← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SNB16 — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SNB16 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SNB16?

Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SNB16 · JIS G4107

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmämuovaukseen tarkoitetut terästuotteet
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
JIS G 4107:2007
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7450–0.9867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4875–0.6225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4950–0.6325 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.36 ~ 0.44
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.45 ~ 0.7
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.15
Mo0.5 ~ 0.65
V0.25 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysi; kohdan SNB7 suurten halkaisijoiden poikkeus ei koske tämän erän kahta materiaalilajia. Sivusto ei ilmoita painosta; tiedot esitetään tämän tietueen lähdepainoksen mukaan eikä tämä osoita sopimuksen soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: JIS G 4107:2007 · Taulukko 3Näytä vastaava tuote →

SNB16 · JIS G4107-2007

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G4107-2007
Taulukon sijainti
Taulukon 1 soveltuva halkaisija, taulukon 3 sulatusanalyysi ja huomautus a/b
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7450–0.9867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4875–0.6225 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4950–0.6325 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.36 ~ 0.44
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.45 ~ 0.7
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.15
Mo0.5 ~ 0.65
V0.25 ~ 0.35

Soveltamisrajat

JIS G4107:2007, virallisen japaninkielisen päätekstin taulukko 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysi massaprosentteina. Soveltuva halkaisija ≤180mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalle >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan valita erikseen alkuaineen C yläraja .50. Alkuperäistekstin SNB5-ehto C≥.10% määrittää vain alarajan; hiilen ylärajaa tai täydellistä hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, lukuun ottamatta sulatuksen loppuunsaattamiseksi tarvittavia lisäyksiä; tyhjä kenttä ei ole nolla. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan, eikä niitä yhdistetä sulatusarvoihin. Korkeiden lämpötilojen seosteräksinen pulttimateriaali, joka kattaa muun muassa tangot ja valssilangan; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.

Koostumusehdot

JIS G4107:2007, virallisen japaninkielisen päätekstin taulukko 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysi massaprosentteina. Soveltuva halkaisija ≤180mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalle >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan valita erikseen alkuaineen C yläraja .50. Alkuperäistekstin SNB5-ehto C≥.10% määrittää vain alarajan; hiilen ylärajaa tai täydellistä hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, lukuun ottamatta sulatuksen loppuunsaattamiseksi tarvittavia lisäyksiä; tyhjä kenttä ei ole nolla. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan, eikä niitä yhdistetä sulatusarvoihin. Korkeiden lämpötilojen seosteräksinen pulttimateriaali, joka kattaa muun muassa tangot ja valssilangan; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1/3 ja halkaisijaehdot on tarkistettu silmämääräisesti.

SNB16 · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 1, rivi 101, huomautus a
PDF-tiedoston fyysinen sivu
12
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7450–1.0133 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4875–0.6358 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4950–0.6475 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.36 ~ 0.44
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.45 ~ 0.7
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.15
Mo0.5 ~ 0.65
V0.25 ~ 0.35
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 101; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 101; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.

SNB16 · Q/XG 243-2019

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/XG 243-2019
Taulukon sijainti
Taulukko 3, rivi 8
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3
Yksikkö
Massaosuus (wt%)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7650–1.0067 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4925–0.6342 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6450 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.36 ~ 0.44
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.45 ~ 0.7
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.15
Mo0.5 ~ 0.65
V0.25 ~ 0.35
Ni≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 3. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää. Kohta 5.4: vaadittaessa vaativaa tai melko vaativaa kylmätyssäyskoetta ehdon C≥0.30% koekappaleet on ensin palloutushehkutettava.

Koostumusehdot

Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 3. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää. Kohta 5.4: vaadittaessa vaativaa tai melko vaativaa kylmätyssäyskoetta ehdon C≥0.30% koekappaleet on ensin palloutushehkutettava.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
    Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista

      Tarkistuksen selitys

      Q/XG 243-2019, taulukon 3 alkuperäistekstin PDF-sivu 3 tarkistettu visuaalisesti riveittäin ja yhdistettyjen solujen osalta
      WhatsApp Tekninen kysely →
      Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group