MNB123H — Materiaalitiedot
Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin MNB123H ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia MNB123H?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
MnB123H · Q/320582 SGY503-2024 (painos 1)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Vuoden 2024 painos 1; julkaistu 2024-04-26, voimaan 2024-05-01
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.24 |
| Si | 0.15 ~ 0.25 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.07 ~ 0.2 |
| B | ≥ 0.0008 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Shagang Q/320582 SGY503-2024 (painos 1), taulukko 1, rivi 29 (PDF-sivu 5), sulatusanalyysi wt%; esitetään erikseen tämän painoksen alkuperäisillä materiaalilajeilla ja arvoilla. Tilaus ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Vuoden 2024 painoksen 1 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; viiva ei tarkoita nollaa. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Sarake AlT on kokonaisalumiinin alaraja, B itsenäinen sarake ja alkuaineet Ti, V ja muut huomautussarakkeessa; materiaalilajin päätteet ovat täsmälleen tämän painoksen alkuperäistaulukon mukaan. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Kohtien 6.10/6.11 mitattu kovuus ja mekaaniset tiedot eivät ole toimitusperuste eikä yleisiä ominaisuuksia ole täytetty.
Tarkistuksen selitys
Valmistajan vuoden 2024 painoksen 1 taulukosta 1 poimittu suoraan musta alkuperäisteksti ja tarkistettu riveittäin; sininen julkinen vesileima on jätetty pois poimintakerroksesta.MnB123H · Q/XG 243-2019
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Booriteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/XG 243-2019
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2, rivi 7
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 2
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.24 |
| Si | 0.15 ~ 0.25 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | 0.001 ~ 0.003 |
| Cr | 0.07 ~ 0.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 2. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää.
Koostumusehdot
Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 2. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
- Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
Tarkistuksen selitys
Q/XG 243-2019, taulukon 2 alkuperäistekstin PDF-sivu 2 tarkistettu visuaalisesti riveittäin ja yhdistettyjen solujen osaltaMnB123H · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.26 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.07 ~ 0.3 |
| B | 0.001 ~ 0.003 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 69, PDF-sivu 8; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.
Tarkistuksen selitys
Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.Lähteen alaviite
B:0.0010-0.0030Cu:≤0.30Ni:≤0.25Näytä vastaava tuote →MnB123H · AGT2282 January 2013 (tahon Acument hankintaeritelmä)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka ja tanko
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Tammikuu 2013
- Aineiston nimi
- AGT2282 Hiili- ja seosteräksen eritelmä
- Taulukon sijainti
- 6.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
- Valmistaja
- Acument Global Technologies (AGT)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.2 ~ 0.26 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| B | 0.001 ~ 0.003 |
| Cr | 0.07 ~ 0.3 |
Soveltamisrajat
Acument AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaerittely, PDF-sivun 6 taulukko 6.1; sulatuskoostumus wt%, tila SKFG. Taulukon ulkopuolisten vaatimusten ja jäännösalkuaineiden kokonaismäärän viittauksia ei ole vielä selvitetty kokonaan; vain esityksen viitetiedoksi, ei rajojen käänteishakuun. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia.
Koostumusehdot
AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaeritelmä, taulukkojen 6.1/6.2 sulatusanalyysi, massaosuus %; ei standardin SAE alkuperäisteksti tai nykyinen hallittu toimitustakuu. / Kohdan 6.3 tuoteanalyysin poikkeamat viittaavat standardeihin ASTM F2282 ja SAE J409 eikä niitä saa soveltaa nykyiseen sulatusanalyysiin; pinnoite, hiiletys ja hiilenkato voivat vaikuttaa tuotteen näytteenottoon. / Kohta 6.5 määrää jäännösalkuaineet standardin ASTM F2282 mukaan, jäännösten yhteismäärä ≤0.35%; tässä erässä viitattua painosta ja jäännösalkuaineiden määritelmää ei ole täydennetty eikä summan jäseniä keksitä. / Taulukon ulkopuoliset koostumukset viittaavat erikseen standardiin SAE J403/J404 (vuosilukua ei yksilöity); viittauksen ehdot eivät ole valmiit, joten tiedot näytetään toistaiseksi vain viitteeksi eivätkä osallistu rajoihin perustuvaan koostumushakuun. / Tilasarakkeen SKFG merkintä säilytetään alkuperäistekstin mukaan eikä vaihtoehtoisia tiloja yhdistetä yhdeksi sulatusmenetelmän ehdoksi. / Luettelemattomia alkuaineita ja viivoja ei täytetä arvolla 0 eikä yksipuolisia ala- tai ylärajoja muuteta kiinteiksi arvoiksi.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- 6.5
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Jäännösalkuaineiden summa≤0.35%; summan alkuaineet ja yksittäisrajat viittaavat standardiin ASTM F2282. Viitepainosta ja jäännösalkuaineiden soveltamisalaa ei ole tarkistettu loppuun; automaattista vastaavuutta ei määritetä.
- Alaviite
- Taulukon ulkopuolinen viittaus
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Taulukon ulkopuoliset koostumukset on tarkistettava erikseen standardien SAE J403/J404 ja hankintasopimuksen mukaan; taulukko ei sisällä kaikkia vaatimuksia.