← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

11V41 — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 11V41 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 11V41?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

11V41 · SAE J403-2014

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Automaattihiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403-2014
Taulukon sijainti
Taulukko 3A
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.6030–0.8330 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5762 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5050–0.6547 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.6030–0.8097 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5653 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5050–0.6435 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.6030–0.8783 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5902 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5050–0.6720 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.6030–0.7410 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5405 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5050–0.6150 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11411 ja SAE 11V41 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Koostumusehdot

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11411 ja SAE 11V41 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group