← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

G61500 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin G61500 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia G61500?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

G61500 · SAE J404-2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2000
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:≥ 0.7867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5900–0.7047 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.48 ~ 0.53
Mn0.7 ~ 0.9
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.1
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
V≥ 0.15 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu

G61500 · SAE J404-2009

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2009
Taulukon sijainti
Table1 ja huomautus 1/4/5/6/7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%
IIW / CEV:≥ 0.7867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5900–0.7047 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%
IIW / CEV:≥ 0.7867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5900–0.7047 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%
IIW / CEV:≥ 0.7867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):≥ 0.5750 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B; alkuaineelle V ei ole määritetty ylärajaa, joten hiiliekvivalentin ylärajaa ei voida määrittää Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5900–0.7047 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.48 ~ 0.53
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.1
V≥ 0.15 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Alkuperäisen taulukon UNS G61500 vastaa tunnusta SAE6150; molemmat hakunimet säilytetään, mutta niitä ei tulkita eri materiaaleiksi tai eri standardien korvaavuudeksi. Sulatusanalyysi wt%; alkuaineelle V≥.15% ei määrätä ylärajaa eikä muiden standardien ASTM vanadiinin ylärajaa sovelleta. Huomautus 1: alkuaineet, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, käyttävät jäännösylärajoja Cu≤.35/Ni≤.25/Mo≤.06; alkuaine Cr käyttää seosvaihteluväliä. Huomautus 6: taulukon 1 alkuaineen P/S oletus on .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja ASTM-pitkien tuotteiden .040/.050 ovat osapuolten sopimia tyypillisiä arvoja, eivät automaattisia tuotemuodon mukaan vaihtuvia ehtoja. Huomautus 4 sallii muusta Si-vaihteluvälistä sopimisen ilman yhtenäistä vaihteluväliä, jota ei täytetä omin päin. Huomautus 5: Pb-lisäys .15–.35% vaatii materiaalilajin tunnukseen merkinnän L; lyijyä sisältävää koostumusta ei yhdistetä tavalliseen 6150-materiaalilajiin. Huomautuksen 7 alkuaineet on raportoitava, mikä ei tarkoita kaikille pakollisia koostumusrajoja; raportointikynnyksen alittavaa arvoa ei käsitellä arvona 0. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista J409; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitusta tai muovaussoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Alkuperäisen taulukon UNS G61500 vastaa tunnusta SAE6150; molemmat hakunimet säilytetään, mutta niitä ei tulkita eri materiaaleiksi tai eri standardien korvaavuudeksi. Sulatusanalyysi wt%; alkuaineelle V≥.15% ei määrätä ylärajaa eikä muiden standardien ASTM vanadiinin ylärajaa sovelleta. Huomautus 1: alkuaineet, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, käyttävät jäännösylärajoja Cu≤.35/Ni≤.25/Mo≤.06; alkuaine Cr käyttää seosvaihteluväliä. Huomautus 6: taulukon 1 alkuaineen P/S oletus on .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja ASTM-pitkien tuotteiden .040/.050 ovat osapuolten sopimia tyypillisiä arvoja, eivät automaattisia tuotemuodon mukaan vaihtuvia ehtoja. Huomautus 4 sallii muusta Si-vaihteluvälistä sopimisen ilman yhtenäistä vaihteluväliä, jota ei täytetä omin päin. Huomautus 5: Pb-lisäys .15–.35% vaatii materiaalilajin tunnukseen merkinnän L; lyijyä sisältävää koostumusta ei yhdistetä tavalliseen 6150-materiaalilajiin. Huomautuksen 7 alkuaineet on raportoitava, mikä ei tarkoita kaikille pakollisia koostumusrajoja; raportointikynnyksen alittavaa arvoa ei käsitellä arvona 0. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardista J409; koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitusta tai muovaussoveltuvuutta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.48 ~ 0.53
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.1
V≥ 0.15 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.48 ~ 0.53
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.1
V≥ 0.15 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.48 ~ 0.53
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.7 ~ 0.9
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.8 ~ 1.1
V≥ 0.15 (ylärajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukon 1UNS vastaavuus ja alaviitteet on tarkistettu silmämääräisesti.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group