a prokalitelnost se ověřují samostatně.

Podmínky složení

Tavbová analýza v hmotnostních podílech wt%; obálka DIN EN10084:2008-06 výslovně uvádí německé vydání EN10084:2008 a tabulka 3 používá tento originál. / Malé úchylky složení při požadavku na prokalitelnost podle poznámky b je nutné ověřit zvlášť podle tabulky 4 a podmínek; výchozí rozsah se nerozšiřuje a pro P/S toto uvolnění neplatí. / Podle poznámky c lze poptat lepší obrobitelnost vyšším S (přibližně do 0.10%) nebo Pb; v prvním případě lze horní mez Mn zvýšit o 0.15 procentního bodu. Skutečné dohodnuté hodnoty nejsou uvedeny a svévolně se nedoplňují ani automaticky nepoužívají. / Poznámka d: bór v této tabulce zlepšuje houževnatost zakalené oblasti; originál uvádí, že není určen ke zvýšení prokalitelnosti. / Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat (kromě dokončení tavby); nestanovené obsahy nejsou nula. / Norma dodání cementačních ocelí neznamená vhodnost všech stavů pro pěchování za studena; mechanické vlastnosti, tvrdost a prokalitelnost ověřit zvlášť.

Vysvětlení ověření

Tabulka 3 německého originálu a poznámky pod čarou byly ověřeny

Prokalitelnost podle Jominyho zkoušky (podmíněný požadavek)

EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, obálka výslovně uvádí německé vydání EN 10084:2008 · tabulky 5/6/8/9; 7.1.2 a 8.2.2 · strany 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23 souboru PDF

+H, běžné pásmo prokalitelnosti (7.1.2; pro legované oceli této normy platí, není-li dohodnuto jinak)

Teplota podle podmínek Jominyho zkoušky prokalitelnosti 870 (zdrojový soubor neuvádí toleranci) °C; nejde o doporučení pro výrobní tepelné zpracování.

Vzdálenost od kaleného čela (mm)Dolní mez (HRC)Horní mez (HRC)
1.54149
33949
53648
73346
93043
112842
132641
152539
202337
252135
30Není stanoveno, nelze považovat za 034
35Není stanoveno, nelze považovat za 033
40Není stanoveno, nelze považovat za 032

+HH, zúžené pásmo prokalitelnosti (tabulka 6, nutná dohoda při poptávce a objednání)

Teplota podle podmínek Jominyho zkoušky prokalitelnosti 870 (zdrojový soubor neuvádí toleranci) °C; nejde o doporučení pro výrobní tepelné zpracování.

Vzdálenost od kaleného čela (mm)Dolní mez (HRC)Horní mez (HRC)
1.54449
34249
54048
73746
93443
113342
133141
153039
202837
252635
302534
352433
402332

+HL, zúžené pásmo prokalitelnosti (tabulka 6, nutná dohoda při poptávce a objednání)

Teplota podle podmínek Jominyho zkoušky prokalitelnosti 870 (zdrojový soubor neuvádí toleranci) °C; nejde o doporučení pro výrobní tepelné zpracování.

Vzdálenost od kaleného čela (mm)Dolní mez (HRC)Horní mez (HRC)
1.54146
33946
53644
73342
93039
112837
132636
152534
202332
252130
30Není stanoveno, nelze považovat za 029
35Není stanoveno, nelze považovat za 028
40Není stanoveno, nelze považovat za 027

20MnCr5 · ISO 683-18-1996

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Legovaná ocel
Podkategorie
Ocel k cementování
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
ISO 683-18-1996
Umístění v tabulce
Tabulka3 a poznámky pod čarou 1–5; 7.2.2.1–7.2.2.2
Fyzická strana PDF
6、11、12、13

Zdrojový dokument

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.5533–0.7233 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2800–0.3783 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.3300–0.4350 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.17 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.4
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr1.0 ~ 1.3

Meze použitelnosti

ISO 683-18:1996, výrobky z lesklé nelegované a nízkolegované oceli; tabulka 3, tavbová analýza cementačních ocelí, hmotnostní podíly wt%. Nejde o potvrzení složení podle vydání 2014. Zdrojem je veřejný výňatek oficiálního vydání o 13 stranách; byly získány všechny řádky složení tabulky 3 a jejích 5 poznámek pod čarou. Nebyly získány úchylky výrobkové analýzy tabulky 4, údaje prokalitelnosti tabulky 7/8 ani složení zušlechťovaných ocelí kapitoly 8; úplné ověření normy se nepotvrzuje. Zobrazuje se základní rozsah běžných značek z tabulky 3. Při předepsané prokalitelnosti dovoluje poznámka 1 omezené úchylky kromě P/S, u C nejvýše ±0.01%, u ostatních prvků je nutné ověřit tabulku 4. Bez tabulky 4 se rozsahy automaticky nerozšiřují ani nepoužívají pro přejímku značek H. Na požádání lze obrobitelnost zlepšit přídavkem olova nebo řízením tvaru sulfidů; hodnota olova není stanovena, nedoplňuje se nulou ani odhadem rozsahu. Jiné cementační oceli viz ISO 683-11:1987; odlišné přípony názvů vydání 2014 se automaticky nepovažují za stejnou značku vydání 1996. Při poptávce a objednání lze dohodnout nižší Si s ohledem na mechanické vlastnosti; zobrazuje se základní rozsah tabulky 3, bez svévolného zrušení dolní meze Si. Neuvedené prvky nejsou nula; bez souhlasu odběratele se nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby, a musí se zabránit přenosu prvků zhoršujících vlastnosti například ze šrotu. 7.2.2.1 stanoví tabulku 3 pro tavbovou analýzu; úchylky výrobkové analýzy jsou v nezískané tabulce 4. 5.1.2 požaduje uklidněnou ocel. Podmínky žíhání na globulární karbidy pro pěchování / protlačování za studena samostatně upravuje ISO4954; samotné složení nepotvrzuje vhodnost pro pěchování za studena.

Podmínky složení

ISO 683-18:1996, lesklé výrobky z nelegované a nízkolegované oceli, tabulka 3, tavbová analýza cementačních ocelí v hmotnostních podílech wt%; nejde o potvrzení složení vydání 2014. / Zdroj je veřejný výňatek oficiálního vydání o 13 stranách; získány úplné řádky složení tabulky 3 a 5 poznámek. Nezískány tabulka 4 výrobkových úchylek, tabulky 7/8 prokalitelnosti ani složení zušlechťovaných ocelí z kapitoly 8, nelze předpokládat ověření celé normy. / Nyní se zobrazuje běžný rozsah značek tabulky 3. Při předepsané prokalitelnosti dovoluje poznámka 1 omezené úchylky kromě P/S, pro C nejvýše ±0.01%, jiné prvky podle tabulky 4; bez tabulky 4 se rozsahy automaticky neuvolňují ani nepoužívají k přejímce značek H. / Na požadavek lze zlepšit obrobitelnost přidáním olova nebo řízením tvaru sulfidů; hodnota olova není stanovena a nedoplňuje se nulou ani svévolným rozsahem. / Další cementační oceli viz ISO 683-11:1987; různé přípony vydání 2014 se automaticky nepovažují za stejnou značku vydání 1996. / Nižší Si lze dohodnout při poptávce a objednání s ohledem na mechanické vlastnosti; nyní platí základní rozsah tabulky 3 a dolní mez Si se svévolně neruší. / Neuvedené prvky nejsou nula; bez souhlasu odběratele se nesmějí záměrně přidávat (kromě dokončení tavby) a je nutné zabránit zanesení prvků ze šrotu apod., které by poškodily vlastnosti. / 7.2.2.1 stanoví tabulku 3 pro tavbovou analýzu; výrobkové úchylky jsou v nezískané tabulce 4. 5.1.2 vyžaduje uklidněnou ocel. Žíhání na sferoidizaci karbidů pro pěchování / protlačování za studena pokrývá zvlášť ISO4954; samotné složení neprokazuje vhodnost pro pěchování za studena.

Vysvětlení ověření

Úplné řádky, sloučené buňky a poznámky pod čarou tabulky 3 veřejně dostupného výňatku oficiálního vydání byly jednotlivě vizuálně ověřeny; potvrzuje se pouze tavbové složení běžných značek.

20MnCr5 · Katalog výrobků Ovako CO-117 ENG 24:07 (2024)

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Legovaná ocel
Podkategorie
Legovaná ocel
Forma materiálu
Tyče, trubky, kroužky a předtvary
Charakter údajů o složení
Typické / jmenovité hodnoty výrobce, nikoli zaručený rozsah
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text výrobce byl ověřen
Vydání dokumentu
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Název dokumentu
Produktový katalog Ovako
Fyzická strana PDF
43
Jednotka
Podle údajů téhož výrobce interpretováno jako hmotnostní podíl (%); tato tabulka jednotku výslovně neuvádí
Typ analýzy
Typická analýza složení
Výrobce
Ovako

Zdrojový dokument

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Typické jednotlivé hodnoty výrobce slouží pouze jako podklad pro složení, nikoli pro odhad rozsahu. Nejde o hodnoty zaručené normou ani naměřené hodnoty tavby a dávky; použitelnost vzorce je nutné přezkoumat podle účelu a technologického postupu.

IIW / CEV: Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá
CET: Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
CTypická / jmenovitá hodnota 0.2 (nejde o zaručený rozsah)
SiTypická / jmenovitá hodnota 0.2 (nejde o zaručený rozsah)
MnTypická / jmenovitá hodnota 1.3 (nejde o zaručený rozsah)
CrTypická / jmenovitá hodnota 1.2 (nejde o zaručený rozsah)

Meze použitelnosti

Produktový katalog Ovako 2024, strana 43 souboru PDF; typické hodnoty výrobce „Typical analysis“, pouze jako orientační složení. Původní záhlaví výslovně neuvádí jednotku; vykládá se podle údajů výrobce jako hmotnostní podíly %. Nejde o hodnoty zaručené normou ani skutečně naměřené hodnoty tavby a dávky. Nepoužívá se pro reverzní vyhledávání podle mezí ani uhlíkový ekvivalent. Prázdná pole a pouze názvy prvků v „Other“ se nedoplňují hodnotou 0. Kódy výrobce: 236, 4326.

Podmíněné požadavky

Vysvětlení ověření

Původní tabulka 2021 s 170 řádky byla vizuálně ověřena. Hodnoty odpovídajících původních buněk 2024 se nezměnily; rozdíly rozpoznávání je nutné přezkoumat samostatně. Řádky s rozpornými hodnotami pro stejné označení byly vyloučeny a hodnoty se nesměšují mezi kapitolami.

Poznámky ke zdroji

Pro malé převodové součásti, střední tvrdost jádra.

20MnCr5 · Katalog výrobků Ovako CO-117 ENG 24:07 (2024)

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Legovaná ocel
Podkategorie
Legovaná ocel
Forma materiálu
Tyče, trubky, kroužky a předtvary
Charakter údajů o složení
Typické / jmenovité hodnoty výrobce, nikoli zaručený rozsah
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text výrobce byl ověřen
Vydání dokumentu
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Název dokumentu
Produktový katalog Ovako
Fyzická strana PDF
66
Jednotka
Podle údajů téhož výrobce interpretováno jako hmotnostní podíl (%); tato tabulka jednotku výslovně neuvádí
Typ analýzy
Typická analýza složení
Výrobce
Ovako

Zdrojový dokument

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Typické jednotlivé hodnoty výrobce slouží pouze jako podklad pro složení, nikoli pro odhad rozsahu. Nejde o hodnoty zaručené normou ani naměřené hodnoty tavby a dávky; použitelnost vzorce je nutné přezkoumat podle účelu a technologického postupu.

IIW / CEV: Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá
Pcm (Ito–Bessyo): Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá
CET: Typické / jmenovité jednotlivé hodnoty výrobce jsou uvedeny pouze pro orientaci; uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
CTypická / jmenovitá hodnota 0.2 (nejde o zaručený rozsah)
SiTypická / jmenovitá hodnota 0.2 (nejde o zaručený rozsah)
MnTypická / jmenovitá hodnota 1.3 (nejde o zaručený rozsah)
CrTypická / jmenovitá hodnota 1.2 (nejde o zaručený rozsah)

Meze použitelnosti

Katalog výrobků Ovako 2024, strana 66 souboru PDF; typické hodnoty výrobce označené „Typical analysis“, pouze jako podklad pro složení. Původní záhlaví jednotku výslovně neuvádí; podle údajů výrobce se interpretuje jako hmotnostní podíl %. Nejde o hodnoty zaručené normou ani naměřené hodnoty tavby a dávky; nepoužívají se pro reverzní vyhledávání podle mezí ani pro uhlíkový ekvivalent. Prázdné položky ani samotné názvy prvků v poli „Other“ neopravňují k doplnění 0. Kód výrobce: 236.

Podmíněné požadavky

Vysvětlení ověření

Původní tabulka 2021 s 170 řádky byla vizuálně ověřena. Hodnoty odpovídajících původních buněk 2024 se nezměnily; rozdíly rozpoznávání je nutné přezkoumat samostatně. Řádky s rozpornými hodnotami pro stejné označení byly vyloučeny a hodnoty se nesměšují mezi kapitolami.

Poznámky ke zdroji

Pro malé převodové součásti, střední tvrdost jádra, dostupná jako IQ

20MnCr5 · DIN EN 10277:2018-09

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit, pouze pro orientaci

Kategorie materiálu
Legovaná ocel
Podkategorie
Legovaná ocel
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Charakter údajů o složení
Tavbová analýza z informativní přílohy, pouze pro orientaci
Stav ověření
Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit
Vydání normy
DIN EN 10277:2018-09
Umístění v tabulce
Informativní příloha A.3
Fyzická strana PDF
45
Jednotka
Hmotnostní podíl wt%
Typ analýzy
Tavbová analýza (informativní podklad)

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Složení z informativní přílohy normy slouží pouze pro orientaci; závazné normativní složení a vydání zbývá ověřit. Uhlíkový ekvivalent pro rozsah podle normy se nepočítá a zdroj se nepoužívá pro reverzní vyhledávání podle složení.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.17 ~ 0.22
Si0.15 ~ 0.4
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Cr1.0 ~ 1.3
Cu≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena a slouží pouze pro orientaci. Článek 7.1.2 hlavního textu požaduje stanovení chemického složení podle odkazované normy; závazné normativní složení a příslušné vydání stále zbývá ověřit. Údaje se nesmějí použít jako záruka při dodání, pro posouzení při reverzním vyhledávání ani jako podklad uhlíkového ekvivalentu pro rozsah podle normy.

Podmínky složení

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena, pouze pro referenci; hlavní text 7.1.2 vyžaduje určit chemické složení podle citovaných norem. Normativní složení a příslušné vydání nadále čekají na ověření. Nelze použít jako záruku dodání, podklad rozhodnutí při zpětném vyhledávání ani pro uhlíkový ekvivalent z normových rozsahů. / Poznámka b: zvýšení S přibližně na 0.10% nebo přidání Pb vyžaduje poptávku; při zvýšení S lze horní mez Mn zvýšit o 0.15%, nikoli automaticky. / Poznámka c: snížení Si vyžaduje jiný způsob dezoxidace. / Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat.

Podmíněné požadavky

Vysvětlení ověření

Původní tabulka informativní přílohy byla ověřena a slouží pouze pro orientaci. Článek 7.1.2 hlavního textu požaduje stanovení chemického složení podle odkazované normy; závazné normativní složení a příslušné vydání stále zbývá ověřit. Údaje se nesmějí použít jako záruka při dodání, pro posouzení při reverzním vyhledávání ani jako podklad uhlíkového ekvivalentu pro rozsah podle normy.
WhatsApp Technický dotaz →
Použití obrázků a obsahu · Creation Group