ML42CRMO — Materiaalitiedot
Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin ML42CRMO ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia ML42CRMO?
Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
ML42CrMo · GB/T 5953
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmätyssäysteräslanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
- Standardin painos
- GB/T 6478-2001
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala
Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.
Lähde: GB/T 6478-2001 · Taulukko 3 · ML42CrMo · p.6
| Alkuaine | Massaosuus / % |
|---|---|
| C | 0.38~0.45 |
| Si | ≤0.30 |
| Mn | 0.60~0.90 |
| P | ≤0.035 |
| S | ≤0.035 |
| Ni | ≤0.20 |
| Cr | 0.90~1.20 |
| Cu | ≤0.20 |
| Mo | 0.15~0.25 |
Soveltamisrajat
Standardin GB/T5953.1/.2:2009 kohta 6.1.1 määräytyy sopimuksessa mainitun asiaankuuluvan standardin mukaan; tässä on standardin GB/T6478 samannimisen materiaalilajin viitekoostumus. Soveltuva standardi on vahvistettava sopimuksesta eikä tietoa käytetä suoraan standardin 5953 pakollisena koostumuksena. Vanhan painoksen historiallisia tietoja. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Standardilähde: GB/T 6478-2001 · Taulukko 3Näytä vastaava tuote →ML42CrMo · GB/T 28906-2025
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Nuorrutettava kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 28906-2025
- Taulukon sijainti
- Taulukon 3 huomautus a–d; 7.1.5–7.1.7
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 8、9、11
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu
Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Sn | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Sn | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Sn | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäisen PDF8/9-tekstin taulukko 3 ja kohdan PDF11 jäännösalkuainevaatimukset tarkistettu visuaalisestiML42CrMo · GB/T 6478-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 6478-2001
- Taulukon sijainti
- Taulukko 3 ja 6.1.4–6.1.8
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、6
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin GB/T6478-2001 taulukon 3 sulatusanalyysi wt%; 6.1.4, jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤.20%. Seosaineen Cr vaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen ylärajaa. Alkuaineen 6.1.8 lopputuotteen sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222-1984 taulukosta 2 eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta. Todellinen painos 2001; sitä ei korvata painoksen 2015 tai 2025 koostumuksella, ja tarkat mitat sekä toimituksen mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Standardin GB/T6478-2001 taulukon 3 sulatusanalyysi wt%; 6.1.4, jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤.20%. Seosaineen Cr vaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen ylärajaa. Alkuaineen 6.1.8 lopputuotteen sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin GB/T222-1984 taulukosta 2 eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta. Todellinen painos 2001; sitä ei korvata painoksen 2015 tai 2025 koostumuksella, ja tarkat mitat sekä toimituksen mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäistekstin PDF5/6 neljä koostumustaulukkoa ja kohdat tarkistettu visuaalisestiML42CrMo · Q/BQB 517-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/BQB 517—2023
- Taulukon sijainti
- 6.1.1 / taulukko 1, rivi 92, huomautus a
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 12
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 92; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Koostumusehdot
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 92; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Tarkistuksen selitys
Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.ML42CrMo · Q/ZNGF 01.7—2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Painos 2023; julkaistu 2023-09-21, voimaan 2023-10-01; korvaa standardin Q/SG18—2022
- Aineiston nimi
- Teräsvalssilanka kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, taulukko 1, rivi 67 (PDF-sivu 7), sulatusanalyysi wt%; alaviitteet, toimitusprosessi ja tilaus on vahvistettava asianomaisen painoksen mukaan. Tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; viiva tarkoittaa luettelematonta rajaa, ei nollaa. / Kohdan 6.1.4 jäännösalkuaineet (epäpuhtaudet) Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%; kun taulukossa alkuainetta Cr lisätään tarkoituksellisesti, käytetään vastaavan rivin rajoja eikä jäännösalkuaineen ylärajaa. / Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tavallisen luokan kylmätyssäyskoe on 1/2, ja korkea tai korkeampi laatuluokka on mainittava sopimuksessa.