ML42CRMO — Materialuppgifter
Antal källposter: 5. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för ML42CRMO →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet ML42CRMO?
Relaterad kataloginformation finns tillgänglig. Du är även välkommen att skicka nya material- och bearbetningskrav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
ML42CrMo · GB/T 5953
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Ståltråd för kallstukning
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- GB/T 6478-2001
- Placering i tabellen
- Tabell 3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
Källor till kemisk sammansättning och tillämpningsområde
Nedan anges referenssammansättningar för de angivna standardutgåvorna, inte uppmätta värden för smältan eller partiet; beställningens tillämpliga standard, råmaterialkrav och krav på färdig produkt måste bekräftas var för sig.
Källa: GB/T 6478-2001 · Tabell 3 · ML42CrMo · p.6
| Grundämne | Massfraktion / % |
|---|---|
| C | 0.38~0.45 |
| Si | ≤0.30 |
| Mn | 0.60~0.90 |
| P | ≤0.035 |
| S | ≤0.035 |
| Ni | ≤0.20 |
| Cr | 0.90~1.20 |
| Cu | ≤0.20 |
| Mo | 0.15~0.25 |
Tillämpningsgränser
GB/T5953.1/.2:2009, avsnitt 6.1.1 följer den relevanta standard som anges i avtalet. Här visas referenssammansättning för samma beteckning i GB/T6478. Tillämplig standard måste bekräftas i avtalet; uppgifterna är inte direkt obligatorisk sammansättning enligt 5953. Historiska data från en äldre utgåva. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: GB/T 6478-2001 · Tabell 3Visa motsvarande produkt →ML42CrMo · GB/T 28906-2025
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Kallstukningsstål avsett för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 28906-2025
- Placering i tabellen
- Tabell 3 fotnot a–d; 7.1.5–7.1.7
- Fysisk sida i PDF
- 8、9、11
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Tabell 3, förvald sammansättning; ingen överenskommelse om den valfria aluminiumtillsatsen
Tabell 3, fotnot a: aluminium kan tillsättas för att förbättra egenskaper vid kallstukning, Alt≤0.060%
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 i GB/T28906-2025 gäller varmvalsad valstråd av seghärdningsstål för kallstukning, smältanalys i massandelar %. Anmärkning a: Al får tillsättas för bättre kallstukbarhet, Alt≤0.060%. Detta är valfritt, inte obligatoriskt som standard. Anmärkning b: Si under 0.10% får avtalas mellan parterna, men då måste Al tillsättas och Alt≥0.020%. Posten använder ordinarie Si-intervall i tabellen; inget konkret låg-Si-intervall konstrueras utan avtal. Anmärkning c: Cr kan avtalas för de första 11 stålsorterna i tabell 3 för bättre härdbarhet och mekaniska egenskaper, med mängd bekräftad av båda parter. Utan avtal gäller resthalt Cr≤0.20% enligt 7.1.5. Avsnitt 7.1.5: resthalter Cr, Ni och Cu vardera ≤0.20%, Sn≤0.06%; resthaltsgränsen för Cr gäller inte tabellens legerade Cr-intervall. Avsnitt 7.1.7: om tabellen inte anger annat följer tillåtna avvikelser vid produktanalys GB/T222; smältanalysvärden är inte produktanalystoleranser. Originalet gäller varmvalsad valstråd för kallstukning, 5–52mm. Konkreta produktdimensioner, leverans och bearbetningsväg måste fortfarande bekräftas; mekaniska egenskaper kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 i GB/T28906-2025 gäller varmvalsad valstråd av seghärdningsstål för kallstukning, smältanalys i massandelar %. Anmärkning a: Al får tillsättas för bättre kallstukbarhet, Alt≤0.060%. Detta är valfritt, inte obligatoriskt som standard. Anmärkning b: Si under 0.10% får avtalas mellan parterna, men då måste Al tillsättas och Alt≥0.020%. Posten använder ordinarie Si-intervall i tabellen; inget konkret låg-Si-intervall konstrueras utan avtal. Anmärkning c: Cr kan avtalas för de första 11 stålsorterna i tabell 3 för bättre härdbarhet och mekaniska egenskaper, med mängd bekräftad av båda parter. Utan avtal gäller resthalt Cr≤0.20% enligt 7.1.5. Avsnitt 7.1.5: resthalter Cr, Ni och Cu vardera ≤0.20%, Sn≤0.06%; resthaltsgränsen för Cr gäller inte tabellens legerade Cr-intervall. Avsnitt 7.1.7: om tabellen inte anger annat följer tillåtna avvikelser vid produktanalys GB/T222; smältanalysvärden är inte produktanalystoleranser. Originalet gäller varmvalsad valstråd för kallstukning, 5–52mm. Konkreta produktdimensioner, leverans och bearbetningsväg måste fortfarande bekräftas; mekaniska egenskaper kontrolleras separat.
Originalpost för villkorsgren
Tabell 3, förvald sammansättning; ingen överenskommelse om den valfria aluminiumtillsatsen
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Tabell 3, fotnot a: aluminium kan tillsättas för att förbättra egenskaper vid kallstukning, Alt≤0.060%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.45 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Al | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Original PDF s. 8/9 Tabell 3 samt klausul för restelement på s. 11 visuellt kontrolleradeML42CrMo · GB/T 6478-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 6478-2001
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och 6.1.4–6.1.8
- Fysisk sida i PDF
- 5、6
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
GB/T6478-2001, tabell 3, smältanalys wt%. Enligt 6.1.4 gäller residualelement Cr/Ni/Cu vardera ≤.20%. Residualgränsen tillämpas inte på föreskrivet legeringsintervall för Cr. Enligt 6.1.8 kontrolleras tillåtna produktanalysavvikelser separat mot tabell 2 i GB/T222-1984; ordinarie smältanalysintervall utvidgas inte. Faktisk utgåva 2001; dess sammansättning ersätts inte med utgåvorna 2015 eller 2025. Specifika dimensioner och mekaniska egenskaper vid leverans kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
GB/T6478-2001, tabell 3, smältanalys wt%. Enligt 6.1.4 gäller residualelement Cr/Ni/Cu vardera ≤.20%. Residualgränsen tillämpas inte på föreskrivet legeringsintervall för Cr. Enligt 6.1.8 kontrolleras tillåtna produktanalysavvikelser separat mot tabell 2 i GB/T222-1984; ordinarie smältanalysintervall utvidgas inte. Faktisk utgåva 2001; dess sammansättning ersätts inte med utgåvorna 2015 eller 2025. Specifika dimensioner och mekaniska egenskaper vid leverans kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av fyra sammansättningstabeller och klausuler på PDF-sida 5/6ML42CrMo · Q/BQB 517-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Varmvalsad valstråd av kallstukningsstål
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- Q/BQB 517—2023
- Placering i tabellen
- 6.1.1/Tabell 1, rad 92, anmärkning a
- Fysisk sida i PDF
- 12
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.3 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 92; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Villkor för kemisk sammansättning
Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 92; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.
Verifieringsanmärkning
Samtliga 104 rader i Tabell 1 och 34 rader i Tabell 2 i originalet Q/BQB517:2023 från Baosteels officiella webbplats har kontrollerats rad för rad; får inte blandas med äldre utgåvor.ML42CrMo · Q/ZNGF 01.7—2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Utgåva 2023; publicerad 2023-09-21, med ikraftträdande 2023-10-01; ersätter Q/SG18—2022
- Dokumenttitel
- Valstråd av stål för kallstukning och kallextrudering
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.45 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Zhongnan Steels Q/ZNGF 01.7—2023, tabell 1, rad 67 (PDF-sida 7), smältanalys wt%; fotnoter, leveransprocess och beställning måste bekräftas mot motsvarande utgåva. Detta innebär inget leveransåtagande från Creation Group.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1, smältanalys som massfraktion wt%. Streck anger ej föreskrivna gränser, inte noll. / Avsnitt 6.1.4: residualer (föroreningar) Cr, Ni, Cu vardera ≤0.20%. Vid avsiktlig Cr-tillsats gäller respektive rads gränser, inte residualtaket. / Valstråd levereras varmvalsad. Kallstukprov för normal klass är 1/2; hög och högre klass måste anges i kontraktet.