← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

41CRNIMOS2 — Materialeoplysninger

I alt 4 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 41CRNIMOS2 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 41CRNIMOS2?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

41CrNiMoS2 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Referencepost transskriberet fra standarden
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6233–0.8500 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4417–0.5742 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4850–0.6300 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

Kemikilder og anvendelsesområde

Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.

Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · 41CrNiMoS2 · p.42

GrundstofMassefraktion / %
C0.37–0.44
Si≤0.3
Mn0.7–1
P≤0.025
S0.02–0.04
Cr0.4–0.6
Ni0.4–0.7
Mo0.15–0.3
Cu≤0.25

Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.

Verifikationsbemærkninger

Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.2Se det tilhørende produkt →

41CrNiMoS2 · ISO 4954-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6233–0.8500 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4417–0.5742 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4850–0.6300 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.44
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cr0.4 ~ 0.6
Ni0.4 ~ 0.7
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret

41CrNiMoS2 · EN ISO 683-2-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN ISO 683-2-2018
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
22
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6233–0.8600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5850 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4850–0.6375 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.44
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.4 ~ 0.7

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.

41CrNiMoS2 · ISO 683-2-2016

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 683-2-2016
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
22
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6233–0.8600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5850 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4850–0.6375 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.37 ~ 0.44
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.4 ~ 0.7

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group