18CRNIMO7-6 — Materialuppgifter
Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 18CRNIMO7-6 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 18CRNIMO7-6?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
18CrNiMo7-6 · ISO 683-17-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kullagerstål
- Underkategori
- Kullagerstål
- Produktform
- Referenspost
- Sammansättningens karaktär
- Standardens sammansättning enligt smältanalys
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 683-17-2014
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och fotnoter a–k
- Fysisk sida i PDF
- 14、16
- Enhet
- Massfraktion wt%
- Analystyp
- Smältanalys; separat syreanalys enligt tillverkarens val
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i smältanalys ≤0.002%
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i smältanalys ≤0.002%
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originaltext och fotnoter i ISO 683-17-2014, tabell 3 har verifierats. Originalets tabell 3 anger smältanalys som massfraktion wt%. Ej föreskrivna element behandlas inte som 0. Produktanalysavvikelser enligt tabell 4 används separat och utvidgar inte ordinarie smältanalysintervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 3 anger smältanalys i massandelar wt%; ej angivna grundämnen behandlas inte som 0. Avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 4 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. / Fotnot b: små avvikelser medges endast för stålsorter med härdbarhetskrav, med undantag för P/S. C får inte avvika mer än ±0.01%, och övriga grundämnen inte mer än tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall lättas inte automatiskt. / Klassning som lagerstål innebär ingen garanti för lämplighet för kallstukning, mekaniska egenskaper eller leverans. / Fotnot f: desoxidation eller inneslutningskontroll med Ca/kalciumlegering kräver köparens uttryckliga godkännande. Fotnot h: högsta Ti-halt måste avtalas vid förfrågan/beställning; saknat värde konstrueras inte. / Fotnot g: tillverkaren får välja smält- eller produktanalys av syre. Produktens syrekrav behålls separat och produktvärdet behandlas inte som smältanalys. / Endast för denna rad med e-markering: när skärbarhet prioriteras får S≤0.030% avtalas. Utan avtal gäller ordinarie villkor. / Tillämpningsvillkoren för de tre svetskolekvivalentformlerna har ännu inte verifierats formel för formel för varje lagerstålsgrupp. Endast sammansättningen visas, utan automatiskt beräknad kolekvivalent för standardintervallet.
Villkorskrav
- Fotnot
- Villkor 1 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Originalets tabell 3 gäller smältanalys, massfraktion wt%. Ej specificerade element behandlas inte som 0. Toleranser vid produktanalys följer separat tabell 4 och utvidgar inte det förvalda smältanalysintervallet.
- Fotnot
- Villkor 2 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens medgivande, förutom det som krävs för att slutföra stålframställningen.
- Fotnot
- Villkor 3 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot b: små analysavvikelser tillåts endast för materialbeteckningar med härdbarhetskrav; P/S undantas. Avvikelsen för C får inte överstiga ±0.01%, och för övriga element får avvikelserna inte överstiga dem i tabell 4. Det förvalda smältanalysintervallet utvidgas inte automatiskt.
- Fotnot
- Villkor 4 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Klassificering som lagerstål utgör ingen garanti för lämplighet för kallstukning, mekaniska egenskaper eller leverans.
- Fotnot
- Villkor 5 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot f: desoxidation/inneslutningskontroll med Ca eller kalciumlegeringar kräver köparens uttryckliga godkännande. Fotnot h: högsta Ti-halt ska avtalas vid förfrågan och beställning; ej angivna värden får inte konstrueras.
- Fotnot
- Villkor 6 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot g: tillverkaren kan välja mellan smältanalys eller produktanalys för syre. Kravet på syre i produktanalys ska behållas separat; ett värde från produktanalys får inte betraktas som ett värde från smältanalys.
- Fotnot
- Villkor 7 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Endast denna rad markerad med ”e” i tabellen: när skärbarhet är prioriterad kan S ≤ 0.030% överenskommas; annars gäller förvalda värden.
- Fotnot
- Villkor 8 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Tillämpligheten av de tre formlerna för svetskolekvivalent för lagerstål har inte bekräftats individuellt för varje lagerstålsgrupp. Endast sammansättning visas; ingen kolekvivalent från standardintervall tillhandahålls automatiskt.
Originalpost för villkorsgren
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i smältanalys ≤0.002%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i smältanalys ≤0.002%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Produktanalys
- Separat krav på syreanalys av produkten
- Grundämne
- O
- Övre gräns
- 0.002
- Enhet
- wt%
- Analystyp
- Produktanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Produktanalys
- Separat krav på syreanalys av produkten
- Grundämne
- O
- Övre gräns
- 0.002
- Enhet
- wt%
- Analystyp
- Produktanalys
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Denna granskningsomgång har stämts av mot tyska originalbilder från DIN2015 och engelska originalbilder från ISO2014. Varje utgåvas källa behålls separat; tidigare felaktiga beteckningar/värden och fotnoternas tillämpningsområden har korrigerats.18CrNiMo7-6 · DIN EN 10084-2008
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10084-2008
- Placering i tabellen
- Tabell 3, noter a–d
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
Tillämpningsgränser
Smältanalys i massandelar wt%; omslaget till DIN EN10084:2008-06 anger uttryckligen tysk utgåva av EN10084:2008. Tabell 3 bygger på detta original. Anmärkning b: små sammansättningsavvikelser vid härdbarhetskrav kontrolleras separat enligt tabell 4 och villkoren. Ordinarie intervall utvidgas inte och ingen sådan lättnad gäller P/S. Anmärkning c: stål med högre S, upp till cirka 0.10%, eller Pb för förbättrad skärbarhet kan efterfrågas. I det förstnämnda fallet får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Faktiska avtalsvärden saknas och fylls inte i eller tillämpas automatiskt. Anmärkning d: tabellens bor förbättrar segheten i den härdade zonen; originalet anger att det inte används för att höja härdbarheten. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet är inte noll. Leveransstandarden för sätthärdningsstål innebär inte att alla tillstånd lämpar sig för kallstukning; mekaniska egenskaper, hårdhet och härdbarhet kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalys i massandelar wt%; omslaget till DIN EN10084:2008-06 anger uttryckligen tysk utgåva av EN10084:2008. Tabell 3 bygger på detta original. Anmärkning b: små sammansättningsavvikelser vid härdbarhetskrav kontrolleras separat enligt tabell 4 och villkoren. Ordinarie intervall utvidgas inte och ingen sådan lättnad gäller P/S. Anmärkning c: stål med högre S, upp till cirka 0.10%, eller Pb för förbättrad skärbarhet kan efterfrågas. I det förstnämnda fallet får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Faktiska avtalsvärden saknas och fylls inte i eller tillämpas automatiskt. Anmärkning d: tabellens bor förbättrar segheten i den härdade zonen; originalet anger att det inte används för att höja härdbarheten. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet är inte noll. Leveransstandarden för sätthärdningsstål innebär inte att alla tillstånd lämpar sig för kallstukning; mekaniska egenskaper, hårdhet och härdbarhet kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Tabell 3 och fotnoterna i det tyska originalet har verifieratsHärdbarhet vid ändhärdningsprovning (villkorade krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget anger uttryckligen tysk version av EN 10084:2008 · tabell 5/tabell 6/tabell 8/tabell 9; 7.1.2 och 8.2.2 · PDF-sidor 7, 10, 12, 18, 20, 22, 23
- 7.1.2: Om inget annat överenskommits gäller Tabell 5 normala +H-härdbarhetskrav för legerade stål i denna standard; begränsade +HH/+HL-band i Tabell 6 måste överenskommas vid förfrågan/order. Att visa ett val är inte en kontraktsmässig bekräftelse och ändrar inte den ordinarie materialbeteckningen eller ordervillkoren.
- HRC avser hårdheten vid angivet avstånd på en provstav för Jominy-ändhärdningsprovning. Detta är ingen garanti för hårdheten i hela den färdiga produkten, godkännande för kallstukning, leveransförmåga eller detaljens prestanda.
- Bindestreck bevarar ospecificerade övre och nedre gränser och ska inte behandlas som 0; utför inte automatisk interpolation, extrapolation eller bedömning av överensstämmelse vid olistade avstånd.
- Temperaturerna i tabell 8 är austenitiseringsvillkor för provstavar för Jominy-ändhärdningsprovning, inte rekommendationer för värmebehandling i produktionen. Tabellen anger ingen temperaturtolerans; ±5°C får inte läggas till. Hålltiden i tabell 8, anmärkning a, är endast ett referensvärde och blir inget garantikrav.
- 8.2.2 tillåter tillverkaren att påvisa härdbarhet genom beräkning där en lämplig formel finns; tillverkaren väljer metoden och tillhandahåller, när det överenskommits vid förfrågan/order, tillräcklig information för kundens granskning. Detta verktyg har inte implementerat eller certifierat sådana beräkningar.
- Om ingen tillämplig beräkningsformel finns eller vid tvist används Jominy-ändhärdningsprovning enligt EN ISO 642 och tabell 9. Provstavens härdningstemperatur följer tabell 8 och hårdheten bestäms med C-skalan enligt EN ISO 6508-1. Originalets normativa hänvisningar avser ISO 642:1999 och ISO 6508-1:2005; hänvisningsåren uppdateras inte på eget initiativ.
- Tabell 9: när kontrollintyg och motsvarande krav i tabell 1 är tillämpliga utgör smälta (C) provenheten, med 1 provämne/1 provning. Om dimensionerna inte medger uttag av en Jominy-provstav ska villkoren för styrkande av härdbarhet avtalas. I andra fall, om inget annat avtalats, bestämmer tillverkaren provberedningsmetoden.
- Tabell 9 provtagningsnot b är tryckt som ”20 m”, vilket är en enhetskonflikt med ”20 mm” i not c; automatisk tolkning av det provtagningsdjupet skjuts upp. Korrigera inte detta tyst eller använd det som instruktion för provberedning.
- DIN-originalet anger uttryckligen antagande av EN10084:2008; uppgifterna visas endast enligt denna tekniska EN-källa. Komplettering av härdbarhetsuppgifter i denna granskningsomgång innebär inte att NF:s antagningsomslag eller andra standardidentiteter har verifierats.
+H Normalt härdbarhetsband (7.1.2; gäller för legerade stål i denna standard om inget annat överenskommits)
Temperatur vid Jominy-ändhärdningsprovning 860 (tolerans ej angiven i källfilen) °C; detta är ingen rekommendation för värmebehandling i produktionen.
| Avstånd från den kylda änden (mm) | Undre gräns (HRC) | Övre gräns (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 40 | 48 |
| 3 | 40 | 48 |
| 5 | 39 | 48 |
| 7 | 38 | 48 |
| 9 | 37 | 47 |
| 11 | 36 | 47 |
| 13 | 35 | 46 |
| 15 | 34 | 46 |
| 20 | 32 | 44 |
| 25 | 31 | 43 |
| 30 | 30 | 42 |
| 35 | 29 | 41 |
| 40 | 29 | 41 |
+HH begränsat härdbarhetsband (tabell 6; kräver överenskommelse vid förfrågan och beställning)
Temperatur vid Jominy-ändhärdningsprovning 860 (tolerans ej angiven i källfilen) °C; detta är ingen rekommendation för värmebehandling i produktionen.
| Avstånd från den kylda änden (mm) | Undre gräns (HRC) | Övre gräns (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 43 | 48 |
| 3 | 43 | 48 |
| 5 | 42 | 48 |
| 7 | 41 | 48 |
| 9 | 40 | 47 |
| 11 | 40 | 47 |
| 13 | 39 | 46 |
| 15 | 38 | 46 |
| 20 | 36 | 44 |
| 25 | 35 | 43 |
| 30 | 34 | 42 |
| 35 | 33 | 41 |
| 40 | 33 | 41 |
+HL begränsat härdbarhetsband (tabell 6; kräver överenskommelse vid förfrågan och beställning)
Temperatur vid Jominy-ändhärdningsprovning 860 (tolerans ej angiven i källfilen) °C; detta är ingen rekommendation för värmebehandling i produktionen.
| Avstånd från den kylda änden (mm) | Undre gräns (HRC) | Övre gräns (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 40 | 45 |
| 3 | 40 | 45 |
| 5 | 39 | 45 |
| 7 | 38 | 45 |
| 9 | 37 | 44 |
| 11 | 36 | 43 |
| 13 | 35 | 42 |
| 15 | 34 | 42 |
| 20 | 32 | 40 |
| 25 | 31 | 39 |
| 30 | 30 | 38 |
| 35 | 29 | 37 |
| 40 | 29 | 37 |
18CrNiMo7-6 · DIN EN ISO 683-17-2015
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kullagerstål
- Underkategori
- Kullagerstål
- Produktform
- Referenspost
- Sammansättningens karaktär
- Standardens sammansättning enligt smältanalys
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN ISO 683-17:2015-02
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och fotnot a–k
- Fysisk sida i PDF
- 18、19
- Enhet
- Massfraktion wt%
- Analystyp
- Smältanalys; separat syreanalys enligt tillverkarens val
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i smältanalys ≤0.002%
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i smältanalys ≤0.002%
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originaltext och fotnoter i DIN EN ISO 683-17:2015-02, tabell 3 har verifierats. Originalets tabell 3 anger smältanalys som massfraktion wt%. Ej föreskrivna element behandlas inte som 0. Produktanalysavvikelser enligt tabell 4 används separat och utvidgar inte ordinarie smältanalysintervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 3 anger smältanalys i massandelar wt%; ej angivna grundämnen behandlas inte som 0. Avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 4 och utvidgar inte smältanalysens ordinarie intervall. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. / Fotnot b: små avvikelser medges endast för stålsorter med härdbarhetskrav, med undantag för P/S. C får inte avvika mer än ±0.01%, och övriga grundämnen inte mer än tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall lättas inte automatiskt. / Klassning som lagerstål innebär ingen garanti för lämplighet för kallstukning, mekaniska egenskaper eller leverans. / Fotnot f: desoxidation eller inneslutningskontroll med Ca/kalciumlegering kräver köparens uttryckliga godkännande. Fotnot h: högsta Ti-halt måste avtalas vid förfrågan/beställning; saknat värde konstrueras inte. / Fotnot g: tillverkaren får välja smält- eller produktanalys av syre. Produktens syrekrav behålls separat och produktvärdet behandlas inte som smältanalys. / Endast för denna rad med e-markering: när skärbarhet prioriteras får S≤0.030% avtalas. Utan avtal gäller ordinarie villkor. / Tillämpningsvillkoren för de tre svetskolekvivalentformlerna har ännu inte verifierats formel för formel för varje lagerstålsgrupp. Endast sammansättningen visas, utan automatiskt beräknad kolekvivalent för standardintervallet.
Villkorskrav
- Fotnot
- Villkor 1 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Originalets tabell 3 gäller smältanalys, massfraktion wt%. Ej specificerade element behandlas inte som 0. Toleranser vid produktanalys följer separat tabell 4 och utvidgar inte det förvalda smältanalysintervallet.
- Fotnot
- Villkor 2 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens medgivande, förutom det som krävs för att slutföra stålframställningen.
- Fotnot
- Villkor 3 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot b: små analysavvikelser tillåts endast för materialbeteckningar med härdbarhetskrav; P/S undantas. Avvikelsen för C får inte överstiga ±0.01%, och för övriga element får avvikelserna inte överstiga dem i tabell 4. Det förvalda smältanalysintervallet utvidgas inte automatiskt.
- Fotnot
- Villkor 4 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Klassificering som lagerstål utgör ingen garanti för lämplighet för kallstukning, mekaniska egenskaper eller leverans.
- Fotnot
- Villkor 5 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot f: desoxidation/inneslutningskontroll med Ca eller kalciumlegeringar kräver köparens uttryckliga godkännande. Fotnot h: högsta Ti-halt ska avtalas vid förfrågan och beställning; ej angivna värden får inte konstrueras.
- Fotnot
- Villkor 6 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot g: tillverkaren kan välja mellan smältanalys eller produktanalys för syre. Kravet på syre i produktanalys ska behållas separat; ett värde från produktanalys får inte betraktas som ett värde från smältanalys.
- Fotnot
- Villkor 7 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Endast denna rad markerad med ”e” i tabellen: när skärbarhet är prioriterad kan S ≤ 0.030% överenskommas; annars gäller förvalda värden.
- Fotnot
- Villkor 8 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Tillämpligheten av de tre formlerna för svetskolekvivalent för lagerstål har inte bekräftats individuellt för varje lagerstålsgrupp. Endast sammansättning visas; ingen kolekvivalent från standardintervall tillhandahålls automatiskt.
Originalpost för villkorsgren
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i smältanalys ≤0.002%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i smältanalys ≤0.002%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Smältanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; tillverkarens option: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Produktanalys
- Separat krav på syreanalys av produkten
- Grundämne
- O
- Övre gräns
- 0.002
- Enhet
- wt%
- Analystyp
- Produktanalys
Förvald smältanalys i originaltabellen; skärbarhet genom överenskommelse: S≤0.030%; tillverkarens val: syre i produktanalys ≤0.002%; får inte användas för bedömning av syre i smältanalys
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Al | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
- Villkor för syreanalys
- Produktanalys
- Separat krav på syreanalys av produkten
- Grundämne
- O
- Övre gräns
- 0.002
- Enhet
- wt%
- Analystyp
- Produktanalys
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Denna granskningsomgång har stämts av mot tyska originalbilder från DIN2015 och engelska originalbilder från ISO2014. Varje utgåvas källa behålls separat; tidigare felaktiga beteckningar/värden och fotnoternas tillämpningsområden har korrigerats.18CrNiMo7-6 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Sammansättningens karaktär
- Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
- Verifieringsstatus
- Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
- Standardutgåva
- DIN EN 10277:2018-09
- Placering i tabellen
- Informativ bilaga A.3
- Fysisk sida i PDF
- 45
- Enhet
- Massfraktion wt%
- Analystyp
- Smältanalys (informativ referens)
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.15 ~ 0.21 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 0.5 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 1.5 ~ 1.8 |
| Mo | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | 1.4 ~ 1.7 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.
Villkorskrav
- Fotnot
- Begränsningar för informativa uppgifter
- Villkor i originaltexten
- Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast för referens; huvudtexten 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning fastställs enligt de refererade standarderna; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Får inte användas som leveransgaranti, kriterium för omvänd sökning eller grund för kolekvivalent beräknad utifrån standardiserade sammansättningsintervall. Referens i huvudtext: EN ISO 683-3 (referens utan datum, tillämplig utgåva återstår att verifiera).
- Fotnot
- Villkor 1 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb ska tas upp vid offertförfrågan. Vid höjning av S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15% räknat i procentenheter; gränsen utvidgas inte automatiskt.
- Fotnot
- Villkor 2 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot c: Sänkning av Si kräver andra desoxidationsåtgärder.
- Fotnot
- Villkor 3 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke.