← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

11V41 — Materialeoplysninger

I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 11V41 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 11V41?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

11V41 · SAE J403-2014

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Kulstofstål
Underkategori
Automat-kulstofstål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
SAE J403-2014
Tabellens placering
Tabel 3A
PDF fysisk side
7
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse (støbning eller ovnsmelte)

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
IIW / CEV:0.6030–0.8330 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5762 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5050–0.6547 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A
IIW / CEV:0.6030–0.8097 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5653 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5050–0.6435 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C
IIW / CEV:0.6030–0.8783 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5902 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5050–0.6720 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
IIW / CEV:0.6030–0.7410 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Mo, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4415–0.5405 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, Cu, Cr, Ni, Mo, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.5050–0.6150 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet)
Ni≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Mo≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11411 og SAE 11V41 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.

Betingelser for sammensætning

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11411 og SAE 11V41 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet)
Ni≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Mo≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)

Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet)
Mo≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)

Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Ni≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mo≤ 0.12 (nedre grænse ikke angivet)

Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.45
Mn1.35 ~ 1.65
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S0.08 ~ 0.13
V0.04 ~ 0.08

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Sammensætningsceller i de 79 rækker i de fire tabeller i 2014-originalteksten, produktformskolonner, UNS og tabelnoter er verificeret; kilder og forskellige bestillingsbetingelser bevares særskilt.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group