ML25 — Materialuppgifter
Antal källposter: 6. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för ML25 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet ML25?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
ML25 · GB/T 28906-2025
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål avsett för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 28906-2025
- Placering i tabellen
- Tabell 3 fotnot a–d; 7.1.5–7.1.7
- Fysisk sida i PDF
- 8、9、11
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Tabell 3, förvald sammansättning; ingen överenskommelse om den valfria aluminiumtillsatsen
Tabell 3, fotnot a: aluminium kan tillsättas för att förbättra egenskaper vid kallstukning, Alt≤0.060%
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 i GB/T28906-2025 gäller varmvalsad valstråd av seghärdningsstål för kallstukning, smältanalys i massandelar %. Anmärkning a: Al får tillsättas för bättre kallstukbarhet, Alt≤0.060%. Detta är valfritt, inte obligatoriskt som standard. Anmärkning b: Si under 0.10% får avtalas mellan parterna, men då måste Al tillsättas och Alt≥0.020%. Posten använder ordinarie Si-intervall i tabellen; inget konkret låg-Si-intervall konstrueras utan avtal. Anmärkning c: Cr kan avtalas för de första 11 stålsorterna i tabell 3 för bättre härdbarhet och mekaniska egenskaper, med mängd bekräftad av båda parter. Utan avtal gäller resthalt Cr≤0.20% enligt 7.1.5. Avsnitt 7.1.5: resthalter Cr, Ni och Cu vardera ≤0.20%, Sn≤0.06%; resthaltsgränsen för Cr gäller inte tabellens legerade Cr-intervall. Avsnitt 7.1.7: om tabellen inte anger annat följer tillåtna avvikelser vid produktanalys GB/T222; smältanalysvärden är inte produktanalystoleranser. Originalet gäller varmvalsad valstråd för kallstukning, 5–52mm. Konkreta produktdimensioner, leverans och bearbetningsväg måste fortfarande bekräftas; mekaniska egenskaper kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 i GB/T28906-2025 gäller varmvalsad valstråd av seghärdningsstål för kallstukning, smältanalys i massandelar %. Anmärkning a: Al får tillsättas för bättre kallstukbarhet, Alt≤0.060%. Detta är valfritt, inte obligatoriskt som standard. Anmärkning b: Si under 0.10% får avtalas mellan parterna, men då måste Al tillsättas och Alt≥0.020%. Posten använder ordinarie Si-intervall i tabellen; inget konkret låg-Si-intervall konstrueras utan avtal. Anmärkning c: Cr kan avtalas för de första 11 stålsorterna i tabell 3 för bättre härdbarhet och mekaniska egenskaper, med mängd bekräftad av båda parter. Utan avtal gäller resthalt Cr≤0.20% enligt 7.1.5. Avsnitt 7.1.5: resthalter Cr, Ni och Cu vardera ≤0.20%, Sn≤0.06%; resthaltsgränsen för Cr gäller inte tabellens legerade Cr-intervall. Avsnitt 7.1.7: om tabellen inte anger annat följer tillåtna avvikelser vid produktanalys GB/T222; smältanalysvärden är inte produktanalystoleranser. Originalet gäller varmvalsad valstråd för kallstukning, 5–52mm. Konkreta produktdimensioner, leverans och bearbetningsväg måste fortfarande bekräftas; mekaniska egenskaper kontrolleras separat.
Originalpost för villkorsgren
Tabell 3, förvald sammansättning; ingen överenskommelse om den valfria aluminiumtillsatsen
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tabell 3, fotnot a: aluminium kan tillsättas för att förbättra egenskaper vid kallstukning, Alt≤0.060%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.02 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Sn | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Al | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Original PDF s. 8/9 Tabell 3 samt klausul för restelement på s. 11 visuellt kontrolleradeML25 · GB/T 28906-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Underkategori
- Kallstukningsstål avsett för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 28906-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 3; 6.1.5–6.1.7
- Fysisk sida i PDF
- 6、7
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.25 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 Smältanalys, massfraktion %; 6.1.5 resthalter av Cr/Ni/Cu är vardera ≤0.20%; Listad legerings-Cr omfattas inte av gränsvärdena för resthalten av Cr; 6.1.7 Toleranser för sammansättning följer GB/T222; Behandla inte gränsvärden för smältanalys som toleranser för produktanalys; Tabell 3 i 2012 års utgåva har inte de valbara fotnoterna för aluminium och lågt kisel som finns i 2025 års utgåva; villkor från den nya utgåvan ska inte tillämpas; Punkt 6.4.2: Stål avsedda för härdning och anlöpning kräver normalt inte provning av mekaniska egenskaper; Om köparen begär det, fastställs egenskapsvärdena för varmvalsat tillstånd eller värmebehandlade provstavar genom överenskommelse och anges i kontraktet; inga enhetliga garanterade värden får läggas till godtyckligt.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 Smältanalys, massfraktion %; 6.1.5 resthalter av Cr/Ni/Cu är vardera ≤0.20%; Listad legerings-Cr omfattas inte av gränsvärdena för resthalten av Cr; 6.1.7 Toleranser för sammansättning följer GB/T222; Behandla inte gränsvärden för smältanalys som toleranser för produktanalys; Tabell 3 i 2012 års utgåva har inte de valbara fotnoterna för aluminium och lågt kisel som finns i 2025 års utgåva; villkor från den nya utgåvan ska inte tillämpas; Punkt 6.4.2: Stål avsedda för härdning och anlöpning kräver normalt inte provning av mekaniska egenskaper; Om köparen begär det, fastställs egenskapsvärdena för varmvalsat tillstånd eller värmebehandlade provstavar genom överenskommelse och anges i kontraktet; inga enhetliga garanterade värden får läggas till godtyckligt.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 3 på PDF-sida 6 och restelementsbestämmelser på PDF-sida 7 i originaletML25 · GB/T 6478-2015
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Underkategori
- Kallstukningsstål avsett för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 6478-2015
- Placering i tabellen
- Tabell 3; 6.1.5–6.1.7
- Fysisk sida i PDF
- 9、10
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 Smältanalys för stål avsedda för härdning och anlöpning för kallstukning och kallextrudering, massfraktion %; 6.1.5 Resthalter av Cr/Ni/Cu vardera ≤0.20%; gränsvärdet för resthalten av Cr ska inte användas när ett intervall för legerings-Cr är specificerat; 6.1.7 Tillåtna avvikelser för sammansättning vid produktanalys ska vara i enlighet med GB/T222; detta register utvidgar inte de förvalda värdena för smältanalys genom att tillämpa toleranser för produktanalys; Tabell 3 i denna utgåva specificerar inte valbart Al eller en enhetlig överenskommelse om lågt Si; villkor från GB28906-2025 ska inte tillämpas; Ej specificerade element såsom Mo ska inte antas vara noll; specifika produktformer, leverans, mekaniska egenskaper och tillämplighet för komponentformning kräver fortfarande separat verifiering.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 Smältanalys för stål avsedda för härdning och anlöpning för kallstukning och kallextrudering, massfraktion %; 6.1.5 Resthalter av Cr/Ni/Cu vardera ≤0.20%; gränsvärdet för resthalten av Cr ska inte användas när ett intervall för legerings-Cr är specificerat; 6.1.7 Tillåtna avvikelser för sammansättning vid produktanalys ska vara i enlighet med GB/T222; detta register utvidgar inte de förvalda värdena för smältanalys genom att tillämpa toleranser för produktanalys; Tabell 3 i denna utgåva specificerar inte valbart Al eller en enhetlig överenskommelse om lågt Si; villkor från GB28906-2025 ska inte tillämpas; Ej specificerade element såsom Mo ska inte antas vara noll; specifika produktformer, leverans, mekaniska egenskaper och tillämplighet för komponentformning kräver fortfarande separat verifiering.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 3 på PDF-sida 9 och restelementsbestämmelser på PDF-sida 10 i originaletML25 · GB/T 6478-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 6478-2001
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och 6.1.4–6.1.8
- Fysisk sida i PDF
- 5、6
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.22 ~ 0.29 |
| Si | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
GB/T6478-2001, tabell 3, smältanalys wt%. Enligt 6.1.4 gäller residualelement Cr/Ni/Cu vardera ≤.20%. Residualgränsen tillämpas inte på föreskrivet legeringsintervall för Cr. Enligt 6.1.8 kontrolleras tillåtna produktanalysavvikelser separat mot tabell 2 i GB/T222-1984; ordinarie smältanalysintervall utvidgas inte. Faktisk utgåva 2001; dess sammansättning ersätts inte med utgåvorna 2015 eller 2025. Specifika dimensioner och mekaniska egenskaper vid leverans kontrolleras separat.
Villkor för kemisk sammansättning
GB/T6478-2001, tabell 3, smältanalys wt%. Enligt 6.1.4 gäller residualelement Cr/Ni/Cu vardera ≤.20%. Residualgränsen tillämpas inte på föreskrivet legeringsintervall för Cr. Enligt 6.1.8 kontrolleras tillåtna produktanalysavvikelser separat mot tabell 2 i GB/T222-1984; ordinarie smältanalysintervall utvidgas inte. Faktisk utgåva 2001; dess sammansättning ersätts inte med utgåvorna 2015 eller 2025. Specifika dimensioner och mekaniska egenskaper vid leverans kontrolleras separat.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av fyra sammansättningstabeller och klausuler på PDF-sida 5/6ML25 · BEXG 021-2020
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kallstukningsstål
- Underkategori
- Kallstukningsstål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- BEXG 021-2020, sextonde ändringen enligt omslaget, publicerad och satt i kraft 2020-12-29; endast det senast påträffade originalet i det lokala granskningsunderlaget
- Dokumenttitel
- Tekniska leveransvillkor för valstråd av kallstukningsstål för bildelar
- Placering i tabellen
- Tabell 1
- Fysisk sida i PDF
- 6
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Tillverkare
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.23 ~ 0.28 |
| Si | 0.1 ~ 0.25 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Baosteel BEXG 021-2020, tabell 1, rad 40, PDF-sida 6; sammansättning vid smältanalys wt%, varmvalsad valstråd. 2020 är den originalutgåva som finns lokalt, utan påstående om att den är företagets senaste aktuella utgåva. Särskilda villkor och faktisk leverans måste bekräftas separat.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och dess fortsättning anger smältsammansättning i massfraktion wt%; produkten är varmvalsad valstråd för fordonskomponenter. / Om inget annat anges gäller residualer Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%. Särskilda tabellkrav och tilläggsanmärkningar har företräde. / Streck betyder inte noll. Sammansättning utanför tabellen härleds inte ur beteckningsnamn eller standardhänvisningar.
Verifieringsanmärkning
Originalbilderna för tabell 1 har kontrollerats sida för sida, fysiska sidor 3–10. Slutsiffror vid sidbrytningar hålls åtskilda från övriga kolumner; två omtvistade rader är uteslutna.Fotnot i källan
-ML25 · GB/T 5953
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Produktform
- Ståltråd för kallstukning
- Verifieringsstatus
- Publicerat på webbplatsen; verifieringen av originaltexten återstår
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
Källor till kemisk sammansättning och tillämpningsområde
Nedan anges referenssammansättningar för de angivna standardutgåvorna, inte uppmätta värden för smältan eller partiet; beställningens tillämpliga standard, råmaterialkrav och krav på färdig produkt måste bekräftas var för sig.
Källa: GB/T 6478-2015 · Tabell 3 · ML25 · p.9
| Grundämne | Massfraktion / % |
|---|---|
| C | 0.23~0.28 |
| Si | 0.10~0.30 |
| Mn | 0.30~0.60 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
Tillämpningsgränser
Publicerade tekniska sidor på Creation Groups webbplats prioriteras. Omvänd sammansättningssökning kompletteras med lokala referensintervall; slutligt avgör den aktuella produktsidans tillämpliga standard, tekniska överenskommelse och praktiska verifiering.
Visa motsvarande produkt →