QSTE420TM — Materiaalitiedot
Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin QSTE420TM ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia QSTE420TM?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
QStE420TM · Q/BQB 130-2003
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Levyaihioteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Esivalssattu levyaihio jatkovalssaukseen
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/BQB 130—2003
- Taulukon sijainti
- 4.1.1 / taulukko 3 ja huomautukset 1–3
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus 3–<7 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus 7–<10 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 0.01 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.09 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin. Taulukon 3 rivien yli yhdistetyt Al_t≥0.01, Nb≤0.04 ja Ti≤0.12 wt% koskevat vastaavia kolmea riviä; ohuempi QStE420TM-rivi sekä QStE500TM G -rivi käyttävät kumpikin omia solujaan eikä arvoja sekoiteta.
Koostumusehdot
Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin. Taulukon 3 rivien yli yhdistetyt Al_t≥0.01, Nb≤0.04 ja Ti≤0.12 wt% koskevat vastaavia kolmea riviä; ohuempi QStE420TM-rivi sekä QStE500TM G -rivi käyttävät kumpikin omia solujaan eikä arvoja sekoiteta.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus 3–<7 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 0.01 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.09 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
- Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
- 4
- Lähdetaulukon rivinumero
- 28
Hapenpoistotapa A; sovellettava valmiin levyn paksuus 7–<10 mm; Al tarkoittaa kokonaisalumiinia Al_t
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.7 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 0.01 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Nb | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
- Yhdistelmärajoitus
- Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
- 4
- Lähdetaulukon rivinumero
- 29
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Baosteelin alkuperäisen taulukon 3 koko sisältö, usealle riville ulottuvat solut ja huomautukset tarkistettu riveittäin; ehdot valitaan tiivistystavan ja valmiin levyn paksuuden mukaan.QStE420TM · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 1.5 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 0.015 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Nb | ≤ 0.09 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 20, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Nb
- V
- Ti
- Yläraja
- 0.22