20MNB5 — Materialeoplysninger
I alt 5 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 20MNB5 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 20MNB5?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
20MnB5 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.3Se det tilhørende produkt →20MnB5 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.
Verifikationsbemærkninger
Tabel C.3 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret20MnB5 · DIN EN 10083-3-2007
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10083-3-2007
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleretTilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)
DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten
Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.
| Grundstof | Specificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt% | Negativ afvigelse i procentpoint | Positiv afvigelse i procentpoint | Anvendelsesbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b) |
- Tabel 4, note a: ±-afvigelser for samme smelte må kun gå over den øvre eller under den nedre grænse i én retning, aldrig i begge retninger samtidig.
- S normalt kun +0.005; kun for stål, hvor smelteanalysen udtrykkeligt angiver det fulde 0.020–0.040%-interval, tillader note b ±0.005; note b må ikke anvendes alene ud fra maksimalt S-indhold.
- 7.1.2.2 kræver, at produktanalyse specificeres ved bestilling og følger særskilt A.5; uden målte smelte-/partirapporter dokumenterer tabellen ikke det faktiske produkts overensstemmelse.
- A.5: én produktanalyse pr. smelte, kun for grundstoffer specificeret for den pågældende ståltype; prøveudtagning efter EN ISO14284, referenceanalysemetoder ved tvist efter de europæiske standarder i CR10261.
Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.
20MnB5 · EN ISO 683-2-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borlegeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN ISO 683-2-2018
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Verifikationsbemærkninger
Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.20MnB5 · ISO 683-2-2016
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Underkategori
- Borlegeret stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-2-2016
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
- PDF fysisk side
- 22
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse; ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.1 ~ 1.4 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0008 ~ 0.005 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Denne rækkes Si har kun ≤0.40% uden nedre grænse; 0.10% tilføjes ikke. B bevares som 0.0008–0.0050% i originaltabellens Others-kolonne.