← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

28B2 — Materialuppgifter

Antal källposter: 10. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 28B2 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 28B2?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

28B2 · ISO 4954

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Valstråd för kallstukning
Förklaring av originalpostens status
Källutgåva identifierad; verifiering av sammansättning återstår att slutföra
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell C.3

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell C.3 i ISO 4954:2018 anger smältanalys; enstaka numeriska värden är övre gränser och streck betyder inte noll. Avvikelser vid produktanalys anges separat enligt standardens tabeller 2/3 och vidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall. Al0.020–0.050% är ett alternativ för förbättrad kallstukbarhet, ingen allmänt obligatorisk undre gräns. Lägre Si kan avtalas vid beställning med hänsyn till härdbarhet. Vid härdbarhetskrav medger standarden begränsade avvikelser, utom för P/S; för C högst 0.01%, för övriga enligt tabell 2. När en övre Cr-gräns 0.30% anges kan en undre Cr-gräns avtalas vid beställning. 30MoB1 måste uppfylla härdbarhetskrav, har undre Cr-gräns 0.15% och kan få en avtalad ändring av den övre gränsen.

Verifieringsanmärkning

Sammansättning enligt ISO 4954:2018; utgåva för produkten är ej angiven, version tillämplig för kontraktet måste bekräftas.Visa motsvarande produkt →

28B2 · ISO 4954-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell C.3

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell C.3 i ISO 4954:2018 anger smältanalys; enstaka numeriska värden är övre gränser och streck betyder inte noll. Avvikelser vid produktanalys anges separat enligt standardens tabeller 2/3 och vidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall. Al0.020–0.050% är ett alternativ för förbättrad kallstukbarhet, ingen allmänt obligatorisk undre gräns. Lägre Si kan avtalas vid beställning med hänsyn till härdbarhet. Vid härdbarhetskrav medger standarden begränsade avvikelser, utom för P/S; för C högst 0.01%, för övriga enligt tabell 2. När en övre Cr-gräns 0.30% anges kan en undre Cr-gräns avtalas vid beställning. 30MoB1 måste uppfylla härdbarhetskrav, har undre Cr-gräns 0.15% och kan få en avtalad ändring av den övre gränsen.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell C.3 i ISO 4954:2018 anger smältanalys; enstaka numeriska värden är övre gränser och streck betyder inte noll. Avvikelser vid produktanalys anges separat enligt standardens tabeller 2/3 och vidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall. Al0.020–0.050% är ett alternativ för förbättrad kallstukbarhet, ingen allmänt obligatorisk undre gräns. Lägre Si kan avtalas vid beställning med hänsyn till härdbarhet. Vid härdbarhetskrav medger standarden begränsade avvikelser, utom för P/S; för C högst 0.01%, för övriga enligt tabell 2. När en övre Cr-gräns 0.30% anges kan en undre Cr-gräns avtalas vid beställning. 30MoB1 måste uppfylla härdbarhetskrav, har undre Cr-gräns 0.15% och kan få en avtalad ändring av den övre gränsen.

Verifieringsanmärkning

Tabell C.3 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats

28B2 · ISO 4954-1-2024

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954-1-2024
Placering i tabellen
Tabell C.3 och anmärkningar a–f

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvald sammansättning vid smältanalys enligt tabell C.2/C.3
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Använder tillsats av Al avsedd att förbättra egenskaper vid kallstukning, Al≤0.050%
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Tillämpningsgränser

Massandelar i wt%; smältanalys enligt tabellerna C.2/C.3, med avvikelser vid produktanalys separat i tabell 2. Anmärkning a: Al≤0.050% får tillsättas för bättre kallstukbarhet, ingen obligatorisk ordinarie tillsats. Anmärkning c: lägre Si eller ett bestämt Si-intervall kan avtalas vid förfrågan/beställning. Konkreta avtalsvärden saknas och konstrueras inte. Vid härdbarhetskrav måste de små avvikelser som medges i tabellerna B.6/B.7 kontrolleras separat mot tabell 2 och villkoren; ordinarie sammansättningsintervall vidgas inte. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet behandlas inte som noll. Mekaniska egenskaper/härdbarhet har inte kompletterats i denna omgång. Lämplighet för kallstukning beror på dimension, tillstånd och tekniska villkor. Anmärkning e: bor ska vara i fast lösning; icke verksamt bor försämrar segheten och ska undvikas. Total borhalt ensam bevisar inte verksam borhalt. Anmärkning f: vid specificerad övre Cr-gräns 0.30 får en högre undre gräns avtalas separat, utan konstruerat värde där avtal saknas. Vissa användningar av 30MnB4 har separat krav på undre gräns 0.15; detta överförs inte till andra stålsorter i denna omgång.

Villkor för kemisk sammansättning

Massandelar i wt%; smältanalys enligt tabellerna C.2/C.3, med avvikelser vid produktanalys separat i tabell 2. Anmärkning a: Al≤0.050% får tillsättas för bättre kallstukbarhet, ingen obligatorisk ordinarie tillsats. Anmärkning c: lägre Si eller ett bestämt Si-intervall kan avtalas vid förfrågan/beställning. Konkreta avtalsvärden saknas och konstrueras inte. Vid härdbarhetskrav måste de små avvikelser som medges i tabellerna B.6/B.7 kontrolleras separat mot tabell 2 och villkoren; ordinarie sammansättningsintervall vidgas inte. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen; ej angivet behandlas inte som noll. Mekaniska egenskaper/härdbarhet har inte kompletterats i denna omgång. Lämplighet för kallstukning beror på dimension, tillstånd och tekniska villkor. Anmärkning e: bor ska vara i fast lösning; icke verksamt bor försämrar segheten och ska undvikas. Total borhalt ensam bevisar inte verksam borhalt. Anmärkning f: vid specificerad övre Cr-gräns 0.30 får en högre undre gräns avtalas separat, utan konstruerat värde där avtal saknas. Vissa användningar av 30MnB4 har separat krav på undre gräns 0.15; detta överförs inte till andra stålsorter i denna omgång.

Originalpost för villkorsgren

Förvald sammansättning vid smältanalys enligt tabell C.2/C.3

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Använder tillsats av Al avsedd att förbättra egenskaper vid kallstukning, Al≤0.050%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005
Al≤ 0.05 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Tabell C.2/C.3 och fotnoter i den engelska originaltexten från 2024 har verifierats

28B2 · EN 10263-4-2017

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-4-2017
Placering i tabellen
Tabell 4 och anmärkningar

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Tillämpningsgränser

Tabell 4 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Texten till anmärkning a i tabell 4 medger avtalad undre Cr-gräns för stålsorter med Cr≤.30%, men markeringen a i kolumnrubriken står vid Si. Denna oklarhet i originalets placering behålls, utan ändring av tydliga tabellvärden för Si eller konstruerat alternativ för lägre Si. Undre Cr-gränsen .15 i anmärkning b till tabell 4 gäller endast 1.5408 (30MoB1) med krav på genomhärdning av kärnan, inte andra stålsorter såsom 30MnB4. Avtalad sänkning av övre Cr-gränsen kräver konkret gränsvärde.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 4 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Texten till anmärkning a i tabell 4 medger avtalad undre Cr-gräns för stålsorter med Cr≤.30%, men markeringen a i kolumnrubriken står vid Si. Denna oklarhet i originalets placering behålls, utan ändring av tydliga tabellvärden för Si eller konstruerat alternativ för lägre Si. Undre Cr-gränsen .15 i anmärkning b till tabell 4 gäller endast 1.5408 (30MoB1) med krav på genomhärdning av kärnan, inte andra stålsorter såsom 30MnB4. Avtalad sänkning av övre Cr-gränsen kräver konkret gränsvärde.

Originalpost för villkorsgren

Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005
Al0.02 ~ 0.05

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av tabell 3/4 och fotnoter i den engelska originaltexten.

28B2 · DIN EN 10263-4-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-4-2002
Placering i tabellen
Tabell 3

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Tillämpningsgränser

Originalwebbsidan angav DIN EN 10263-4-2018; denna posts sammansättning verifierades faktiskt mot DIN EN 10263-4-2002 och anges nu som 2002 års utgåva enligt originalbevisen. Det officiella tyska originalet från 2018 saknas fortfarande; EN-utgåvan från 2017 behandlas inte automatiskt som DIN-original. DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse. Anmärkning d till äldre tabell 3 medger avtalad undre gräns för stålsorter med Cr≤.30, utan gemensamt numeriskt värde. Alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas. / Anmärkning d till äldre tabell 3 medger avtalad undre gräns för stålsorter med Cr≤.30, utan gemensamt numeriskt värde. Alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Verifieringsanmärkning

Originalwebbsidan anger DIN EN 10263-4-2018; sammansättningen i denna post har faktiskt verifierats mot DIN EN 10263-4-2002; utgåvan är nu identifierad som 2002 enligt originalbevisen; den officiella tyska originalutgåvan av 2018 saknas fortfarande; utgåvan EN2017 behandlas inte automatiskt som original-DIN.

28B2 · DIN EN 10263-4-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-4-2002
Placering i tabellen
Tabell 3

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Tillämpningsgränser

DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001, versionsrelationen anges uttryckligen på omslaget; smältanalys som massfraktion %. Historiska tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåvor tillämpas inte. Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. Tabell 2, not d och tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, där påverkan på egenskaper/härdbarhet måste beaktas; inget intervall uppfinns där inget anges. Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens medgivande är förbjudna förutom för att slutföra smältningen; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. Tabell 2, not b tillåter angivna avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet utvidgas inte här. Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse. Historiska tabell 3, not d: minimivärden för stålsorter med Cr≤.30 kan överenskommas, men inget generellt värde anges; alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas. / Anmärkning d till äldre tabell 3 medger avtalad undre gräns för stålsorter med Cr≤.30, utan gemensamt numeriskt värde. Alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Verifieringsanmärkning

Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.

28B2 · EN 10263-4-2001

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-4-2001
Placering i tabellen
Tabell 3

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.3500–0.5267 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2840–0.4075 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo och V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3100–0.4175 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.25 ~ 0.3
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
B0.0008 ~ 0.005

Tillämpningsgränser

DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001, versionsrelationen anges uttryckligen på omslaget; smältanalys som massfraktion %. Historiska tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåvor tillämpas inte. Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. Tabell 2, not d och tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, där påverkan på egenskaper/härdbarhet måste beaktas; inget intervall uppfinns där inget anges. Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens medgivande är förbjudna förutom för att slutföra smältningen; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. Tabell 2, not b tillåter angivna avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet utvidgas inte här. Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse. Historiska tabell 3, not d: minimivärden för stålsorter med Cr≤.30 kan överenskommas, men inget generellt värde anges; alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas. / Anmärkning d till äldre tabell 3 medger avtalad undre gräns för stålsorter med Cr≤.30, utan gemensamt numeriskt värde. Alternativet .15 för kärnhärdning av 30MoB1 från 2017 kopieras inte.

Verifieringsanmärkning

Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.

28B2 · Q/BQB 517-2023

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Kallstukningsstål
Produktform
Varmvalsad valstråd av kallstukningsstål
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
Q/BQB 517—2023
Placering i tabellen
6.1.1/Tabell 1, rad 57, anmärkning a
Fysisk sida i PDF
10
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys

Källdokument

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.4700–0.6120 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3390–0.4398 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3800–0.4685 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.28 ~ 0.32
Si≤ 0.15 (undre gräns anges inte)
Mn0.9 ~ 1.1
P≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.015 (undre gräns anges inte)
Cr0.2 ~ 0.35
B0.0008 ~ 0.005
Ni≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 57; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.

Villkor för kemisk sammansättning

Q/BQB 517—2023, officiell originaltext på Baosteels webbplats, tabell 1, rad 57; smältanalys, massfraktion wt%. Tabellanmärkning a: resthalter av Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; om raden anger andra krav för ett grundämne har dessa företräde. Grundämnen som inte anges och särskilda överenskommelsekrav får inte behandlas som noll eller som förvalda garantier; tillåtna avvikelser vid produktanalys följer separat GB/T 222. Valstråden levereras varmvalsad; skärpta P/S-krav enligt Z1 samt särskilda kvalitetskrav på yta eller inneslutningar måste bekräftas enligt normativ bilaga A och kontraktets beställningskoder. Fasta mekaniska egenskaper får inte härledas från sammansättningstabellen.

Verifieringsanmärkning

Samtliga 104 rader i Tabell 1 och 34 rader i Tabell 2 i originalet Q/BQB517:2023 från Baosteels officiella webbplats har kontrollerats rad för rad; får inte blandas med äldre utgåvor.

28B2 · DIN 1654-4-1989

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Verifieringsstatus
Referensdata; originaltexten är inte verifierad

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
B0.0008 ~ 0.005
C0.25 ~ 0.32
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.

28B2 · EN 10263

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Produktform
Dragen tråd
Verifieringsstatus
Publicerat på webbplatsen; verifieringen av originaltexten återstår

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
B0.0008 ~ 0.005
C0.25 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Publicerade tekniska sidor på Creation Groups webbplats prioriteras. Omvänd sammansättningssökning kompletteras med lokala referensintervall; slutligt avgör den aktuella produktsidans tillämpliga standard, tekniska överenskommelse och praktiska verifiering.

Visa motsvarande produkt →
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group