← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

28B2 — Materialeoplysninger

I alt 10 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 28B2 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 28B2?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

28B2 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Kildeudgaven er identificeret, verifikation af sammensætningen afventer afslutning
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.

Verifikationsbemærkninger

Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.Se det tilhørende produkt →

28B2 · ISO 4954-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.3 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / Ved specificeret maksimum for Cr på 0.30% kan et minimum for Cr aftales ved bestilling; 30MoB1 skal sikre hærdbarheden, og nedre grænse for Cr er 0.15%, mens øvre grænse kan justeres efter aftale.

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.3 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret

28B2 · ISO 4954-1-2024

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954-1-2024
Tabellens placering
Tabel C.3 og noter a–f

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

Massefraktion wt%; tabel C.2/C.3, smelteanalyse, med produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning og er ikke obligatorisk standardtilsætning. Note c tillader aftale ved forespørgsel og bestilling om lavere Si eller et bestemt Si-interval; konkret aftale foreligger endnu ikke, så værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal mindre tilladte afvigelser i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne uden udvidelse af standardsammensætningen. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. Mekaniske egenskaber/hærdbarhed er ikke suppleret i denne batch; koldstukningsegnethed afhænger af dimensioner, tilstand og tekniske betingelser. Note e: bor skal være i fast opløsning; ineffektivt bor forringer sejheden og skal undgås; totalborintervallet alene dokumenterer ikke effektivt bor. Note f: ved specificeret øvre Cr-grænse 0.30 kan højere nedre grænse aftales særskilt; uden faktisk aftale udfyldes intet vilkårligt; visse anvendelser har også nedre 0.15-grænse for 30MnB4, som ikke anvendes på denne batchs andre kvaliteter.

Betingelser for sammensætning

Massefraktion wt%; tabel C.2/C.3, smelteanalyse, med produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning og er ikke obligatorisk standardtilsætning. Note c tillader aftale ved forespørgsel og bestilling om lavere Si eller et bestemt Si-interval; konkret aftale foreligger endnu ikke, så værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal mindre tilladte afvigelser i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne uden udvidelse af standardsammensætningen. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. Mekaniske egenskaber/hærdbarhed er ikke suppleret i denne batch; koldstukningsegnethed afhænger af dimensioner, tilstand og tekniske betingelser. Note e: bor skal være i fast opløsning; ineffektivt bor forringer sejheden og skal undgås; totalborintervallet alene dokumenterer ikke effektivt bor. Note f: ved specificeret øvre Cr-grænse 0.30 kan højere nedre grænse aftales særskilt; uden faktisk aftale udfyldes intet vilkårligt; visse anvendelser har også nedre 0.15-grænse for 30MnB4, som ikke anvendes på denne batchs andre kvaliteter.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Al≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet)

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.2/C.3 og fodnoterne i den engelske 2024-originaltekst er verificeret

28B2 · EN 10263-4-2017

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2017
Tabellens placering
Tabel 4 og noter

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.

Betingelser for sammensætning

EN10263-4:2017, tabel 4, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Teksten i tabel 4, note a henviser til aftalt nedre Cr-grænse for Cr≤.30%-kvaliteter, mens overskriftens fodnote a står ved Si. Tvivlen om originalens placering bevares og bruges ikke til at ændre klare tabelværdier for Si eller vilkårligt indføre en betingelse om lavt Si. Nedre grænse .15 for Cr i tabel 4, note b gælder kun krav til kernehærdning for 1.5408 (30MoB1), ikke andre kvaliteter såsom 30MnB4; aftalt lavere øvre grænse for Cr kræver en konkret værdi.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005
Al0.02 ~ 0.05

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret

28B2 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens kemi er faktisk verificeret efter DIN EN 10263-4-2002 og angives nu som 2002-udgaven efter de oprindelige kilder; originalteksten til den officielle tyske 2018-udgave mangler fortsat, og EN2017-udgaven betragtes ikke automatisk som originalteksten til DIN. DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017, og nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteterne Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.

Verifikationsbemærkninger

Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens sammensætning er faktisk verificeret fra DIN EN 10263-4-2002 og er nu mærket som 2002-udgaven efter originaldokumentationen; den officielle tyske 2018-original mangler stadig, og EN2017-udgaven behandles ikke automatisk som DIN-originalteksten.

28B2 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt. Den ældre tabel 3, note d: kvaliteter med Cr≤.30 kan have aftalt nedre grænse uden fælles talværdi; optionen .15 for kernehærdning 30MoB1 i 2017 kopieres ikke.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke

28B2 · EN 10263-4-2001

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2001
Tabellens placering
Tabel 3

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
B0.0008 ~ 0.005

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt. Den ældre tabel 3, note d: kvaliteter med Cr≤.30 kan have aftalt nedre grænse uden fælles talværdi; optionen .15 for kernehærdning 30MoB1 i 2017 kopieres ikke.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent. / Tidligere tabel 3, note d: for kvaliteter med Cr≤.30 kan en nedre grænse aftales uden fælles talværdi; kernehærdningsmuligheden .15 for 30MoB1 fra 2017 kopieres ikke.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke

28B2 · Q/BQB 517-2023

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til koldstukning
Materialeform
Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
Q/BQB 517—2023
Tabellens placering
6.1.1/tabel 1, række 57, note a
PDF fysisk side
10
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse

Kildedokument

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4700–0.6120 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3390–0.4398 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.3800–0.4685 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.28 ~ 0.32
Si≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.9 ~ 1.1
P≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.2 ~ 0.35
B0.0008 ~ 0.005
Ni≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet)
Mo≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 57; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.

Betingelser for sammensætning

Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 57; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.

Verifikationsbemærkninger

Q/BQB517:2023-originaludgaven på Baosteels officielle hjemmeside: tabel 1 med 104 rækker og tabel 2 med 34 rækker er kontrolleret rækkevis; blandes ikke med ældre udgaver.

28B2 · DIN 1654-4-1989

Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Verifikationsstatus
Referencedata, originaltekst ikke verificeret

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
Pcm (Ito–Bessyo): sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
CET: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
B0.0008 ~ 0.005
C0.25 ~ 0.32
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.

28B2 · EN 10263

Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag

Materialeform
Valsetråd til trækning
Verifikationsstatus
Offentliggjort på hjemmesiden, verifikation af originalteksten afventer afslutning

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
Pcm (Ito–Bessyo): sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
CET: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
B0.0008 ~ 0.005
C0.25 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Udgivne tekniske produktsider på Creation Groups hjemmeside har forrang; omvendt sammensætningssøgning suppleres med lokale referenceintervaller, mens produktets relevante standard, tekniske aftale og faktiske verificering er afgørende.

Se det tilhørende produkt →
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group