← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

ML40CRMO — Materialeoplysninger

I alt 4 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for ML40CRMO →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i ML40CRMO?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

ML40CrMo · GB/T 28906-2025

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
GB/T 28906-2025
Tabellens placering
Tabel 3, note a–d; 7.1.5–7.1.7
PDF fysisk side
8、9、11

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Standardsammensætning i tabel 3, uden aftale om valgfri aluminiumtilsætning
IIW / CEV:0.6900–0.8967 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Tabel 3, note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%
IIW / CEV:0.6900–0.8967 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5750 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Sn≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.25

Anvendelsesgrænser

GB/T28906-2025, tabel 3, varmvalset valsetråd af stål til koldstukning med efterfølgende hærdning og anløbning, smelteanalyse, massefraktion %. Note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%; dette er valgfrit og ikke obligatorisk standardtilsætning. Note b: efter aftale mellem leverandør og køber kan Si være lavere end 0.10%; da skal aluminium tilsættes, og Alt≥0.020% gælder. Posten følger som standard det tabulerede Si-interval; uden et konkret aftalt interval for lavt silicium indsættes intet vilkårligt. Note c: for de første 11 kvaliteter i tabel 3 kan tilsætning af Cr aftales for at forbedre hærdbarhed og mekaniske egenskaber; mængden skal bekræftes af begge parter; uden aftale gælder restindhold af Cr≤0.20% efter 7.1.5. 7.1.5: restindhold af Cr, Ni og Cu, hver ≤0.20%, samt restindhold Sn≤0.06%; ved tabuleret legeringsinterval for Cr gælder ikke øvre restindholdsgrænse for Cr. 7.1.7: medmindre tabellen angiver andet, følger tilladte produktanalyseafvigelser GB/T222; smelteværdier fremstilles ikke som produktanalysetolerancer. Originalens omfang er varmvalset valsetråd til koldstukning 5–52mm; konkrete produktspecifikationer, levering og procesforløb skal fortsat bekræftes; mekaniske egenskaber verificeres særskilt.

Betingelser for sammensætning

GB/T28906-2025, tabel 3, varmvalset valsetråd af stål til koldstukning med efterfølgende hærdning og anløbning, smelteanalyse, massefraktion %. Note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%; dette er valgfrit og ikke obligatorisk standardtilsætning. Note b: efter aftale mellem leverandør og køber kan Si være lavere end 0.10%; da skal aluminium tilsættes, og Alt≥0.020% gælder. Posten følger som standard det tabulerede Si-interval; uden et konkret aftalt interval for lavt silicium indsættes intet vilkårligt. Note c: for de første 11 kvaliteter i tabel 3 kan tilsætning af Cr aftales for at forbedre hærdbarhed og mekaniske egenskaber; mængden skal bekræftes af begge parter; uden aftale gælder restindhold af Cr≤0.20% efter 7.1.5. 7.1.5: restindhold af Cr, Ni og Cu, hver ≤0.20%, samt restindhold Sn≤0.06%; ved tabuleret legeringsinterval for Cr gælder ikke øvre restindholdsgrænse for Cr. 7.1.7: medmindre tabellen angiver andet, følger tilladte produktanalyseafvigelser GB/T222; smelteværdier fremstilles ikke som produktanalysetolerancer. Originalens omfang er varmvalset valsetråd til koldstukning 5–52mm; konkrete produktspecifikationer, levering og procesforløb skal fortsat bekræftes; mekaniske egenskaber verificeres særskilt.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Standardsammensætning i tabel 3, uden aftale om valgfri aluminiumtilsætning

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Sn≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.25

Tabel 3, note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Sn≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.25
Al≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Originalens PDF8/9, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF11 er visuelt kontrolleret

Se det tilhørende produkt →

ML40CrMo · GB/T 28906-2012

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Underkategori
Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
GB/T 28906-2012
Tabellens placering
Tabel 3; 6.1.5–6.1.7
PDF fysisk side
6、7

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.3

Anvendelsesgrænser

Tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; tabellens legeringsindhold af Cr underlægges ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte sammensætningsafvigelser følger GB/T222; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysetolerancer. Tabel 3 i 2012-udgaven har ikke 2025-udgavens noter om valgfrit aluminium og lavt silicium; nyere betingelser overføres ikke. 6.4.2-typen til hærdning og anløbning prøves normalt ikke for mekaniske egenskaber; ved køberkrav aftales egenskabsværdier i varmvalset tilstand eller for varmebehandlede prøvestykker mellem parterne og anføres i kontrakten, uden vilkårlige fælles garantiværdier.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; tabellens legeringsindhold af Cr underlægges ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte sammensætningsafvigelser følger GB/T222; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysetolerancer. Tabel 3 i 2012-udgaven har ikke 2025-udgavens noter om valgfrit aluminium og lavt silicium; nyere betingelser overføres ikke. 6.4.2-typen til hærdning og anløbning prøves normalt ikke for mekaniske egenskaber; ved køberkrav aftales egenskabsværdier i varmvalset tilstand eller for varmebehandlede prøvestykker mellem parterne og anføres i kontrakten, uden vilkårlige fælles garantiværdier.

Verifikationsbemærkninger

Originalens PDF6, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF7 er visuelt kontrolleret

ML40CrMo · GB/T 6478-2015

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Underkategori
Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
GB/T 6478-2015
Tabellens placering
Tabel 3; 6.1.5–6.1.7
PDF fysisk side
9、10

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.3

Anvendelsesgrænser

Tabel 3, smelteanalyse for stål til koldstukning og koldekstrudering med efterfølgende hærdning og anløbning, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; ved legeringsinterval for Cr gælder ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte produktanalyseafvigelser følger GB/T222; standardsmelteværdierne udvides ikke her til produktanalysetolerancer. Tabel 3 i denne udgave specificerer hverken valgfrit Al eller en fælles aftale om lavt Si; betingelser fra GB28906-2025 anvendes ikke. Uspecificerede grundstoffer såsom Mo udfyldes ikke med nul; konkrete produktformer, levering, mekaniske egenskaber og komponentens formningsegnethed skal fortsat verificeres særskilt.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3, smelteanalyse for stål til koldstukning og koldekstrudering med efterfølgende hærdning og anløbning, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; ved legeringsinterval for Cr gælder ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte produktanalyseafvigelser følger GB/T222; standardsmelteværdierne udvides ikke her til produktanalysetolerancer. Tabel 3 i denne udgave specificerer hverken valgfrit Al eller en fælles aftale om lavt Si; betingelser fra GB28906-2025 anvendes ikke. Uspecificerede grundstoffer såsom Mo udfyldes ikke med nul; konkrete produktformer, levering, mekaniske egenskaber og komponentens formningsegnethed skal fortsat verificeres særskilt.

Verifikationsbemærkninger

Originalens PDF9, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF10 er visuelt kontrolleret

ML40CrMo · Q/ZNGF 01.7—2023

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Stål til koldstukning
Underkategori
Stål til koldstukning
Materialeform
Valsetråd
Forklaring af den oprindelige posts status
Producentens originaltekst er verificeret
Dokumentudgave
2023-udgave; offentliggjort 2023-09-21, ikrafttræden 2023-10-01; erstatter Q/SG18—2022
Dokumenttitel
Stålvalsetråd til koldstukning og koldekstrudering
Tabellens placering
Tabel 1
PDF fysisk side
7
Enhed
Massefraktion (wt%)
Producent
Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.

Reference for kulstofækvivalent

Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.

IIW / CEV:0.6900–0.9067 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4683–0.5783 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5000–0.6250 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i producentens dokumentation, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.38 ~ 0.43
Si0.1 ~ 0.3
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, tabel 1, række 66 (PDF side 7), smelteanalyse wt%; fodnoter, leveringsproces og ordre skal bekræftes efter den relevante udgave; dette er intet leveringstilsagn fra Creation Group.

Betingelser for sammensætning

Tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%; tankestreger betyder manglende grænse, ikke nul. / Afsnit 6.1.4: restindhold (urenheder) af Cr, Ni og Cu hver ≤0.20%; når Cr er tilsat bevidst i tabellen, gælder den relevante rækkes grænser, ikke øvre restindholdsgrænse. / Valsetråd leveres varmvalset; almindelig koldstukningsprøvning er 1/2, mens avanceret og højere niveau skal angives i kontrakten.

Verifikationsbemærkninger

De 69 rækker og fodnote a/b/c i 2023-udgavens tabel 1 er kontrolleret rækkevis; processuffikset -1/-2/-3 holdes adskilt fra fodnotebogstaver.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group