← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

X2CRNIMON17-13-3 — Materialuppgifter

Antal källposter: 15. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för X2CRNIMON17-13-3 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet X2CRNIMON17-13-3?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10263-5-2001

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Rostfritt stål
Underkategori
Austenitiskt rostfritt stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-5-2001
Placering i tabellen
Tabell 2 och anmärkningar a–e; tabell 3 används endast som underlag för avvikelser
Fysisk sida i PDF
1、8、9

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Faktisk källa: DIN EN 10263-5:2002-02; tysk adoption av EN 10263-5:2001, PDF s. 8 tabell 2 och fotnot a–e. / Förvalda smältanalysvärden i wt%; produktanalysavvikelser styrs separat av tabell 3 och läggs inte till de förvalda smältanalysintervallen. / Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens godkännande (med undantag för det som krävs vid slutbehandling av smältan); residualelement får inte försämra egenskaper eller användning. / Denna äldre utgåva använder inte 2017-utgåvans villkorliga svavelbestämmelser; kopiera inte nyare alternativ för skärbarhet/svetsning/polering. / För Ti-stabiliserade stålsorter, verifiera 5×C≤Ti≤0.70% utifrån uppmätt C; tillämpa inte detta villkor på stålsorter utan Ti. / Standarden täcker kallstukning/kallextrudering; faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper kräver fortfarande bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

Den faktiskt använda utgåvan är DIN EN10263-5:2002-02, tysk fastställelse av EN10263-5:2001, PDF-sida 8, tabell 2 och anmärkningarna a–e. / Ordinarie sammansättning avser smältanalys i wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 3 och läggs inte till smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; resthalter får inte försämra egenskaper eller användning. / Den äldre tabellen använder inte 2017 års svavelvillkor uppdelade efter användning. Nyare alternativ för skärande bearbetning, svetsning och polering kopieras inte. / För Ti-stabiliserade stålsorter gäller 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat med uppmätt C; detta tillämpas inte på stålsorter utan Ti. / Standarden gäller kallstukning och kallextrudering, men faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper måste fortfarande bekräftas.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda värden för smältanalys enligt tabell 2 i den äldre utgåvan

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av den äldre utgåvans omslag, samtliga 19 materialbeteckningar i tabell 2 och fotnoterna

X2CrNiMoN17-13-3 · ISO 4954

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Rostfritt stål
Underkategori
Rostfritt stål
Produktform
Valstråd för kallstukning
Förklaring av originalpostens status
Källutgåva identifierad; verifiering av sammansättning återstår att slutföra
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell D.2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni10.5 ~ 13
Mo2.5 ~ 3
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.

Villkor för kemisk sammansättning

ISO 4954:2018, tabell D.2 avser smältanalys. Enstaka värden är övre gränser; streck betyder inte noll. / Produktanalysavvikelser enligt standardens tabell 2/3 redovisas separat och utvidgar inte direkt smältsammansättningsintervall. / Ej angivna element tillsätts inte avsiktligt utan köparens samtycke, utom för avslutande moment i smältframställningen.

Verifieringsanmärkning

Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.Visa motsvarande produkt →

X2CrNiMoN17-13-3 · ISO 4954-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Rostfritt stål
Underkategori
Rostfritt stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell D.2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni10.5 ~ 13
Mo2.5 ~ 3
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

ISO 4954:2018, tabell D.2 avser smältanalys. Enstaka värden är övre gränser; streck betyder inte noll. Produktanalysavvikelser enligt standardens tabell 2/3 redovisas separat och utvidgar inte direkt smältsammansättningsintervall. Ej angivna element tillsätts inte avsiktligt utan köparens samtycke, utom för avslutande moment i smältframställningen.

Villkor för kemisk sammansättning

ISO 4954:2018, tabell D.2 avser smältanalys. Enstaka värden är övre gränser; streck betyder inte noll. / Produktanalysavvikelser enligt standardens tabell 2/3 redovisas separat och utvidgar inte direkt smältsammansättningsintervall. / Ej angivna element tillsätts inte avsiktligt utan köparens samtycke, utom för avslutande moment i smältframställningen.

Verifieringsanmärkning

Tabell D.2 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10263-5-2017

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-5-2017
Placering i tabellen
Tabell 3 och fotnoter a–e

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser enligt tabell 4 används separat. Svavelvillkor för skärbarhet, svetsning och polering i tabell 3, not b behålls separat och tvingas inte att gälla samtidigt. Ti-stabiliserade beteckningar kräver 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat gemensamt mot uppmätta C/Ti. Standarden avser rostfritt stål för kallstukning och kallextrudering. Leveranstillstånd/dimensioner/yta/mekaniska egenskaper måste fortfarande bekräftas separat. Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet får inte beräknas som noll.

Villkor för kemisk sammansättning

Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser enligt tabell 4 används separat. Svavelvillkor för skärbarhet, svetsning och polering i tabell 3, not b behålls separat och tvingas inte att gälla samtidigt. Ti-stabiliserade beteckningar kräver 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat gemensamt mot uppmätta C/Ti. Standarden avser rostfritt stål för kallstukning och kallextrudering. Leveranstillstånd/dimensioner/yta/mekaniska egenskaper måste fortfarande bekräftas separat. Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet får inte beräknas som noll.

Originalpost för villkorsgren

Förvald sammansättning enligt tabell 3

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Verifieringsanmärkning

Tabell 3 och fotnoter i den engelska originaltexten har kontrollerats

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10269-2013

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10269-2013
Placering i tabellen
Tabell 1 och anmärkningar a–c

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22

Tillämpningsgränser

Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.

Villkor för kemisk sammansättning

Smältanalys som massfraktion wt%; produktanalysavvikelser i tabell 2 kontrolleras separat. / Svavelöverenskommelsen i tabell 1, not b gäller endast beteckningar markerade b. Ordinarie intervall och alternativ för skärbarhet/svetsbarhet hålls åtskilda. / Standarden omfattar stål och nickellegeringar för fästelement vid höga och låga temperaturer; alla beteckningar eller leveranstillstånd kan inte automatiskt anses lämpliga för kallstukning. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom vad smältframställningen kräver. Ej föreskrivet behandlas inte som noll.

Verifieringsanmärkning

Kontroll av tabell 1 och fotnoter i den engelska originaltexten

X2CrNiMoN17-13-3 · NF EN 10269-1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
NF EN 10269-1999
Placering i tabellen
Tabell 1 samt anmärkning 1/2
Fysisk sida i PDF
23

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvald S≤.030% enligt tabell 1
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Rekommenderat S .015–.030% för förbättrad skärbarhet
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

Tillämpningsgränser

Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.

Villkor för kemisk sammansättning

Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. / Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. / Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. / Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.

Originalpost för villkorsgren

Förvald S≤.030% enligt tabell 1

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

Rekommenderat S .015–.030% för förbättrad skärbarhet

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Värden och noter i NF-originalets tabell 1 har kontrollerats visuellt

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10269-2006

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Referens till historisk utgåva
Standardutgåva
NF EN 10269-1999
Placering i tabellen
Tabell 1 samt anmärkning 1/2
Fysisk sida i PDF
23

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvald S≤.030% enligt tabell 1
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Rekommenderat S .015–.030% för förbättrad skärbarhet
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

Tillämpningsgränser

Visad kemisk sammansättning kommer för närvarande från originalet NF EN 10269-1999; originalposten anger EN 10269-2006. Originaltexten för den senare utgåvan saknas ännu och utgåvornas skillnader har inte bekräftats. Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer; sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.

Villkor för kemisk sammansättning

Originalets omslag anger NF EN10269, november 1999; tabell 1 anger smältanalys i massandelar %. / Anmärkning 2 till tabell 1: S .015–.030% är ett rekommenderat intervall för förbättrad skärbarhet och ersätter inte den ordinarie övre gränsen. 42CrMo4 saknar markering för denna anmärkning och omfattas inte av den. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält är inte noll. / Standarden gäller stål och nickellegeringar för fästelement vid höga eller låga temperaturer. Sammansättningen ensam styrker inte tillgång till tråd för kallstukning eller lämplighet för formning. / Avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt tabell 2 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall; svavelgränser från 2013 års utgåva används inte.

Originalpost för villkorsgren

Förvald S≤.030% enligt tabell 1

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

Rekommenderat S .015–.030% för förbättrad skärbarhet

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
Cr16.5 ~ 18.5
Ni11 ~ 14
N0.12 ~ 0.22
Mo2.5 ~ 3

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Den nuvarande kemiska sammansättningen är transkriberad från originaltexten i NF EN 10269-1999; originalposten anger EN 10269-2006; originaltexten för denna utgåva saknas fortfarande och skillnader mellan utgåvorna har inte bekräftats.

X2CrNiMoN17-13-3 · DIN EN 10263-5-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-5-2002
Placering i tabellen
Tabell 2 och anmärkningar a–e; tabell 3 används endast som underlag för avvikelser
Fysisk sida i PDF
1、8、9

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Faktisk källa: DIN EN 10263-5:2002-02; tysk adoption av EN 10263-5:2001, PDF s. 8 tabell 2 och fotnot a–e. / Förvalda smältanalysvärden i wt%; produktanalysavvikelser styrs separat av tabell 3 och läggs inte till de förvalda smältanalysintervallen. / Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens godkännande (med undantag för det som krävs vid slutbehandling av smältan); residualelement får inte försämra egenskaper eller användning. / Denna äldre utgåva använder inte 2017-utgåvans villkorliga svavelbestämmelser; kopiera inte nyare alternativ för skärbarhet/svetsning/polering. / För Ti-stabiliserade stålsorter, verifiera 5×C≤Ti≤0.70% utifrån uppmätt C; tillämpa inte detta villkor på stålsorter utan Ti. / Standarden täcker kallstukning/kallextrudering; faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper kräver fortfarande bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

Den faktiskt använda utgåvan är DIN EN10263-5:2002-02, tysk fastställelse av EN10263-5:2001, PDF-sida 8, tabell 2 och anmärkningarna a–e. / Ordinarie sammansättning avser smältanalys i wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 3 och läggs inte till smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; resthalter får inte försämra egenskaper eller användning. / Den äldre tabellen använder inte 2017 års svavelvillkor uppdelade efter användning. Nyare alternativ för skärande bearbetning, svetsning och polering kopieras inte. / För Ti-stabiliserade stålsorter gäller 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat med uppmätt C; detta tillämpas inte på stålsorter utan Ti. / Standarden gäller kallstukning och kallextrudering, men faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper måste fortfarande bekräftas.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda värden för smältanalys enligt tabell 2 i den äldre utgåvan

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av den äldre utgåvans omslag, samtliga 19 materialbeteckningar i tabell 2 och fotnoterna

X2CrNiMoN17-13-3 · DIN EN 10263-5-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-5-2002
Placering i tabellen
Tabell 2 och anmärkningar a–e; tabell 3 används endast som underlag för avvikelser
Fysisk sida i PDF
1、8、9

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Faktisk källa: DIN EN 10263-5:2002-02; tysk adoption av EN 10263-5:2001, PDF s. 8 tabell 2 och fotnot a–e. / Förvalda smältanalysvärden i wt%; produktanalysavvikelser styrs separat av tabell 3 och läggs inte till de förvalda smältanalysintervallen. / Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens godkännande (med undantag för det som krävs vid slutbehandling av smältan); residualelement får inte försämra egenskaper eller användning. / Denna äldre utgåva använder inte 2017-utgåvans villkorliga svavelbestämmelser; kopiera inte nyare alternativ för skärbarhet/svetsning/polering. / För Ti-stabiliserade stålsorter, verifiera 5×C≤Ti≤0.70% utifrån uppmätt C; tillämpa inte detta villkor på stålsorter utan Ti. / Standarden täcker kallstukning/kallextrudering; faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper kräver fortfarande bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

Den faktiskt använda utgåvan är DIN EN10263-5:2002-02, tysk fastställelse av EN10263-5:2001, PDF-sida 8, tabell 2 och anmärkningarna a–e. / Ordinarie sammansättning avser smältanalys i wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 3 och läggs inte till smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; resthalter får inte försämra egenskaper eller användning. / Den äldre tabellen använder inte 2017 års svavelvillkor uppdelade efter användning. Nyare alternativ för skärande bearbetning, svetsning och polering kopieras inte. / För Ti-stabiliserade stålsorter gäller 5×C≤Ti≤0.70%, kontrollerat med uppmätt C; detta tillämpas inte på stålsorter utan Ti. / Standarden gäller kallstukning och kallextrudering, men faktisk leverans, dimensioner, leveranstillstånd och egenskaper måste fortfarande bekräftas.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda värden för smältanalys enligt tabell 2 i den äldre utgåvan

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av den äldre utgåvans omslag, samtliga 19 materialbeteckningar i tabell 2 och fotnoterna

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10088-1-2005

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10088-1-2005
Placering i tabellen
Tabell 4 och fortsättning; not a–e; alla 50 austenitiska korrosionsbeständiga stålsorter
Fysisk sida i PDF
1、3、11、12

Källdokument

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Tillämpningsgränser

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av samtliga 50 rader och fotnoter i den officiella originaltextens tabell 4; undantag för Cu-fält som är tomma i originalet

X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10088-1-2005

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10088-1-2005
Placering i tabellen
Tabell 4 och fortsättning; not a–e; alla 50 austenitiska korrosionsbeständiga stålsorter
Fysisk sida i PDF
1、3、11、12

Källdokument

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Tillämpningsgränser

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av samtliga 50 rader och fotnoter i den officiella originaltextens tabell 4; undantag för Cu-fält som är tomma i originalet

X2CrNiMoN17-13-3 · NF EN 10088-1-2005

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Det tillämpade standardunderlaget för sammansättningen har verifierats
Standardutgåva
EN 10088-1-2005
Placering i tabellen
Tabell 4 och fortsättning; not a–e; alla 50 austenitiska korrosionsbeständiga stålsorter
Fysisk sida i PDF
1、3、11、12

Källdokument

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering
IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Tillämpningsgränser

NF EN 10088-1:2005 antar EN 10088-1:2005 (EN 10088-1-2005); se dataunderlag för faktisk källa till sammansättning och tabellnummer. EN10088-1:2005 Tabell 4 och dess fortsättning, smältanalys wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan PDF 11/12 samtliga 50 materialbeteckningar och fotnoter. ; Not a: Element som inte listas ska inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (undantaget tillsatser för att slutföra smältningen); blanka fält fylls inte med noll. ; Not b: För materialbeteckningar markerade med b ska S väljas separat enligt långprodukter respektive egenskaper; den höjda Ni-övre gränsen baserat på särskilda skäl i Not d gäller endast de listade stålsorterna och kan inte generaliseras till alla materialbeteckningar. ; Not c: För kallstuknings/kallextruderingsändamål Cu max 1.0%; denna villkorliga väg tillhandahålls endast för materialbeteckningar där Cu var blank i originaltabellen; befintliga Cu-legeringsintervall ska behålla sina originalvärden, och deras Cu-undantag har inte automatiskt skrivits om. ; Kopplingarna Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; om ingen N-övre gräns listas, fyll inte med noll. ; Not e behåller den ursprungliga historiska varningen om hudkontaktregler för högsvavligt automatstål; 2005 års text används inte för att hävda nuvarande efterlevnad. ; De listade sammansättningarna och Cu-undantaget för kallstukning bevisar inte självständigt materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leveransförmåga; mekaniska egenskaper och produktstandarder kräver separat verifiering; nationell fastställelse av standarden innebär inte automatiskt ekvivalens.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 4 med fortsättning i EN10088-1:2005, smältanalys i wt%, förhandsvisning av den officiella SIST-utgåvan på PDF-sidorna 11/12 med alla 50 stålsorter och fotnoter. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; tomma fält fylls inte med noll. Anmärkning b: för b-markerade stålsorter väljs S separat efter långprodukt och egenskapskrav; anmärkning d medger höjd övre Ni-gräns av särskilda skäl endast för angivna stålsorter, inte för alla. Anmärkning c: vid kallstukning/kallextrudering högst Cu 1.0%. Detta villkorsalternativ erbjuds här endast för stålsorter med tomt Cu-fält i originaltabellen. Befintliga Cu-legeringsintervall behålls och deras Cu-undantag skrivs inte automatiskt om. De kopplade kraven Ti≥5C/Nb≥10C och Ti≥8(C+N) behålls; ej angiven övre N-gräns fylls inte med noll. Anmärkning e: originalets varning om hudkontaktregler för svavelrikt automatstål behålls som historisk uppgift; texten från 2005 används inte för att påstå aktuell regelefterlevnad. Förteckningens sammansättning och Cu-undantaget för kallstukning styrker inte ensamma materialets övergripande kallstukningsegenskaper eller företagets leverans. Mekaniska egenskaper och produktstandarder kontrolleras separat; nationella fastställelser är inte automatiskt likvärdiga.

Originalpost för villkorsgren

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; Cu-undantaget för kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Förvalda svavelkrav; förvalda Ni-villkor; anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Förvalda svavelkrav; anmärkning d: Ni höjs med 1% räknat i procentenheter vid särskilda villkor för låg magnetisk permeabilitet/bearbetning med mera. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: S≤.030 för långprodukter/ståltråd med mera; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens krav på Cu gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.030 gäller för långprodukter, ståltråd etc.; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för skärande bearbetning .015–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .015–.030 rekommenderas för skärbarhet; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.015 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för svetsning .008–.030; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S .008–.030 rekommenderas för svetsning; Fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika förhållanden såsom låg permeabilitet, bearbetning etc.; Fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S0.008 ~ 0.03
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Cu-undantaget för kallstukning har inte valts; originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0

Anmärkning b: rekommenderad S-halt för polering ≤.015; förvalda Ni-villkor. Anmärkning c anger Cu≤1.0% vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; undantaget för Cu vid kallstukning har inte valts, originaltabellens Cu-krav gäller

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0

Fotnot b: S≤.015 rekommenderas för polering; fotnot d: den övre Ni-gränsen får höjas med 1% (procentenheter) vid specifika villkor för låg permeabilitet, bearbetning eller andra specialvillkor; fotnot c: Cu≤1.0% gäller vid användning för kallstukning/kallextrudering

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
N0.12 ~ 0.22
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 15.0
Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Det formella sambandet för införandet av standarden och motsvarande EN-originaltext om sammansättningen har verifierats; den fullständiga nationella utgåvans text har inte verifierats sida för sida.

X2CrNiMoN17-13-3 · NF EN 10269:1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Rostfritt stål
Underkategori
Rostfritt stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Post från standardens originaltext
Standardutgåva
NF EN 10269:1999
Placering i tabellen
EN 10269:1999 Tabell 1 och fotnoter 1 och 2
Fysisk sida i PDF
2、23

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr16.5 ~ 18.5
Mo2.5 ~ 3.0
Ni11.0 ~ 14.0
N0.12 ~ 0.22

Tillämpningsgränser

Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena. ; Fotnot 2 i Tabell 1 föreslår endast att S kontrolleras inom 0.015–0.030% för att förbättra skärbarheten; det föreslagna värdet ska inte behandlas som en obligatorisk undre gräns för S; det ordinarie värdet förblir S≤0.030%.

Villkor för kemisk sammansättning

Omslaget på NF EN 10269:1999 identifierar uttryckligen att EN 10269:1999 används; bevara motsvarigheten mellan den franska fastställda utgåvan och den europeiska versionen; märk inte som andra länder eller nya utgåvor. ; Tabell 1 anger smältanalys i massandelar %; enskilda värden i kolumnerna för P och S är övre gränser; andra enskilda värden tolkas enligt olikhetstecknen i originaltabellen; ej angivna element ska inte fyllas i som noll. ; Gäller ämnen, stänger och valstråd av stål och nickellegeringar för fästelement med specificerade hög- eller lågtemperaturegenskaper. ; Kallstukning och faktisk leverans måste verifieras i samband med leveranstillstånd, dimensioner och process. ; Tabell 1 Fotnot 1: Element som inte listas i tabellen får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke (förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen); element som påverkar egenskaper måste förhindras från att introduceras via skrotstål etc. ; Denna post verifierar endast smältanalyssammansättningen i Tabell 1; tillåtna avvikelser för produktanalys i Tabell 2 ska inte automatiskt läggas till smältgränsvärdena. ; Fotnot 2 i Tabell 1 föreslår endast att S kontrolleras inom 0.015–0.030% för att förbättra skärbarheten; det föreslagna värdet ska inte behandlas som en obligatorisk undre gräns för S; det ordinarie värdet förblir S≤0.030%.

Kombinerade begränsningar

Begränsningar för kombinationer av grundämnen

    X2CrNiMoN17-13-3 · DIN EN 10263-5-2018

    Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

    Produktform
    Referenspost
    Förklaring av originalpostens status
    Standardens originaltext har verifierats
    Standardutgåva
    DIN EN 10263-5:2018-02
    Placering i tabellen
    Tabell 3 och fotnoter a–e; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 måste verifieras separat
    Fysisk sida i PDF
    1、10、11
    Enhet
    Massfraktion (wt%)
    Analystyp
    Smältanalys

    Kolekvivalent som referens

    IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
    Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
    CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

    Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

    GrundämneKrav på kemisk sammansättning
    C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
    Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
    Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
    P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
    S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
    Cr16.5 ~ 18.5
    Mo2.5 ~ 3.0
    Ni11.0 ~ 14.0
    N0.12 ~ 0.22
    Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

    Tillämpningsgränser

    DIN EN 10263-5:2018-02 är den tyskspråkiga utgåvan av EN 10263-5:2017; Denna post har verifierats mot smältanalys och fotnoter i tabell 3 i den officiella tyska utgåvan. ; Smältanalysens massandel wt%; Produktanalystoleranser följer tabell 4 separat. ; Svavelvillkoren för skärbarhet, svetsning och polering i tabell 3, fotnot b behålls separat; olika krav påtvingas inte samtidigt. ; Ti-stabiliserade stålsorter kräver 5×C≤Ti≤0.70%, vilket kontrolleras gemensamt med uppmätt C/Ti. ; Denna standard omfattar rostfritt stål för kallstukning och kallextrudering; leveranstillstånd, dimensioner, yta och mekaniska egenskaper kräver fortfarande separat bekräftelse. ; Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, förutom tillsatser som behövs för att slutföra smältningen; ej angivet innehåll behandlas inte som noll.

    Villkor för kemisk sammansättning

    DIN EN 10263-5:2018-02 är den tyskspråkiga utgåvan av EN 10263-5:2017; Denna post har verifierats mot smältanalys och fotnoter i tabell 3 i den officiella tyska utgåvan. ; Smältanalysens massandel wt%; Produktanalystoleranser följer tabell 4 separat. ; Svavelvillkoren för skärbarhet, svetsning och polering i tabell 3, fotnot b behålls separat; olika krav påtvingas inte samtidigt. ; Ti-stabiliserade stålsorter kräver 5×C≤Ti≤0.70%, vilket kontrolleras gemensamt med uppmätt C/Ti. ; Denna standard omfattar rostfritt stål för kallstukning och kallextrudering; leveranstillstånd, dimensioner, yta och mekaniska egenskaper kräver fortfarande separat bekräftelse. ; Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, förutom tillsatser som behövs för att slutföra smältningen; ej angivet innehåll behandlas inte som noll.

    Originalpost för villkorsgren

    Förvald sammansättning enligt tabell 3

    GrundämneKrav på kemisk sammansättning
    C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
    Si≤ 1.0 (undre gräns anges inte)
    Mn≤ 2.0 (undre gräns anges inte)
    P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
    S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
    Cr16.5 ~ 18.5
    Mo2.5 ~ 3.0
    Ni11.0 ~ 14.0
    N0.12 ~ 0.22
    Cu≤ 1.0 (undre gräns anges inte)

    Verifieringsanmärkning

    DIN EN 10263-5:2018-02, officiell tysk utgåva, tabell 3, rad 11 och anmärkningar a–e har verifierats; utgåvan antar EN 10263-5:2017.

    X2CrNiMoN17-13-3 · EN 10263

    Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

    Materialkategori
    Rostfritt stål
    Underkategori
    Rostfritt stål
    Produktform
    Dragen tråd
    Verifieringsstatus
    Publicerat på webbplatsen; verifieringen av originaltexten återstår

    Kolekvivalent som referens

    IIW / CEV: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
    Pcm (Ito–Bessyo): inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori
    CET: inte direkt tillämplig på aktuell materialkategori

    Sammansättningspost

    GrundämneKrav på kemisk sammansättning
    C≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
    Cr16.5 ~ 18.5
    Cu≤ 1 (undre gräns anges inte)
    Mn≤ 2 (undre gräns anges inte)
    Mo2.5 ~ 3
    N0.12 ~ 0.22
    Ni11 ~ 14
    P≤ 0.045 (undre gräns anges inte)
    S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
    Si≤ 1 (undre gräns anges inte)

    Tillämpningsgränser

    Publicerade tekniska sidor på Creation Groups webbplats prioriteras. Omvänd sammansättningssökning kompletteras med lokala referensintervall; slutligt avgör den aktuella produktsidans tillämpliga standard, tekniska överenskommelse och praktiska verifiering.

    Visa motsvarande produkt →
    WhatsApp Teknisk förfrågan →
    Användning av bilder och innehåll · Creation Group