← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SS330 — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SS330 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SS330?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SS330 · JIS G 3101-2024

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu rakenneteräs
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 3101:2024
Taulukon sijainti
Kohta 5, taulukko 2 ja taulukkohuomautus a; kohta 1, kohdan 4 taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5、6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm (Ito–Bessyo): ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Si, Mn, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
P≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Kohdan 5 taulukko 2 esittää sulatusanalyysin massaprosentteina; taulukon huomautus a sallii tarpeen mukaan taulukon viivalla ”—” merkittyjen alkuaineiden ja luettelemattomien seosalkuaineiden lisäyksen. Määrittämätön raja ei tarkoita nollapitoisuutta. Kohta 1 koskee yleisten rakenteiden kuumavalssattuja terästuotteita ja kuumapursotettuja profiileja eikä tämän perusteella vahvisteta kylmätyssäyslangan soveltuvuutta. Taulukko 1: teräslevyt, teräsnauha ja tangot; lattateräksen paksuus ≤100 mm.

Koostumusehdot

Kohdan 5 taulukko 2 esittää sulatusanalyysin massaprosentteina; taulukon huomautus a sallii tarpeen mukaan taulukon viivalla ”—” merkittyjen alkuaineiden ja luettelemattomien seosalkuaineiden lisäyksen. Määrittämätön raja ei tarkoita nollapitoisuutta. Kohta 1 koskee yleisten rakenteiden kuumavalssattuja terästuotteita ja kuumapursotettuja profiileja eikä tämän perusteella vahvisteta kylmätyssäyslangan soveltuvuutta. Taulukko 1: teräslevyt, teräsnauha ja tangot; lattateräksen paksuus ≤100 mm.

Tarkistuksen selitys

Standardin JIS G3101:2024 taulukko 2 ja taulukkohuomautus a on tarkistettu.

SS330 · Q/BQB 130-2003

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Levyaihioteräs
Materiaalin tuotemuoto
Esivalssattu levyaihio jatkovalssaukseen
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 130—2003
Taulukon sijainti
4.1.1 / taulukko 3 ja huomautukset 1–3
PDF-tiedoston fyysinen sivu
2、4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Hapenpoistotapa C; sovellettava valmiin levyn paksuus≤6 mm
IIW / CEV:0.0950–0.2517 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0775–0.1892 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus≤6 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
IIW / CEV:0.1017–0.2583 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0725–0.1842 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Hapenpoistotapa C; sovellettava valmiin levyn paksuus>6–12.7 mm
IIW / CEV:0.1600–0.3333 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1250–0.2417 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1400–0.2800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus>6–12.7 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
IIW / CEV:0.1350–0.3083 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0825–0.1992 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1050–0.2450 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.07 ~ 0.16
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.15 ~ 0.55
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin.

Koostumusehdot

Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Hapenpoistotapa C; sovellettava valmiin levyn paksuus≤6 mm

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.07 ~ 0.16
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.15 ~ 0.55
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
2
Lähdetaulukon rivinumero
2

Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus≤6 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.15
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.25 ~ 0.65
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≥ 0.008 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
2
Lähdetaulukon rivinumero
3

Hapenpoistotapa C; sovellettava valmiin levyn paksuus>6–12.7 mm

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.11 ~ 0.2
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.3 ~ 0.8
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
2
Lähdetaulukon rivinumero
4

Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus>6–12.7 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.06 ~ 0.15
Si≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.45 ~ 0.95
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≥ 0.008 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
2
Lähdetaulukon rivinumero
5

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Baosteelin alkuperäisen taulukon 3 koko sisältö, usealle riville ulottuvat solut ja huomautukset tarkistettu riveittäin; ehdot valitaan tiivistystavan ja valmiin levyn paksuuden mukaan.

SS330 · JIS G 3101-2010

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu teräs yleiseen rakennuskäyttöön
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 3101:2010
Taulukon sijainti
Kohdan 3/4 päätekstin taulukko 1 ja taulukko 2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5、6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm (Ito–Bessyo): ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Si, Mn, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
P≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

JIS G 3101:2010: japaninkielisen alkuperäisversion päätekstin kohdan 3 taulukossa 1 luetellaan SS330; soveltuvat muodot: levy, nauha, lattateräs ja tanko; taulukko 1 ei luettele profiileja. Taulukon 1 soveltuvien mittojen sarakkeessa ei määrätä erillistä ylärajaa; rakenneteräksen tuotemuoto ei automaattisesti osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta tai toimitusta. Päätekstin kohdan 4 taulukko 2 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; luetellaan vain tähän tietueeseen tallennetut alkuaineet. Alkuaineen C/Mn viiva tarkoittaa määrittämätöntä, ei arvoa 0. Päätekstin kohdan 5 taulukon 3 myötöraja, murtolujuus, venymä ja taivutus riippuvat paksuudesta, koekappaleesta ja tuotemuodosta; yleistä takuuta ei esitetä ennen ehtojen jäsentämistä. Historiallinen painos 2010 esitetään erikseen eikä viitetietuetta 2011/2015 ja alkuperäispainoksen 2024 tietuetta automaattisesti käsitellä samana painoksena.

Koostumusehdot

JIS G 3101:2010: japaninkielisen alkuperäisversion päätekstin kohdan 3 taulukossa 1 luetellaan SS330; soveltuvat muodot: levy, nauha, lattateräs ja tanko; taulukko 1 ei luettele profiileja. Taulukon 1 soveltuvien mittojen sarakkeessa ei määrätä erillistä ylärajaa; rakenneteräksen tuotemuoto ei automaattisesti osoita kylmätyssäyslangan soveltuvuutta tai toimitusta. Päätekstin kohdan 4 taulukko 2 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; luetellaan vain tähän tietueeseen tallennetut alkuaineet. Alkuaineen C/Mn viiva tarkoittaa määrittämätöntä, ei arvoa 0. Päätekstin kohdan 5 taulukon 3 myötöraja, murtolujuus, venymä ja taivutus riippuvat paksuudesta, koekappaleesta ja tuotemuodosta; yleistä takuuta ei esitetä ennen ehtojen jäsentämistä. Historiallinen painos 2010 esitetään erikseen eikä viitetietuetta 2011/2015 ja alkuperäispainoksen 2024 tietuetta automaattisesti käsitellä samana painoksena.

Tarkistuksen selitys

Standardin 2010 japaninkielisen alkuperäisversion päätekstin taulukon 1 / taulukon 2 neljä riviä ja rivien yli yhdistetyt solut on tarkistettu silmämääräisesti.

SS330 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.23 JIS G3101 (painosta ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.23 JIS G3101 (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
28
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm (Ito–Bessyo): ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Si, Mn, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET: ei laskettavissa Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat C, Mn, Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
P≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 28 / painettu sivu 26, 7.1.23 JIS G3101 (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: taulukon mekaaniset ominaisuudet vaihtelevat halkaisijan ja koekappaleen mukaan; tässä erässä kirjataan vain koostumus eikä mekaanisten ominaisuuksien ehtoja poisteta.

Koostumusehdot

2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Taulukon mekaaniset ominaisuudet vaihtelevat halkaisijan ja koekappaleen mukaan; tässä erässä kirjataan vain koostumus eikä mekaanisia ehtoja tasoiteta.

Tarkistuksen selitys

Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group