← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

30MNVS6 — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 30MNVS6 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 30MNVS6?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

30MnVS6 · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 1, rivi 100, huomautus a
PDF-tiedoston fyysinen sivu
12
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Koostumuksen alkuaineiden alkuperäiset merkinnät ja analyysiperuste
Al
Alkuperäinen alkuaineen tunnus
Alₜ
Alkuperäistekstistä poimittu tunnus
Alt
Alkuperäisen taulukon sarakeotsikko
Al t
Alkuperäistekstin alaindeksi
t
Alaindeksin selitys
Vain alkuperäisen taulukon alaindeksi säilytetään; tässä ehdokkaassa sitä ei tulkita kokonaisalumiiniksi tai happoliukoiseksi alumiiniksi. Muodoltaan määrittämätöntä alkuainetta Al ei saa suoraan rinnastaa niihin
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
1
Alkuperäisen taulukon järjestysnumero
100
PDF-tiedoston fyysinen sivu
12
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Alkuperäiset saraketunnukset tarkistettu
Alkuperäinen solu
0.010 ~ 0.025

Jos alkuperäiset analyysimerkinnät eroavat tai merkintä puuttuu jostakin tietueesta, vertailukelpoisuutta tai vastaavuutta ei voida päätellä suoraan. Lähteessä selittämättömiä alaindeksejä ei tulkita tässä laajemmin.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5067–0.6460 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3633–0.4447 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4000–0.4812 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.31
Si0.55 ~ 0.7
Mn1.3 ~ 1.4
P≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.012 ~ 0.025
Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Alₜ0.01 ~ 0.025
V0.1 ~ 0.13
Ni≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
N0.01 ~ 0.02
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 100; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 100; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.Näytä vastaava tuote →

30MnVS6 · EN 10267-1998

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Erkautuslujitettu ferriitti-perliittiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Puolivalmisteet ja tangot kuumamuokkaukseen; toimitustila on valittava vaihtoehdoista +U, +S tai +P ja tarkistettava taulukon 1 mukaan.
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10267:1998
Taulukon sijainti
Taulukko 3 ja alaviitteet 1–4; taulukon 1 soveltuvuus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、7、9
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.4760–0.7127 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3330–0.4770 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3800–0.5130 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.26 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.8
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.02 ~ 0.06
N0.01 ~ 0.02
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
V0.08 ~ 0.2

Soveltamisrajat

EN 10267:1998, taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Taulukko 1: käsittelemättömän +U- ja kylmäleikattavan +S-toimituksen yhteydessä käytetään taulukoita 3 ja 4; erkautuslujitetun +P-tilan koneistustankojen taulukon 5 koostumus on vain ohjeellinen eikä taulukkoa 3 automaattisesti käsitellä +P-toimitustakuuna. Taulukon 3 alaviite 2: muista lastuttavuutta parantavista tai sulfidien ja oksidien muotoa hallitsevista alkuaineista sekä rikkialueen muutoksista on sovittava. Taulukon 3 alaviite 3: alkuaineen V osittainen tai täydellinen korvaaminen alkuaineella Nb edellyttää sopimusta, ja myös alkuaineen V alarajasta on sovittava erikseen. Nykyinen koostumuksen käänteishaku käyttää vain taulukon 3 korvaamattoman koostumuksen oletusrajoja. Taulukon 3 alaviite 4: Ti-lisäys edellyttää sopimusta; luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi). Taulukon 4 tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen; taulukon 5+P mekaaniset ominaisuudet koskevat vain koneistustankoja ja ehtoa 30–120mm. Muista mitoista on sovittava; kylmätyssäyssoveltuvuus tarkistetaan erikseen.

Koostumusehdot

EN 10267:1998, taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Taulukko 1: käsittelemättömän +U- ja kylmäleikattavan +S-toimituksen yhteydessä käytetään taulukoita 3 ja 4; erkautuslujitetun +P-tilan koneistustankojen taulukon 5 koostumus on vain ohjeellinen eikä taulukkoa 3 automaattisesti käsitellä +P-toimitustakuuna. Taulukon 3 alaviite 2: muista lastuttavuutta parantavista tai sulfidien ja oksidien muotoa hallitsevista alkuaineista sekä rikkialueen muutoksista on sovittava. Taulukon 3 alaviite 3: alkuaineen V osittainen tai täydellinen korvaaminen alkuaineella Nb edellyttää sopimusta, ja myös alkuaineen V alarajasta on sovittava erikseen. Nykyinen koostumuksen käänteishaku käyttää vain taulukon 3 korvaamattoman koostumuksen oletusrajoja. Taulukon 3 alaviite 4: Ti-lisäys edellyttää sopimusta; luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi). Taulukon 4 tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen; taulukon 5+P mekaaniset ominaisuudet koskevat vain koneistustankoja ja ehtoa 30–120mm. Muista mitoista on sovittava; kylmätyssäyssoveltuvuus tarkistetaan erikseen.

Tarkistuksen selitys

EN 10267:1998, taulukon 3 rivi 2 sekä taulukko 1 ja alaviitteet on tarkistettu kohta kohdalta; tilan +P koostumus on vain ohjeellinen.

30MnVS6 · Q/XG 243-2019

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/XG 243-2019
Taulukon sijainti
Taulukko 3, rivi 10
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3
Yksikkö
Massaosuus (wt%)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5110–0.6993 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3472–0.4645 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3900–0.5068 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.25 ~ 0.31
Si0.5 ~ 0.8
Mn1.35 ~ 1.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.01 ~ 0.04
Cr0.1 ~ 0.25
Mo≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
V0.08 ~ 0.15
N0.01 ~ 0.025
Al≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 3. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää.

Koostumusehdot

Massaosuus wt%; Q/XG 243-2019, sulatusanalyysi; paikallisen PDF-tiedoston sivu 3. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan standardista GB/T 222; sulatusanalyysin vaihteluväliä ei suoraan käsitellä lopputuotteen taattuna vaihteluvälinä. Yritysstandardi koskee henkilöautojen kylmätyssäysteräsvalssilankaa, joka edellyttää ajoneuvovalmistajan hyväksyntää; ei tarkoita yrityksemme varastotuotetta, asiakashyväksyntää tai korvaamisen hyväksyntää.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
    Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista

      Tarkistuksen selitys

      Q/XG 243-2019, taulukon 3 alkuperäistekstin PDF-sivu 3 tarkistettu visuaalisesti riveittäin ja yhdistettyjen solujen osalta

      30MnVS6 · BEXG 021-2020

      Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

      Materiaaliluokka
      Kylmätyssäysteräs
      Alaluokka
      Kylmätyssäysteräs
      Materiaalin tuotemuoto
      Valssilanka
      Alkuperäisen tietueen tilan selitys
      Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
      Aineiston versio
      BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
      Aineiston nimi
      Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
      Taulukon sijainti
      Taulukko 1
      PDF-tiedoston fyysinen sivu
      5
      Yksikkö
      Massaosuus (wt%)
      Valmistaja
      Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

      Hiiliekvivalentin viitetiedot

      Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

      IIW / CEV:0.5307–0.6460 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
      Pcm(Ito–Bessyo):0.3693–0.4447 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
      CET:0.4060–0.4812 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

      Koostumustietue

      AlkuaineKoostumusvaatimus
      C0.27 ~ 0.31
      Si0.55 ~ 0.7
      Mn1.3 ~ 1.4
      P≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
      S0.012 ~ 0.025
      Cr0.12 ~ 0.2
      Ni≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
      Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
      Al0.01 ~ 0.025
      Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
      V0.1 ~ 0.13
      N0.01 ~ 0.02

      Soveltamisrajat

      Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 29, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

      Koostumusehdot

      Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.

      Tarkistuksen selitys

      Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

      Lähteen alaviite

      Ni:≤0.15;Cu:≤0.25;Al:0.010-0.025;Mo:≤0.05;V:0.10-0.13;N:0.010-0.020Näytä vastaava tuote →

      30MnVS6 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

      Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

      Materiaaliluokka
      Hiiliteräs
      Alaluokka
      Hiiliteräs
      Materiaalin tuotemuoto
      Tanko, putki, rengas ja esimuoto
      Koostumustietojen luonne
      Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
      Alkuperäisen tietueen tilan selitys
      Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
      Aineiston versio
      CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
      Aineiston nimi
      Ovakon tuoteluettelo
      PDF-tiedoston fyysinen sivu
      44
      Yksikkö
      Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
      Analyysityyppi
      Tyypillinen koostumusanalyysi
      Valmistaja
      Ovako

      Lähdeaineisto

      Hiiliekvivalentin viitetiedot

      Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

      IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
      Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
      CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

      Koostumustietue

      AlkuaineKoostumusvaatimus
      CTyypillinen/nimellisarvo 0.3 (ei taattu vaihteluväli)
      SiTyypillinen/nimellisarvo 0.5 (ei taattu vaihteluväli)
      MnTyypillinen/nimellisarvo 1.4 (ei taattu vaihteluväli)

      Soveltamisrajat

      Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 44; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 9830.

      Ehtovaatimukset

      Tarkistuksen selitys

      Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

      Lähteen huomautus

      Mikroseostettu kylmätyssäysteräs. Käytetään lyhyt- ja pitkävartisiin pallopäihin, kierteisiin ankkuripultteihin ja raskaasti kuormitettuihin ankkuripultteihin

      Muita alkuaineita koskevat vaatimukset

      V
      WhatsApp Tekninen kysely →
      Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group