ML25 — Materialeoplysninger
I alt 6 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for ML25 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i ML25?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
ML25 · GB/T 28906-2025
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 28906-2025
- Tabellens placering
- Tabel 3, note a–d; 7.1.5–7.1.7
- PDF fysisk side
- 8、9、11
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardsammensætning i tabel 3, uden aftale om valgfri aluminiumtilsætning
Tabel 3, note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Sn | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T28906-2025, tabel 3, varmvalset valsetråd af stål til koldstukning med efterfølgende hærdning og anløbning, smelteanalyse, massefraktion %. Note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%; dette er valgfrit og ikke obligatorisk standardtilsætning. Note b: efter aftale mellem leverandør og køber kan Si være lavere end 0.10%; da skal aluminium tilsættes, og Alt≥0.020% gælder. Posten følger som standard det tabulerede Si-interval; uden et konkret aftalt interval for lavt silicium indsættes intet vilkårligt. Note c: for de første 11 kvaliteter i tabel 3 kan tilsætning af Cr aftales for at forbedre hærdbarhed og mekaniske egenskaber; mængden skal bekræftes af begge parter; uden aftale gælder restindhold af Cr≤0.20% efter 7.1.5. 7.1.5: restindhold af Cr, Ni og Cu, hver ≤0.20%, samt restindhold Sn≤0.06%; ved tabuleret legeringsinterval for Cr gælder ikke øvre restindholdsgrænse for Cr. 7.1.7: medmindre tabellen angiver andet, følger tilladte produktanalyseafvigelser GB/T222; smelteværdier fremstilles ikke som produktanalysetolerancer. Originalens omfang er varmvalset valsetråd til koldstukning 5–52mm; konkrete produktspecifikationer, levering og procesforløb skal fortsat bekræftes; mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
GB/T28906-2025, tabel 3, varmvalset valsetråd af stål til koldstukning med efterfølgende hærdning og anløbning, smelteanalyse, massefraktion %. Note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%; dette er valgfrit og ikke obligatorisk standardtilsætning. Note b: efter aftale mellem leverandør og køber kan Si være lavere end 0.10%; da skal aluminium tilsættes, og Alt≥0.020% gælder. Posten følger som standard det tabulerede Si-interval; uden et konkret aftalt interval for lavt silicium indsættes intet vilkårligt. Note c: for de første 11 kvaliteter i tabel 3 kan tilsætning af Cr aftales for at forbedre hærdbarhed og mekaniske egenskaber; mængden skal bekræftes af begge parter; uden aftale gælder restindhold af Cr≤0.20% efter 7.1.5. 7.1.5: restindhold af Cr, Ni og Cu, hver ≤0.20%, samt restindhold Sn≤0.06%; ved tabuleret legeringsinterval for Cr gælder ikke øvre restindholdsgrænse for Cr. 7.1.7: medmindre tabellen angiver andet, følger tilladte produktanalyseafvigelser GB/T222; smelteværdier fremstilles ikke som produktanalysetolerancer. Originalens omfang er varmvalset valsetråd til koldstukning 5–52mm; konkrete produktspecifikationer, levering og procesforløb skal fortsat bekræftes; mekaniske egenskaber verificeres særskilt.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardsammensætning i tabel 3, uden aftale om valgfri aluminiumtilsætning
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Sn | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Tabel 3, note a: aluminium kan tilsættes for at forbedre koldstukningsegenskaberne, Alt≤0.060%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Sn | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Originalens PDF8/9, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF11 er visuelt kontrolleretML25 · GB/T 28906-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Underkategori
- Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 28906-2012
- Tabellens placering
- Tabel 3; 6.1.5–6.1.7
- PDF fysisk side
- 6、7
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.25 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; tabellens legeringsindhold af Cr underlægges ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte sammensætningsafvigelser følger GB/T222; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysetolerancer. Tabel 3 i 2012-udgaven har ikke 2025-udgavens noter om valgfrit aluminium og lavt silicium; nyere betingelser overføres ikke. 6.4.2-typen til hærdning og anløbning prøves normalt ikke for mekaniske egenskaber; ved køberkrav aftales egenskabsværdier i varmvalset tilstand eller for varmebehandlede prøvestykker mellem parterne og anføres i kontrakten, uden vilkårlige fælles garantiværdier.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; tabellens legeringsindhold af Cr underlægges ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte sammensætningsafvigelser følger GB/T222; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysetolerancer. Tabel 3 i 2012-udgaven har ikke 2025-udgavens noter om valgfrit aluminium og lavt silicium; nyere betingelser overføres ikke. 6.4.2-typen til hærdning og anløbning prøves normalt ikke for mekaniske egenskaber; ved køberkrav aftales egenskabsværdier i varmvalset tilstand eller for varmebehandlede prøvestykker mellem parterne og anføres i kontrakten, uden vilkårlige fælles garantiværdier.
Verifikationsbemærkninger
Originalens PDF6, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF7 er visuelt kontrolleretML25 · GB/T 6478-2015
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Underkategori
- Stål til koldstukning beregnet til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 6478-2015
- Tabellens placering
- Tabel 3; 6.1.5–6.1.7
- PDF fysisk side
- 9、10
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3, smelteanalyse for stål til koldstukning og koldekstrudering med efterfølgende hærdning og anløbning, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; ved legeringsinterval for Cr gælder ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte produktanalyseafvigelser følger GB/T222; standardsmelteværdierne udvides ikke her til produktanalysetolerancer. Tabel 3 i denne udgave specificerer hverken valgfrit Al eller en fælles aftale om lavt Si; betingelser fra GB28906-2025 anvendes ikke. Uspecificerede grundstoffer såsom Mo udfyldes ikke med nul; konkrete produktformer, levering, mekaniske egenskaber og komponentens formningsegnethed skal fortsat verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3, smelteanalyse for stål til koldstukning og koldekstrudering med efterfølgende hærdning og anløbning, massefraktion %. 6.1.5: restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.20%; ved legeringsinterval for Cr gælder ikke restindholdsgrænsen for Cr. 6.1.7: tilladte produktanalyseafvigelser følger GB/T222; standardsmelteværdierne udvides ikke her til produktanalysetolerancer. Tabel 3 i denne udgave specificerer hverken valgfrit Al eller en fælles aftale om lavt Si; betingelser fra GB28906-2025 anvendes ikke. Uspecificerede grundstoffer såsom Mo udfyldes ikke med nul; konkrete produktformer, levering, mekaniske egenskaber og komponentens formningsegnethed skal fortsat verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Originalens PDF9, tabel 3 og restelementbestemmelsen PDF10 er visuelt kontrolleretML25 · GB/T 6478-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 6478-2001
- Tabellens placering
- Tabel 3 og 6.1.4–6.1.8
- PDF fysisk side
- 5、6
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.22 ~ 0.29 |
| Si | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T6478-2001, tabel 3, smelteanalyse wt%; 6.1.4, restelementer Cr/Ni/Cu hver≤.20%, mens Cr-legeringsintervallet ikke får pålagt restindholdsgrænser. Tilladte produktanalyseafvigelser for 6.1.8 verificeres særskilt efter GB/T222-1984, tabel 2 uden udvidelse af standard-smelteintervallet. Faktisk 2001-udgave; sammensætning fra 2015- eller 2025-udgaven erstatter ikke denne udgave; konkrete dimensioner og mekaniske leveringsegenskaber verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
GB/T6478-2001, tabel 3, smelteanalyse wt%; 6.1.4, restelementer Cr/Ni/Cu hver≤.20%, mens Cr-legeringsintervallet ikke får pålagt restindholdsgrænser. Tilladte produktanalyseafvigelser for 6.1.8 verificeres særskilt efter GB/T222-1984, tabel 2 uden udvidelse af standard-smelteintervallet. Faktisk 2001-udgave; sammensætning fra 2015- eller 2025-udgaven erstatter ikke denne udgave; konkrete dimensioner og mekaniske leveringsegenskaber verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Originalens fire sammensætningstabeller og bestemmelser i PDF5/6 er visuelt kontrolleretML25 · BEXG 021-2020
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- BEXG 021-2020, omslaget angiver sekstende revision, offentliggjort og trådt i kraft 2020-12-29; kun den seneste originaltekst tilgængelig på denne computer
- Dokumenttitel
- Tekniske leveringsbetingelser for valsetråd af stål til koldstukning af bilkomponenter
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.25 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Baosteel BEXG 021-2020, tabel 1, række 40, PDF side 6; smeltesammensætning wt%, varmvalset valsetråd; 2020 er originaludgaven tilgængelig på denne computer og hævdes ikke at være virksomhedens aktuelle nyeste udgave. Særlige betingelser og faktisk levering skal bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 med fortsættelse angiver smeltekemi, enhed massefraktion wt%; produktet er varmvalset valsetråd til bilkomponenter. / Medmindre andet er angivet, gælder restindhold Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; særlige bestemmelser i tabellen og tillægsnoter har forrang. / Streger betyder ikke nul; kemi uden for tabellen udfyldes ikke ud fra kvalitetsnavnet eller citerede standarder.
Verifikationsbemærkninger
Originalbilleder på fysisk side 3–10 for tabel 1 er kontrolleret sidevis; afsluttende cifre over sideskift er adskilt fra andre kolonner; de to omstridte rækker er udelukket.Kildefodnote
-ML25 · GB/T 5953
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialeform
- Ståltråd til koldstukning
- Verifikationsstatus
- Offentliggjort på hjemmesiden, verifikation af originalteksten afventer afslutning
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
Kemikilder og anvendelsesområde
Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.
Kilde: GB/T 6478-2015 · Tabel 3 · ML25 · p.9
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.23~0.28 |
| Si | 0.10~0.30 |
| Mn | 0.30~0.60 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
Anvendelsesgrænser
Udgivne tekniske produktsider på Creation Groups hjemmeside har forrang; omvendt sammensætningssøgning suppleres med lokale referenceintervaller, mens produktets relevante standard, tekniske aftale og faktiske verificering er afgørende.
Se det tilhørende produkt →