← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

20MNB5 — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 20MNB5 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 20MNB5?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

20MnB5 · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3533–0.5400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2290–0.3625 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2800–0.3975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table C.3Näytä vastaava tuote →

20MnB5 · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3533–0.5400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2290–0.3625 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2800–0.3975 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko C.3 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Kun alkuaineen Cr enimmäisarvoksi määrätään 0.30%, tilauksessa voidaan sopia vähimmäisehdosta Cr; materiaalilajille 30MoB1 on taattava karkenevuus, alkuaineen Cr alaraja on 0.15% ja ylärajan muuttamisesta voidaan sopia.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.3 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Kun alkuaineen Cr enimmäisarvoksi määrätään 0.30%, voidaan tilauksessa sopia vähimmäisarvo Cr; ehdon 30MoB1 on taattava karkenevuus. Alkuaineen Cr alaraja on 0.15% ja ylärajan muuttamisesta voidaan sopia.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko C.3 ja alaviitteet tarkistettu

20MnB5 · DIN EN 10083-3-2007

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10083-3-2007
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3533–0.4633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2290–0.3383 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2800–0.3700 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Mn1.1 ~ 1.4
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)

DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä

Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.

AlkuaineMääritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt%Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäPositiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäSoveltamisehdot
C≤0.55-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Si≤0.40Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn≤1.00-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
P≤0.025Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön
Cr≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo≤0.30-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
V≤0.25-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
B≤0.0050-0.0003+0.0003Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040-0.005+0.005Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b)

Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.

20MnB5 · EN ISO 683-2-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriseosteinen nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN ISO 683-2-2018
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
22
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3533–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2290–0.3583 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2800–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

20MnB5 · ISO 683-2-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Booriteräs
Alaluokka
Booriseosteinen nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-2-2016
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
22
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3533–0.4900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2290–0.3583 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.2800–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.17 ~ 0.23
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1.1 ~ 1.4
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
B0.0008 ~ 0.005

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Tällä rivillä alkuaineelle Si annetaan vain ≤0.40%, ei alarajaa, eikä arvoa 0.10% lisätä. Alkuaineen B arvo 0.0008–0.0050% säilytetään alkuperäisen taulukon sarakkeen Others mukaan.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group