1002 — Materiaalitiedot
Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 1002 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 1002?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
1002 · AGT2282 January 2013 (tahon Acument hankintaeritelmä)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka ja tanko
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Tammikuu 2013
- Aineiston nimi
- AGT2282 Hiili- ja seosteräksen eritelmä
- Taulukon sijainti
- 6.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
- Valmistaja
- Acument Global Technologies (AGT)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Acument AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaerittely, PDF-sivun 6 taulukko 6.1; sulatuskoostumus wt%, tila AKFG. Taulukon ulkopuolisten vaatimusten ja jäännösalkuaineiden kokonaismäärän viittauksia ei ole vielä selvitetty kokonaan; vain esityksen viitetiedoksi, ei rajojen käänteishakuun. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia.
Koostumusehdot
AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaeritelmä, taulukkojen 6.1/6.2 sulatusanalyysi, massaosuus %; ei standardin SAE alkuperäisteksti tai nykyinen hallittu toimitustakuu. / Kohdan 6.3 tuoteanalyysin poikkeamat viittaavat standardeihin ASTM F2282 ja SAE J409 eikä niitä saa soveltaa nykyiseen sulatusanalyysiin; pinnoite, hiiletys ja hiilenkato voivat vaikuttaa tuotteen näytteenottoon. / Kohta 6.5 määrää jäännösalkuaineet standardin ASTM F2282 mukaan, jäännösten yhteismäärä ≤0.35%; tässä erässä viitattua painosta ja jäännösalkuaineiden määritelmää ei ole täydennetty eikä summan jäseniä keksitä. / Taulukon ulkopuoliset koostumukset viittaavat erikseen standardiin SAE J403/J404 (vuosilukua ei yksilöity); viittauksen ehdot eivät ole valmiit, joten tiedot näytetään toistaiseksi vain viitteeksi eivätkä osallistu rajoihin perustuvaan koostumushakuun. / Tilasarakkeen AKFG merkintä säilytetään alkuperäistekstin mukaan eikä vaihtoehtoisia tiloja yhdistetä yhdeksi sulatusmenetelmän ehdoksi. / Luettelemattomia alkuaineita ja viivoja ei täytetä arvolla 0 eikä yksipuolisia ala- tai ylärajoja muuteta kiinteiksi arvoiksi.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- 6.5
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Jäännösalkuaineiden summa≤0.35%; summan alkuaineet ja yksittäisrajat viittaavat standardiin ASTM F2282. Viitepainosta ja jäännösalkuaineiden soveltamisalaa ei ole tarkistettu loppuun; automaattista vastaavuutta ei määritetä.
- Alaviite
- Taulukon ulkopuolinen viittaus
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Taulukon ulkopuoliset koostumukset on tarkistettava erikseen standardien SAE J403/J404 ja hankintasopimuksen mukaan; taulukko ei sisällä kaikkia vaatimuksia.
Muokkaus- ja toimitusehdot
AKFG1002 · SAE J403-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403-2014
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10020 ja SAE 1002 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: tätä riviä ei saa toimittaa erittäin vähähiilisenä, IF-stabiloituna tai stabiloimattomana teräksenä; pieni C-lukuarvo ei korvaa tätä rajoitusta. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Koostumusehdot
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10020 ja SAE 1002 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: tätä riviä ei saa toimittaa erittäin vähähiilisenä, IF-stabiloituna tai stabiloimattomana teräksenä; pieni C-lukuarvo ei korvaa tätä rajoitusta. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.04 |
| Mn | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |