← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

ML40CRMO — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin ML40CRMO ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia ML40CRMO?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

ML40CrMo · GB/T 28906-2025

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Nuorrutettava kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 28906-2025
Taulukon sijainti
Taulukon 3 huomautus a–d; 7.1.5–7.1.7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
8、9、11

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu
IIW / CEV:0.6900–0.8967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%
IIW / CEV:0.6900–0.8967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo0.15 ~ 0.25

Soveltamisrajat

Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo0.15 ~ 0.25

Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo0.15 ~ 0.25
Al≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen PDF8/9-tekstin taulukko 3 ja kohdan PDF11 jäännösalkuainevaatimukset tarkistettu visuaalisesti

Näytä vastaava tuote →

ML40CrMo · GB/T 28906-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Alaluokka
Nuorrutettava kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 28906-2012
Taulukon sijainti
Taulukko 3; 6.1.5–6.1.7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6、7

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Kohdan 6.1.5 jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.20%; taulukon seosalkuaineeseen Cr ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr rajaa. Kohdan 6.1.7 koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan; sulatusanalyysin rajoja ei käsitellä tuoteanalyysin sallittuina poikkeamina. Painoksen 2012 taulukossa 3 ei ole painoksen 2025 valinnaista alumiinia ja pientä piipitoisuutta koskevia alaviitteitä eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. Kohdan 6.4.2 nuorrutettavalle tyypille ei tavallisesti tehdä mekaanisten ominaisuuksien tarkastusta; tilaajan vaatiessa kuumavalssatun tilan tai lämpökäsiteltyjen koekappaleiden ominaisuusarvoista sovitaan osapuolten kesken ja ne mainitaan sopimuksessa. Yhtenäisiä takuuarvoja ei täytetä omin päin.

Koostumusehdot

Taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Kohdan 6.1.5 jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.20%; taulukon seosalkuaineeseen Cr ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr rajaa. Kohdan 6.1.7 koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan; sulatusanalyysin rajoja ei käsitellä tuoteanalyysin sallittuina poikkeamina. Painoksen 2012 taulukossa 3 ei ole painoksen 2025 valinnaista alumiinia ja pientä piipitoisuutta koskevia alaviitteitä eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. Kohdan 6.4.2 nuorrutettavalle tyypille ei tavallisesti tehdä mekaanisten ominaisuuksien tarkastusta; tilaajan vaatiessa kuumavalssatun tilan tai lämpökäsiteltyjen koekappaleiden ominaisuusarvoista sovitaan osapuolten kesken ja ne mainitaan sopimuksessa. Yhtenäisiä takuuarvoja ei täytetä omin päin.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen PDF6-tekstin taulukko 3 ja kohdan PDF7 jäännösalkuainevaatimukset tarkistettu visuaalisesti

ML40CrMo · GB/T 6478-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Alaluokka
Nuorrutettava kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 6478-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 3; 6.1.5–6.1.7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
9、10

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

Taulukon 3 nuorrutettavan kylmätyssäys- ja kylmäpursotusteräksen sulatusanalyysi, massaosuus %. Kohdan 6.1.5 jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.20%; kun seosalkuaineelle Cr on vaihteluväli, jäännösalkuaineen Cr rajaa ei käytetä. Kohdan 6.1.7 tuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan; tässä tietueessa sulatusanalyysin oletusarvoja ei laajenneta tuotteen sallituiksi poikkeamiksi. Tämän painoksen taulukko 3 ei määrää valinnaista alkuainetta Al tai yhtenäistä pienen Si-pitoisuuden sopimusta eikä standardin GB28906-2025 ehtoja sovelleta. Määrittämättömiä alkuaineita, kuten Mo, ei täytetä nollilla; tietty tuotemuoto, toimitus, mekaaniset ominaisuudet ja osan muovauksen soveltuvuus on silti tarkistettava erikseen.

Koostumusehdot

Taulukon 3 nuorrutettavan kylmätyssäys- ja kylmäpursotusteräksen sulatusanalyysi, massaosuus %. Kohdan 6.1.5 jäännösalkuaineet Cr/Ni/Cu kukin ≤0.20%; kun seosalkuaineelle Cr on vaihteluväli, jäännösalkuaineen Cr rajaa ei käytetä. Kohdan 6.1.7 tuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan; tässä tietueessa sulatusanalyysin oletusarvoja ei laajenneta tuotteen sallituiksi poikkeamiksi. Tämän painoksen taulukko 3 ei määrää valinnaista alkuainetta Al tai yhtenäistä pienen Si-pitoisuuden sopimusta eikä standardin GB28906-2025 ehtoja sovelleta. Määrittämättömiä alkuaineita, kuten Mo, ei täytetä nollilla; tietty tuotemuoto, toimitus, mekaaniset ominaisuudet ja osan muovauksen soveltuvuus on silti tarkistettava erikseen.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäistekstin PDF9 taulukko 3 ja aineiston PDF10 jäännösalkuainevaatimukset tarkistettu visuaalisesti

ML40CrMo · Q/ZNGF 01.7—2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Painos 2023; julkaistu 2023-09-21, voimaan 2023-10-01; korvaa standardin Q/SG18—2022
Aineiston nimi
Teräsvalssilanka kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, taulukko 1, rivi 66 (PDF-sivu 7), sulatusanalyysi wt%; alaviitteet, toimitusprosessi ja tilaus on vahvistettava asianomaisen painoksen mukaan. Tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.

Koostumusehdot

Taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; viiva tarkoittaa luettelematonta rajaa, ei nollaa. / Kohdan 6.1.4 jäännösalkuaineet (epäpuhtaudet) Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%; kun taulukossa alkuainetta Cr lisätään tarkoituksellisesti, käytetään vastaavan rivin rajoja eikä jäännösalkuaineen ylärajaa. / Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tavallisen luokan kylmätyssäyskoe on 1/2, ja korkea tai korkeampi laatuluokka on mainittava sopimuksessa.

Tarkistuksen selitys

Painoksen 2023 taulukon 1 kaikki 69 riviä ja alaviitteet a/b/c tarkistettu riveittäin; prosessijälkitunnukset -1/-2/-3 erotetaan alaviitteiden kirjaimista.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group