SNB16 — Materialuppgifter
Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för SNB16 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet SNB16?
Relaterad kataloginformation finns tillgänglig. Du är även välkommen att skicka nya material- och bearbetningskrav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
SNB16 · JIS G4107
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Stålmaterial för kallformning
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- JIS G 4107:2007
- Placering i tabellen
- Tabell 3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.45 ~ 0.7 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Smältanalys; undantaget för stor diameter för SNB7 gäller inte de två beteckningarna här. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: JIS G 4107:2007 · Tabell 3Visa motsvarande produkt →SNB16 · JIS G4107-2007
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- JIS G4107-2007
- Placering i tabellen
- Tillämpliga diametrar i tabell 1, smältanalys i tabell 3 och noter a/b
- Fysisk sida i PDF
- 1、2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.45 ~ 0.7 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
JIS G4107:2007, tabell 1/3 och avsnitt 5 i den officiella japanska huvudtexten; smältanalys i massprocent. Tillämplig diameter ≤180mm. För SNB7 med diameter >90mm får den övre C-gränsen .50 väljas separat enligt tabell 3, not b. För SNB5 anger originalet C≥.10%, endast en nedre gräns. Varken övre kolhaltsgräns eller fullständig övre kolekvivalentgräns konstrueras. Element som inte föreskrivs i tabellen får inte tillsättas avsiktligt utan överenskommelse mellan parterna, utom vad ståltillverkningen kräver. Tomma fält betyder inte noll. Tillåtna produktanalysavvikelser enligt tabell 4 i JIS G0321 används separat och blandas inte med smältanalysvärden. Avser legerat stål för högtemperaturbultar, bland annat stång/tråd. Kallstukningsprocess och faktisk leverans kräver fortsatt separat kontroll; posten har inte automatiskt lagts till i produktkatalogen.
Villkor för kemisk sammansättning
JIS G4107:2007, tabell 1/3 och avsnitt 5 i den officiella japanska huvudtexten; smältanalys i massprocent. Tillämplig diameter ≤180mm. För SNB7 med diameter >90mm får den övre C-gränsen .50 väljas separat enligt tabell 3, not b. För SNB5 anger originalet C≥.10%, endast en nedre gräns. Varken övre kolhaltsgräns eller fullständig övre kolekvivalentgräns konstrueras. Element som inte föreskrivs i tabellen får inte tillsättas avsiktligt utan överenskommelse mellan parterna, utom vad ståltillverkningen kräver. Tomma fält betyder inte noll. Tillåtna produktanalysavvikelser enligt tabell 4 i JIS G0321 används separat och blandas inte med smältanalysvärden. Avser legerat stål för högtemperaturbultar, bland annat stång/tråd. Kallstukningsprocess och faktisk leverans kräver fortsatt separat kontroll; posten har inte automatiskt lagts till i produktkatalogen.
Verifieringsanmärkning
Visuell verifiering av tabell 1/3 och diametervillkor i den japanska originaltextenSNB16 · Q/BQB 517-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Varmvalsad valstråd av kallstukningsstål
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- Q/BQB 517—2023
- Placering i tabellen
- 6.1.1/Tabell 1, rad 101, anmärkning a
- Fysisk sida i PDF
- 12
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.45 ~ 0.7 |
| P | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.8 ~ 1.15 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 101; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Villkor för kemisk sammansättning
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 101; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Verifieringsanmärkning
Samtliga 104 rader i Tabell 1 och 34 rader i Tabell 2 i originalet Q/BQB517:2023 från Baosteels officiella webbplats har kontrollerats rad för rad; får inte blandas med äldre utgåvor.SNB16 · Q/XG 243-2019
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- Q/XG 243-2019
- Placering i tabellen
- Tabell 3, rad 8
- Fysisk sida i PDF
- 3
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.36 ~ 0.44 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.45 ~ 0.7 |
| P | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.15 |
| Mo | 0.5 ~ 0.65 |
| V | 0.25 ~ 0.35 |
| Ni | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Al | ≤ 0.015 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Massfraktion wt%; Q/XG 243-2019, smältanalys, lokal PDF-sida 3. Tillåtna produktanalysavvikelser kontrolleras enligt GB/T 222. Smältanalysintervall används inte direkt som garanterade produktanalysintervall. Företagsstandarden avser valstråd av kallstukningsstål för personbilar som kräver fordonstillverkarens godkännande. Detta innebär inte eget lagersaldo, kundgodkännande eller godkänd ersättning. Avsnitt 5.4: vid krav på hög eller högre kvalitetsklass för kallstukprovning måste prov med C≥0.30% först sfäroidiseringsglödgas.
Villkor för kemisk sammansättning
Massfraktion wt%; Q/XG 243-2019, smältanalys, lokal PDF-sida 3. Tillåtna produktanalysavvikelser kontrolleras enligt GB/T 222. Smältanalysintervall används inte direkt som garanterade produktanalysintervall. Företagsstandarden avser valstråd av kallstukningsstål för personbilar som kräver fordonstillverkarens godkännande. Detta innebär inte eget lagersaldo, kundgodkännande eller godkänd ersättning. Avsnitt 5.4: vid krav på hög eller högre kvalitetsklass för kallstukprovning måste prov med C≥0.30% först sfäroidiseringsglödgas.
Kombinerade begränsningar
- Begränsningar för kombinationer av grundämnen
- Grundämnen som måste bekräftas med data från samma smälta eller parti